סגור
בחירות 2019 סיקור מיוחד בכיפה

אדלשטיין נגד ברק: "ראש הממשלה הכי תבוסתני וכושל שהיה פה"

יו"ר הכנסת נשא דברים בפתיחת כנס הרצליה, והתייחס ליוזמה לביטול החוק לפיזור הכנסת - "הביטול טרם בוטל, עוד לא איבדתי סופית את התקווה", לחזרתו של אהוד ברק לחיים הפוליטיים, וליחסי מערכת המשפט עם הפוליטיקאים. ברק בתגובה: "אדלשטיין - קצין המבצעים לחילוץ נתניהו"

יהונתן קליין, חדשות כיפה
כז בסיון התשעט
,
30 ביוני, 2019 16:48
יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, הבוקר בכנס הרצליה

יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, הבוקר בכנס הרצליהצילום: גלעד קוולרצ׳יק

"‏אהוד ברק הוא ראש הממשלה הכי תבוסתני וכושל שהיה למדינת ישראל". כך אומר היום (א') יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין (ליכוד). לדבריו, "ברק רוצה שנחזור לקונספציה של ויתורים - כך הגענו לאינתיפאדה השניה. מה רוצים? לעשות עוד ויתורים ולהגיע לאינתיפאדה שלישית? אני מקווה שהוא לא יעבור את אחוז החסימה". את הדברים אמר יו"ר הכנסת במושב הפתיחה של כנס הרצליה השנתי, שנפתח היום.

בתגובה לדברים כתב אהוד ברק בטוויטר: "יו"ר הכנסת ממשיך להיות קצין המבצעים לחילוץ החשוד מבלפור. לא טובת המדינה או שמירה עליה כמדינה יהודית ודמוקרטית לנגד עיניו, אלא קומבינה חנפנית שתביא אותו אולי למשכן הנשיא. אבדן הממלכתיות כבר אמרנו? חייבים לוודא שזה לא קורה".

אהוד ברק

אהוד ברק צילום: Yonatan Sindel/Flash90

על היוזמה שלו לביטול הבחירות אמר: "הביטול טרם בוטל, ולא במקרה שלא ראיתם הודעות מתלהמות מאף צד. ההערכה שלי שאם לא נצליח להגשים את היוזמה שלי, אחרי 17.9 בדיוק אותם שחקנים ישבו סביב אותו שולחן ויצטרכו לדבר על הנושאים שהם כרגע מסרבים לדבר עליהם.
עדיף היה למדינה שלנו ולציבור כולו לסכם את הדברים כבר עכשיו ולחסוך שלושה חודשים מיותרים ומיליארדים. לפחות אוכל להסתכל על עצמי במראה אחרי ה-17.9 ולדעת שניסיתי. עוד לא איבדתי סופית את התקווה, כי בכל זאת לפעמים השכל הישר גם צריך לעבוד. הרי מי מבטיח שלא יהיו בחירות גם בפעם השלישית?".

על יחסי שלוש הרשויות אמר אדלשטיין: "הגיע הזמן לעסוק בהפרדת רשויות. הממשלה לא רואה את הכנסת ממטר ורואים את התוצאות. בכנס לשכת עורכי הדין הצעתי בפומבי ישבתי לצד הנשיאה הקודמת נאור והצעתי להקים פורום בניסיון ליצור הידברות. אני עדיין מחכה לתשובה. אני מוטרד משיח של די 9, זה לא השיח שלי. אבל אני גם לא בגישה של כל מי שאומר שצריך לעשות רפורמות או להידבר - הופך מיד לפאשיסט ואויב הדמוקרטיה".

30.06.2019

1. לעניין הידברות עם בית המשפט העליון (יאיר שפי)

אני מציע דרך פשוטה לפתור את בעיית בית המשפט העליון, שיחזור לתפקידו המקורי: לשפוט את תושבי ישראל לפי ספר החוקים. בית משפט זה יהיה גוף אפור, שמעניין רק את ציבור המשפטנים, שמחפש את התקדימים המשפטיים שהוא קובע והם חייבים לפעול לפיהם. השופטים העליונים יאבדו את הדיונים העסיסיים שמתלווים לפעילותם הציבורית. הציבור לא יידע מה שמות השופטים העליונים. גם לא תהיה חשיבות כל כך גדולה ל"צבע" שלהם ולא יהיה מעניין בוועדות למינוי שופטים.
גם לא יהיה על השופטים העליונים עומס בלתי נסבל ויהיה פחות עינוי דין.
אני מציע שיהיה מוסד עליון, שייקרא ''מועצת חכמי העם'' או ''מועצת נכבדי העם'', או כל שם דומה. יהיו חברים במועצה זו כל חברי הכנסת המכהנים, כל חברי הכנסת לשעבר, כל השרים לשעבר, כל הרמטכ''לים במיל', כל הרבנים הראשיים לדורותיהם וכל השופטים והדיינים הראשיים (נשיאים) בדימוס. ואולי גם עוד כמה פונקציונרים לשעבר וחתני פרס ישראל. ואם אמנם יימצא ששופטי בית המשפט העליון הם מיוחדים - יהיו במועצה כל השופטים לשעבר, ולא רק הנשיאים; יהיה להם משקל גדול יחסית.
גוף זה יהיה וולונטרי בהשתתפות החברים בו; חבריו לא יקבלו תשלום בעבור פעילותם. גוף זה יהיה חלק מהרשות המחוקקת. הם יחליטו בעניינים שברומו של עולם, במקום משאל עם, כי סביר מאוד שהם ישקפו את הלאום כולו. הם גם יהיו הבקרה הנוספת על הכנסת, במסגרת הרשות המחוקקת - הנבחרת. היום מקובל המושג "חוכמת ההמונים". נראה לי שהמועצה שתקום עוד תזקק את התוצר הזה.
כתבתי על הצעתי ל"מכון הישראלי לדמוקרטיה '' ול''התנועה למען איכות השלטון בישראל'', ולעוד עשרות אנשים שהיה להם צורך במשאל עם לפתור מחלוקות ציבוריות.
מעריב פרסם את הצעתי ב"מכתבים", ב- 14.03.2006 (לפני 13 שנים!).

דווח על תגובה לא ראויה
30.06.2019

2. ברק אמור לדעת משהו על חילוץ חשודים........ (ואני חשוב שהחשדות שהיו מול ברק היו קצת יותר משמעותיות בנידון)

דווח על תגובה לא ראויה
02.07.2019

3. בטחון (ישראלית)

אני בזה לברק, אולם מישהו יודע להגיד לי אם יש לו אימון מלא באדלשטיין?

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

פייסבוק צילום: shutterstock

פייסבוק הסירה פוסט של נתניהו: "לא עומד בכללים"

קרא עוד