יום השואה הבינלאומי יו"ר הכנסת אמר קדיש בבית הנבחרים הגרמני ופרץ בבכי

כחלק מביקורו בגרמניה לרגל יום השואה הבינלאומי, הביא עמו מיקי לוי סידור אשר שימש נער יהודי גרמני בחגיגות הבר מצווה שלו, ומתוכו קרא קדיש בדמעות מעל במת הבונדסטאג | לוי נאם בעברית: "זהו המקום בו האנושות מתחה את גבולות הרוע"

עמיאל ירחי, חדשות כיפה 27/01/22 13:00 כה בשבט התשפב

יו"ר הכנסת אמר קדיש בבית הנבחרים הגרמני ופרץ בבכי
מיקי לוי, צילום: בועז ארד

היסטוריה בבית הנבחרים בגרמניה: בתום נאומו ביום השואה הבינלאומי מול חברי הבונדסטאג, קרא יו"ר הכנסת, חבר הכנסת מיקי לוי, בקול חנוק מדמעות קדיש לזכר קורבנות השואה. מאות חברי בית הנבחרים הגרמני כיבדו את התפילה בקימה ומחאו כפיים בסיומה. 


(בדמעות: יו"ר הכנסת מיקי לוי באמירת קדיש בפרלמנט הגרמני במסגרת יום השואה הבינלאומי).

הקדיש הוקרא מתוך סידור אשר שימש נער יהודי גרמני בחגיגות הבר מצווה שלו, ערב פרעות ליל הבדולח. הסידור הושאל ליו"ר על ידי "יד ושם". בכך היה ח"כ לוי ליו"ר הכנסת הראשון אשר נושא נאום מול מליאת הבונדסטאג. הנאום נישא בשפה העברית. לפניו נאמו נשיאת הבונדסטאג, בארבל באס, וניצולת השואה ד"ר אינגה אוברבוך.

מיקי לוי אמר בנאומו: "אני עומד מולכם היום נרגש ומלא ענווה, גאה לייצג את המדינה היהודית והדמוקרטית היחידה בעולם – מדינת ישראל, בתפקידי כיושב ראש הכנסת, ליבה הפועם של הדמוקרטיה הישראלית. 

דווקא כאן, בבניין ההיסטורי הזה, בית הפרלמנט הגרמני, אפשר לתפוש – ולו במעט – את היכולת של בני האדם לנצל את הדמוקרטיה כדי להביסה. זהו מקום בו האנושות מתחה את גבולות הרוע, מקום בו אובדן הערכים הפך מסגרת דמוקרטית לעריצות גזענית ומפלה.  עבותות הזיכרון כורכות יחד את העמים שלנו, הישראלי והגרמני. ולצד הזיכרון – התקומה. 

ב-80 שנה ושבעה ימים אלה הצלחנו - שתי האומות, לקום מתוך טראומה לאומית היסטורית ולהיבנות מחדש, באומץ ובנחישות. גרמניה מוכיחה - פעם אחר פעם – את מחויבותה המוסרית וההיסטורית לקיומה ולביטחונה של מדינת ישראל. דומני כי ככל שעשינו, מוטלת עלינו חובה לעשות עוד.  לצידו של הזיכרון - אנו נתבעים גם לבנות מתוכו חזון. להידרש גם אל התקווה ולתכנן יחד עתיד הנשען על ערכים וחלומות משותפים".

בנאומו התייחס יו"ר הכנסת לחשיבות הנחלת הזיכרון לדורות הבאים וחיבור "כוחות ומוחות" בין הצעירים בישראל ובגרמניה, הדגיש את ההכרח לשמור על הדמוקרטיה ולהשקיע בה וציין את שיתופי הפעולה בין ישראל וגרמניה; "אין הדבר מובן מאליו לאור ההיסטוריה הקשה", אמר. בהמשך היום ייפגש יו"ר הכנסת עם נשיא גרמניה פרנק-ואלטר שטיינמאייר בארמון הנשיאות ועם שרת החוץ הגרמנית, אנלאנה ברבוק.
 

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר