נדחתה ההצעה לביטול חוק קמיניץ

הצעת החוק של ר'דיר מריח לביטול חוק קמיניץ נדחתה במליאת הכנסת ברוב של 56 נגד ו-37 בעד, בתום דיון סוער ורווי עימותים. סמוטריץ': "נתניהו עשה יד אחת עם התנועה האסלאמית והרשימה המשותפת נגד הציונות"

יהונתן קליין, חדשות כיפה 11/11/20 14:26 כד בחשון התשפא

נדחתה ההצעה לביטול חוק קמיניץ
ח"כ ר'דיר מריח, צילום: נעם רבקין פנטון, פלאש 90

הצעת החוק של ח"כ ר'דיר מריח (יש עתיד) לביטול החוק המכונה 'חוק קמיניץ', נדחתה במליאת הכנסת, בתום דיון סוער ורווי עימותים, האשמות בגזענות וקריאות ביניים. 56 ח"כים הצביעו נגד, לעומת 37 ח"כים שתמכו בהצעה.

רגבים: "המחטף המתוכנן לביטול חוק קמיניץ – מהלך אנטי ציוני"

ח"כ סמוטריץ' תקף וכתב בטוויטר מיד לאחר ההצבעה כי "ראש הממשלה נתניהו נכח במליאה רגע לפני ההצבעה על ביטול חוק קמיניץ, אבל ברח בהצבעה עצמה, ולמעשה עשה יד אחת עם התנועה האסלאמית והרשימה המשותפת נגד הציונות ובעד ההשתלטות הערבית על אדמות המדינה. האמת זה לא יאמן".

כזכור, הצעת החוק של מריח נועדה לקדם מהלך לביטול חוק קמיניץ, שבלם את הבניה הבלתי חוקית, בעיקר במגזר הערבי. חברת הכנסת ע'דיר כמאל העלתה את ההצבעה למליאה, ללא שעברה את וועדת השרים לענייני חקיקה. 

בשל מצבה הרעוע של הקואליציה, והתמיכה הצפויה של הרשימה המשותפת בביטול החוק, בתנועת 'רגבים' הזהירו מפני מחטף שעלול לגרום לזינוק מחודש בבניה הערבית הבלתי חוקית שנבלמה מאז כניסת החוק לתוקף, חשש שכאמור התפוגג.

עם זאת, ח"כ איימן עודה (הרשימה המשותפת) אמר במליאת הכנסת, עוד לפני הדיון בהצעת החוק, כי הוא מאמין שהחוק בדרך לביטול, בתמיכת כחול לבן: "אתמול נפגשתי עם יו"ר כחול לבן בני גנץ על ביטול חוק קמיניץ, חברנו אוסאמה סעדי ישב עם ניסנקורן - אני מקווה שתוך ימים ספורים תהיה הקפאה של החוק".
ב'גלובס' דווח כי גם בכחול לבן אמרו שאין צורך בהצעת החוק כיוון שהוא בדרך לביטול: "אין צורך בחוק של ח"כ מריח', ניסנקורן מקדם את הקפאת החוק בדרך עוקפת בתוך משרד המשפטים", אמרו בכחול לבן.

שר המשפטים אבי ניסנקורן

שר המשפטים אבי ניסנקורןצילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ח"כ בצלאל סמוטריץ' כתב בטוויטר, עוד טרם ההצבעה, כי "‏מקורותיי אומרים לי שיש דיל סמוי בין ראש הממשלה נתניהו לח"כ מנצור עבאס לפיו חברי הליכוד ‎יברחו מהמליאה כדי לאפשר לאופוזיציה להעביר את חוק קמיניץ לכל הישובים הערבים בארץ - חוק אנטי ציוני שיפגע פגיעה אנושה באכיפת הבנייה הבלתי חוקית ביישובים הערבים.
אם חלילה הם יעשו את זה זה יהיה חטא בל יכופר. מכירת הציונות בעד נזיד עדשים פוליטי".

בהמשך כתב סמוטריץ': "הסיפור הזה הוא פשוט לא יאמן. על ניסנקורן אין לי קושיה. כשאין ציפיות אין אכזבות. אבל אם נתניהו יאפשר לו את זה וימכור את אדמות הלאום ואת הציונות לרשימה המשותפת בתמורה לנזיד עדשים פוליטי, זה אומר שכבר אין לו ערכים ושהוא יהיה מוכן למכור הכל בשביל שרידות אישית ופוליטית".

בתגובה כתב ח"כ מיקי זוהר: "פייק ניוז של סמוטריץ'. בעניין תיקון חוק קמיניץ של ח"כ מריח, סיעת הליכוד תצביע נגד כמו יתר סיעות הקואליציה".

"הצעה שתגרור אנרכיה מוחלטת"

בדברי ההסבר להצעה נכתב כי "תופעת הבניה הבלתי חוקית היא תופעה רחבת היקף הפוגעת בסדר הציבורי ובאיכות החיים של האזרחים, כמו גם בקיומו של הליך תכנון בנייה מסודר ולכן מצריכה נהלי אכיפה נוקשים.
עם זאת, הוראותיו של הפרק הנידון מתעלמות מקשיים תכנוניים הקיימים ביישובי המיעוטים בישראל, קרי, היישובים שבהם 80% לפחות מתושביהם אינם יהודים. ביישובים אלה ובפרט ביישובים הדרוזיים, לא קידמה המדינה במשך עשרות שנים תוכניות כוללניות ותוכניות מפורטות, שמכוחן ניתן להוציא היתרי בניה. לאור הריבוי הטבעי של האוכלוסיות הללו, נאלצו האזרחים, בעל כורחם, להפוך לעברייני בנייה כאשר ביצעו עבודות בלא שניתן להם היתר כדין ממוסדות התכנון"

ח"כ ע'דיר כמאל מריח אמרה במליאה: "החוק הזה פוגע בכל כך הרבה אנשים, 20 מיליון ₪ אלה גובה הקנסות.  אנשים ראויים, אזרחים שומרי חוק בן לילה הפכו לעבריינים, על מה? על זה שאנשים רוצים לבנות את ביתם על אדמתם. לפיכך הצעת החוק המובאת בפניכם מבקשת להקפיא את האכיפה ל-5 שנים או עד להסדרה של תכנית כוללנית. בהסכם הקואליציוני שנחתם בין הליכוד לכחול-לבן נכתב ואני מצטטת "תוקם ועדה פריטטית לבחינה את חוק קמיניץ" איפה הוועדה הזו? מאז דממה."

סגן שר הפנים יואב בן צור השיב בשם הממשלה: "ההצעה הזאת לא ראויה לדיון בגלל שהמשמעות שלה היא עיקור של סמכות האכיפה נגד כל בנייה בלתי חוקית, ולמעשה היא מאפשרת ביצוע של בנייה ללא תכנון וביטול של כל אפשרות לביצוע פעולות אכיפה כמו מתן צו מינהלי או שיפוטי וכל עונש אחר כמו קנס שניתן כנגד בנייה בלתי חוקית, הצעה זו משמעותה אנרכיה מוחלטת".

מהו חוק קמיניץ?

כזכור, מאז כניסת החוק תוקף חוק קמיניץ חוקק בשנת 2017 במטרה להילחם במכת המדינה של הבניה הבלתי חוקית. עד חקיקת החוק, תהליכי האכיפה כנגד בניה בלתי חוקית היו מורכבים ולא יעילים. 


(באדיבות 'רגבים')

חוק קמיניץ שנחקק בשנת 2017, הגדיר מחדש את אופן האכיפה כנגד התופעה, בעיקר באמצעות הגדלה משמעותית של הקנסות המוטלים על עברייני הבנייה ובייעול ההליכים המשפטיים כנגדם. מאז כניסתו לתוקף הצביעו רשויות החוק על ירידה של 50% בהיקף התחלות הבניה הבלתי חוקית. 

מאז, הרשימה הערבית המשותפת שמה לה למטרה עליונה לפעול לביטול החוק, וכלל הלחצים הפוליטיים מופעלים בכיוון זה. 

"ביטול החוק יחזיר את המצב לקדמותו ומהווה בעצם הפקרה של הפריפריה לטובת עברייני הבנייה ובאופן שיפגע באופן משמעותי ביכולת המדינה לפתח תשתיות ראויות באזורים אלו. ביטול החוק יסיג את ישראל לאחור ותותיר את המערב הפרוע של הבנייה הבלתי חוקית על כנו, ומהלך כזה מהווה צעד אנטי-ציוני בעליל", אומר מאיר דויטש מנכ"ל תנועת רגבים. "אנחנו קוראים לכל חברי הכנסת הציוניים, מכלל הסיעות, להתנגד להצעת החוק. אנחנו נעקוב ונראה אלו חברי כנסת ייעדרו מהמליאה, ונביא זאת לידיעת הציבור". 

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר