סגור

פרופ' אביעד הכהן ל'כיפה': ועדת חקירה פרלמנטרית תהפוך לזירה נוספת להתנגחות פוליטית

הליכוד יעניק חופש הצבעה לחברי הסיעה על הצעת ח"כ סמוטריץ' להקמת ועדת חקירה פרלמנטרית לבדיקת ניגודי העניינים בבית המשפט העליון. אלא הודעה מפתיעה של יו"ר האופוזיציה קוראת לנתניהו לשמור על עמדה אחידה

חדשות כיפה
טז בתמוז התשפ
,
08 ביולי, 2020 11:03
דיון בבית המשפט העליון

דיון בבית המשפט העליוןצילום: יוסי זמיר, פלאש 90

היום (ד') תעלה למליאת הכנסת הצבעה בעניין הדרישה של ח"כ בצלאל סמוטריץ', להקים ועדת חקירה פרלמנטרית לבדיקת ניגודי עניינים בבית המשפט העליון. הליכוד יעניק חופש הצבעה לחבריו בהצבעה על ההצעה של סמוטריץ׳ להקים ועדה פרלמנטרית לבדיקת ניגודי העניינים של שופטים, כך פרסם עמית סגל. החלטה 

פרופ׳ אביעד הכהן, נשיא המרכז האקדמי ״שערי מדע ומשפט״ ומומחה למשפט חוקתי אמר ל'כיפה': "ביקורת היא תמיד דבר מבורך וראוי שתיעשה על ידי גוף חיצוני לגוף המבוקר. כמובן, גם בתי המשפט בכלל ובית המשפט העליון בפרט אינם חסינים מביקורת. כך מקל  וחומר כאשר מדובר בחשש לקיומו של ניגוד עניינים".

"עם זאת, ועדת חקירה פרלמנטרית היא גוף שבהגדרה הוא גוף פוליטי וקיים יותר מחשש - כפי שגם ניסיון העבר מלמד בהקשרים אחרים  - שדרך פעולתה תונע משיקולים פוליטיים וגם במסקנותיה ישלוט השיקול  הפוליטי ואיש לא יתייחס אליהן ברצינות. דווקא משום חשיבות הנושא יש לבסס את הבדיקה על מידע מהימן ולא להפוך את הנושא החשוב  לזירה נוספת להתנגחות פוליטית. יש אפוא להסמיך גורם חיצוני לבתי המשפט לערוך את הבדיקה ולהציע את מסקנותיו", הוסיף פרופ' הכהן .

ראש האופוזיציה, יאיר לפיד הגיב על הפגיעה המתמשכת, לטענתו, בשופטי בית המשפט והצעת ועדת חקירה בניגודי ענייני השופטים: "אני קורא לראש הממשלה להניח בצד את הבעיות המשפטיות שלו ולבטל את חופש ההצבעה שניתן לליכוד לגבי ועדת החקירה על בית המשפט העליון".

"זו פגיעה אנושה בבית המשפט. כחול לבן שהתחייבה לשמור על שלטון החוק נותנת שוב לנתניהו לרמוס את בתי המשפט ביד גסה. ניסנקורן גנץ ואשכנזי שותפים בחופש ההצבעה לביזיון הזה".

 

08.07.2020

1. אביעד צודק (יוסי)

צודק בחלק הראשון של דבריו . כל שחיתות צריכה בדיקה חיצונית. עד כאן.

דווח על תגובה לא ראויה
08.07.2020

2. אביעד (ה'כהן')

עקב שחבר לזיבבבבר ושות' , - כל דעתו - פסולה . בית חייות שמתמיד היה סמולני , - חצה את כל הגבולות האדומים ויצא מכל שליטה ורסן !

דווח על תגובה לא ראויה
08.07.2020

3. ממתי ביקורת ופיקוח על ידי נבחרי ציבור זו "פגיעה אנושה"??? הפגיעה האנושה זה כשמתחמקים מביקורת! (לא מבין...)

דווח על תגובה לא ראויה
09.07.2020

4. בדיחה (יאיר)

מי יכול להיות מבקר אלא מי שאנחנו בחרנו בו שינהל ולא ינוהל על מערכת המשפט שלקחו להם את השליטה במדינה הנה המושחת מנדבלוף בתשובה לבגץ אין בסמכות הכנסת לבטל את בקשתו להעמיד לדין את ח"כ כץ נו ?הוא מחליט לחברי הכנסת מה הם צריכים להחליט אבסורד בגלל כמוך הנבחרים לא מממשים את מה שהעם רוצה

דווח על תגובה לא ראויה
10.07.2020

5. דמגוגיה של משפטן (יצחק)

פרופ' אביעד אתה אכן חבר טוב של השופטים וזכותך להגן עליהם מפני הביקורת. אבל האם רשום על מצח הציבור "מטומטם" ? יש שתי שאלות שהם למעשה תשובות לדבריך. א' האם בית המשפט העליון אינו פוליטי? הרי הוא כל הזמן מביע את עמדותיו הפוליטיות (כמובן באיצטלה משפטית), המקום צר מהכיל את כל הסוגיות שהם הביעו דעה פוליטית, חוקי ההסדרה והמסתננים הם אפס קצהו של משנה פוליטית סדורה. והשאלה השניה, האם ועדת החקירה שהיתה קמה הרי ודאי שהיו עומדים בראשה שופטים ומשפטנים, והם גם לא היו אמורים לבדוק ניגודי עניינים פוליטיים, כך שלדבריך אין כל שחר.

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

בצלאל סמוטריץ' צילום: Olivier Fitoussi/Flash90

הירי בלוד | "אבדן עשתונות ערכי של המשטרה והפרקליטות"

קרא עוד