פרופ' אביעד הכהן ל'כיפה': ועדת חקירה פרלמנטרית תהפוך לזירה נוספת להתנגחות פוליטית

הליכוד יעניק חופש הצבעה לחברי הסיעה על הצעת ח"כ סמוטריץ' להקמת ועדת חקירה פרלמנטרית לבדיקת ניגודי העניינים בבית המשפט העליון. אלא הודעה מפתיעה של יו"ר האופוזיציה קוראת לנתניהו לשמור על עמדה אחידה

חדשות כיפה חדשות כיפה 08/07/20 11:03 טז בתמוז התשפ

פרופ' אביעד הכהן ל'כיפה': ועדת חקירה פרלמנטרית תהפוך לזירה נוספת להתנגחות פוליטית
דיון בבית המשפט העליון, צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

היום (ד') תעלה למליאת הכנסת הצבעה בעניין הדרישה של ח"כ בצלאל סמוטריץ', להקים ועדת חקירה פרלמנטרית לבדיקת ניגודי עניינים בבית המשפט העליון. הליכוד יעניק חופש הצבעה לחבריו בהצבעה על ההצעה של סמוטריץ׳ להקים ועדה פרלמנטרית לבדיקת ניגודי העניינים של שופטים, כך פרסם עמית סגל. החלטה 

פרופ׳ אביעד הכהן, נשיא המרכז האקדמי ״שערי מדע ומשפט״ ומומחה למשפט חוקתי אמר ל'כיפה': "ביקורת היא תמיד דבר מבורך וראוי שתיעשה על ידי גוף חיצוני לגוף המבוקר. כמובן, גם בתי המשפט בכלל ובית המשפט העליון בפרט אינם חסינים מביקורת. כך מקל  וחומר כאשר מדובר בחשש לקיומו של ניגוד עניינים".

"עם זאת, ועדת חקירה פרלמנטרית היא גוף שבהגדרה הוא גוף פוליטי וקיים יותר מחשש - כפי שגם ניסיון העבר מלמד בהקשרים אחרים  - שדרך פעולתה תונע משיקולים פוליטיים וגם במסקנותיה ישלוט השיקול  הפוליטי ואיש לא יתייחס אליהן ברצינות. דווקא משום חשיבות הנושא יש לבסס את הבדיקה על מידע מהימן ולא להפוך את הנושא החשוב  לזירה נוספת להתנגחות פוליטית. יש אפוא להסמיך גורם חיצוני לבתי המשפט לערוך את הבדיקה ולהציע את מסקנותיו", הוסיף פרופ' הכהן .

ראש האופוזיציה, יאיר לפיד הגיב על הפגיעה המתמשכת, לטענתו, בשופטי בית המשפט והצעת ועדת חקירה בניגודי ענייני השופטים: "אני קורא לראש הממשלה להניח בצד את הבעיות המשפטיות שלו ולבטל את חופש ההצבעה שניתן לליכוד לגבי ועדת החקירה על בית המשפט העליון".

"זו פגיעה אנושה בבית המשפט. כחול לבן שהתחייבה לשמור על שלטון החוק נותנת שוב לנתניהו לרמוס את בתי המשפט ביד גסה. ניסנקורן גנץ ואשכנזי שותפים בחופש ההצבעה לביזיון הזה".