מעלעל

מי ירש את מקומו של הרב שפירא בעלון קוממיות * איזה עלון החל את מסירת חבלי א"י * והאם יש קוראים חילונים לעלוני השבת

גדעון דוקוב 23/10/07 00:00 יא בחשון התשסח

הציפייה נמשכת

שבוע של מתח עבר עלי, וכנראה שיעבור עלי לפחות עוד שבוע נוסף. אחרי שהקדישו עלון שלם לזכרו של הרב אברהם שפירא, תהיתי למי יעניקו עורכי "קוממיות" את המדור הפותח בעלון, המדור בו הובאו דבריו של הרב שפירא עד לפטירתו.

זה לא שמדור בעלון כזה או אחר הוא הממליך מלכים, אבל עדיין מדובר בכניסה לנעליו של מי שנחשב לגדול הדור האשכנזי של הציבור הדתי לאומי, כך שבהחלט יש לכך משמעות.

אני מתאר לעצמי שהתלבטות דומה עומדת בפני עורכי העלון, מה שבטוח הוא שתמיד עומדת בפניהם האפשרות להמשיך ולהביא מכתבי הרב שפירא גם לאחר מותו, כי אחרי הכל אפשר לשער שגם לפני כן לא היה מדובר בדברים שהוא אישית כתב במיוחד עבור העלון, לפחות בתקופות בהן התגברה מחלתו של הרב.

בכל מקרה, כאן ב"מעלעל" נמשיך לצפות.

נקודת מבט לעתיד

זכרוני כי בהיותי נער צעיר, שוחחתי עם בחורה שמאלנית (בגבול שבין מפלגות העבודה ומרצ), שדיברה על כך שאין סיבה להישאר בשטחי יהודה, שומרון וחבל עזה. מתוך היכרותי עם חיבתה של הנערה כלפי ירושלים והגולן, טענתי באזניה את מה שכל נער דתי-ימני ידע: "אם נוותר על יו"ש ועזה, גם ירושלים והגולן יעלו לדיון". עד היום אני זוכר עד כמה הטיעון, שנאמר אז כספקולציה ונראה היום מציאותי ביותר, נראה בעיניה כמופרך ביותר.

נזכרתי בדברים הללו כשקראתי את דבריו של הרב ישראל רוזן ב"נקודת מבט" של "שבת בשבתו". בין השאר, כותב הרב רוזן: "אינני נבהל מרעיון חילופי שטחים על אוכלוסייתם. בנסיבות המעשיות בהן אנו חיים יש מקום לדבר על העברת אום-אל-פאחם ובנותיה לאחריות הרשות הפלשתינית תמורת סיפוח גושי התיישבות ביהודה ושומרון".

נדמה לי שבמצב בו אנו נמצאים, מצב בו כבר החל תהליך של מסירת חבלי א"י, התכנית הזו שלא זוכה היום לחשיפה רבה מדי וגם לא לתמיכה הן מימין והן משמאל, עוד תצבור תאוצה בעתיד, ומה שנראה כספקולציה הזויה משהו יהפוך, שוב, למציאות. העובדה שהרב רוזן, שאיננו נחשב לשמאלני כותב את זה בעלון שבת שנחשב ל"מיינסטרים" בציבור הדתי, רק מחזקת את ההשערה הזו.

וגם אם נביא אני לא, על תפקיד השוטה אני בהחלט מוכן להתמודד.

ולסיום, פרסומת

ואם מדברים על כיפה, אז קשה היה לפספס את שלל הפרסומות של כיפה תחת כל עלון רענן (או פחות רענן), ששולחות את כל מאן דבעי (או לא בעי) לכאן.

מה שהיה מעניין, זה שהפרסומת הנ"ל הופיע (גם) בעלון של "בראש יהודי". הרי ידוע שבכל מדיה ניתן לדעת מי קהל היעד אליו פונים על פי הפרסומות - תכנית שפונה לקהל המבוגרים לא תכיל פרסומות המיועדות לילדים, בתוכניות ספורט כמעט ולא תמצאו פרסומות שפונות לנשים, ובעיתון המקומי של נתניה לא תמצאו פרסומות לחנויות בראשון לציון. אפילו השיוך המגזרי של מקור ראשון לא ישתנה כל עוד הפרסומות לישיבות תיכוניות יתפסו מקומות ראשיים.

אז אני יודע שזו לא הפעם הראשונה שאני שואל על זה, אבל איך יכול להיות שבעלון שלכאורה פונה אל קהל החוזרים בתשובה, ואפילו מתיימר לפנות לציבור שכלל אינו שומר תורה ומצוות, יש רק פרסומות שמיועדות לדוסים? כנראה שהמפרסמים יודעים משהו שאנשי העלון אינם יודעים, והוא שעלוני שבת יקראו רק חובשי כיפה.

אל תשחקו אותה: כך תוכלו ללמוד בקלות את ההלכה. כל הפרטים >>

כתבות נוספות

/
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר