סגור

הממשלה אישרה תוספת של מיליארדים לתקציב המדינה

הממשלה אישרה הצעת החוק שתאפשר את המשך רשת הביטחון הכלכלית במהלך שנת 2021 בהיעדר תקציב מדינה מאושר. השר כ"ץ: "משמעות אי העברת החוק הייתה פגיעה אנושה ביכולת מתן השירותים לאזרחי ישראל"

יהונתן קליין, חדשות כיפה
ז בטבת התשפא
,
22 בדצמבר, 2020 18:25
כספומט

כספומטצילום: pixabay

ממשלת ישראל אישרה היום (ב') את הצעת החוק המתקנת את חוק יסוד משק המדינה כך שיתאפשר המשך ביצוע רשת הביטחון הכלכלית בתקופת הקורונה, גם בהיעדר תקציב מדינה מאושר לשנת 2021. 

"בלי תקציב בקרוב - שבעים מיליארד ש"ח יחסרו מתקציב המדינה"

בעקבות התפרצות נגיף קורונה ובהעדר תקציב מדינה מאושר, ועל מנת לסייע למשק לצלוח את המשבר הן מבחינה בריאותית והן מבחינה כלכלית, נדרשה הממשלה למתן סיוע כלכלי למערכת הבריאות, לאזרחים ולעסקים, מעבר למסגרת התקציב ההמשכי.

הצעת חוק יסוד משק המדינה קובעת הסדרים קבועים לניהול התקציב ההמשכי. במסגרת זו, קביעת המסגרת לתקציב ההמשכי של שנת 2021 תהיה על בסיס מגבלת ההוצאה של שנת 2020 מקודמת במדד המחירים ולא מסגרת חוק התקציב לשנת 2019.


(החשב הכללי באוצר בדיון בנושא התקציב בוועדת הכספים, אתמול)

מכיוון שחוק היסוד מגביל את האפשרות להוציא כספים הן לפי מסגרת התקציב ההמשכי והן לפי מגבלת ההוצאה החודשית כבר תוקן חוק היסוד בעבר כך שיאפשר את הגדלת ההוצאה הממשלתית התקציבית הנדרשת. 

במסגרת התיקון הנוכחי מוצע להסדיר את אופן התנהלות הממשלה בשנה שלא אושר לגביה חוק תקציב, ועד לאישורו בכנסת של חוק תקציב ובפרט האפשרות להוצאת הסכומים הנדרשים לטובת התמודדות עם המשבר שנוצר עקב התפשטות נגיף הקורונה.

יו"ר ועדת הכספים לשעבר בראיון לכיפה, לפני שבועיים: "הגרעון גדל וגדל, ויום אחד נצטרך לשלם את זה - אין כסף בחינם"

שר האוצר ישראל כ"ץ בירך על החלטת הממשלה לאשר את חוק יסודות התקציב, ואמר כי החוק "יאפשר תפקוד תקין של מדינת ישראל מראשית ינואר, ועד לאחר הבחירות הצפויות ואישור התקציב הבא. משמעות אי העברת החוק הייתה פגיעה אנושה ביכולת מתן השירותים לאזרחי ישראל והסיוע לנפגעי הקורונה, כולל בתחומי הבריאות והכלכלה, החינוך, הרווחה והביטחון ותחומים רבים חשובים".

שר הביטחון בני גנץ אמר לאחר הדיון כי "מתוך אחריות לאזרחי ישראל, החלטתי שנאשר היום את החקיקה שתאפשר להקצות תקציב המשכי לשנת 2021 בכדי לאפשר למדינה לתפקד בצורה מינימאלית בזמן הבחירות".

לדברי גנץ, "ראש הממשלה ושר האוצר נהגו בהפקרות פושעת בכך שלא הביאו תקציב מדינה במשך חצי שנה - תוך הפרת הסכם בוטה והכל משיקולים צרים, אישיים ומשפטיים. 
למרות הציניות הזו - אני לא אתן את ידי לפגיעה באזרחי ישראל. לא זו דרכי, לא זו דרכה של כחול לבן.
נמשיך לנהוג באחריות, וכמובן שבמסגרת ההחלטה, לא נאפשר העברת תקציבים למקורבים ולצרכים פוליטיים אלא אך ורק לצרכים מהותיים של אזרחי ישראל והמשרדים".
 

עוד אין תגובות, היו הראשונים להגיב!
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

הצפות בנהריה בחורף הקודם צילום:  משרד 'לסקר את יעקב'

צפו: הצפות כבדות בנהריה, הכניסות לעיר נסגרו

קרא עוד