"אובססיה של המשטרה": כתבי אישום תקדימיים הוגשו כנגד פעילי מחאת סנדק

צביעת מי מזרקה באדום ושינוי שמות רחובות - אלו הפעולות בגינן הוגשו נגד פעילי מחאת סנדק כתבי אישום תקדימיים, שאחד מהם אף כולל אפשרות מאסר בפועל. עו"ד משה פולסקי, חוננו: "כנראה שבמדינת תל אביב חופש ביטוי זה לכולם - מלבד מתנחלים ואנשי ימין"

אלעד הומינר, חדשות כיפה 30/05/22 10:16 כט באייר התשפב

"אובססיה של המשטרה": כתבי אישום תקדימיים הוגשו כנגד פעילי מחאת סנדק
מזרקת דיזינגוף, ינואר 2021, צילום: ללא

מאסר בפועל לפעילי מחאה. בצעד חסר תקדים, הגישה משטרת ישראל כתבי אישום נגד נערים שמחו על מותו של הנער אהוביה סנדק ז"ל. באחד המקרים הכניס נער צבע למזרקת דיזנגוף בתל אביב כאות מחאה, ובמקרה אחר החליפו נערים שלטי רחובות בשמו של סנדק ז"ל. עו"ד משה פולסקי מארגון חוננו המייצג חלק מהנערים הזדעק על אפליה הברורה של המשטרה כנגדם.

בכתב האישום נגד הנער שצבע את מי מזרקת דיזינגוף תואר כי המחאה בוצעה על רקע מותו של אהוביה סנדק ז"ל במהלך מרדף משטרתי. הנער וחבריו הניחו שלטים סמוך למזרקה בהם נכתב "אהוביה סנדק נהרג בידי בליש ימ"ר ש"י", "דמו של אהוביה עוד מבעבע" וכו. הנער עצמו שפך צבע אדום לתוך המזרקה, כדי לדמות את דמו של אהוביה. לטענת המשטרה מדובר בעבירת השחתת פני מקרקעין.

מזרקת כיכר פריז אדומה:

בהמשך אף טענה המשטרה כי כתוצאה ממעשיו נגרם נזק לעיריית תל אביב בשווי של 8,000 שקלים, כי בוזבזו 200 קוב מים ונדרשו יומיים לנקות את המזרקה מהצבע. בכתב אישום זה כתבה המשטרה כי ישנה אפשרות שתעתור למאסר בפועל בנוגע לנער.

בכתב האישום השני, האשימה המשטרה נערים ששינו שמות של רחובות בתל אביב בהשחתה. מדובר בנערים שהדביקו על שלטי רחובות ז'בוטינסקי, אבן גבירול, דיזינגוף ושדרות בן גוריון מדבקות עם הכיתוב "רח' אהוביה סנדק, נער וחלוץ עברי, נהרג בידי שוטרים מימ"ר ש"י". לפי המשטרה במעשיהם השחיתו הנאשמים פני מקרקעין, עבירה שלפי חוק העונשין עומדת על עד שנת מאסר. 

רחוב אהוביה סנדק בתל אביב, ינואר 2021

רחוב אהוביה סנדק בתל אביב, ינואר 2021 | צילום: ישראל זעירא

"האובססיה של המשטרה להשתיק את הרג הנער אהוביה סנדק ז"ל"

במחלקה האזרחית של ארגון חוננו נדהמו לגלות כי במשטרה החליטו להגיש כתבי אישום על מעשי המחאה האמורים. לדבריהם, מעשים שכאלו חוסים תחת חופש הביטוי ולא הוגשו במקרים קודמים כתבי אישום מסוג זה. בנוסף, ציינו במחלקה האזרחית כי מעיון בחומרי החקירה עולה שצוות החקירה ביקש לתעדף את בדיקת טביעות האצבעות של הנערים שתלו את השלטים ולסווג את פיענוח המקרה כדחוף, אך הבקשה סורבה.

עורך הדין מטעם ארגון חוננו, משה פולסקי, התרעם על הגשת כתבי האישום "האובססיה של המשטרה להשתיק את הרג הנער אהוביה סנדק ז"ל ממשיכה להפתיע מחדש בכל פעם. נערים ביצעו מחאה, לגיטימית, לא אלימה, שרבים לפניהם ביצעו. אך הזירה נסגרה כמו זירת רצח, הובא למקום צוות מז"פ וכל משטרת תל אביב הייתה על הרגלים, כאילו נגמר הפשע בעיר".

"מדובר במחאות שחוסות תחת חופש הביטוי הלגיטימי, ורק בגלל זהות המוחים הם נחקרו וכעת הוגשו כנגדם כתבי אישום. כנראה שבמדינת תל אביב חופש ביטוי זה לכולם מלבד מתנחלים ואנשי ימין. כתבי האישום האלו טוב שלא היו מוגשים, אלו כתבי אישום נגד מדינת ישראל ולא נגד הנערים", סיכם עו"ד פולסקי.

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר