סגור

הרב קלנר מאשים: "דברי עברו עריכה זדונית ו/או מטופשת"

הרב מעלי חזר בו מהתגובה הראשונית שנתן, "היה לחץ זמן ל'דד-ליין' תקשורתי". וטען בהתייחסות ארוכה כי דבריו לא הובנו כהלכה. בהמשך הוא גם מתח ביקורת על המכינה בעלי, "בפוסט טראומה חרדת־תקשורת שתקפה את המערכת ב'בני דוד עלי' הורדו כל השיעורים שלי הנוגעים לעניין"

משה ויסטוך
כו בשבט התשעח
,
11 בפברואר, 2018 12:31
הרב יוסף קלנר

הרב יוסף קלנרצילום: באדיבות המצלם

הרב יוסף קלנר, שדבריו על הנשים עוררו סערה גדולה בשבוע שעבר, התייחס באופן מלא ומפורט לפרסום ההקלטה שלו, חזר בו מהתנצלותו ותקף בחריפות את מי שלטענתו ערך אותה.

"לכל היקרים המתעניינים מה באמת קרה", הוא כתב כפי שפרסם היום (ראשון) העיתונאי אבישי גרינצייג בדף הפייסבוק שלו, "הוצג לפנינו תמלול של מה שאמרתי, כאשר לא ידעתי באיזה שיעור, מתי, באיזה הקשר, ועל פניו זה לא נראה טוב".

הרב הסביר את פשר התגובה שנתן למפרסם ההקלטה יאיר שרקי וטען שהיא נבעה ממצוקת זמן, "היה לחץ זמן ל'דד-ליין' תקשורתי, יאיר שרקי הבטיח שהדברים לא הוצאו מהקשרם, הנהלת המכינה הייתה מאד מודאגת, והדובר לחץ עם נוסח, וכמובן הסכמתי שיפרסמו את צערי על הדברים. כי באמת אני מצטער על דברים שכאלה, שמעולם לא חשבתי אותם (וגם מעולם לא אמרתי אותם, במשמעות העולה מאיך שהם תומללו שם וכפי שיתבאר כאן בהמשך)".

בהמשך הוא הסביר מה היה הרקע לדברים החריפים שאמר על ציבור הנשים, "רק בלילה שלמחרת הגיע לידי סרט השיעור כולו. ולפתע ב'פלאש באק' נזכרתי בשיעור ובבהירות רבה ניצבה במוחי הסיטואציה שהביאה אותי לסגנון הזה – בחור טוב וחביב ששאל בתמימות: 'אבל כידוע הנשים הן רוחניות יותר והגברים מעשיים יותר'. וחשתי בשאט־נפש את שטיפת המוח של רחוב התקשורת הפמיניסטית הבוקעת מגרונו, שעל אף כל מה שהובהר והוסבר בצורה כ"כ ארוכה ומבונה בכל השיעורים הקודמים לא הצליחו הדברים לשחרר אותו ממנה. ומצאתי לנכון, ואינני מתחרט על כך, ל'נער' אותו מן הסיסמא הנבובה של הרוח ההזויה הזו, בסגנון הדברים שאמרתי".

 עוד טען הרב קלנר כי רק לאחר שבחן את הדברים באופן יסודי הבין שהדברים עברו עריכה מגמתית, "בתשומת לב לסרט קלטתי את שעוללה העריכה (הזדונית ו/או המטופשת) שהשמיטה את פתיחת הדברים שם בשיעור. כי, שלא לדבר על המוכח משם שהדברים הם המשך של דברים קודמים (ובאמת הם המשך ועל בסיס המון שיעורים קודמים), אלא שהשמטת המשפט הארוך המבהיר בבירור את כוונתי כאשר אני אומר ש'נשים הם מוגבלות מבחינה רוחנית', שהכוונה 'שהצדדים הגבוהים של מגמות העולם, התרבות, תפיסות חובקות זרועות עולם, הם אינם המקומות שאנו מצפים שהנשים בדרך כלל תגענה לאיזה הישגים בזה', פשוט מונעת מלהבין שיש איזה תוכן אחר למילים מלבד – שהן מטומטמות".

יאיר שרקי

הרב טוען כי ערך במגמתיות את דבריו. יאיר שרקיצילום: ישראל ברדוגו

בתגובתו של הרב המלמד במכינה בעלי הוא ציין כי "במסכת השיעורים הארוכה ההיא, שעל בסיס כתבי הרב קוק, הוסברו בהרחבה רבה הדברים הידועים והפשוטים של תפיסת התורה על מקומה האצילי האלוהי של האשה, בהשלמתה את אישהּ בהרגשתה העדינה, ונטיותיה הטבעיות הרכות והישרות האמורות לאזן את מתח החיים הגברי (הפעלתני, הלוחמני, העז והכובש), בשקט הטבעי הפנימי שלה; ובהיותה כ"אם בישראל", בהבאת נשמות של "נצח ישראל" לעולם, במסירות דואגת ובחם האהבה וברוך האימהי.

"באותם שיעורים גם הוסבר על החוש הנשי החשוב, טבעיות, ואינטואיטיביות, שכאשר הוא נשמר ומפותח אזי אין להן צורך בלמדנות ובמדרשות. שרק היום, כשהכל עקום, ומגדלים אותן עקום, נוצר צורך מצער באשפוזן במדרשות – בבתי החולים הרוחניים, ולצוות המטפלים, הרופאים והאחיות, הרבנים והרבניות, המסורים והנפלאים העסוקים באמצעים מלאכותיים לעזור לבנות היקרות לשוב לבריאותן הטבעית ולשחזר את מה שהן איבדו".

את הדברים שאמר על הבנות שבוחרות ללמוד תורה במדרשות הוא הסביר כי "כל הביקורת שלי על המדרשות אינה אלא משום שכמו שבבתי חולים כתוצאה מהיגיינה לקויה, יש שנכנסים חולים במחלה אחת ונדבקים שם בחמורה ממנה, גם אצלן, כתוצאה מאי שמירה על היגיינה רוחנית – מחלחלת גם לשם האטמוספרה של התרבות השוקעת הדקדנטית, המנוגעת ברגרסיה לפרימיטיביות האמורית כנענית של תרבות המערב.

"כוונת דברי אלה: במטרה (שכוונתה רצויה) להשיב את כבודן האבוד של הנשים (שמחוץ לתרבות היהודית, ערכן, מאז ועד הנה, אינו יותר מאובייקט מיני ותו לא), עסוקה תרבות זו (במעשים שאינם רצויים) לטשטש ולהמיר את האופי הנשי באופי גברי. במסכנות סיסמת הסרט האמריקני: Anything you can do I can do better. ובבוז הזה לאשה, מרטשת התרבות השוקעת הזו את גוויית דמותה הנשית העליונה פעם נוספת – וחוזרת וחוזרת ושוטפת לה את המוח: אם תהיי גבר, אז ורק אז נכבד אותך!!".

על אמירתו בגנות רמת הרוחניות של הנשים הוא אמר כי "כל כוונת דברי על 'המגבלה הרוחנית של הנשים' היא – שאין למדוד את השגותיהן הרוחניות במדדים גבריים של תפיסות עולם רחבות, והשגות רוחניות גבוהות. וטמטמו (=בלבלו אותן) באמות המידה בהן הן נמדדות. וזעקת אמת זו חייבת להישמע!!!".

צפו בתגובתו של ראש המכינה בעלי, הרב אלי סדן, לפרסום דברי הרב קלנר:

לטענתו, גם להתייחסות על הנשים כיום יש לו הסבר, "אלה שישבו בכל השיעורים הארוכים שבהם נפרסה הסוגיה הזו הבינו היטב על מה אני מדבר כאשר אמרתי 'שנשים בימינו הן כלום, טמטמו אותן'. ולמה הכוונה בכך שהן 'מבזבזות את הזמן במדרשות'.

"אמנם באותה מידה ברור שאנשים שאינם מכירים את סדרת השיעורים שלי על דרכי האמורי, 'היא בשמו והוא בשמה' (שעל אף שבפוסט טראומה חרדת־תקשורת שתקפה את המערכת ב'בני דוד עלי' הורדו עכשיו כל השיעורים שלי הנוגעים לעניין מן האתר. הם עדיין מצויים באתר של מכון מאיר. שם נתתי את אותה סדרה בדיוק שהעברתי פעמים רבות בעלי. אני מאוד מקווה שלא יורידו אותם גם משם), אין להם כל דרך אחרת מאשר לחשוב שמשהו מאוד יסודי משובש אצלי. ואינני מאשים אותם על זה. כי אם מה שהם הבינו שאני מתכוון בדברי נכון – הם צודקים. ועל זה אני ממש מצטער ומתנצל על התקלה שהתגלגלה על אף שבשום אופן לא בכוונתי מ"מ בגרמתי".

לסיום העביר הרב קלנר מסר לכל מי שהביע שאט נפש מדבריו, "עם זאת אינני יכול שלא להוסיף כמה מילים לכל המזועזעים - מפני מה אתם מזועזעים? האם מפני שהדברים שנאמרו בשיעור סתרו את הבנתכם בתורה, או מפני שעולם הערכים החוץ תורני שלכם לא מתיישב עם הדברים?

"האם מי מאלה שהרגיש חוסר נוחות בדברים, והזדרז לתקוף, טרח בכלל לפתוח איזשהו מאמר חז"ל, או פסקה כלשהי, ולברר דרכם את הסוגיה? או שעצם העובדה "שהתקשורת, ובכלל, כולם, אומרים שזו אמירה פסולה" - היא ראיה מספיקה עבורו? האם מישהו מהמבקרים את נושא תאונות הדרכים טרח בכלל לבדוק סטטיסטיקות?".

11.02.2018

1. הוא אפילו לא טורח לחזור בו מדברי הבלע שאמר?! (אלי)

הנה סטטיסטיקות בשביל הרב קלנר:
https://www.google.co.il/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://www.cbs.gov.il/publications14/rep_07/pdf/part06_h.pdf&ved=2ahUKEwis2OqP553ZAhVLKuwKHQ6cD4UQFjAHegQIBhAB&usg=AOvVaw3UrnVQ7LEuA4dhN3fEJiNN

דווח על תגובה לא ראויה
11.02.2018

2. מה נאמר (פלוני)

קשה להתייחס לדברים מהסוג הזה בלי הכרה מעמיקה של האיש ושל שיחו. אבל יש להצטער על כך שהיו רבנים שניסו לתפוס טרמפ על הענין ולהתפרסם על גבו של הרב קלנר. חבל שרבנים כמו הרב אלגזי ועוד ניצלו בצורה מכוערת את ההזדמנות לגרוף פרסום [ואולי תמיכה של ארגוני הנשים למינוי לדיינות]

דווח על תגובה לא ראויה
11.02.2018

3. בפרקי אבות נאמר אבטליון אומר חכמים הזהרו בדבריכם שמא ישתו תלמידכם מים רעים ותחויבו בחובת גלות (אריק)

רבנים ונותני שעורי יהדות תחשבו 100 פעם מה אתם מוציאים מהפה

דווח על תגובה לא ראויה
11.02.2018

4. יישר כח לרב (עלי)

עומד על האמת בלי לפחד מאף אחד. כל הכבוד. "הרב מעלי" הוא גם הרב מתל אביב והרב ממכון מאיר והרב מעוד מקומות אז תפסיקו לנסות לעשות סיכול ממוקד לבני דוד כי זה לא יעבוד לכם. רוח בני דוד לאט לאט מתפשטת בכל מרחבי העם על אפכם ועל חמתכם.

דווח על תגובה לא ראויה
11.02.2018

5. תגובה ל-1 (אריאל)

לכבוד אלי,
לדעתי דיון תורני לא מתבצע באינטרנט.
אולם בעניין הטכני של תאונות אוכל להשיב לך.
1. הקישור שהבאת לא מדבר על תאונות באמריקה (עליהם הרב דיבר)
2.הקישור שהבאת לא מדבר על תאונות בצמתים (עליהם הרב דיבר)
3.למעשה הקישור שהבאת רק מציג את כמות המעורבים בתאונות דרכים אבל לא את האחראים לתאונות הדרכים ולכן לא מציג שום מדד ביחס למין הנהג.
4. אולם אם תעשה חיפוש ברשת תגלה שבאמריקה אכן יש יותר נהגים שמעורבים בתאונות דרכים. אולם באותה מידה תמצא שהאוכלוסייה הגברית מייצרת 40% יותר נסועה מהנשים, כך שאם מנרמלים בנסועה מקבלים שיש יותר נשים מעורבות בתאונות דרכים(וזה עוד בלי להתייחס לתאונות בצמתים עליהם הרב דיבר)
5. מי יתן ונזכה לברר את הנתונים באופן מכבד והוגן.

דווח על תגובה לא ראויה
11.02.2018

6. למגיב 1 (קורא הדוחות)

קראתי את הסטסטיקה בקישור שהבאת שנקרא פני החברה בישראל של למ"ס תחבורה ותאונות דרכים.
א.הציטוט של הרב קלנר היה מדוח בארה"ב ולא ישראל.
ב. בקישור שהבאת ההתיחסות היחידה לנשים או לגברים היא בעמוד 241 וגם שם מדובר נפגעים בתאונות בין גברים ונשים יהודים וערבים ואין שום התיחסות לגורם התאונה.
אבל אתה יודע הכל מבלי לקרוא, ולא מתבלבל מהעובדות ,וכמובן שלא שמעת את השיעור של הרב קלנר ,ולכן אתה משמיץ .אבל אנחנו תלמידי הרב קלנר קוראים הכל ורוצים ללמוד בשכל וברצינות ולא בשטחיות ובשרלטנות המאפינת את דבריך. אז אתה גם משמיץ גם לא לומד את העובדות ואתה גם מצטט דברים חסרי קשר.

דווח על תגובה לא ראויה
11.02.2018

7. ל-1 (אאא)

איזה כיף שאךשר פשוט להעלות מס ך ארוך ולקוות שאף אחד לא יקרא? הבעיה שאת האנשים הרציניים לעולם לא תצליח לשכנע ע"י שקר (מי ששמע את דברי הרב וקרא את הדוח מבין שכמו שכבר אמרו לפני אין שום קשר בין הדברים)

נ. ב. אני.ממש לא מתומכי הרב

דווח על תגובה לא ראויה
11.02.2018

8. למגיב 1 (קורא הדוחות )

אולי תחזור בך מדברי הבלע?

דווח על תגובה לא ראויה
11.02.2018

9. גם את התגובה ערכתם בצורה מסורבלת, פשוט תצטטו ברצף (גלעד)

כמו שזה מופיע באתר ערוץ 7 כך זה יותר מובן.

דווח על תגובה לא ראויה
11.02.2018

10. אני שמח שיש לכם תירוצים (אלי)

אני שמח שיש לכם תרוצים, אם מנרמלים תאונות למספר קילומטרים באמריקה אז נשים מעורבות מעט יותר בתאונות, אחוזים בודדים. אני שמח שאתם רוצים לשמוע את דברי הרב קלנר. אני אישית חושב שגם כשהרב קלנר מאד מנומס הדעות שלו נוראיות, ועל זה צריך להיות הדיון האמיתי, האם ניתן להעתיק את דברי הרב קוק כמו שהם לתקופתנו או לא. אבל הרב קלנר לא טורח להיות מנומס, וגם בפוסט הזה משתמש בביטויים בוטים כמו זה שכל הבנות שהולכות למדרשות הם חולות, וגם הנתונים על תאונות הדרכים שאני מוכן להתערב שהרב עצמו לא בדק אותם, וככה עושה לתוקפיו חיים קלים וחבל.

דווח על תגובה לא ראויה
11.02.2018

11. למגיב 1 (קורא הדוחות)

אתה ממשיך ללכת מסביב ובערך . דבר ברור וממוקד. תתיחס לתוכן ואל תיתן ציונים
ודבר ראשון עליך להודות בטעותך
אתה ממשיך לתקוף תוך כדי מניפולציות "שאני שמח שאתם רוצים לשמוע את דברי הרב קלנר"
אשחרר אותך ותחשוב לעצמך על הדרך שהבעת את עצמך.
אתה יכול לחשוב אחרת ולהציג דעה הפוכה ומנוגדת.
אבל תהיה עניני תצמד לעובדות מתוך כבוד גם למי שאתה חולק עליו.

דווח על תגובה לא ראויה
11.02.2018

12. אין בעיה אני חוזר בי (אלי)

מצאתי את המחקר אליו התכוון הרב, אכן יש מחקר ממדינת מישיגן שאומר ככה. אני מוכן להתנצל ולחזור בי מדברי למרות שיש גם מחקרים שאומרים אחרת, ואוכל לצרף אותם אם זה חשוב. אני חוזר בי כי זה לא הדיון, אני חולק קשות על הרב קלנר גם כשהו מנומס, ותהרגו אותי אם אני מבין מה תורם זה שהוא לא מנומס. הדיון האמיתי הוא האם השכלת נשים בדורנו היא לכתחילה, והאם לימוד תורה לנשים הוא לכתחילה. ובזה תמכו רבים ובראשם הרבי מלובביץ שאצר שבדורנו מצווה על נשים ללמוד גמרא.

דווח על תגובה לא ראויה
11.02.2018

13. כל הכבוד הרב קלנר!!!! עלה והצלח (החרד לדבר ה')

דווח על תגובה לא ראויה
11.02.2018

14. הי, מגיבים נכבדים, אתם לא אלה שצריכים להגיב כאן (סנונית)

מתפלפלים התפלפלויות ישיבתיות על מחקר כזה או אחר.
רק נשים יכולותלהיליט אם לסלוח או לא לכל הסאגה ואם הן רוצות ללמוד או לא.

דווח על תגובה לא ראויה
11.02.2018

15. גם בהוצאה מההקשר (נתנאל)

דווח על תגובה לא ראויה
11.02.2018

16. גם בהוצאה מההקשר מלים כמו "בחורילות" לא אמורות להופיע... (נתנאל)

דווח על תגובה לא ראויה
12.02.2018

17. חשוב מאוד שנפנים שבאמת לא שופטים אדם על סך רגע אחד ששמעו אותו (אני)

וגם אם יצא שלא מסכימים לדבריו, צריך לבדוק ולראות את כל הנשוא בכללותו ואחר בדיקה מעמיקה, ולא נראה שכך נעשה בכתבה של שרקי. תחושתי היא, שהמדיה היום גרמה לו להתנהל בפזיזות .

דווח על תגובה לא ראויה
13.02.2018

18. האם יש קישור לנוסח כתוב של כל השעור המקורי? (יוסי)

דווח על תגובה לא ראויה
13.02.2018

19. ההתנצלות בכתב גרועה משיעור. לא רק שאמרתי אלא שאתם בורים והולכים בדרכי אמורי. (נעמה)

ההתנצלות בכתב גרועה משיעור. לא רק שאמרתי אלא שאתם בורים והולכים בדרכי אמורי.

דווח על תגובה לא ראויה
13.02.2018

20. הבנו טוב מאד (תמר)

הבנו שאתה שוביניסט נפוח מרוב חשיבות עצמית מהזן הגרוע ששונא נשים וחושב שרק בגלל שהוא גבר הוא ידבר על בני אדם אחרים מלמעלה. הפמיניזם לא קובע שאשה צריכה להיות כמו גבר אלא מאפשר לה להיות מה שהיא רוצה ולבטא את עצמה כבן אדם ייחודי, כל אחת בהתאם למה שהיא. וכנ"ל לגבי גברים. מאידך, אתה לא הסתכלת במראה כי אתה עושה בדיוק את מה שאתה מאשים את הפמיניזם, קובע מה שאשה צריכה להיות וטוען שהיא השלמה לגבר. אז תקשיב, אם כי זה משהו שאתה לא יודע לעשות ולא בגלל שאתה גבר- נשים הם לא השלמה לגברים אלא ייצורים בפני עצמן. הפטריארכיה מאבדת מאחיזתה ומתחילה לדאוג שההשפעה שלה פוחתת וזה ניכר מאד בדבריך אבל הקרב שלכם אבוד.

דווח על תגובה לא ראויה
14.02.2018

21. בחיי שההסבר שלו כאן עוד גרוע אף יותר מהאמירה המקורית (sjh)

דווח על תגובה לא ראויה
15.02.2018

22. התגובה כתובה בשפת בית המדרש. אנסה לתרגם בקצרה (אשר)

אמנם יש לי ויכוח עם רבים מדבריו של הרב קלנר, וכל שכן עם סגנון האמירות. אך אני חושב שחשוב שטענותיו תהיינה מובנות יותר:

א. ישנם הבדלים מהותיים בין הגבר לאישה. לא שמישהו מהם טוב יותר, אך ישנו טבע גברי וטבע נשי. בריחה של כל אחד מהמינים מהטבע שלו (כתופעה רחבה) גורמת נזק לעולם, כי הוא מאבד כשרונות מסויימים.
ב. הפמיניזם (אני מעיר שיש בפמיניזם אסכולות שונות והרב מתייחס לאסכולה מרכזית אך מסוימת) מנסה לדחוף נשים להיות כמו גברים. את התוצאה של נשים שסיגלו לעצמן אופי פיקודי, שלדברי הרב קלנר הוא מעוות ולא באמת טבעי להן - הרב קלנר מכנה על דרך החידוד "בחורילות".
ג. דברי הביקורת של הרב על המין הנשי - הן לא זלזול במין הנשי כשלעצמו, אלא תאור השפעת הפמניזם על המין הנשי. כלומר על נשים רבות שאיבדו תכונות נשיות שיש בטבען מצד אחד, ומצד שני לא הפכו למצטיינות בתחומים ה"גבריים" - ובכך בעצם יצאו קרחות מכאן ומכאן. ביחס לדרגות רוחניות - הטענה היא כי אשה מסוגלת להגיע לדרגות רוחניות באופן טבעי, בלי צורך בעמל על לימוד התורה, אמנם כתוצאה מהשחתת הטבע הנשי ע"י הפמיניזם - נשים נצרכות ללמוד במדרשות. (אעיר, כי גם בין הגישות הפמיניסטיות ישנה גישה דומה - המעבירה ביקורת על הפמיניזם הקלאסי, שדחפה נשים להיות כמו גברים, וטוענת כי ישנו טבע נשי שהנשים צריכות לדבוק בו. גישה זו אמנם הולכת לכיוונים אחרים לחלוטין משל הרב קלנר וטוענת כי הטבע הנשי הוא עליון מהטבע הגברי, וכי המון הנחות יסוד בעולמנו הן גבריות וצריך להילחם בהן. אבל קיטלוג דברי הרב כשוביניסטים חוטאת לאמת...)
ד. לסיום הרב קלנר קורא לנו להתבונן בשאלה - כיצד אנו מגבשים את דעותנו בסוגיות ערכיות. זאת נקודה משמעותית לחשוב האם אנחנו מקבלים אוטומטית כל הלך מחשבה שהוא אופנתי, מקובל בתקשורת/באקדמיה/בחברה או חושבים על הדברים במבט אחר - הרב קלנר מתייחס לנקודת מבט תוך-תורנית לעומת השפעת ערכים מבחוץ. מעבר לסוגיה מהו עולם הערכים שכל אחד מאיתנו נאמן לו, אני אישית חושב ששי כאן נקודת התבוננות משמעותית - האם אנחנו כחברה וכיחידים מוכנים לדון באמת על סוגיות בוערות כמו מגדר - בלי לאמץ אוטומטית את הנרטיב השולט, ולהתייחס לכל מי שדבריו לא נראים לנו כ"חשוך".
אוסיף כי אני (וגם רבנים משמעותיים שלמדתי אצלם) חלוקים על דברים רבים שהרב קלנר אמר. האופן שבו הדברים נאמרו - קומם אותי. אך כל דיון צריך להיפתח עם נסיון אמיתי להבין את העמדה השנייה, ואני מקווה שתמצתתי אותה בצורה טובה.

דווח על תגובה לא ראויה
18.02.2018

23. שעור תגובה של הרב קלנר (קובי)

http://meirtv.co.il/site/content_idx.asp?recommender=23814&idx=70356&cat_id=4258

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

בצלאל סמוטריץ' צילום: Olivier Fitoussi/Flash90

הירי בלוד | "אבדן עשתונות ערכי של המשטרה והפרקליטות"

קרא עוד