יאיר שרקי: "הפרסום על הרב קלנר ראוי ואני עומד מאחוריו"

כתב חדשות 2 הותקף בכנס מנהלי הציונות הדתית על רקע פרסומו אמש והשיב: "לא שמעתי כזו ביקורת כשהוצאתי הקלטות של מישהו לא מהמגזר או אפילו על הרב עובדיה יוסף ע"ה"

חדשות כיפה 07/02/18 18:22 כב בשבט התשעח

יאיר שרקי: "הפרסום על הרב קלנר ראוי ואני עומד מאחוריו"
יאיר שרקי בכנס, צילום: אליאור בן חיים

סערת הרב קלנר: כתב חדשות 2, יאיר שרקי, התייחס היום (ד') להקלטות שפרסם אמש, שבהן נשמע הרב יוסף קלנר ממכינת עלי באמירות קשות כלפי נשים, והסתייג מהביקורת שנמתחה עליו בעקבות הפרסום. 

במהלך כנס מנהלי הציונות הדתית המתקיים בים המלח ביוזמת חברת גרופ ומשרד הפרסום אשחר & more, התייחס שרקי לדברים ושיתף את הקהל בשיקוליו האם לפרסם את הכתבה. 

"הגיעה אלי הקלטת השיעור. מצלצל אליי העורך ואומר לי - הנה מה שהגיע. שמעתי ונותרתי ללא מילים. האזנתי לטקסט והתקשיתי להאמין לדברים. אמרתי לעצמי - 'יכול להיות שיש כאן הקשר רחב שצריך להבין אותו', והחלטתי להשיג את השיעור המלא. וכך, שלשום באחת וחצי בלילה מצאתי את עצמי מתמלל את השיעור והמסקנה הייתה ברורה. הדברים כהווייתם. כפי שנאמרו ככה הובנו", סיפר שרקי.

"גם כשהשמעתי את הדברים לגברים ונשים נוספים, שמבינים את שפת בית המדרש, הם ראו את הדברים באותו האופן. ומאז, ביממה האחרונה אני שומע הרבה קולות שמקשים על הפרסום ושואלים אותי 'למה עשיתי את זה' וטוענים שמדובר בחילול ה' וכדומה. 

"צריך להבין שהתקשורת לא עוסקת תמיד במה שטוב ונוח והתפקיד שלה הוא לעסוק גם בדברים פחות נעימים. יהודי אוהב ה', אוהב תורה שמסקר את המגזר, מוצא את עצמו מהר מאוד מדווח דברים שהם לא נוחים. ופרשת הרב קלנר היא דוגמה אחת מיני רבות", הוסיף.

שרקי ציין כי "הרב קלנר הצטער ואני חושב שזה נכון מהותית וגם תקשורתית ושכך היה צריך לנהוג. 
עלי היא אחד המוסדות עם התרומה הכי גדולה לחברה הישראלית ולא צריך לשכנע בכך. אם אני לא הייתי משדר זה היה משודר על ידי כתב אחר". 

לדבריו, "הרבה חברים שואלים אותי 'בשביל מה שלחנו אותך?', וזו שאלה אמיתית - בשביל מה אני עיתונאי? בשביל לייצג את המגזר או בשביל להיות מקצוען? אני מאוד אוהב ומעריך את הציונות הדתית אבל אף אחד לא 'שלח' אותי. אם הייתה לי קלטת ממרצה באוניברסיטה, מאיש ציבור, לא הייתי צריך לפרסם אותה?"

שרקי הותקף בשאלות נוקבות מצד הקהל בעקבות הדברים. לשאלה מדוע הוא מפרסם דברים כאלה השיב: "הפרסום ראוי ואני עומד מאחוריו מכיוון שיש לו ערך ציבורי. אגב, ההקלטה הייתה מתפרסמת בכל מקרה. אני לא שמעתי כזאת רגישות ללשון הרע כשהיו פה ידיעות שהיה נחמד למגזר לשמוע ולגלות, ואפילו כשפרסמתי הקלטות של הרב עובדיה יוסף ע"ה, לא קיבלתי אפילו טלפון אחד שהתנגד לעניין. אם הרב קלנר אמר את הדברים לתלמידים צעירים במוסד לבחורים שמוכשרים לשרת בצבא זה דבר בעל השלכות".

ליאור שטול, מנכ"ל מוסדות בני דוד שישב בקהל, אמר: "אני מתנגד לדברים שאמר הרב קלנר וגם הרב סדן והרב יגאל מתנגדים. הרב קלנר העביר לתלמידים היום שיחות הבהרה במכינה. צריך להבין שהוא פילוסוף ואיש השקפה.

"אולם, כאדם שמגיע מתוך הציונות הדתית, אני חושב שעין בלתי מזויינת שראתה את הדברים במהדורה אמש קיבלה רושם שזאת היא הציונות הדתית, ובגלל שאתה יודע שההקלטות האלו מגיעות מתוך אג'נדה מסויימת, אתה היית צריך להבין את ההשלכות ולארוז את הידיעה בצורה שמתקבלת ונשמעת.

"היה אסור שהדברים האלו ייאמרו, ואני חוזר ומדגיש שכולנו נגד האמירות, אבל לקחת את הדברים ולהגיד 'זאת הצינוות הדתית, זה בני דוד' - אם עשית את זה אז סימן שאתה חלק מהאג'נדה הזאת שהיא נגדנו". 

שרקי השיב כי לא משנה מה האג'נדה של המקור, המבחן הוא האם הסיפור אמיתי ובעל ערך. "רוב הסיפורים השליליים על דתיים מגיעים מדתיים, אבל המבחן האמיתי הוא להתמודד עם התוכן ולא עם המקור", אמר.

 

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר