הזוכים בפרס ביטחון ישראל ל-2022: לווינים ופרויקטים סודיים של המוסד ו-8200

הפרס היוקרתי ביותר של מערכת הביטחון הוענק על ידי נשיא המדינה לשלושה פרויקטים מצטיינים של צה"ל, המוסד, שב"כ, משרד הביטחון והתעשיות הביטחוניות. "זרועה של ישראל תגיע לכל מקום שנצטרך", אמר הנשיא הרצוג

ישי אלמקייס, חדשות כיפה 14/06/22 13:31 טו בסיון התשפב

הזוכים בפרס ביטחון ישראל ל-2022: לווינים ופרויקטים סודיים של המוסד ו-8200
הנשיא, הרמטכ"ל ושר הביטחון עם הזוכים בפרס ביטחון ישראל, צילום: איתי בית און

נשיא המדינה יצחק הרצוג, שר הביטחון בני גנץ, הרמטכ"ל רב אלוף אביב כוכבי ומנכ"ל משרד הביטחון אמיר אשל, העניקו הבוקר (ג') בטקס חגיגי בבית הנשיא בירושלים, את פרס ביטחון ישראל לשנת תשפ"ב עבור פרויקטים ופעילויות שתרמו לביטחון המדינה ולשמירה על עוצמתה ויתרונה האיכותי בשדה הקרב, הן בהיבט הטכנולוגי והן בהיבט המבצעי. 

על הענקת פרס ביטחון ישראל החליט ראש הממשלה ושר הביטחון הראשון, דוד בן גוריון ז״ל, שרצה להעניק ביטוי לתרומת אנשי המחקר והפיתוח לביטחון מדינת ישראל. הפרס נקרא על שמו של אליהו גולומב ז"ל, המפקד הבלתי מוכתר של ארגון 'ההגנה'. בין הפרויקטים שזכו בפרס ביטחון ישראל בעבר, ניתן לציין את העוזי, הגליל, מטוס הכפיר, טיל הגבריאל, טיל הפופאי, טנק מרכבה סימן 3, משפחת טילי אוויר-אוויר של רפאל החל משפריר (בשנות ה-60) וכלה בפיתון 4 (בשנות ה-90), מערכות ההגנה מפני טילים - ה'חץ', מיירט ה'חץ 3', 'כיפת ברזל', מערכת 'מעיל רוח' להגנה אקטיבית על טנקים ונגמ"שים מפני ירי טילי נ"ט, מערכת צי"ד, פרויקט גילוי המנהרות, הפריצה לארכיון הגרעין האיראני ועוד.  

לווינים ופרויקטים סודיים של המוסד ו-8200

פרויקט לווייני התצפית 'אופק': הפרויקט משותף למפא"ת שבמשרד הביטחון, ליחידה 9900 של אגף המודיעין בצה"ל, לתעשייה האווירית ולחברת 'אלביט מערכות'. סדרת 'אופק' כוללת מערכות לווייני צילום פורצות דרך, הן מבחינת ביצועים והן מבחינת משקל. הלוויינים פותחו בהובלת משרד הביטחון באמצעות מנהלת החלל במפא"ת תוכננו, יוצרו, ומובצעו על ידי מפעל "חלל" של התעשייה האווירית - כקבלן ראשי. בלווינים מותקנת מצלמה פרי פיתוח וייצור של חברת "אלביט מערכות". יחידה 9900 באגף המודיעין מפעילה את הלוויינים באמצעות תחנה קרקעית מתקדמת, יחידה מסוגה בעולם, שפותחה בשיתוף עם התעשייה האווירית. התחנה והלוויינים בהובלת מרכז החלל של 9900 משרתים את מערכת הביטחון 365 ימים בשנה, 24 שעות ביממה ומספקים בזמן אמת מודיעין איכותי ומהימן.

אחד הזוכים בפרס

אחד הזוכים בפרס צילום: איתי בר-און

פרויקט סודי של יחידה 8200 באגף המודיעין: לפרויקט זה שותפים צה"ל, המוסד, השב"כ ומלמ"ב במשרד הביטחון, שמטרתו פיתוח יכולות מעצמתיות, פורצות דרך, בהיבטים מגוונים וייחודים. במסגרת פרויקט זה, שנמשך כעשור, פועלים גופי המודיעין במדינה במאמץ משולב, במגוון פעילויות נועזות וחדשניות, תוך התמודדות עם אתגרים טכנולוגיים עצומים. הצלחת הפרויקט מהווה את אבן הבסיס העיקרית למגוון רחב של פעילויות, שתרמו באופן ישיר ובפעמים רבות מאוד לביטחון מדינת ישראל.

8200 זכו בפרס שוב

8200 זכו בפרס שוב צילום: איתי בר און

פרויקט מיוחד של המוסד: יחידת המו"פ במפא"ת שבמשרד הביטחון והתעשיות הביטחוניות שותפות למוסד בפרויקט זה, שמטרתו שמירה על היתרון האיכותי של מדינת ישראל אל מול איומים אסטרטגים.

צילום: איתי בר און

"יש צורך בבניית כוח אזורי בהובלה אמריקאית נגד איראן"

נשיא המדינה יצחק הרצוג אמר בטקס: "גם בימים אלה אויבינו לא מרפים, ומאיימים על ביטחוננו בארצנו ומחוצה לה. אתגרים ביטחוניים רבים עומדים בפנינו, חלקם ידועים, ורבים מהם לא ידועים לציבור. מדינת ישראל, מערכות הביטחון, והרוח הישראלית, ימשיכו לעמוד איתן, בגלוי ובחשאי, מול כל איום, ומול כל אויב. זרועה של ישראל תגיע לכל מקום שנצטרך, על מנת להגן על אזרחינו".

שר הביטחון בני גנץ הוסיף: "גם בימים אלה אנו מוסיפים לפעול בכדי להרחיב, לחזק ולהעמיק את השלום עם מצרים, ירדן ומדינות הסכמי אברהם, לבנות שותפות בכלכלה, בסביבה, וגם בביטחון. בימים שבהם איראן מכבה את המצלמות באתרי הגרעין ומרחיבה את פעולותיה התוקפניות באזור – אנחנו מציבים יכולת פעולה, שיתופי פעולה, ונחישות לפעול בכדי למנוע איום על העולם, על האזור ועל מדינת ישראל. מכיוון שאיראן דוחה את הניסיונות להגיע עמה להסכם גרעין וממשיכה בפעולות התרסה - יש צורך לא רק בשיתופי פעולה, אלא בבניין כוח משותף באזור בהובלה אמריקאית, שיעצים כל אחת מהשותפות בו. על כך אנו עמלים כל העת למען ביטחון אזרחי ישראל".

בוועדת הפרס חברים: מזכיר הוועדה אשר וגנר, יו"ר הועדה אלוף (מיל׳) דורון אלמוג, וחברי הוועדה: אלוף (מיל׳) אמיר אבולעפיה ופרופ' אלי ביהם.

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר