הגיע הזמן שהציונות דתית תגיד את דברה

פרופסור יעקב כץ מבצע ניתוח היסטורי-פרשני על התהליך שעברה המפלגה של הציונות הדתית מאז עליית בנט ועד הפיכת המפלגה לגורם שולי במחנה הימין. על פי כץ הנהגת המפלגה כבר לא מייצגת את הציונות הדתית וזו הבעיה

פרופסור יעקב כץ
יט באייר התשפ
,
13 במאי, 2020 18:59

צילום: ללא

ידידיי וידידותיי בני ובנות הציונות הדתית. כצפוי הקמת ממשלת נתניהו החמישית ללא מפלגת 'ימינה' גרמה לסערה זוטה בקרב אנשי שלומנו. הסברים מכאן ומשם. הטחת האשמות מפה לשם סביב השאלה מי 'אשם' במציאות שבה מפלגת 'ימינה' איננה חלק מהממשלה. האם האשם הוא ראש הממשלה נתניהו, או אולי דווקא בנט ושותפיו. אבקש במסגרת מאמר קצר זה להתרחק משאלה נקודתית זו ובמקום זאת לנסות להבין ולבחון כיצד ומדוע הגיע המפלגה שמייצגת את הציונות הדתית עד הלום? 

כדי להשיב על שאלה זו חשוב להבין מה השתנה ב-DNA של מפלגת הציונות הדתית עם כניסתו של נפתלי בנט לחיים הפוליטיים. עד שנת 2013, טרום תקופת בנט, המפלגה הדתית לאומית – המפד"ל דאז – הייתה מפלגה בעלת אספירציות ברורות שעיקרם: ייצוג אנשי הציונות הדתית, השתלבות בחברה הישראלית ותרומה למדינה ככל יכולתנו. כך היה מימי הרב יהודה לייב פישמן מימון, עבור בחיים משה שפירא, דרך זבולון המר וכלה בזבולון אורלב. אפשר היה להסכים עם גישה זו ואפשר היה להתווכח אתה אבל דבר אחד היה ברור: המפלגה הציונית דתית הבינה את מקומה וידעה שהיא לא בשלה להתמודד על הנהגת המדינה. זאת ועוד, כל מנהיגי המפלגה הציונית-דתית לדורותיה פעלו בכל ליבם, אמונם ומרצם למען הציבור הדתי-לאומי, מה שקשה לומר על ההנהגה הנוכחית של מפלגת 'ימינה'.

המפנה הדרמטי הגיע עם כניסתו של נפתלי בנט לחיים הפוליטיים. נתעלם לרגע מהגישושים המוקדמים של בנט בקרב מפלגות אחרות (הליכוד) ומחשבותיו הרציניות על הקמת מפלגת 'הישראלים', ונתמקד בהחלטתו של בנט, איש עסקים מצליח, בוגר סיירת מטכ"ל, קצין ביחידה מגלן, להתייצב ולהתמודד על ראשות המפד"ל. סוד קסמו של בנט (בעיקר בקרב בני הדור הצעיר יותר) באותם שנים הייתה הכרזתו החד משמעית שהציונות הדתית בשלה ומוכנה להנהיג את מדינת ישראל.

בנט היה חכם דיו כדי לא לומר במפורש שהוא בעיקר התכוון לעצמו ולרצונו להיות ראש הממשלה. זאת הסיבה שהוא נמנע מלעסוק פומבית בסוגיה זו, אבל כל מי שפגש בו והכיר את נטיית ליבו של בנט באותם ימים כמו גם היום, ידע גם ידע שנפתלי בנט מכוון עצמו ללשכת ראש הממשלה ולבית ברחוב בלפור. כאמור הדבר לא נאמר מפורשות, אבל בעיני בנט  עצמו ובעיני רבים אחרים הצלחתו הפוליטית לכבוש את ראשות המפד"ל הייתה ההוכחה שהנה סוף סוף הגיע ה- winner האולטימטיבי שהציונות הדתית שיוועה וחיכתה לבואו. 

צורת חשיבה זו היא שהביאה את בנט לשנות סדרי בראשית באופייה של המפלגה הדתית לאומית המנומנמת. שני המהלכים החשובים הראשונים שבנט עשה לאחר ניצחונו בפריימריס לראשות המפד"ל היה להחליף את שמה של המפלגה ולהשתלט על התקנון. לא עוד מפלגה דתית לאומית, אמור מעתה מפלגת הבית היהודי. באותם ימים רבים מאנשי הציונות הדתית התייחסו לשינויים אלה כשינויים קוסמטיים חסרי חשיבות, מה גם שאף אחד לא התפנה ברצינות להתמקח על פחים קטנים באותן ימי אופוריה. ההישג הפנומנלי של בנט בבחירות 2013, כשהבית היהודי זכה ב-12 מנדטים, דיבר בעד עצמו. על גלי ההצלחה כרת בנט את ברית האחים הידועה עם לפיד, וכך בכוחות משותפים נכנסו השניים לממשלת נתניהו עם תחושה שאת הצעד הראשון בנט עבר בהצלחה. מרגע זה, השר נפתלי בנט הרגיש והאמין שהשמיים הם הגבול עבורו.  

כולנו מכירים את המשך הדרך. התכווצות המפלגה, סכסוכים פנימיים מתחת לפני השטח עד לפרישתו של בנט ושקד מיציר כפיהם, הבית היהודי, בידיעה שבכך הוא פוגע ומרסק את הכוח הפוליטי של הציונות הדתית. אותו כוח שהעלה אותו, בחר בו, האמין בו וכעת נזרק על ידיו לצידי הדרך. ובמקום הבית היהודי בנט הקים את מפלגת 'ימינה'. ואז הגיע 'העונש' על החטא,  כישלונם של בנט ושקד לעבור את אחוז החסימה בבחירות ספטמבר 2019. גיבוש שלוש מפלגות (הבית היהודי, ימינה ותקומה) תחת קורת גג אחת והפיכתם כחלק ממפלגת 'ימינה'. שלוש מפלגות שהפכו לאחת, ומפלגה אחת שהפכה להיות המפלגה הקטנה ביותר בכנסת ישראל היום עם רק שישה מנדטים הם הרקע למה שעינינו חוזות בימים אלה. עד כאן סקירה קצרה של התנהלותו הפוליטית של בנט ומפלגת הציונות הדתית בשבע השנים האחרונות.

וכעת נשאלת השאלה: חבריי וחברותיי בני הציונות הדתית, איך קורה שציבור כל כך איכותי, תורם וגדול הפך לסרח עודף בקרב המחנה הלאומי? מעבר לשאלות האישיות ולתככים הפוליטיים הרגילים, קשה להבין איך הציונות הדתית התכווצה לממדים הנוכחיים שלה. הסברים פוליטיים רבים ניתנו לשאלה זו, אבקש להסיט את הדיון מהפוליטיקאים ומהפוליטיקה לעבר הציבור עצמו. 

תשובתי לשאלה זו מסתכמת במילה אחת: ניתוק. בניגוד לשנים עברו נדמה שהיום חלק לא מבוטל מההנהגה הפוליטית של הציונות הדתית לא באמת מייצג באופן אמתי ואותנטי את רוב מניינו ובניינו של הציבור הדתי לאומי. הציבור הדתי לאומי לא באמת מתחבר לדמויות הפוליטיות שמתיימרות לייצג אותו.

פעם, לא מזמן, המיינסטרים הדתי לאומי היה מכונה בפי קבוצות השוליים בציונות הדתית (מהאגפים הליברליים והשמרניים כאחד) בתואר 'מזרוחניקים'. אותן קבוצות שוליים התייחסו לתואר זה בזלזול. הם התנשאו על המיינסטרים הדתי לאומי. הם האמינו שהם יודעים טוב יותר מה טוב ונכון. והמיינסטרים שהיה גדול דיו לא הרגיש צורך להתייחס לטרדניים אלה שכל רצונם קצת תשומת הלב. וכך עברה שנה ועוד שנה, עבר עשור ועוד עשור והנה המיינסטרים הפך לרוב דומם, ואילו קבוצות השוליים שללא ספק גדלו והתעצמו הפכו להיות הרבה יותר קולניים ולוחמניים. 

מחיר השקט של הרוב הדומם בציונות הדתית החל נותן אותותיו. דמויות מהשוליים של הציבור הדתי לאומי החלו למרפק עצמם למרכז הבמה. ועדיין 'המזרוחניק' המשיך את חייו ולא הרגיש צורך להשיב 'מלחמה' לאותן קבוצות שוליים שזלזלו והתנשאו עליו. וכך מבלי משים השוליים של הציונות הדתית הפכו לדומיננטיים יותר ויותר ואילו המיינסטרים נותר קפוא על מקומו. נפתלי בנט בחושיו הפוליטיים זיהה את התהליך שהלך והתגבש ובמיומנות לא מבוטלת הצליח להטות את הכף. עם ניצחונו

בפריימריס בפעם הראשונה עמד בראש התנועה הפוליטית הדתית לאומית אדם שלא בא מלב ליבו של הציבור הדתי לאומי אלא מהשוליים הרחוקים שלה. דמויות אחרות ראו כי טוב ואף הם הצטרפו לחגיגה. איילת שקד, היא הדוגמה הבולטת לכך. בנט הביא אותה אתו לפוליטיקה והיא הצטרפה למפלגה הציונית דתית למרות שהיא כלל לא מייצגת מיגזר זה. וכך הגענו לשנים האחרונות. 

האבסורד הגדול של הזרוע הפוליטית של הציונות הדתית היא העובדה הפשוטה שחלק חשוב, מוביל ומרכזי בהנהגה הפוליטית שלו נראה כאילו הוא חלק מהציבור הדתי לאומי. הם אפילו יכולים להישמע כחלק מהציבור הדתי לאומי, אבל כל מי שמכיר לעומק את הציבור הדתי לאומי יודע שה-DNA שלהם שונה לגמרי. שוני זה הוא שהביא לנתק בין הציבור הדתי לאומי האותנטי לבין ההנהגה הפוליטית שלו, נתק שהלך והתרחב והגיע לשיאו בחיסול דה-פקטו של מפלגת 'הבית היהודי' והקמת 'ימינה' על חורבותיו.   

מסיבה זו גם אם בנט יקבל מחר הצעה נדיבה ביותר לכניסה לממשלה, נניח שלושה שרים, ובעקבות כך הוא יכנס לממשלה הנוכחית חשוב שנזכור שהנתק בינו ובין הציבור הציוני דתי הרחב לא ייעלם. במקרה כזה בנט כמובן היה מראה ששוב הוא הצליח לתרמן ולשדרג את מעמדה הפוליטי של המפלגה הפוליטית של הציונות הדתית, אבל האמת רחוקה מכך. בנט ושקד, ואני אומר זאת בצער רב, דואגים לעצמם ולקבוצות השוליים המסונפות שלהם. אף אחד מהם לא באמת דואג ומייצג את המאסות של ה'מזרוחניקים' של הציונות הדתית.

אין לי ספק שניתוח זה לא ימצא חן בעיני רבים, במיוחד אלה מהשוליים של הציונות הדתית. בנט יסביר לכל שומעיו שהוא, ורק הוא המייצג האמתי של הציונות הדתית העכשווית. שקד תרהיב עוז ותסביר שהיא ורק היא המייצגת האותנטית של הציונות הדתית. אז בואו חברים יקרים, לא רוצה להרוס לכם את המסיבה אבל מבט מפוכח מגלה שמנהיג רשימת 'ימינה',] זה שנחשב למנהיג הציונות הדתית, לא באמת מייצג את אופיה, ערכיה ונשמת אפה של הציונות הדתית. 

כולנו יודעים מה קורה כשהזנב מקשקש בכלב. הרבה רעש וצלצולים ומעט יכולת עמידה. הבנה מעמיקה של תהליכים שהתבשלו לאט לאט במשך שנים בקרב הציבור הציוני דתי יאפשר אולי להתיר את מלכוד ה-22 שבו אנחנו נמצאים. חברות וחברים, אחיי ואחיות בני הציונות הדתית, אין קיצורי דרך. להנהגה הפוליטית של הציונות הדתית אין באמת סיכוי אם לא נחזור לבסיס. המנדטים שוב יצנחו וכולנו נמשיך להתאכזב ובאופן טבעי נאשים את כל העולם ואשתו, אבל האמת הפשוטה חייבת להיאמר לפני שיהיה מאוחר מדי. אם הציונות הדתית מאמינה שיש צורך שתהיה לה מפלגה הפוליטית עם אנשים ונשים שייצגו נאמנה את דרכה, אמונותיה והשקפתה.

אם זהו המצב אזי חייבים להעמיד בהנהגתה הפוליטית אנשים מלב ליבה של הציונות הדתית. לא טרמפיסטים, לא חקיינים ולא כוכבים בעיני עצמם. רק אנשים ישרי דרך, שנולדו, התחנכו, בגרו ובעיקר מעולם לא עזבו את הציבור הדתי לאומי. רק אנשים כאלה יכולים באמת ובתמים לייצג את הציבור היקר הזה שאני גאה להשתייך על שורותיו. כל הניסיונות הנוצצים סופם להיכשל כפי שאנחנו רואים ממש מול עינינו.  

אני קורא לציבור הדתי לאומי הרחב: הרימו דגל. אל תיראו. קיימו מפקד גדול ופתוח. החליטו על קיום פריימריס בקרב כלל אנשי הציונות הדתית. בחרו לכם הנהגה מתוככם וכמותכם, וההצלחה בוא תבוא. עלה נעלה וירשנו אותה.      

המאמר נכתב ע"י פרופ' יעקב כץ, תושב גוש עציון

יש לכם מה להגיד? שלחו מאמר דעה למערכת
13.05.2020

1. לפרופ' מד"ר (לפרופ')

בנט ברח מהמפלגה הדתית משום שרבנים למחלוקותיהם לא נתנו לו להנהיג ולא רצו שהוא יאיים על נתניהו בפרישה. אילו היו מבינים שקם כאן מנהיג והיו מסכימים לו , לא היינו מתגלגלים למדרון הבחירות המשולש. מנהיגי המפדל שאתה מדבר עליהם היו בינוניים. לצערי, גם המצליחן המר שהיה איש נחמד במידה מסוימת. איחלת שקד, אמר הרב ולדמן, היא נשמה מופלאה. אינך בכלל מכיר את גודל האהבה לאילת בציבורים שלנו. רק אנשים כמותה מסוגלים לפתוח את המפלגה לאפיקים חדשים. נקווה שהשטח יבין שמשהו חדש מתחיל באמת, וצריך לשפוט אנשים לא לפי גודל הכיפה. בנט בעצמו אמר שהדבר שהוא הכי מצטער עליו זה שלא התחנך ברוח הנפלאה הנושבת מהישיבות שלנו. להתראות בעוד כמה שנים!!

דווח על תגובה לא ראויה
13.05.2020

2. הציונות הדתית אמרה את דברה (יהודה)

עברו לבחור בליכוד ביהדות התורה ובשס. אין שום סיבה לבחור בפלגנים רודפי שררה המשועבדים לסקרים שאין מאחוריהם כלום.

דווח על תגובה לא ראויה
13.05.2020

3. מאמר חסר בסיס והסטוריה (בצלאל)

1. צניחת המנדטים של מפלגת הציונית הדתית לא התחילה אצל בנט. בנט קיבל מפלגה שהאלקטורט שלה היה כ5 מנדטים ודווקא בגלל השינוי שעשה הקפיץ את הבית היהודי ל12.
2. לאותם שאתה קורא שוליים יש אידאולוגיה השווה 4 מנדטים. למזרוחניקים כפי שאתה קורא להם, יש אידאולוגיה שאין לה לקוחות כיום.

דווח על תגובה לא ראויה
13.05.2020

4. טעות (יהונתן)

לא נפתלי בנט שינה את שם המפלגה! זה קרה קדנציה לפני כן. גן שינוי התקנון למיטב זכרוני היה הקדנציה השניה ולא מיד.

דווח על תגובה לא ראויה
13.05.2020

5. ומה עם החרד"לים (דוד)

ניתוח מעניין ומזלזל בנפתלי.
אולם התעלמת לחלוטין מההקצנה של סמוטריץ' שמייצג כוח והדחה של הבכירים ממנו ותככנות. גם כשקרן שלמד על חשבון שנות הישיבה שלו ועוד.
על ההצנחה (או צחנה) של הרב רפי פרץ שיוצג ע"י הרב אלי סדן שבעצם הביא את הר המור למרכז הבמה, מתוך צביעות והשתלטות על הציבור הדתי.
לכן רובו בפועל מצביע לליכוד (שיש שם יותר דתיים: אלדשטיין, אלקין, חוטובלי, קרעי ועוד).

הזניחה של משרד הדתות ומינויי רבנים ודיינים ד"ל (ז"ל), כי זה לא מעניין.
אלו פרפורי הגסיסה של המפלגה השולית הזו.

דווח על תגובה לא ראויה
13.05.2020

6. הר המור לא מצביעים לבית היהודי (שלומי)

הר המור לא מצביעים לבית היהודי - אלא לש"ס או אגודה. גם בישוב של הרב פרץ הרוב הצביעו לג'.
הם גם לא שולחים לחינוך של החמ"ד - אלא לתלמודי תורה עצמאיים המשויכים לש"ס.
הם לא הולכים לב"ע - אלא לאריאל.
הם רגילים להתפצל ולפצל - בזה הם מומחים!
וככה הם גם הרסו את הבית היהודי - שהם בוחשים במפלגה הזו והורסים אותה.

דווח על תגובה לא ראויה
13.05.2020

7. אמת לאמיתה (משה דוד)

התרגילים של בנט שקד הרב פרץ וסמוטריץ ושל נשיאת הבית היהודי,הפכו אותם למיצגים של עצמם.
הם לא דורשים שום דבר עם סממן דתי,צריך להקים את המפדל מחדש

דווח על תגובה לא ראויה
13.05.2020

8. טוב, אני מהשוליים (השמרניים), ומסכים עם הניתוח הנכון והאמיתי (אמת)

דווח על תגובה לא ראויה
14.05.2020

9. עד מתי לבלבול הזהותי שיש לציונות הדתית? (דוד)

דווח על תגובה לא ראויה
14.05.2020

10. התפרקות הנהגת הציונות הדתית (אלי יוסף)

ההנהגה של הציונות הדתית התפרקה מערכי יסוד ועכשיו היא בעצמה מתפרקת.. היא תמכה ותומכת בחימוש מדינות רצחניות. רק בדרום סודן נרצחו 382000 נשים וילדים גם עם הרבה נשק שלנו. הבית היהודי הובילה ההתנגדות בועדת שרים לענייני חקיקה בראשות איילת שקד להצעות חוק של תמר זנדברג ואחר כך של יהודה גליק.
מהי יהדות ללא קדושת החיים ?
כדי שלא ישאלו שאלות קשות , גם היא דאגה להעלים את האמת המחרידה מהציבור .
ואז היא שברה את הכלים ,לראשונה , היא מקבלת את תיק הביטחון ובמקום לבשר לישראל - אנחנו מפסיקים כל שיתוף פעולה עם מדינות רצחניות -היא ממשיכה אותה מדיניות לסייע לרצח עם ופשעים נגד האנושות. אז , בעצם היא מתפרקת מערכי יסוד באופן טוטאלי , ואחר כך היא מתפרקת לגמרי.
הגאוה של בנט ושקד סמוטריץ והרב פרץ , יחד עם הגאוה של ביבי הותיר את ימינה בחוץ. אך קדם לזה התפרקות מערכי יסוד - קדושת החיים - וה' מבלבל השפה וכולנו מבולבלים.
לכן על מנהיגי הציונות הדתית לחזור לגן הילדים - ללמוד מחדש הסיפור של מגדל בבל - מה המשמעות להתפרק משפה אחת , שפת הלב שפת אהבת האדם.?

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

x
ראש הממשלה בנימין נתניהו צילום: Olivier Fitoussi/Flash90

ואז הגיעה ימינה: דווקא כשנתניהו הגיע לשיא, הכל התחיל להתפרק

קרא עוד