הרב בני לאו עונה לחיים באר: "ימיה של המפלגה הדתית הלאומית הסתיימו"

לאחר הסערה על דבריו של הסופר חיים באר, שטען כי הציונות הדתית היא "גידול סרטני, והתנהלות לא יהודית", הרב לאו מסביר כי הציבור הסרוג מסתייג מההנהגה שלו: "העמדות הקיצוניות של שר החינוך מביכות חלקים רבים מהציונות הדתית"

חדשות כיפה
טז בטבת התשפ
,
13 בינואר, 2020 10:44
הרב בני לאו

הרב בני לאוצילום: כיפה

הקשבתי לחיים באר בשיחת הלילה שקיים עם רוני קובן. היה קשה. בעיקר כי אני מרגיש קירבה גדולה לאיש וליצירתו. איש יהודי מאד, מאמין מאד, רגיש מאד, ציוני מאד, וסופר דגול. הוא לא רק הכריז על גט כריתות שלו מהציונות הדתית אלא גם הגדיר את התנועה הזו כ"סרטן בגוף האומה". החוויה שחווה למחרת רצח ראש הממשלה, כשאנשים בבית הכנסת שבו התפלל הרימו כוס "לחיים" הייתה החוויה המכוננת שהבהירה לו שתהום פעורה בינו לבינם. ומשם הוא מתנהל כבר שנים עם כיפת שמים על ראשו, אלוהים בלבבו, תורה ומצוות בביתו וכאב עמוק שהופך להיות סוג של בעתה מגלגולה הנוכחי של התנועה שהיתה פעם אשת חיקו. לפני הכל צריך למחות על הגדרת ציבור גדול בכינויי גנאי עולבים כאלה. זה מגונה. לעצם הענין - הוא כל כך צודק והוא כל כך טועה".

הוא צודק כשמתבוננים בתמונה הפוליטית של הציונות הדתית והוא טועה כשמתבוננים בתמונה החברתית והרוחנית של אותה תנועה. כשתנועה רוחנית בוחרת להתמסר לתרגילי הישרדות פוליטיים היא לא רק מאבדת גובה אלא מתרסקת מתחת לקרשים והופכת להיות לשק חבטות. ההתרסקות הפוליטית של המפלגה שהיתה פעם סמל למתינות ול"וו החיבור" קשורה לתהליכים מורכבים שחלקם עצובים ונוגעים בתהליכי הקצנה והשתבללות של החברה הזו אבל חלקם מאד שמחים ונוגעים בתהליכי התמרכזות והשתלבות של החברה הזו.

תהליכי ההקצנה קשורים לכמה נקודות ציון. כדאי להתמקד בנקודה מרכזית שקשורה למתח שבין השיח הליברלי לשיח השמרני - מסורתי. אפשר לומר שהחלק הקשיח והאידיאולוגי של הציונות הדתית מבקש בכל כוחו להחזיק את התקופה הגדולה של הלאומיות והמודרניות הקולקטיבית ולעצור בכל כוחותיו את זרמי הפוסט מודרניות שנושאים בתוכם את תהליכי ניפוץ הזהויות הקולקטיביות והעצמת הזהויות האינדיבדואליות. אבל מנגד כוחות החיים ובתוכם רוח הזמן מזמינים את מרבית האנשים לאוהל הרחב והגדול שנקרא "העולם". שם, בחוויה הגלובלית, יש אנשים מסוגים שונים, עם הרבה אמונות ועם הבנה שיש אפשרות לחיים משותפים בשונות גדולה. כמו כל חברה בריאה גם בציונות הדתית קל למצוא את הרצף שבין קצה לקצה.

העמדות הקיצוניות של שר החינוך מביכות חלקים רבים מהציונות הדתית שכבר עברו כברת דרך עם בני משפחותיהם ועם עצמם. יש פער מדהים בין הבריאות הטבעית והשמחה של רוב חברי התנועה הזו לבין הצהרותיהם של רבנים ופוליטיקאים שעדיין משתבללים בתוך עולמם הפנימי. העובדה היא שלא תמצאו פינה בציבוריות הישראלית נטולה בוגרת או בוגר של התנועה הזו. לא בתור "שליחי מפלגה" ולא בתור נושאי לפידי הגאולה אלא כאזרחים מן השורה שמשתלבים בטבעיות בחיים הישראליים. אותם אנשים משתלבים גם ימצאו פינה חמה ואינטימית בבית הכנסת לתפילה ולימוד שבועי או אפילו יומי. הם לא יטנפו את פיהם כלפי "אחר" כל שהו, לא יחפשו דרכים להשתלט על המדינה ולהפכה לאיראן או כל מיני חלומות מבועתים שכאלה. הם מאמינים בתהליך ארוך של שיבת ציון, של יהדות שצומחת לתפארת בגוונים וביופי. והם (ברובם) לא יצביעו למפלגה סקטוריאלית.

ימיה של המפלגה הדתית הלאומית הסתיימו כי הרוב של בוחריה בחרו להיות חלק מחברת הרוב ולא סקטור שמתנהל כמו מיעוט נרדף. הדתיות שלהם היא עמוקה אבל היא לא קשורה ל״מפלגה״. החברות הסקטוריאליות חייבות למען הישרדותן לשמור על נציגות הנאמנה לבוחריה ורק לבוחריה. לכן יש רשימה (מאוחדת) חרדית ורשימה (מאוחדת) ערבית. ש"ס עוד מתעקשת להיות סקטור ומקרטעת בעולמה אבל הציונות הדתית חדלה והפכה להיות חלק ממרחב החיים הישראליים. לכן יהיו נציגיה בכל חלקי התנועה הציונית, מימין ומשמאל. משמאל לכחול לבן תהיה מפלגה ציונית ומימין לליכוד תהיה מפלגה ציונית ועל פי כל הרצף הזה יהיו אנשים דתיים.

חיים יקירי ואהובי - חבל שנפלת לביזוי ה"ציונות הדתית" מתוך בעתה וחרדה נוכח הנהגה קיצונית שמאבדת את עצמה לדעת. הציונות הדתית, ואתה בכללה, ממשיכה לחיות עם וויכוחים פנימיים אבל בעיקרה עם אהבת אדם ודאגה אמיתית לשמירת ערכי היהדות בתפארתה.

יש לכם מה להגיד? שלחו מאמר דעה למערכת
13.01.2020

1. בני לאו הרפורמי ובני משפחתו הגאים והסוטים למיניהם לא קשורים לציונות הדתית (יואב)

בני לאו הרפורמי ובני משפחתו הגאים והסוטים למיניהם לא קשורים לציונות הדתית. מצחיק שהוא מדבר בשם הציונות הדתית.

דווח על תגובה לא ראויה
13.01.2020

2. איחוד של מפלגות הציבור הדתי המתון עם הימין המשיחיסטי הוא טעות (איל)

לרב בני לאו היקר, איחוד של מפלגות הציבור הדתי המתון עם הימין המשיחיסטי הוא טעות שמציגה את כל הציבור הדתי לאומי כחבורת מטורפים. נקווה שהפעם הם לא ירוצו יחד מסיבות קואליציוניות שבה רק הקיצונים ינצחו. ברכות וישר כח על שיעורי התורה הרבים שאתה מעביר.

דווח על תגובה לא ראויה
13.01.2020

3. שר החינוך קיצוני (שילת)

דווח על תגובה לא ראויה
13.01.2020

4. זהו שלא.... (שילת המשך)

שר החינוך מייצג את עמדות היהדות הנורמטיבית והשפויה.אלו שהחליט לזרום עם הגל העכור של בילבול היוצרות הם הקיצוניים שכן מבול הדעות המבולבלות שוטף את הארץ וגם גדולים נופלים בם בגדול חבל.

דווח על תגובה לא ראויה
13.01.2020

5. גאווה (שלום)

בלי קשר לשטויות שהוא מדבר.
למה הבנאדם בטוח שהוא מייצג יותר אנשים מהרב רפי פרץ?
הוא שייך לשמאל הדתי- מימד.
איזה דבר טוב הם הביאו לעולם?
מי זוכר שהיתה בכלל מפלגה כזאת?

דווח על תגובה לא ראויה
13.01.2020

6. עוד חמור שאוהב לכבס כביסה מלוכלכת בחוץ. (חיים)

למי אתה תורן בדיוק בשטויות שאתה מפיץ כל פעם מחדש???? לימין? לארץ ישראל? לחינוך הדתי???למי. אתה פשוט מחכה שמשהו ישים לב אליך ואולי יתן לך משרה.

דווח על תגובה לא ראויה
13.01.2020

7. בני, זה מה שיש לך להגיד למישהו שקרא לנו גידול סרטני??? (פמניסטית)

.

דווח על תגובה לא ראויה
13.01.2020

8. עוכר ישראל. תתבייש. (יוסי)

עובר כל גבול.

דווח על תגובה לא ראויה
13.01.2020

9. עוד חוכמולוג... (בן יהודה)

מי שמך להחליט מי זה ציוני דתי ומי לא? מי אתה כדי לפסול לבוא בקהל או להתיר? אני מחשיב את עצמי ציוני דתי, וחושב אחרת לגמרי ממך!
איפה פלורליזם, קבלת הזולת וכול המילים היפות שאתה אומר כלפי תופעות שהתורה מגדירה כתועבה? לאן נעלמו?
יהודי של תורה, עם עמוד שידרה, שלא מתכופף מול טרור מחשבתי דורסני לא מיצג אותך? אותי כן.

דווח על תגובה לא ראויה
13.01.2020

10. כלומר - אתה מסכים שהנהגת הציונות הדתית היא סרטן (דוד)

ממש כל הכבוד על דברי ההסתה.
איך הייתה מגיב לו רב היה אומר על משהו מהשמאל שהוא סרטן.
צביעות במיטבה

דווח על תגובה לא ראויה
13.01.2020

11. דבריו בזיון שצריכים להיות מחוץ לבית מדרש!! (יוני)

דווח על תגובה לא ראויה
13.01.2020

12. דבריו בזיון שצריכים להיות מחוץ לבית מדרש!! (יוני)

ייי

דווח על תגובה לא ראויה
13.01.2020

13. דבריו בזיון שצריכים להיות מחוץ לבית מדרש!! (יוני)

ייי

דווח על תגובה לא ראויה
13.01.2020

14. רב רייטינג (יעקב בן צבי)

רב שהלך דעתו לפי מה שמתקבל יפה בתקשורת

דווח על תגובה לא ראויה
13.01.2020

15. מה לעשות - המפלגה הדתית לאומית מתה (ניסן)

יש מפלגה של חרדלי"ם +כהינסטים
יש מפלגה ימנית של עם ישראל
אני בוחר בשניה - מבחינתי כהנא לא צדק והוא חילול שם שמים בפרהסיא

דווח על תגובה לא ראויה
13.01.2020

16. תגובה חלשה, אפילו נבזית (קורא חומר)

אפשר לא לאהוב את דעותיו של הרב רפי פרץ. אפדר אפילו לתעב אותן. גם אני לא אצביע לרשימה שהרב פרץ בראשה. אבל מכאן ועד מתקפתו של האיש הרע הזה, חיים באר הדרך ארוכה. מה שמשתמע מתגובתך שאתה מסכים איתו, רק חושב שהחברים הנחמדים שלך לא תומכים בו

דווח על תגובה לא ראויה
13.01.2020

17. חבל עליו (דודי)

בס"ד
בלי להיכנס לרגע לעומק הטיעונים של הרב בני (שגם בהם הוא טועה טעות מרה, אין הבדל משמעותי בין טענתו הלא עניינית של ניצן הורוביץ לרב רפי "מי שאתה שתגיד לי איך לחיות את חיי, איש שפל" וכו' לבין דבריו של הרב בני שמעקרים את הלגיטמיות מהבעת דעות שבאמת אינני מבין מה כ"כ קיצוני בהם, אולי זריקת חרדיות קטנה לרב בני תזכיר לו מי מתון ושפוי ומי קיצוני ומתלהם, ההבדלים בין הרב בני להורוביץ הם בסך הכל עניין של ניסוח, דבר שבו הרב בני לצערנו די מצטיין) צריך לומר כי יש משהו כמעט אוטומטי בתגובות שלו לשיח הציבורי, כאילו כל התבטאות מחלצת ממנו כמו בלחיצת כפתור אמרות שכל כולן הן רוח פוסט מודרנית של קבלה והתפייסות והכלה, או במילים אחרות וותרו על דעותיכם והיו יפים ואהובים כמוני, דבר שנובע לרוב או מעצלות מחשבתית או מרצון למצוא חן בעיני כל מי שמקבל את האחר רק בתנאי ש "האחר הוא אני" (סיסמא די שחוקה בעולם הפוסט מודרני), הצרה עם הרב בני שהוא לא מרגיז, מקומם או טועה, הוא פשוט צפוי ומשמעמם עד מוות.

דווח על תגובה לא ראויה
14.01.2020

18. ל-13 (אבי)

לדעתי הבעיה היא לא שהוא משעמם, אלא שהוא נחשב "רב" בישראל ולכן יש לו השפעה והבעיה היא שהוא מנצל אותה כדי לחטוא ולהחטיא את הרבים בדברי ההבל שלו.

דווח על תגובה לא ראויה
14.01.2020

19. ל-17* (אבי)

דווח על תגובה לא ראויה
15.01.2020

20. "שכבר עברו כברת דרך עם בני משפחותיהם ועם עצמם" - בסדר, עברו כברת דרך - רק לאיזה כיוון.... (הרי יש כאלה שעברו כברת דברך לכיוון אחר)

דווח על תגובה לא ראויה
15.01.2020

21. להגיד שמשפחה זה אבא ואמא זה קיצוני ומסוכן ולא מייצג ציבור דתי, אבל לקרוא לציבור שלם "סרטן ממאיר" זה רק עניין של ניסוח מרחיק אבל "נכון&q (מעניין איך היו מגיבים לקיצונים בימי בית ראשון, הקרויים ")

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

"הצעת חוק לא טובה" קרעי על פסקת ההתגברות של שקד צילום: פלאש 90

ח"כ קרעי: "אני לא מבין מה בוער לשקד להעביר חוק שבמקום לתקן יקלקל אף יותר"

קרא עוד