סגור

קוויריות ויהדות – היבטים הלכתיים ומוסריים

התלמוד הבבלי קובע: "גדול כבוד הבריות שדוחה כל לא תעשה שבתורה". כבוד האדם באשר הוא אדם הוא אחד מאבני היסוד של החשיבה היהודית. ד"ר רונית עיר-שי מהחוג למגדר באוניברסיטת בר-אילן מגיבה לטענות של ארגון ליבה

ד"ר רונית עיר-שי
יט בכסלו התשפ
,
17 בדצמבר, 2019 13:46
אוניברסיטת בר אילן

אוניברסיטת בר אילןצילום: ויקיפדיה, אוניברסיטת בר-אילן cc-by-sa

בשבוע הבא אמור להתקיים באוניברסיטת בר אילן כנס שכותרתו "אוטופיות קוויריות בישראל?" ויש אנשים דתיים שזה העלה את חמתם, לא רק לגופו של נושא אלא גם כשאלה על טיבה של אקדמיה דתית שמוכנה לשתף פעולה עם "תועבה" שכזו. לא אתייחס כרגע לכשל החמוּר בהבנה מהי אקדמיה ומהו חופש אקדמי וגם לא לשאלה מהי אקדמיה דתית. דבר אחד ברור – אם אין לאקדמיה חופש לחקור ולדבר על כל עובדות החיים, ואם אין לאקדמיה חופש לפרש ללא מגבלות גם תפיסות דתיות, יהודיות, הדרך לאיראניזציה מעולם לא הייתה קצרה יותר. יש אנשים שסבורים כנראה שאקדמיה "טובה" צריכה לקדם רק את האג'נדה שהם מאמינים בה. לפי תפיסה זו יש רק יהדות אחת ולה יש רק פרשנות אחת ולכן, אם יתקיים כנס על להט"ביות זו כפירה בעיקר. אולי הוא גם עשוי לעודד את התופעה, שכן כידוע העולם הדתי אינו מכיר כלל את התופעה מבפנים. כל הדתיים סטרייטים ומי שמעיז לחשוב שהוא לא, זה בוודאי רק כתוצאה מחשיפה לתרבות קלוקלת. אבל אל דאגה, הוא יצליח בעזרת טיפולי המרה לחזור למוטב.

הכנס הזה הצליח להעלות את חמתם של הפונדמנטליסטים כי הוא מדבר בין השאר על חציית גבולות מגדריים, על טשטוש הבינאריות המגדרית, על טרנסג'נדרים. ההנחה הרווחת אצל מאמיני היהדות הפונדמנטליסטים היא שההלכה מתנגדת מכל וכל לתופעה זו. אז בואו נבחן מה עשוי להיות הבסיס ההלכתי להתנגדות זו? האיסור העיקרי הנתפס כמכונן את גבולות המגדר הבינאריים, הנוקשים, הוא האיסור המקראי: "לא יהיה כלי גבר על אשה ולא ילבש גבר שמלת אשה כי תועבת ה' אלהיך כל עשה אלה" (דברים כב, ה). אבל, כל מי שמעיין בהיסטוריה של הפרשנות ההלכתית לפסוק זה נוכח לדעת שכל מהותו של האיסור הוא למנוע תועבה בתחום המיני, קרי, איסורי ניאוף וכדומה. המחקר ההיסטורי מלמד אותנו שהיו קהילות שתופעת הלבוש ההפוך הייתה מקובלת בהן לא רק בפורים אלא גם בשמחת תורה ובחתונות, בהסכמת רבני הקהילות, כדי להגביר שמחה. תשובות הלכתיות במהלך הדורות מלמדות אותנו שגברים ונשים יכלו ללבוש בגדים אלה של אלה אם זה הגן עליהם מהקור, שנשים יכלו להתלבש כגברים כדי להימנע מפגיעות מיניות ובאופן כללי ההבנה השלטת הייתה הבנה פונקציונלית לפיה חציית גבולות המגדר תיאסר רק אם היא מביאה לידי תועבה בתחום האיסורים המיניים אבל לכשעצמה היא אינה תועבה. הרמב"ם, שקיבל לחלוטין את ההבנה הפונקציונלית במהותו של האיסור, עוד הגדיל לעשות וסבר שזהו איסור יחסי לנורמות השולטות בחברה (הלכות ע"ז, יב, ט-י).

בשנת 2004 יצא ספר הלכתי מרתק על תופעת הניתוחים לשינוי מין מפרספקטיבה הלכתית (על ידי הרב עידן בן אפרים). הספר זכה להסכמות על ידי גדולי הדור כמו הרב עובדיה יוסף, הרב עמאר, הרב אשר וייס, הרב זלמן נחמיה גולדברג ועוד. מגמת הספר מקלה למדיי. יש בו הבנה עמוקה לנפשו של אדם וברוח קבלית הוא מקבל כעובדה מובנת מאליה ש"הזכרי" וה"נקבי" יכולים לשכון בערבוביה בנפשו של אדם.

אין בכוונת דברים אלה לטעון שהתמונה ההלכתית מקבלת לחלוטין תופעות של חצייה מגדרית או להט"ביות, אלא רק להציג תמונה מורכבת יותר העולה מן המקורות עצמם.

התלמוד הבבלי קובע: "גדול כבוד הבריות שדוחה כל לא תעשה שבתורה". כבוד האדם באשר הוא אדם הוא אחד מאבני היסוד של החשיבה היהודית וכמובן גם של המחשבה הליברלית בת זמננו. מכך נגזרות זכויות האדם הבסיסיות. אבל הפונדמנטליסטים כידוע רואים רק אמת אחת. האמת שלהם. גם אם בדרך צריך לדלג על כמה דפי תלמוד או על הבנה מורכבת יותר הן של ההלכה והן של המציאות.

 

יש לכם מה להגיד? שלחו מאמר דעה למערכת
17.12.2019

1. אין משפט כזה. (ישי)

כתוב 'גדול כבוד הבריות שדוחה *את* לא תעשה שבתורה', את, לא כל.
וכן התלמוד מסביר שמדובר בלאו ספציפי - לאו ד'לא תסור' ומשום כבוד הבריות התירו חכמים.

דווח על תגובה לא ראויה
17.12.2019

2. ציטוט לא נכון (יהודי פשוט)

דווח על תגובה לא ראויה
17.12.2019

3. ציטוט עקום (יוסף הצדיק)

מצא את ההבדלים:
גמרא: "גדול כבוד הבריות שדוחה את לא תעשה שבתורה",
ירושלמי: "גדול כבוד הבריות שדוחה את לא תעשה שבתורה שעה אחת".
ד"ר: "גדול כבוד הבריות שדוחה כל לא תעשה שבתורה".

ככה זה כשהליברליזם הוא היעד מותר לעקם את היהדות איך שרוצים.

דווח על תגובה לא ראויה
17.12.2019

4. ועדת משמעת עכשיו (דוקטור אחד)

ציטוט מסולף תוך שימוש בתואר אקדמי זה כמעט מה שדר קידר עשה... סהירות ועדת המשמעת בעקבותייך

דווח על תגובה לא ראויה
17.12.2019

5. למה כיפה מורידים את הכיפה?? (ניר)

‏‎אהבתי שבסוף היא המציאה משפט "גדול כבוד הבריות שדוחה כל לא תעשה שבתורה"
המשפט האמיתי מופיע במסכת ברכות דף יט "גדול כבוד הבריות שדוחה את לא תעשה שבתורה" וגם שם מבואר שמדובר על לאוים מסוימים..
חבל שאתר כיפה מוריד את הכיפה ומפרסם את השטות הזאת!

דווח על תגובה לא ראויה
17.12.2019

6. תודה על הכתבה (שירה)

דווח על תגובה לא ראויה
18.12.2019

7. מעניין מי באמת פונדמנטליסט- תפיסה שהתפתחה אורגאנית במשך אלפי שנים (אבא)

או כת רדיקאלית מגדרית שהופכת את החיים של כולם לגהנום. לימודי מגדר עאלק.
חבורה של פושעים ששולחים ילדים מבולבלים לניתוחים אלימים וכריתת איברים שרק מחמירים את מצבם הנפשי ודוחקים את חלקם להתאבדויות.

דווח על תגובה לא ראויה
18.12.2019

8. למה רק כנסים כאלה (משה)

אולי תעשו כנסים מחקריים גם על קשרים בין אח ואחות או בין אשה לכלב שלה, ותעשו פרצוף מיתמם שזה רק מחקר

דווח על תגובה לא ראויה
18.12.2019

9. "גדול כבוד הבריות שדוחה כל לא תעשה שבתורה" -גם לא תרצח... מה שבטוח שהד"ר הנכבד/ת (תלוי במגדר...) יצא מה זה פסיכי (יהודי)

דווח על תגובה לא ראויה
25.12.2019

10. מענייןנכיצד היא מפרשת את משכב זכר מות יומת (בני)

מעודי לא ראיתי מאמר שהוא כה מגמתי עד שהוא מסלף כל דבר שנקרא בדרכו. אוי לאותה בושה שאישה זו מלמדת אנשים במוסד אקדמי. היא קוראת לאנשים שמתנגדים לתועבה פונדמנטליסטים לאיראנים והיא חושבת שהיא נאורה פלורליסטית כשהיא מתירה ניאוף זימה תועבה משכבי זכר ועוד ועוד נגד הטבע האנושי והתורה.
גברת יקרה האם את לט פונדמנטליסטית בתפיסה המזוהמת שלך????האם את חא עושה הכל כולל לעוות דברי חכמים ראשונים ואחרונים כדי להצדיק את התועבה שאת מקדמת???
טלי קורה מבין עיניך...
להנהלת האוניברסיטה יותר לומר רק דבר אחד-תתביישו. מה בדיוק אתם משיגים בהתנהלות שלכם?
תסגדו את המחלקה המזוהמת הזו לאלתר את המגזר תשאירו לאוניברסיטת תל אביב. !

דווח על תגובה לא ראויה
25.12.2019

11. כשמשה רבינו ראה את העגל הוא אמר גדול כבוד הבריות וכו' והשאיר את העגל (שפירא)

מה? הוא לא? איזה פונדמנטליסט!!!

דווח על תגובה לא ראויה
29.12.2019

12. איזה תת רמה אינטלגנטית (איזה חרדי)

הלוגיקה פה בין המקורות למסקנות, מדהימה...

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

ארכיון. למצולמים אין קשר לכתבה צילום: Orel Cohen/FLASH90

מזעזע: חרדים קיצוניים הציתו זרים שהונחו על קברי חללי צה"ל

קרא עוד