יש רק אחד שיכול להוביל את מפלגת הציונות הדתית

בצלאל סמוטריץ' קיווה, אחרי פרישת בנט, להצליח לרשת את מקומו בהנהגת הציונות הדתית, אך הנסיבות הפוליטיות וההסתייגות מעמדותיו מנעו זאת. כעת במקום להצניח שוב מישהו מלמעלה, בפוליטיקה המגזרית יש מנהיג (מן ה)מוכן

יהונתן קליין, חדשות כיפה
יד בכסלו התשפ
,
12 בדצמבר, 2019 16:19
בצלאל סמוטריץ

בצלאל סמוטריץ'צילום: נעם רבקין פנטון, פלאש 90

לפני עשרה חודשים, כחודש לאחר ההכרזה על הבחירות לכנסת ה-21 (פעם היו כאלה), נבחר בצלאל סמוטריץ' לעמוד בראש מפלגת האיחוד הלאומי. בבית היהודי, אחותה לסיעה של האיחוד הלאומי, היו שקועים באותם ימים בליקוק פצעי הפרישה של בנט ושקד, ובניסיון לבחור יו"ר חדש.
כשבוע או שבועיים לאחר בחירתו של סמוטריץ', פתחה מפלגת האיחוד הלאומי בקמפיין בעלוני השבת ובכלי התקשורת של המגזר, בו נראה סמוטריץ' בחליפה ועניבה, כשהכיפה הסרוגה בולטת אבל לא גדולה מדי - בקיצור, בניסיון למצב אותו כמנהיג הציונות הדתית, ממשיכם של זבולון המר והרב נריה, רחוק ככל האפשר מתדמית נער הגבעות ששוותה לו עד אז. 

סמוטריץ' קיווה כי הכאוס ששרר אז בבית היהודי, יביא אותו אל ראשות הרשימה ואל הנהגת מפלגת הציונות הדתית ביום שאחרי נפתלי בנט, אבל הצנחתו של הרב רפי פרץ, רבצ"ר לשעבר וראש מכינה מוערך, יחד עם המסורת הפוליטית לפיה הבית היהודי מובילה את החיבור, הכריעה אחרת. סמוטריץ' ויתר מרצונו על המקום הראשון, כפי שעשה גם בבחירות הבאות, כשהסכים לרדת למקום השלישי ברשימה - כשרוממות האחדות ומספר המנדטים בפיו.

מיד לאחר הבחירות האחרונות, בין ראש השנה ליום הכיפורים, כשהיה ברור שבנט ושקד עוזבים את האיחוד הרעוע ממילא, הודיע סמוטריץ' כי יפעל באופן אקטיבי לאיחוד בין הבית היהודי לאיחוד הלאומי. "אין הצדקה לשתי מפלגות בציונות הדתית", אמר סמוטריץ' והוסיף: "אפנה לרב רפי פרץ לבניית מהלך לאיחוד שתי המפלגות". בבית היהודי, מנגד, לא התלהבו במיוחד והתגובה היתה יחסית צוננת.
בהמשך הודיעו במפלגה על הקמת "מועצה ציבורית" לבחינת מהלכי איחוד. עם הזמן, ותמיכתו הגורפת של ח"כ מוטי יוגב באיחוד, נרשם ריכוך מסויים, הוקם צוות גם בבית היהודי, ובשבוע האחרון דיווחו בשתי המפלגות על התקדמות משמעותית במגעים ביניהן, כולל דיבורים על פריימריז משותפים.

עכשיו תור בצלאל

במשך השנים ניסו במפלגות הציונות הדתית השונות, ולא רק בהן, להצניח מנהיגים מלמעלה. אם זה אפי איתם, דניאל הרשקוביץ והרב רפי פרץ במפד"ל לגלגוליה, או יעקב כ"ץ (כצל'ה) באיחוד הלאומי. נראה שכמעט מדי בחירות מתחילה 'בורסת שמות' של "מי יכול להנהיג את הציונות הדתית", ודבר אחד בטוח - כל מי שהוצנח מבחוץ והגיע על תקן המושיע - נכשל. אם זה אפי איתם וששת המנדטים של המפד"ל בתחילת המילניום, דניאל הרשקוביץ ופארסת המועצה הציבורית ב-2009 או חמשת המנדטים לאיחוד מפלגות הימין בראשות הרב רפי פרץ בבחירות האחרונות. 

הפעם היחידה, מאז בחירות 1977, בה זכתה מפלגת הציונות הדתית למספר דו ספרתי של מנדטים, היתה בבחירות 2013, אז עמד בראשה מנהיג שנבחר על ידי הציבור - נפתלי בנט. בנט לא הוצנח ולא "השתמש" במפלגה, כפי שניסו לטעון גורמים שונים ערב בחירות אפריל, הוא התמודד בפריימריז נגד מנהיג ותיק ומנוסה, וגבר עליו בכוחות עצמו. אפשר להתווכח עד מחר על אופיו, דרכו ובעיותיו (הלא מעטות) של בנט, אבל עובדה היא שאת ההישג הגדול ביותר לציונות הדתית מזה עשרות שנים הביא המנהיג היחיד שלא הוצנח מלמעלה.

על מדרגות הרבנות, שקד ובנט

שקד ובנטצילום: פלאש 90

הפוליטיקאי היחיד כיום במערכת הפוליטית הציונית-דתית ש"צמח מלמטה", לא נבחר בידי ועדה מסדרת בסגנון ברית המועצות, לא הוצנח מכוח הישגיו הצבאיים או הרבניים, שגם נתפס בציבור כמי שיכול להוביל את מפלגת הציונות הדתית - הוא בצלאל סמוטריץ'. הוא הוכיח את עצמו הן במישור המעשי, עוד לפני שהגיע לכנסת, בהקמת תנועת 'רגבים', והן בכנסת עם חוק ההסדרה, חוק השקיפות לעמותות זרות ומספר חוקים חשובים נוספים, והן במישור הפוליטי כשגבר על אורי אריאל הוותיק במרכז האיחוד הלאומי, והן כשהצליח, על אף הישגי המפלגה הדלים בבחירות, להתמנות לאחד התפקידים המשמעותיים במדינת ישראל - שר התחבורה.

סמוטריץ' לא חף מבעיות. הוא נתפס בציבור כקיצוני מדי, עבור רבים באזורים ה"לייטים" של המגזר הוא קשה לעיכול, בשל גישתו התורנית המחמירה יחסית, והוא נוטה להסתבך בפליטות פה ובאמירות מיותרות (על היולדות הערביות בבתי החולים כדוגמה), אבל הוא הוכיח שהוא יודע להתאים את עצמו לסביבה הפוליטית, ואחרי שגם הרב רפי פרץ וגם איילת שקד, כל אחד בתורו, לא הצליחו למנף את עמדת המנהיגות שלהם להישג פוליטי, נראה כי הגיע תורו של סמוטריץ' להשלים את המהלך שהתחיל לפני כשנה, ולכבוש את הנהגת מפלגת הציונות הדתית.

בהינתן אפשרות של קיום פריימריז במפלגת הציונות הדתית המאוחדת, אם יצליחו הפוליטיקאים והעסקנים להקים אותה הפעם, קשה לראות, גם על פי הסקרים המתפרסמים מעת לעת, שמישהו יגבור על יו"ר האיחוד הלאומי. אך גם אם פריימריז לא יתקיימו, סמוטריץ' לא צריך לוותר הפעם על ההנהגה, כפי שוויתר בפעמים הקודמות, כי לא נראה שמישהו אחר מלבדו יכול להנהיג.

יש לכם מה להגיד? שלחו מאמר דעה למערכת
12.12.2019

1. בעזרת ה' עם סמוטריץ בראש לא תעברו את אחוז החסימה (יוחאי)

סמוטריץ הפך לכינוי לאדם שחצן שעף על עצמו הוא כבר הפך לביטוי בציבור הדתי לאומי

דווח על תגובה לא ראויה
12.12.2019

2. פחחחח (דובי מגנהיים)

סמוטריץ

חתרן בלתי נלאה

דווח על תגובה לא ראויה
12.12.2019

3. חחחחח (לביא)

תכלס לא ראוי לתגובה

דווח על תגובה לא ראויה
12.12.2019

4. די. סמוטריץ לא מתחבר לכלל הציונות הדתית (אביבית כהן)

הוא לא נוגע אלי ולא אל כל חברי בגבעת שמואל

דווח על תגובה לא ראויה
12.12.2019

5. די. סמוטריץ לא מתחבר לכלל הציונות הדתית (אביבית כהן)

הוא לא נוגע אלי ולא אל כל חברי בגבעת שמואל

דווח על תגובה לא ראויה
12.12.2019

6. אכן סמוטריץ היחיד שיכול להוביל את המפלגה. לסוף דרכה הפוליטית (יואב)

תפנימו ותבינו כולם לסמוטריץ אין מצביעים יש לו פה גדול מפה ועד לירח אבל מצביעים אין לו , פשוט אין לו , בהערכה הכי הכי אופטימית יש לו רבע מנדט , והגיע הזמן אחת ולתמיד שהוא יתמודד לבד וכולם יראו את העובדות . חבל שהגאווה העצמית היהירות והשחצנות שהפכו לכרטיס הביקור שלו מטעים כבר בפעם השלישית את אנשי הציונות הדתית

דווח על תגובה לא ראויה
12.12.2019

7. 4 - אני מבין שאת חושבת שגבעת שמואל היא כלל הציונות הדתית? או שזו רק את והחברים מגבעת שמואל? הכלה זה להתחבר גם עם מי שלא מסכימים איתו... (הרבה אחרים לא מתחברים אלייך וגבעת שמואל)

דווח על תגובה לא ראויה
12.12.2019

8. אין אלוהים זה המצאה של האדם. לשלמה היה אלף נשים, משה התחתן עם דרוזית, רק דתיים של היום פנאטים (אלוהים)

אין אלוהים זה המצאה של האדם. לשלמה היה אלף נשים, משה התחתן עם דרוזית, רק דתיים של היום פנאטים

דווח על תגובה לא ראויה
12.12.2019

9. לסמוטריץ אין יותר מ 15 אלף מצביעים כולל (חיים)

דווח על תגובה לא ראויה
12.12.2019

10. למגיב 1 - חחחח , אתה מדבר כמו פעיל עוצמה (ג)

קלאסי. שמתים מתים מקינאה כשהם רואים את סמוטריץ.

אבל לא יעזור לכם אלוקים עם סמוטרית והוא ינצח, ואתם תפסידו (הפעם בלי לבזבז הרבה קולות, כי שקד לא תהיה בראש ותבריח תורניים) כהרגלכם הידוע...

דווח על תגובה לא ראויה
12.12.2019

11. עצה לבית היהודי (מוטי)

עוצמה יהודית קיבלה בבחירות האחרונות 84 אלף מצביעים למרות הקמפיין המטורף נגדם. אני מאמין שבפועל היו להם 4 מנדטים ויותר...
אבל גם אם נניח שהם איבדו 40 אלף בגלל הקמפיין נגדם, זה אומר שיש להם 124 אלף.
בנוסף יש את החבדנקים ששווים עוד 30 אלף, שיצביעו להם במידה ויקבלו מקום ראוי...
לסיכום:במידה והבית היהודי יחברו לעוצמה יהודית ויתנו להם מקום ראוי, הם יקבלו 150 אלף בוחרים נוספים.
סדר הרשימה לכנסת הבאה: בית יהודי:1,3,4,6,7 עוצמה יהודית:2,5,8,9.
סמוטריץ לא מוסיף/מוריד כלום, הוא יתאדה ויעלם, ולכן החבירה אליו מיותרת ומזיקה.

דווח על תגובה לא ראויה
12.12.2019

12. מודעת דרושים. לפרסם בכל קבוצות הווצאפ (לוי)

בחור עדין נפש צנוע ולא מתלהם, בעל עבר צבאי עשיר ,הוא מוכן לוותר על המקום הראשון במפלגה שתארח אותו ולהסתפק במועט במקום השני ברשימה ותיק בכיר ממש המינימום שבמינימום בהתאם לתכונת הצניעות שכל כך מאפיינת אותו. הוא מתחייב להורות ל 100 רבנים בראשות רבני בשבע שיביעו תמיכה במפלגה שתארח אותו ויורו על חובה הלכתית לתמוך בה, בנוסף הוא מתחייב להורות לערוץ 7 להלל לשבח ולפאר את המפלגה המארחת ולהשפיל כל מפלגה אחרת. מיועד למפלגות מהירות החלטה וחסרות שיקול דעת. רלוונטי לבחירות הקרובות בלבד . לאחר הבחירות הוא כבר יחפש מפלגה מאחרת אחרת. אין שום רלוונטיות למצע המפלגה המארחת . הזדרזו הוא בלחץ

דווח על תגובה לא ראויה
12.12.2019

13. רק איתמר בן גביר (מרדכי)

רק עוצמה יהודית

דווח על תגובה לא ראויה
12.12.2019

14. אין רשימה נורמלית לסרוגים (אורי)

יפה שבעל דעות פאשיסטיות מובהקות כמו סמוטריץ יעמוד בראש הרשימה- זה יבטיח את חורבן המגזר הציוני דתי שלא יעבור חסימה;
אין מישהו יותר שסולדים ממנו מאשר סמוטריץ - חלאת הנוער הדתי וחרפת מבוגרי המפדל
שקד בכלל לא שייכת למגזר הדתי ועושה טרמפ עלינו והיא גם גאוותנית עלובה
בנט לייט ופזיז ושלפן שפעמיים בגד בנו

דווח על תגובה לא ראויה
12.12.2019

15. כשהריקבון מתגלה אצל הסנדק דון ביבי וכנופייתו שלמעלה --מי שנושמים את הסירחון הם האנשים הפשוטים שלמטה (שייקה)

דווח על תגובה לא ראויה
12.12.2019

16. רק זרח ורהפטיג (גנא)

דווח על תגובה לא ראויה
12.12.2019

17. מצביע רק סמוטריץ. הכי מתאים והכי מקצוען. (חיים)

כל השאר פוליטיקאים שרלטנים בגרוש. סמוטריץ העביר עד כה הכי הרבה חוקים בכנסת. שר תחבורה שבחודש קודם מאות פרוייקטים תקועים. ניסיון פוליטי מדהים.
בקיצור. רק סמוטריץ ורק פריימריז פתוחים.

דווח על תגובה לא ראויה
12.12.2019

18. סמוטריץ היחיד שיכול להיות גשר בין הבית היהודי לעוצמה. (יעל)

דווח על תגובה לא ראויה
12.12.2019

19. בעד המהלך לכיבוש של סמוטריץ' ואז ליבי יהיה פנוי ללכת מהבית . לליכוד או לעצמה. הראשי עף על עצמו. הכתב אומר שהוא הצטיין בהזזת אורי אריאל. אריאל עשה טעות (בית יהודי בכל ליבי )

צרפו אליו את בנט ושקד שיוכלו אחת את השני.

דווח על תגובה לא ראויה
16.12.2019

20. סוף סוף (אורי)

אין על סמוטריץ' בעולם,סוף סוף פוליטיקאי אמיתי שאומר את האמת לכולם בפנים בלי לעשות חשבונות אישיים כמו כל השאר

דווח על תגובה לא ראויה
16.12.2019

21. רק בצלאל, סוף סוף פוליטיקאי אמיתי שלא דופק חשבון ואומר לכולם את האמת בפרצוף (אורי)

דווח על תגובה לא ראויה
16.12.2019

22. נתניהו נלחם נגד מדינת ישראל. השאלה היחידה היא מי ישכיל להתנתק מעטיני הטמטום (אזרח )

לא משנה מי יהיה מנהיג הימין. מגיעים רגעים שבהם אדם נדרש לבחור. אנחנו במלחמה קשה מאוד בתוכנו. נתניהו הוא הפקק. הגיע הזמן לפתוח את הפקק להסיר את הכישוף ולשוב לשפיות. מדינת ישראל זקוקה לנו ביחד. חייבים לבחור מניהיגות נקיה לפני שנאבד

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

שר התרבות והספורט חילי טרופר צילום: כיפה

השר טרופר עונה לנתניהו: "הדבר היחיד שצריך לעשות בו קיצוצים זה בפייק ניוז של הליכוד"

קרא עוד