סגור

היום שאחרי: הציונות הדתית צריכה לחשב מסלול מחדש - ומהר

מפלגת הציונות הדתית ככל הנראה לא תהיה בממשלה הקרובה, זה הזמן לקחת צעד לאחור, להסתכל פנימה ולקבל החלטות ברמה הפוליטית, ובעיקר להבין שאנחנו לא כאלה מיוחדים | דעה

יהונתן קליין, חדשות כיפה
יח באלול התשעט
,
18 בספטמבר, 2019 9:01
פעילים במטה ימינה אחרי פרסום התוצאות, אמש

פעילים במטה ימינה אחרי פרסום התוצאות, אמשצילום: פלאש 90

נכון להבוקר (ד') שאחרי הבחירות, נראה כי לא משנה איך תסתיים סאגת הרכבת הקואליציה, בין אם זו תהיה ממשלת אחדות של הליכוד וכחול לבן, ובין אם בני גנץ יצליח בכל זאת להרכיב ממשלת שמאל-מרכז, מפלגת הציונות הדתית, למרות שהצליחה להתאחד בחזרה ל(סוג של) מפלגה אחת, תמצא עצמה מחוץ לקואליציה, ומחוץ למוקדי ההשפעה להם הורגלנו למעשה מאז בחירתו של נפתלי בנט ליו"ר הבית היהודי, בשנת 2012.

הישיבה המסתמנת באופוזיציה היא הזדמנות נהדרת לחישוב מסלול מחדש עבור הזרועות הפוליטיות של המגזר הדתי-לאומי, וכדאי מאוד שיעשו זאת, אם הם רוצים לחזור אי פעם למוקד ההשפעה במדינה. חילופי ההאשמות וחיפוש האחראים החלו כבר דקה לאחר תוצאות המדגמים, וכנראה אף לפניהם, אך כך או כך אין מנוס מלהודות כי מדובר בכישלון. האיחוד המיוחל, שעל פי התוצאות כנראה לא היה כל כך מיוחל, היה רחוק מלהביא את הבשורה אליה כיוונו. הצבתה של איילת שקד, שנראתה כסוג של משיח(ה), וסוג של הנהגה מאחדת אחרי הפיצול של החורף, בראש המפלגה, התגלתה ככישלון, איך שלא תסתכלו על זה.

אפשר לטעון כי השנאה האישית בינה לבין נתניהו, שצוטט כאומר "היא תגמור אצלי עם שבעה מנדטים" - מה שאכן קרה - הביאה את המפלגה לשפל, ואפשר לטעון מנגד כי היא פשוט לא מסוגלת להנהיג, אבל כך או כך מפלגת הציונות הדתית נכשלה - שוב.

באופן אירוני במיוחד, על אף האיחוד המחודש, בבחירות הללו התפרצו בכל הכוח כל הפילוגים והשסעים במגזר הדתי לאומי (שרבים טוענים כי כבר אינו מגזר אחד), ההקמה ההזויה של מפלגת נעם והשיח המסית שהביאה עמה מצד אחד, ההתעקשות של עוצמה יהודית לרוץ לבד בראש בקיר מצד אחד, מול הסירוב לצרפם לאיחוד מן הצד השני, הסירוב לצרף את פייגלין, שרוב מצביעיו הגיעו מהציונות הדתית בבחירות הקודמות, והמריבות בתוך האיחוד עצמו שלא פסקו ולו לרגע אחד.

רצים ביחד: שקד, בנט, סמוטריץ

זמן לחשב מסלול מחדש: שקד, בנט, סמוטריץ' ופרץצילום: יח"צ

הציונות הדתית ניצבת בפרשת דרכים. זהו משפט קלישאתי שכנראה חוזר על עצמו מאז ימי זבולון המר, ואולי מאז ימי הרב קלישר, אבל נראה שהפעם אין מנוס מלהשתמש בו. איך תיראה הזרוע הפוליטית של המגזר ביום שאחרי הבחירות, ואולי גם ביום שאחרי נתניהו? האם איילת שקד תודח מראשות המפלגה? אין ספק שיהיה מי שידרוש זאת, ומה תעשה ביום שאחרי?. האם נפתלי בנט, יחד עם החייל הנאמן מתן כהנא שנכנס לכנסת, ינסה להשתלב בליכוד (או אפילו בכחול לבן), או אולי ינסה לכבוש מחדש את המפלגה בראשה עמד ואותה הביא לשיא מנדטים ושיא השפעה היסטורי?, אם הרב רפי פרץ, שלא הצליח להוכיח את עצמו כפוליטיקאי בתקופה מאז שנבחר, וגם לא בקבלת ההחלטות במשרד שעליו הופקד וממנו כנראה יודח בקרוב, יישאר בראשות המפלגה הדתית לאומית המקרטעת? ואם כן, האם יצליח להוביל אותה באופוזיציה, שרחוקה מאוד מאזורי הנוחות שלו? או בצלאל סמוטריץ', פוליטיקאי מוכח ואפילו די אהוד, אבל נתפס כקיצוני ואף קיצוני מדי בקרב חלקים גדולים מקהל היעד של המפלגה, יצליח לטפס למקום אליו הוא שואף ולהנהיג את מפלגת הציונות הדתית?

המגזר הדתי לאומי מעולם לא הצטיין בפוליטיקה, זו האמת העצובה. בטור מופתי שנכתב לפני הבחירות הקודמות במגזין מוצש, כתב הרב חיים נבון שהציונות הדתית צריכה להפסיק לקחת את הפוליטיקה ברצינות, ולהתייחס אליה כמו שהחרדים מתייחסים אליה. אם גפני וליצמן, שני אנשים שבקושי מסוגלים להסתכל זה על זה ביום יום, מתאחדים ומפגינים אחדות אמיתית, ולא מקרטעת ומזויפת שאף אחד לא קונה כמו זו של הרב רפי פרץ ונפתלי בנט, גם במגזר הדתי לאומי יכולים לעשות הזאת. ואוסיף שאם המפלגות הערביות הצליחו להתאחד לרשימה אחת, בה נמצאת חד"ש הקומוניסטית מצד אחד ובל"ד הלאומנית-פלסטינית מצד שני, יחד עם תע"ל ורע"ם, איחוד השווה לישיבה משותפת של איתמר בן גביר ויאיר לפיד באותה רשימה, לא פחות ולא יותר, גם במגזר הדתי לאומי, הקטן מכפי שהוא חושב את עצמו והמפולג פחות מכפי שהוא חושב את עצמו, יכולים להתמודד עם הצורך של וגר מוטי יוגב עם בנט וסמוטריץ' עם פייגלין ירבץ, במטרה אחת ויחידה - להביא את כוחו של המגזר למקסימום.

כאשר מסתכלים על ההיסטוריה, לא נראה כי משהו מכל זה יקרה. גם אם יקום מבוגר אחראי אחד (בבחירות האחרונות היה זה בצלאל סמוטריץ'), וייקח אחריות, תמיד יהיו שועלים קטנים המחבלים בכרמים שיזנבו אחריו, אם מתוך המפלגה ואם מחוצה לה. לאור זאת כדאי שאנשי הזרועות הפוליטיות הרבות של הציונות הדתית ישאלו את עצמם שאלה פשוטה - לאן הם רוצים להגיע, ומה הם רוצים להשיג?

יש לכם מה להגיד? שלחו מאמר דעה למערכת
18.09.2019

1. "ההקמה ההזויה של מפלגת נעם והשיח המסית שהביאה עמה מצד אחד, ההתעקשות של עוצמה יהודית לרוץ לבד בראש בקיר מצד אחד, מול הסירוב לצרפם לאיחוד מן הצד הש (אני מרגיש פה חד צדדיות)

איני מתומכי עוצמה יהודית אבל עם כל הכבוד, למה רק להאשים את מה שמכונה "חרד"לים" בבעיות ובפילוגים? אולי אלו דוקא אנשים שנתנו רושם ש"הלכה" פחות מעניינת אותם, ושערכים דתיים פחות חשובים, אולי הזליגה למפלגות כמו הליכוד, העבודה וכחול לבן הם שפוגעים ב"כוח הפוליטי של הציבור הדתי לאומי"? אם מאשימים - ניתן למצוא אצל כולם.
לגבי הסיפא - כן, אני מסכים שניתן לחבור יחד.
השאלה היא האם המוכנים "לייטים" יסכימו לשבת עם מי שהם מכנים "קיצוניים"...

דווח על תגובה לא ראויה
18.09.2019

2. תעשו כבר פריימריז פתוחים ותפסיק להתבכיין!!!!! (שירה)

כל מערכת בחירות הציבור הדל"י והחרדל"י צריך לאסוף את כל רסיסי המפלגות שמרכיבים את הציונות הדתית ולהתחיל מו"מ חדש, ותמיד יש כאלו שמרגישים לא מיוצגים. די כבר ה לבזבז את כל האנרגיות על מלחמות פנימיות במקום להתמודד בחזית אחת במאבק האמיתי. תעשו פריימריז ותחסכו את כאב הראש של הרכבת הרשימה כל פעם מחדש. כואב הלב על הקולות שנזרקו לפח והכל בגלל גאווה.

דווח על תגובה לא ראויה
18.09.2019

3. הרבה פוליטיקאים לציבור קטן (י.ד.)

הציבור הדתי לאומי מונה מקסימום 10 מנדטים (שחלקם הולכים למפלגות אחרות) והוא צריך להתנהג בהתאם.

דווח על תגובה לא ראויה
18.09.2019

4. טור של צביעות (חיים)

מי שקורא לחישוב מסלול מחדש, מלבה בעצמו שיח של שנאה

דווח על תגובה לא ראויה
18.09.2019

5. . (למה שאני יצביע למי שלא מקשיב לתורת הרב ועושה מה שמתחשק לו ?)


דווח על תגובה לא ראויה
18.09.2019

6. כ"כ הרבה אי דיוקים. מי שאומר שהקמת נועם הזוי.ה, לא מתחיל להבין על מה מדובר, ואגב היו מוכנים ללכת לחיבורים עם הרב רפי ובצלאל. (מד)

חד.ש קומוניסטית מצד אחד ובל.ד לאומנית מצד שני? מאז ומעולם הקומוניסטים היהודים מזדהים עם לאומנות ערבית,פשוט דוק ותמצא.

דווח על תגובה לא ראויה
18.09.2019

7. אהבתי מאד את תוכן המאמר (שמעון לוין)

הצבעתי עוצמה כדי שימינה יהיו קטנים ויתחילו לחשוב על כך שלציבור הישראלי נמאס מהגאןה שלהם

דווח על תגובה לא ראויה
18.09.2019

8. תיקון (יקיר)

ההתעקשות ש ימינה לדחות את עוצמה יהודית*
רק תיקון קטן.
אבל כן. האם בכלל קיים עדיין מגזר דתי לאומי?

דווח על תגובה לא ראויה
18.09.2019

9. נעם (רחל)

לא מבינה איך מפלגה שהחתימה 70 אלף מצביעים פוטנציאלים (2 מושבים בכנסת שבסוף התפזרו בהצבעה בפועל למפלגות שונות), נקראת על ידך מפלגה הזויה !
מתי תואילו להסתכל על המציאות ללא מורא ולהבין שיש הרבה שחושבים אחרת . ומותר להם להיקרא נורמלים ולא הזויים..

דווח על תגובה לא ראויה
18.09.2019

10. ציונות דתית ? הצחקתם אותי אין עוד דבר כזה, רק בדפי ההיסטוריה (אריה)

דווח על תגובה לא ראויה
18.09.2019

11. אנחנו ממשים את החזון (ג'ו)

הציונות הדתית נמצאת בכל מקום.. ואנו מיוצגים גם בליכוד וגם בכחול לבן.. מס' חברי הכנסת הסרוגים הוא יותר מאשר החרדים.. שלא כמוהם . אנו לא חיים בגטו ברוך ה'. כך שכל הבכיינות הזאת היא ממש לא במקום. מבחינתי... שטרן ויועז הנדל מיצגים את דעתי טוב יותר מימינה..

דווח על תגובה לא ראויה
18.09.2019

12. בילבול מוח (אביאל)

להגיד שהקמת נעם היא הזויה , זה שטות גמורה , הקמת נעם היתה הכרח והוקמה באחריות מטורפת שהוכיחה את עצמה שלמרות שהיו לה 2 מנדטים לפחות היא פרשה וויתרה לבחירות האלה . וחוץ מזה שהם היו מתאחדים בשמחה עם עוצמה פרץ וסמוטריץ , אבל שבנט ילך עם פייגלין....

דווח על תגובה לא ראויה
18.09.2019

13. התעודת עניות שלנו זה בנט ואיילת שקד (צור)

זה שהציבור הדתי מונהג בידי אישה חילונית , זה תעודת עניות שמראה שאנחנו רפוסים וחסרי ביטחון עצמי ומפחדים לייצג את עצמנו...

דווח על תגובה לא ראויה
18.09.2019

14. סמוטריץ' צריך לתת את הדין (יואל)

על מה התשבחות הגדולות לסמוטריץ'? הוא הוביל את המהלך של איחוד עם בנטשקד , מה שהוביל לבריחת הרבה מאוד מצביעים שחשו כי השניים האלה לא מייצגים את ערכי התיונות הדתית ובסוף הביאו לכשלון של ירידה ל4 מנדטים בלבד של המפלגה (הבית היהודי-איחוד לאומי) כלומר פחות מהבחירות הקודמות.

הוא צריך לתת על זה את הדין או לפחות להודות שטעה. זה ממש לא קורה בנתיים.

דווח על תגובה לא ראויה
18.09.2019

15. כשלון ידוע מראש (סימה)

זו היתה רשימה דהמיקולו
דמותה של שקד- נערה לא בוגרת השוקדת על שבחי עצמה , יהירה ועלובת שיקול דעת
בנט סתם פזיז ושלפן, איש המנהרות ומחסל בגץ וחמאס
תעמולת בחירות מנוהלת בצורה מטומטמת ולא מתאימה לציבור שלנו
לכן חבל לנתח ולתאר- יש לבכות ולזרוק את מי שצריך
ומספיק לנו עם אבינרים דרוקמנים ושלה אליהו - הם מיעוט צעקני ומטורלל ולנו אין צורך בהם ובשכמותם
לחזור למפדל השפויה והמשותפת פעולה עם רוב הציבור האזרחי זה צו השעה
ולמטורללי המתנחלים נוסח דגן וחבריו נאמר- נמאסתם על רוב העם היהודי בארץ ובתפוצות , נשארתם לבד

דווח על תגובה לא ראויה
18.09.2019

16. פרימייריז עכשיו לכל הציונות הדתית (שלום)

לולי סמוטריץ היה קובע שלבן גביר רק 15,000 קולות כשהוא הביא למעלה מ 90,000 , והיו מכניסים את בן גבר במקום מכובד, לא היה קורה אותו פיצול .
אלא שלסמוטריץ ובכלל לתקומה אפס מנדט מהציבור, ומסרבים לפריימיריז. בעוד רצו להשפיל את עוצמה במקום 9.
הגיע זמן לחשבון הנפש של כל הציונות הדתית. בהרבה ישובים אחוז ההצבעה נמוך למרות שמדובר בבחירות מגזריות, שהיו אמור אחוז ההצבעה לגרד את ה 90%
אלא שלרוב הציבור נמאס מאותם פוליטיקאים המחפשים את האינטרס האישי שלהם, ולכן החרימו את הבחירות.
נותר רק תיקון אחד, שהוא פריימיריז בתוך המפלגות כולל תקומה, עוצמה, בנט, הבית היהודי, זהות, יחד.
לא חייבים להיות פריימייריז פרסונליים אלא גם מפלגתיים. הציבור יצביע לרשימות שהוא רוצה לראות בכנסת. כגון בית יהודי 1, תקומה 2, עוצמה 3, בית יהודי 4, וכד'י
הציבור יכתוב מתוך רשימה של 30 מועמדים את סדר המפלגות שהוא רוצה. המפלגות לאחר מכן ישבצו מי שהם רוצים לפי התוצאה שתהיה.
את היו"ר יש לבחור באופן אישי, כאשר את לאותה רשימה שהיור ייבחר, את המספר אחד שלו יהיה היו"ר.
ללא תיקון הצמצב לפי פריימייריז , בבחירות הבאות המצב יהיה גרוע יותר.
סמוטריץ חייב להאשים את עצמו מהמצב העגום, כמי שמסרב לעמוד לבחירה בפריימייריז. תקומה מעולם לא עמדה למבחן הציבור והוא דרש ריץ רץ.

דווח על תגובה לא ראויה
18.09.2019

17. המאמר לוקה בטעות יסודית (דני)

אסור ולא נכון שהמפלגה הדתית לאומית תהיה מפלגה סקטוריאלית המייצגת מגזר, היא צריכה להיות מפלגה עם דרך ששואפת להנהגה. גם לבגין לקח המון שנים להגיע מהמדבר האופזציוני להנהגה, אבל הוא תמיד ראה עצמו אלטרנטיבה שלטונית. הגיע הזמן שנשאף להיות אלטרנטיבה לכל הרכים המיוצגות כעת בכנסת, ולא נתמקד באינטרס המגזר.

דווח על תגובה לא ראויה
18.09.2019

18. הציונות הדתית פגעה בעצמה ברגע שהעמידה חילונית בראש. הפסידה קולות רבים בשל כך והאמינה לסקר שקר של השמאל (ככה זה כשהדת מקבלת מקום משני)

דווח על תגובה לא ראויה
18.09.2019

19. אז מי נשאר? (ל15)

אם כולם פסולים
בנטשקד
הרבנים
וכל השאר
מי נשאר ראוי?(חוץ ממך...)

דווח על תגובה לא ראויה
18.09.2019

20. כאשר עבדנו אבדנו (א. כהן)

מצער לראות איך אנשי ציבור ימניים ״מובהקים״ מתנהגים בצורה ב זה ומשפילה וגם מוסיפים מנהיגי רוח ורבנים לחסידיה הזו.

כאדם דתי שהיה מעורב במערכת הבחירות, חרה לי לראות איך אנשים מוכנים לוותר על הערכים שלהם תמורת כסא. לא משנה מה עומד מולם, הם ידרסו כדי לקבל כבוד ויוקרה.

אני כאדם מאמין, אמנם עולות לי שאלות בנוגע לערכה של התורה ונגזרותיה, אך עדיין נשאר מאמין כי מבין ויודע מהו הנכון.

אך אותם אלו, התעלמו מהשאלה, איך האח/ות הלא דתיים שראו אותנו, ״אנשי הערכים והמוסר״ מתנהגים כך מה יחשבו?!

האם כל מה שעברנו כעם ששמר על התורה והמסורת היה לחינם?

דווח על תגובה לא ראויה
19.09.2019

21. ואולי פשוט נמאס ממפלגות בוטיק (יורם)

לדעתי זה לא נכון ומה שקרה שנמאס לאנשים ממפלגות בוטיק כאילו .קחו את הבית היהודי ואיחוד לאומי גם הרב רפי פרץ לא מייצג עם דעותיו רבים ביהדות וגם סמוטריץ עם דעות די שחורות מדיר אנשים מהמפלגה .אנשים פשוט גדלו והצביעו למפלגה שהיא סופרמרקט דעות ולא אחת שהיא אותה דעה יותר קיצונית ולכן ימינה חטפה בראש לא קשור לשקד כן או לא.לגבי עצמה יהודית הפלוף התגלה להן גביר היו 50000 קולות יותר מדי ממה שהיה צריך לגזען הזה וטוב שהתנערו ממנו .

דווח על תגובה לא ראויה
19.09.2019

22. חבל חבל... (שם)

כמה שהאחדות צועקת ומתחננת. למה הציונות הדתית כל כך מפולגת. מפלגה קמה מפלגה הולכת. עוד מטה קם עם קרזה מפורבקת. קולות עולים ויורדים כמו גלים. בספינה מקורטעת ועצים שבורים. קרבנית עם רטיעה על העיין. ועין קרוצה. לא רואה שהספינה שבורה. מסמר מבצבץ מצד הספינה. עוד חור נוצר מה עם המדינה. ילה דיי לפילוג. תנו מקום בלב גם למי שלא חושב. כמוכם כמונו זה לא הסיסמה אחדות אחיי זו המסימה...

דווח על תגובה לא ראויה
19.09.2019

23. שותפה טבעית (שמחוש)

הציונות הדתית שותפה נהדרת לגנץ אשכנזי ויעלון.קדימה,אתם בפיגור פאזה!!
מה זו הסגידה וההתרפסות למשפחה מבלפור?הרי בפועל הם האנטיטזה לרמת המוסר של בני עקיבא.
מדהים איך מירי רגב,ביטן,אוחנה זהר ואמסלם ..

דווח על תגובה לא ראויה
19.09.2019

24. טור צודק לגמרי (דניאל)

ואיך אמר פעיל באחת מהמפלגות הנ"ל
"הרבה אגו יש שם"
לצערנו אין אחדות אמיתית במטרה לדאוג לעם ישראל.

דווח על תגובה לא ראויה
19.09.2019

25. שירה ממספר 2 החכמה מכולם לכו אחריה (אחת שאכפת לה)

אחרי קריאת המאמר דחוף היה לי לכתוב תגובה עצבנית אך טרם הספיקותי קלטו עיני את תגובה מספר 2  ורווח לי רווח גדול הנה יש קול שפוי וצלול שאומר בדיוק מה שרציתי לומר: תעשו כבר פריימריז פתוחים ותפסיק להתבכיין!!!!! האמת הצרופה ואין צורך במילה נוספת... אולי בכל זאת אוסיף: פריימריס כולל הכל גם על העומד בראש הרשימה. ולייק גדול לשירה. תבורכי מנשים. 

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

איתמר בן גביר צילום: כיפה

בן גביר: "איילת שקד רצה אלינו בקריאות הצילו"

קרא עוד