סגור

כמה מלים על התמודדויות ההומואים הדתיים - תגובה למאמרו של הרב בני לאו

"נכון שיש תורה אידיאלית, ויש מציאות בשטח, ולא תמיד מצליחים אנו לחיות על פי האידיאל. אבל הנפילה מוכרחה היא להיות קרויה בשם "נפילה". נפילה היא נפילה והיא דבר שיש להתבייש בו, וזו לא בושה להתבייש" ד"ר רינה אזולאי בתגובה לרב בני לאו 

ד"ר רינה אזולאי
כד בתשרי התשפא
,
12 באוקטובר, 2020 10:06
אילוסטרציה

אילוסטרציהצילום: תומר נויברג, פלאש 90

בשורות אלו אנסה בע"ה לכתוב תגובה על מאמרו של הרב בני לאו ביחס לקהילה הלהט"בית כחלק מהקהילה הדתית. משפט המפתח שכתב הרב הוא "אין לנו שום מאמר או עמדה שאומר מה כן", ואני רציתי להציג עמדה אחרת שאומרת: "מה כן". וה"כן" הזה, על פי היהדות, הוא "מסירות נפש". מסירות הנפש של העם שלנו, שטבועה עמוק ב-DNA של כולנו, מאז עקדת יצחק, דרך מסעי הצלב ומוראות האינקווזיציה, דרך אבותינו שקפצו לתוך הכבשנים ודרך קדושינו שעלו בסערה השמימה.

זוגיות ומשפחה להט"בית: הרב בני לאו במסמך מטלטל

שם הכוח שלנו, שם העוצמה שלנו להתגבר על האיתותים המבלבלים והמטעים של הגוף, ולדעת שבכוח האמונה שלנו הצלחנו במשך אלפי שנים לוותר על כל הצרכים הכי בסיסיים שלנו. הצלחנו לוותר על מי שתיה ועל פת לחם, הצלחנו להיכנס לתוך כבשנים, הצלחנו להקריב את החיים שלנו למען כבוד שמו יתברך – ולכן אף את תאוותינו אנו יכולים להקריב למען שמו יתברך. ואם ה' ציווה אותנו צו מסוים, אף אם הדבר קשה לנו, אם נראה את דמות דיוקנם של האבות הקדושים מול עינינו – נוכל בעזרת ה' להתחבר למידתו של יוסף הצדיק, ולהתגבר על כל יצר, וגם על יצרים אלו, ההפוכים, שהפכו פתאום בדור שלנו לסוג של אופנה עצובה. 

הביא הרב בני לאו ציטוט מהרמח"ל במסילת ישרים, ואני נזכרת איך בעבר הרחוק הבאתי פעם למנהלת הבית הפתוח בירושלים שי: ספר "מסילת ישרים". כי בספר הזה, אם קוראים את כולו, יש בו את המפתח להבין איך צריך אדם להתנהל גם כאשר מתנהל מאבק איתנים בתוכו, בין נטיות גופו, לבין מה שה' רוצה ממנו. מסילת ישרים מתווה מסילה, אם תרצו, סולם, לעלות ממדרגה למדרגה בדרך לרוחניות של אמת, בדרך לקדושה של אמת, בדרך לחיבור אמתי לאלוקים. והמידה הראשונה במסילה הזו היא דווקא מידת הזהירות. היא הבסיס. היא תחנת המוצא: הזהירות מפני החטא. 

הנה קצת מדברי הרמח"ל בפרק א': "אם האדם נמשך אחר העולם ומתרחק מבוראו, הנה הוא מתקלקל, ומקלקל העולם עמו. ואם הוא שולט בעצמו ונדבק בבוראו.... הוא מתעלה והעולם עצמו מתעלה עמו.... כי עיקר מציאות האדם בעולם הזה הוא רק לקיים מצוות ולעבוד ולעמוד בנסיון,... "
כלומר, החיים כאן בעולם הזה הם "חדר הכושר" שלנו, והתאוות והיצר הרע הם ה"משקולות" איתם עלינו להתמודד, והמטרה היא לאמן את עצמנו, כדי להיות מוכשרים לקרבת האלוקים, שהיא המטרה הגבוהה ביותר של בן האנוש, שהיא התענוג האמתי, ולשם כך נבראנו, ו"מדריך האימונים" שלנו, שמדריך אותנו מה הדרך הנכונה ללכת בה, זו התורה הקדושה ומצוותיה, שהם האמצעים שמביאים אותנו להתחזק ולהתחשל ולהגיע אל ההנאה הגבוהה הזו, שאין הנאה כמוה ואין אהבה כמוה. ההנאה מקרבת האלוקים. 

בדברים אלו יש תשובה לכל אדם באשר הוא אדם, יהיו נסיונותיו אשר יהיו: התורה ברורה היא, הנחיותיה ברורות – ומעשים אותם אסרה תורה, אסורים הם, ועלינו להתגבר עליהם, ולדעת שנקבל שכר על ההתגברות, ו"לפום צערא אגרא": ככל שכבדה היא המשקולת, כך גדולה היא התמורה כשנעמוד בניסיון. נכון שיש תורה אידיאלית, ויש מציאות בשטח, ולא תמיד מצליחים אנו לחיות על פי האידיאל, ולפעמים אנו נופלים: אבל הנפילה מוכרחה היא להיות קרויה בשם "נפילה". לא נחגוג אותה. לא נצעד אותה. לא נכתוב עליה שירים ולא נפתה אנשים ללכת בעקבותיה. נפילה היא נפילה והיא דבר שיש להתבייש בו, וזו לא בושה להתבייש. 

האם ארון הוא אמנם מוות? והאם חיי זוגיות הם חיוניים כמו אויר לנשימה? ובעיקר: האם מי שנגזר עליו לחיות בודד - בהכרח הרי הוא מת חי? והרי יש לא מעט אנשים שהגיעו למימוש עצמי והשאירו לנו נכסי צאן ברזל – ולא זכו לזוגיות יפה כל כך, או לא זכו לזוגיות כלל. ולכן זוגיות היא דבר חשוב – אבל אין היא "חיונית כמו אויר לנשימה". ובניית מסגרת אנטי יהודית של זוגיות שאסורה על פי היהדות, אין בה פתרון לבעיה, אלא רק העמקתה, ואין היא מקנה לאדם את האושר האמיתי, אלא היא רק מנציחה את הכשלון. ומצד שני, אדם שמתמודד עם נטיות אלו ואינו נופל לתוך חטא, כמו כל אדם שמתמודד עם יצרים קשים ועומד בהם – הרי צדיק הוא, וכפי שכבר כתב הרב מידן על אנשים כאלו, שגברו הם על יצרם, שהוא יכול לבחור בהם להיות שליחי ציבור לתפילת נעילה, שהרי צדיקים הם.

אדגיש, שהבסיס לכל מה שכתבתי, היא האמונה בבורא עולם, שהוא שהביא אותנו לתוך מציאות חיינו, מורכבת ככל שתהיה, מלאה נסיונות ככל שתהיה, כאשר יחד איתה, הביא לנו הבורא במתנה את התורה, שהיא ספר ההוראות שלנו, שהיא המדריך שלנו איך לעבור בשלום את גן המבוכה. והקולות האלו ששמענו ושראינו במעמד הר סיני, הם הקולות שמובילים אותנו בתוך ים הבלבולים של העולם, והם שמכוונים את דרכינו, והם ששופכים אור על החושך והבלבולים של חליפת חיינו. 

אסיים בדברי הרמח"ל, דרך השם, חלק ראשון פרק ד': " והנה שורש כל ענין העבודה הוא, היות האדם פונה תמיד לבוראו. והוא שידע ויבין שהוא לא נברא אלא להיות מתדבק בבוראו, ולא הושם בזה העולם אלא להיות כובש את יצרו ומשעבד עצמו לבוראו בכח השכל, הפך תאות החומר ונטיתו, ויהיה מנהיג את כל פעולותיו להשגת התכלית הזה ולא יטה ממנו.. שהכונה באמת בכל המצות תהיה אליו יתברך, להתקרב לו וליאור באור פניו".

יש לכם מה להגיד? שלחו מאמר דעה למערכת
12.10.2020

1. צופיה השנאה מתחיל בעוד 3..2..1 (מופע השנאה מתחיל בעוד 3..2..1)

מופעה השנאה מתחיל בעוד 3..2..1

דווח על תגובה לא ראויה
12.10.2020

2. כל הכבוד! (אסף)

כתבת באופן בהיר וברור. יישר כח

דווח על תגובה לא ראויה
12.10.2020

3. יש רב ויש ערב רב (חי)

בני המכונה רב אינו אשם.
אשם מי שהסמיך אותו לרבנות.
ואשמחם מי ששמו אותו רב ומנהיג עליהם.
מי שאינו הולך עפ"י דרכי התורה
גם אם יהיו לו 250 רבנים שהסמיכו אותו.
הוא אינו רב.
גם תבן גם מספוא ר ב עמנו

דווח על תגובה לא ראויה
12.10.2020

4. יישר כח גדול אין מה להוסיף!!!! (מיקי)

דווח על תגובה לא ראויה
12.10.2020

5. אחוז ההתאבדויות בקרב בני נוער להט"ב דתיים הוא הגבוה ביותר בארץ - אז כן, ארון הוא מוות (ר)

דווח על תגובה לא ראויה
12.10.2020

6. זוגיות להט"בית אינה אסורה מהתורה, רק יחסי מין אנליים בין גברים, זוגיות היא לא רק מין (טל)

דווח על תגובה לא ראויה
12.10.2020

7. הקללה של מדינת ישראל הומואים (דני)

הקללה של מדינת ישראל הומואים, הומואים איידס יותר גרוע מי כול וירוס אחר, המשיח לוא יגיע הקללה היא לנצח עובדה במדינת ישראל רק אסונות ואין חיים נורמליים לאף אחד וזה רק התחלה, תודה לקדוש ברוך הוא

דווח על תגובה לא ראויה
12.10.2020

8. אם כבר מצטטים את הרב מדן על להט"ב דתיים: "דומה שאין להחמיר עם מי שאין פורקן כשר לכוחותיו המיניים, שהרי כל חומרה עלולה להוליד קולא אצל מי שית (משה)

דווח על תגובה לא ראויה
12.10.2020

9. 8: הציטוט לא הובא במלואו בתגובה, אבל יש להבדיל בין "חומרה" לבין "היתרים ללא בסיס" ובין "הלכה פשוטה" (להחמיר זה תמיד מעבר לנדרש, מעבר לסייגים והגדרים)

דווח על תגובה לא ראויה
12.10.2020

10. ל-5: 37% מהסטטיסטיקות מומצאות בו במקום... וד"ל. (לא יודע מאיפה הנתנונים שלך, ועד כמה הם באמת משקפים את טענתך)

יש יותר מסיבה אחת להתאבדות. לדוגמא, לא כל חייל שמתאבד זה בגלל הצבא (לפעמים זה למרות הצבא)

דווח על תגובה לא ראויה
12.10.2020

11. כתוב נפלא! כל הכבוד! (נדב)

דווח על תגובה לא ראויה
12.10.2020

12. את קשתי נתתי בלהט"ב. כי השחית כל בשר את דרכו על הארץ (יונה)

דווח על תגובה לא ראויה
12.10.2020

13. מאמר מצוין - תודה רבה על תגובתך לדברי ההבל (ami)

דווח על תגובה לא ראויה
12.10.2020

14. ל6-זוגיות להטבי"ת אסורה כשם שאסורה זוגיות עם משיכה מינית ללא מטרת נישואין. רק בריאות (יעקב)

דווח על תגובה לא ראויה
12.10.2020

15. מאמר מחזק (רבקה)

מאמר מנומק היטב ומחזק את ההבנה שהאמונה היא המקור והכוח לכל ההתמודדויות

דווח על תגובה לא ראויה
12.10.2020

16. נהדר! (יוני)

דווח על תגובה לא ראויה
12.10.2020

17. אני סבור שהד"ר טועה בעניין הזה והרב בני לאו צודק (ג)

מפני שהם נולדו כך מפני שכך השם ברא אותם, לומר להם אתם נפילה זה כמו לומר לאפריקאי אתה נפילה כי יש לך תווי פנים של אפריקניים של דרומית למדבר סהרה.

דווח על תגובה לא ראויה
12.10.2020

18. תגובה ל-17 (ר. א.)

דבריך לא הוגנים כל כך: אף אחד לא קרא למתמודדים האלו "נפילה"! חס וחלילה!
ואלקים ברא את כולנו עם כל מיני יצרים - שמתפקידנו להתגבר על היצרים האלו, כמו בחדר כושר שיש משקולות, כך היצרים שלנו הם משהו שעלינו להתגבר עליו וכך להתחשל ולהתחזק באופי שלנו - כמו שהרמח"ל כותב בכל כך הרבה מקומות.
ואנשים שמתמודדים עם יצר, לא משנה איזה יצר, ונופלים בו, המעשה האסור הוא הנפילה, לא האדם חלילה וחס!
לדוגמה לשון הרע: אדם שנולד עם יצר מאוד חזק לדבר רע על אחרים, יצר שהוא לא מצליח להשתלט עליו!
האם האדם הזה הוא "נפילה"? חס וחלילה! הוא אדם ככל האנשים שמתמודד עם יצר מאוד חזק.
והוא צריך לדעת שיש לו תפקיד להתמודד עם היצר הזה. שככל שהוא מצליח יותר - כך הוא מתעלה יותר ומגיע לקרבת אלקים. והוא יכול לעבוד על עצמו ולחשל את עצמו להתמודד עם היצר.
ואם קרה והוא "ריכל" - המעשה הזה הוא אמנם נפילה, והוא לא משהו "להילחם" עליו ולא משהו "להתגאות" עליו ולא משהו לעשות עבורו "מצעד רכלנים". הוא פשוט מעשה שקרה, ועכשיו יקום אותו אדם וימשיך להאבק מחדש מול הנטיה שלו ו"שבע יפול צדיק - וקם" -
אבל אנחנו לא נלך אליו ונשכנע אותו שאין מצב, שהוא לא יכול להתגבר על היצר, שהוא צריך למצוא לעצמו חברים שגם הם אוהבים לרכל ולשבת כל היום וללכלך על כל העולם כי ככה הוא נולד.... לא! אנחנו נשכנע אותו שהוא חזק, שיש לו נשמה גבוהה יקרה מפז, ושאם הוא יעבוד על עצמו, גם אם 7 פעמים הוא יפול, הרי אם הזמן הוא יצליח להתגבר על הנטיה שלו - כי לשם כך הוא נוצר, כי האדם נולד כדי להתגבר על יצרו, ואיזהו גיבור - הכובש את יצרו. כובש את היצר: ולא סוגד לו.

דווח על תגובה לא ראויה
13.10.2020

19. הם נולדו ככה כמו שיש שנולדים עם אצבע נוספת או כאלו שלא נמשכים לאף מין (אברהן)

בן אדם עם אצבע נוספת לא נופל וכך גם להטבים

דווח על תגובה לא ראויה
13.10.2020

20. אהבתי מאד מאד את הכתבה, שנכתבה פשט ממקום של קדושה, אור וטוב (רעות)

בלי לכבול על הרע
רק הוספת אור וטוב

דווח על תגובה לא ראויה
13.10.2020

21. קלאסי (עובד נגו)

מה יש לאמר?
קלאסיקה. כמה קל לשאת דברים חוצבי להבות ולבבות כשאת/ה לא נאלצים להתמודד עם אחת ההתמודדויות החריפות שיש.
כמה פשוט להפנות את האצבע לזולת ולהסביר לו כי זה הנסיון שלו בעולם הזה.
לא סתם נכתב בפרקי אבות : "אל תדון את חברך עד שתגיע למקומו"!
ענווה, ענווה, מה יהא עלייך ולאן נעלמת לנו?

דווח על תגובה לא ראויה
13.10.2020

22. ל-21, מתה על התגובה שלך (ר.א.)

נכון, החיים שלי הם בכלל חיים שהם דבש.
הכל הלך לי מושלם.
נולדתי בסביבה המושלמת, חייתי חיים מושלמים,
וממרומי מושבי המרופד והמושלם
אני מעזה להטיף מוסר לאלו שנולדו עם התמודדויות
כי לי מעולם לא היו התמודדויות כלשהן,
מרוב שהכל הלך לי חלק ופשוט וסטרילי,
ומרוב שנורא כיף לי כל החיים שלי ,
ורק להטיף מוסר לאחרים אני יודעת,
מרוב שאני חיה בתוך חלת דבש
ואף פעם לא נאבקתי על כלום.

בקיצור, אל תדון את חבריך (אותי, לצורך העניין)
בלי שאתה יודע מה הם כן עברו בחיים. בסדר?
ענווה, ענווה וכו'.

דווח על תגובה לא ראויה
13.10.2020

23. ל-20, תודה על התשובה המרגשת (ר. א. )

דווח על תגובה לא ראויה
13.10.2020

24. ממתי בני לאו רב???????????? (נח)

דווח על תגובה לא ראויה
13.10.2020

25. המשך לתגובה 22 (ר. א. )

חלילה אין לי תלונות או טרוניות לרגע אחד על הנסיונות וההתמודדויות שעברתי בחיים, וכפי שכתבתי במאמר עצמו, הנסיונות האלו כולם לטובה וכולם נועדו לחשל אותנו. רק הצחיקה אותי החשיבה הזו, הקצת מפונקת, של הלהטבים ותומכיהם, כאילו כל העולם מתנהל לו על מי מנוחות ורק להם יש התמודדויות. לכן הגבתי קצת בסארקאזם. :-)
אך כמובן שאני מודה לה' על הכל: על הדבש וגם על העוקץ. יום טוב.

דווח על תגובה לא ראויה
13.10.2020

26. בני (ש.ש.)

לאן עוד אפשר להגיע .כמה סבלן הנייר אדם כמו בני לאו שקורא לעצמו רב? דבריו הם הזייה גיבובי מילים שטויות ןהבלים .בושה לאתר כיפה לפרסם מאמרי תועבה תועבה תועבה.די בבקשה זה הורג את הנוער די די.

דווח על תגובה לא ראויה
14.10.2020

27. לא נימקת טענתך (איתי)

את מתייחסת לזוגיות בין גברים או בין נשים ככניעה ליצר הרע, ומציגה את 'סרגל המאמצים' של הרמח"ל כדרך התמודדות.
אבל בשום מקום אין איסור דאורייתא על זוגיות בין גברים או בין נשים, כך שהקביע שזו הינה למעשה כניעה ליצר הרע, אינה ברורה לי.

דווח על תגובה לא ראויה
14.10.2020

28. הדברים ידועים (לאיתי )

הדברים ידועים ורק ביום הכיפורים האחרון קראנו מה התורה אומרת על כך. (ויקרא יח כב, ויקרא יח ג).

ואם אתה מדבר על קשר של חברים קרובים, או קשר של חברות קרובות וכדו' - זו נקראת חברות - לא זוגיות! שהרי זוגיות יש לה משמעות מאוד ברורה ומוגדרת.

אלא אם כן אתה טוען שיש היום סוג חדש של נטיה: חברים מאותו מין שנורא חשוב להם לשחק ביחד לגו או הם צריכים לגור ביחד כדי לשחק ביחד משחקי קופסה! וואלה! לא חשבתי על זה! אז שיעשו מצעד לגו!

דווח על תגובה לא ראויה
21.10.2020

29. הראוי לתואר רב אורתודוקסי (ש)

בני לאו ע"פ דבריו, והתייחסותו לאיסור מפורש בתורה, אינו שונה מכל רבאי רפורמי אחר.
הוא מחליט אילו חלקים מהתורה מתאימים לו ואילו לא. וזו זכותו כאדם, אבל כשיש חילול ה' - אין חולקים כבוד לרב.

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
העברת
מתנות
לאביונים
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

בחירות צילום: פלאש 90

לראשונה: קלפיות ישראליות באיחוד האמירויות, מרוקו ובחריין

קרא עוד