קריאה לדיון הלכתי: האם ניתן לחייב אזרחים להתחסן?

אם ירצה ה' יושלם בשנה הקרובה החיסון נגד קורונה, וכמובן יהיו סרבני חיסון. נדרש דיון הלכתי חדש ומקיף על השאלה האם ניתן לחייב את אזרחי המדינה להתחסן? מוסרית ודאי שכן, האם הרבנים יצטרפו לדיון גם כן?

שמואל גולדשטיין
טז בתמוז התשפ
,
08 ביולי, 2020 8:54
חיסון

חיסוןצילום: pixabay

בעולם הרבני קיימות דעות שונות לגבי חיסונים – האם מותר או אף חובה להתחסן בפני מחלות מסוכנות. רוב החיסונים הנעשים היום בישראל ניתנים לילדים, ובכך ההורים למעשה קובעים לילדיהם האם להתחסן או לא. מקרה יוצא מן הכלל הוא החיסון העונתי לשפעת. הסמכויות הרפואיות חולקות על יעילות חיסון זה, וזאת כנראה הסיבה שאזרחים רבים במדינה בוחרים שלא להתחסן (על אף ששפעת הורגת מאות אנשים בארץ כל שנה).

אם ירצה ה' יושלם בחודשים הקרובים, או לפחות בשנה הקרובה, החיסון נגד קורונה, ורבים ירצו להתחסן נגד נגיף זה. אבל אחוז מסויים באוכלוסיה לא יסכים לקבל חיסון. חלק יגידו שהם לא מאמינים ביעילותו, אחרים יציינו שהם (או ילדיהם) קטנים ולכן לא בקבוצות סיכון, וכמובן יהיו סרבני חיסון שסובלים מהדקירה הנדרשת. סביר להניח שגם עמדות הסמכויות ההלכתיות יהיו חלוקים בין המתירים, הממליצים והמתחייבים.

אבל השאלה של התחסנות נגד קורונה כוללת לפחות שני היבטים אשר מבדילים אותה מהדיון על חיסונים אחרים. ראשית נוצרה בחודשים האחרונים רושם מהמחקר העולמי בנושא שרבים מהחולים בקורונה לא מפתחים תסמינים, אך כן מסוגלים להדביק אחרים. בכך המתחסן הצעיר, ללא מחלות רקע ועם בריאות איתנה, מגן על אחרים יותר מאשר על עצמו, כשהוא מסכים לקבל את החיסון.

שנית, המגפה העולמית שאנו עדים עליה כרגע, כמובן פוגעת בבריאות הציבור והיחיד, אבל עוד יותר בכלכלה ובפרנסת היחיד. זאת אמנם בגלל החלטות שנעשו על ידי המנהיגים הפוליטיים ולא תוצאה ישירות מהמגיפה, אך אותן החלטות נובעות מהצורך לשמור על תפקוד מערכת הבריאות ולמנוע קריסתה – תרחיש אימה שיעלה לנו ביוקר בחיי בני אדם.

לאור נסיבות אלו, נדרש דיון חדש ומקיף על השאלה האם ניתן לחייב את אזרחי המדינה להתחסן, על אף הסכנות המזעריות הכרוכות בחיסון. סרבני חיסון מאפשרים למגפה להמשיך להשתולל (או לפחות לא עושים את שלהם על מנת לבלום אותה), ובכך הם למעשה מסכנים את חייהם של אזרחים אחרים וגם פוגעים בפרנסת היחיד וכלכלת הכלל.

אין ספק שמבחינה מוסרית נכון להתחסן, גם אם חיסון עתידי רק יציע 50% יעילות. ומבחינה הלכתית?

שמואל גולדשטיין הוא סטודנט לתואר שלישי בפיסיקה באוניברסיטה העברית
 

יש לכם מה להגיד? שלחו מאמר דעה למערכת
08.07.2020

1. חיסונים אינם כשרים... לכן אסור לחסן בשום אופן (א.ר.ל)

דווח על תגובה לא ראויה
08.07.2020

2. חובה לחסן שופטים ואנשי ממשלה בזריקת מוות (דני)

חובה לחסן את כל כנסת ישראל את כל העורכי דין שופטים וכל מה שקשור לממשלה בזריקת מוות הדמוקרטיה ( הציבור ) מחייב את כל האנשים ששייכים לממשלה בחיסון של זריקת מוות ולקבור את כולם ברמת הגולן על חשבון תקציב המדינה

דווח על תגובה לא ראויה
08.07.2020

3. פחד מהדקירה?????? (תמר)

מי שלא מתחסן זה לא בגלל הרצון להימנע מהדקירה אלא בגלל חששות אמיתיים להיפגע מהחומרים שיש בתרכיב של החיסון.
לכן, לחייב אותם להתחסן זה מעשה לא מוסרי ממדרגה ראשונה. לא משנה אם הם צודקים או טועים, עבורם ובחוויה שלהם חיסון הוא עצמו סכנה.

דווח על תגובה לא ראויה
08.07.2020

4. דיווח (ועדות)

מצערים מצערים ביותר ! ביותר ! , - קיבלתי מאבא לילד בכיתה א' בריא ! לחלוטין ! ; - אחריי קבלתו חיסון נגד שפעת , - הפך למשותק עם תיסמונת דאון !

דווח על תגובה לא ראויה
08.07.2020

5. חיסונים אינם כשרים... לכן אסור לחסן בשום אופן (א.ר.ל)

מרכיבי החיסונים בין השאר נושאים בחובם- חלקי ד.נ.א וחלבונים של חזירים, קופים ורקמות שליית עוברים לאחר הפלה...
לכן לאכול לא כשר או להכניס זאת לדם זה אותו דבר...

החיסון אשר מנסים להפיק לקורונה- הינו עבודה זרה
כיוון שהוא חיסון- ר.נ.א- כלומר הוא ישנה את המבנה הגנטי בגוף האדם- וזאת עבודה זרה- שהרי היושב במרומים הוא האחראי ליצירה זו- גופינו- ומי הוא זה הקורא על כך תיגר???
זהו פשע נגד האנושות כולה
וכעם ישר-אל עלינו להיות הראשונים שמתריעים על כך ולסרב בכל תוקף!!!

אי אפשר לייצר חיסון לשום וירוס- כי יש לו מוטציות והוא משתנה
לכן שמירה על מערכת חיסון תקינה- פיזית ונפשית תמגר את רוב השפעות הוירוס
הללויה

דווח על תגובה לא ראויה
08.07.2020

6. הרבנים צריכים להתרכז בתפילות ותחנונים להצלה מהקורונה. ( )

ההתמודדות המעשית כולל מדיניות חיסונים זו תפקידה של הממשלה.

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

מי יהיה הדייר הבא? משכן נשיאי ישראל צילום: מנדי הכטמן, פלאש 90

סקר: מי הנשיא הבא של ישראל?

קרא עוד