סגור

שיא בגיוס דתיות לצה"ל? תעמולה עטופה בשקר וצביעות

הרב עמיחי אליהו לא התרשם מהנתונים על מספר הבנות הדתיות שבחרו להתגייס, וטוען כי מדובר במסע יחסי ציבור, שכמו בתקופת אוסלו והגירוש מגוש קטיף, לוקחים בו חלק מבני ובנות הציונות הדתית

הרב עמיחי אליהו
כד בתשרי התשעט
,
03 באוקטובר, 2018 10:21
חיילות דתיות. למצולמות אין קשר לכתבה

חיילות דתיות. למצולמות אין קשר לכתבהצילום: נבו כץ

לא ירדתי לעומקם של נתוני גיוס השיא של בנות דתיות לצה"ל, אך לא אופתע לגלות שהמספרים, כפי שראינו בעבר, הוכתבו ע"י מי שהזמין את התוצאה מראש.

צר לי אבל לתחושתי, גם קולות הצהלה וקריאות השמחה הן חלק מהתעמולה. גם מי שצוהל מתוך הציונות הדתית יודע בעצמו שהוא שחקן קטן במסע תעמולה עולמי, שגם אם יש בו גרעיני אמת קטנים, הוא עטוף בקליפה עבה של שקר וצביעות.

די להתבונן בשנים האחרונות בהודעות של דובר צה"ל על מנת להבין שחיילי גולני, צנחנים ושאר היחידות הלוחמות נעלמו באחת, כשאת מקומם ברשתות החברתיות המתוחזקות על ידי הצבא, תפסו תמונות של "לוחמות קומנדו" מעוטרות בצבעי פנים. זה כנראה מצטלם טוב. (כמו המסע של לגיוס בנות דתיות), וזה נראה הרבה יותר טוב מסרטונים של חיילי צה"ל מותקפים בבקבוקי תבערה, אבנים וצמיגים בוערים.

הכותרת המאושרת "מספר שיא של מתגייסות לצה"ל" צועקת כאילו היא לקוחה מאיזה מסע יחסי ציבור של קמפיינר בינוני, שלקח נתוני עליה ברישום שדיווחו על ידי מדרשת לינדנבאום והפך אותה לנתון מוחלט "של עליה בגיוס בנות לצה"ל". אם הייתה הוגנות עיתונאית בסיסית, מישהו היה מייצר כותרת משנה, ובה מציין כי מדרשת לינדנבאום היא זו שמדווחת על עליה ברישום לשלוחותיה.

אבל אל תתבלבלו – קמפיין, כל קמפיין, משפיע על עמדות הציבור, בטח אם אין כנגדו מסרים שונים.  

אני מניח שכולם זוכרים היטב, כיצד אנשי השמאל מכרו לנו קמפיין של "שלום עכשיו". מדינה שלימה הזילה דמעה כשרבין חתם על הסכם הדמים עם הרוצח שברח לתוניס. אני מניח שאף אחד לא הספיק לשכוח איך אנשי הקמפיין של אריק שרון עמלו לצבוע את הגרוש האכזרי מגוש קטיף בצבעי "כחול ולבן" ובמילים מכובסות כמו "התנתקות". הכל טוב, כך מכרו לנו בתקשורת, כשהם דואגים לפזר הבטחות שאין בהם ממש.

גם אז, כמו היום, היו אנשים בציונות הדתית שלקחו חלק במסע המתוזמר הזה שקיבל רוח גבית מהתקשורת "האובייקטיבית" בישראל. לשקר אין רגלים ובטבע העולם "מסכת הדמיון" נקרעת בכאב גדול.

ובינתיים, במקום לרקוד לצלילי הקמפיין הזה, ראוי לעסוק ולתקן את הדרוש תיקון ולחזק את המנגנון בשירות הלאומי כמו גם ביצירת אלטרנטיבות אחרות. צריך לחשוב על מיתוג מחדש של מיזם ההתנדבות החשוב הזה, לבנות גב אמיתי ומקצועי לבנות שלנו שרוצות לתרום לעם ישראל את הנשמה שלהן, לאו דווקא עם מדי זית.  לתת להן את האפשרות להוציא את המירב שיש בהן למען מדינת ישראל.

אני בטוח שאם נדע לעשות זאת כמו שצריך, הקמפיין לגיוס בנות דתיות לצה"ל ישפיע, כמו מאות הפרסומות שעוברות לנו לידי האוזניים, מבלי שאנחנו אפילו מודעים וטורחים לבחון את התוכן שבהן.

ואם אחרי כל זה, אם עדיין יהיו בנות שיבחרו לתת מעצמן לצה"ל, אני בטוח שהן יעשו זאת מתוך החינוך שקיבלו בביתן ובציונות הדתית במשך שנים רבות. חינוך שמנתב את הכוחות כולם, לבנות את העם שלנו כמה שיותר.

הכותב הוא יו"ר איגוד רבני קהילות

יש לכם מה להגיד? שלחו מאמר דעה למערכת
03.10.2018

1. ביקורת חריפה מבלי לטרוח לקרוא את הנתונים? (משה מקרית משה)

הרב פותח את דבריו בגילוי נאות: "לא ירדתי לעומקם של נתוני גיוס...".
האם הדיון לא יהיה משמעותי יותר אם כבוד הרב יקרא את הנתונים המלאים, ואח"כ יפרט את ביקורתו על עצם הנתונים ועל המגמה שהם באים לשרת?
אולי ננסה לקדם דיונים רציניים יותר?

דווח על תגובה לא ראויה
03.10.2018

2. הרב טועה ומטעה (מרדכי)

אני אדם דתי מהציונות הדתית, בתי הראשונה הלכה כמו חברותיה לשרות לאומי ואילו בתי השניה מסיימת בימים אלה שרות קבע שבמהלכו אפילו התחתנה עם בן ישיבת הסדר.
רבות מבנות גילה של בתי השניה שירתו ומשרתות בצבא ותרומתן רבה מאוד.
בת שלא תשמור על עצמה בצבא, לא תשמור על עצמה בכל מסגרת אחרת.

דווח על תגובה לא ראויה
03.10.2018

3. משמעות של נתונים (חיים)

כמי שהכיר היטב את סוגיית הנתונים של הגיוס מבפנים אני יכול לומר שמשחקים איתם כחומר ביד היוצר, בהתאם לצורך והאופנה. הצבא משחק בהם וכן כל בעלי האג'נדות, ולא רק בתחום של גיוס בנות דתיות.

דווח על תגובה לא ראויה
03.10.2018

4. שפיות מרעננת, חזק מאוד! (טל)

דווח על תגובה לא ראויה
03.10.2018

5. למשה (תגובה 1) (אריאל)

לא היו נתונים בתבה.. בכלל רק אמירה לא מבוססת של מדרשת לינדנבאום..

והעיתונאי... הנחמד לקח אמירה לא מגובה דל מדרשה המקבלת כסף מהצבא וכתב עליה בכל צה"ל.

קפיש

דווח על תגובה לא ראויה
03.10.2018

6. ל1-2 (נועה)

מדובר בכ-300 בנות בסה"כ שעובות על איסור הרבנות הראשית של ייהרג טאל יעבור.
וזה שמישהו ביתו התחתנה עם מישהו מההסדר זה לא אומר שהיא נשארה באותה רמה דתית. אנחנו מתפללים בכל יום "אל תביאנו לידי נסיון" ומשתדלים לא להגיע לנסיונות והצבא הוא נסיון מאד גשול.
אם מישהו קפץ מגובה עשר קומות ובנס לא שבר את הרגלים זה לא אומר שכולם יכולים לקפוץ!

דווח על תגובה לא ראויה
03.10.2018

7. לידיעת הרב עמיחי אליהו: גיוס בנות בכלל ודתיות בפרט, בא להסב עוד את ייעוד הצבא ל"צבא היברידי" (רותי איזיקוביץ)

שעוסק לדברי מפקדיו הבכירים גם במלחמה ("לא קלאסית"!) וגם בפצל"ם - "פעולות צבאיות לא מלחמתיות כמו ההתנתקות" (ציטוט!) כפי שהודו בכך הפסיכולוגים ששטפו א מוחות חיילי הגירוש. אם כבוד הרב רוצה להעמיק בבעייה הקיומית הזאת, יקרא באתר www.mentalpreparation.org

דווח על תגובה לא ראויה
03.10.2018

8. תחי הטיפשות (שאול)

היעד: לגייס כמה שיותר בנות דתיות. למה? כדי שיועסקו בתפקידים זוטרים ובלתי חיוניים בעליל, כמו שאר הבנות בצבא, בשם האג'נדה הפמיניסטית?

גוף נורמלי מגייס עובדים לא בשם אידיאולוגיה, אלא בהתאם לתפוקה של כל מועמד ומועמד. צה"ל כלל לא צריך בנות, לא בנות חילוניות ולא בנות דתיות. הקמפיין הנוכחי מונע ע"י דת השקר הפמיניסטית.

דווח על תגובה לא ראויה
03.10.2018

9. בנות שעושות שירות לאומי בשב"כ ובמשרד הביטחון - כלומר עושות תפקיד צבאי בבגדים אזרחיים. (צביקה)

זה בסדר הלכתית אבל להיות מורה חיילת במדים זה אסור הלכתית? מישהו יכול הסביר לי את ההיגיון?

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

בנימין נתניהו ובני גנץ עשו שינויים בהסכם צילום: ללא

תקציב חד שנתי או דו שנתי: במקום דיון כלכלי, הדיון הוא פוליטי

קרא עוד