סגור

בן גביר ובן ארי מייצגים את תורת הגזע? אתם השתגעתם?

החיבור הפוליטי עם עוצמה יהודית, עורר השבוע קבס דווקא בקרב רבנים מהציונות הדתית. האם ממשיכי דרכו של הרב כהנא אכן מלאי שנאה וגזענות? מצע מפלגתם מלמד שלזעקות השבר של הרב לאו וחבריו אין אחיזה במציאות

משה ויסטוך, חדשות כיפה
כד באדר א'
,
01 במרץ, 2019 7:24
פרובוקטורים? כן. גזעניים? מישהו פה התבלבל. בן ארי ובן גביר

פרובוקטורים? כן. גזעניים? מישהו פה התבלבל. בן ארי ובן גבירצילום: Hadas Parush/Flash90

1. "מפלגת "עוצמה יהודית" היא גלגול חדש של מפלגת 'כך'. יש ניסיונות לרכך את דמותה של 'כך' ולהכשיר בכך את כניסתה של 'עוצמה יהודית' דרך הדלת של מפד"ל ההיסטורית (מצביעי ב') אבל אני ביקשתי בדרשה להרים את מסך העמימות הזו ולהצביע במלוא החריפות על מטרותיה של המפלגה המקורית, מפלגת האם, שתלמידיה הם המועמדים להיכנס לבית המחוקקים הישראלי".

את הדברים האלה כתב הרב בני לאו, ראש קהילת הרמב"ן בירושלים, בתגובה לסערה שחוללה הדרשה השבועית שנשא בליל שבת האחרון. הרב לאו נמנה עם חוג הרבנים היותר ליברלים שיצאו מבית מדרשה של ישיבת הר עציון הנחשבת ליברלית גם כך (וסליחה מראש לקורא הרב אמנון בזק). לכן ניתן להבין את הסלידה הגדולה שלו מהחיבור עם תלמידי הרב כהנא, שאת סלון ביתם מעטרת תמונתו של ברוך גולדשטיין שרצח 29 מתפללים ערבים במערכת המכפלה.

ראש ישיבת מעלה גלבוע שהיא תוצר נוסף של הזרם הליברלי בציונות הדתית, הרב יהודה גלעד, ביקש להסתייג מההשוואה של אנשי עוצמה יהודית למוטיבי השואה והנאצים, אך בדף הפייסבוק של ישיבתו פורסמו דברים חריפים ביותר על החיבור הפוליטי בימין הדתי. "כמה עצוב ומדכא", כתב, "שראשי הבית היהודי והאיחוד הלאומי, הרואים את עצמם תלמידי תלמידיו של הרב קוק זצ"ל, כורתים ברית – גם אם פוליטית בלבד – עם תלמידיו של כהנא האמונים על תורותיו הגזעניות ומלאות השנאה".

הרב בני לאו

הרב בני לאוצילום: אביטל ליסקר

עוד הוסיף הרב גלעד כי "כמי שרואה את עצמו חלק מבית המדרש של הציונות הדתית, אני בוש ונכלם מכך שאנשים המפארים ומעריצים את שמו של הרוצח גולדשטיין, זוכים ללגיטימציה ממי שרואים את עצמם תלמידי תלמידיו של הרב קוק זצ"ל".

ומה עם הקולות מישיבת הר עציון עצמה? זכורים דברי ראש הישיבה, הרב יעקב מדן, שתקף בחריפות את החבירה לעוצמה יהודית וביקש למנוע אותה. השבוע, הצטרף לקולות הרבנים המבקרים גם הרב משה ליכטנשטיין, בנו של הרב אהרן ליכטנשטיין זצ"ל שהיה ממקימי הישיבה ועמד בראשה עד פטירתו.

במכתב שכתב לתלמידיו הביע הרב ליכטנשטיין את מורת רוחו מהמלך הפוליטי. לדבריו, "צירוף אנשי עוצמה יהודית לרשימת הבית היהודי לכנסת איננו עניין פוליטי אלא דתי ומוסרי. כל הנותן יד במישרין או בעקיפין לצירוף חבורה הסוגדת לכוח, אדישה לאלימות, מכבדת רוצח המונים ומלאה שטנה כלפי הרבה יהודים ושאינם יהודים, יישא באחריות לחילול השם שייגרם על ידיהם בשבתם בכנסת כנציגים דתיים". ומה לגבי הסכנה שלא לעבור את אחוז החסימה? אז לשיטתו, "עדיף לאחוז בעמדה פוליטית חלשה אך ערכית ונאמנת לעקרונותיה מאשר להשיג רווחים פוליטיים הכרוכים בחבירה לאנשים הללו".

 הרב יעקב מדן, ראש ישיבת הר עציון

הרב יעקב מדן, ראש ישיבת הר עציוןצילום: פלאש 90. אורן נחשון

2. בניגוד לרבים שתקפו את אותם רבנים, שנגד חלקם נטען כי הם כלל לא נמנים עם תומכי הבית היהודי ולכן אל להם להתערב, אני דווקא מאוד מכבד את הקול הזה בציונות הדתית, גם אם לא תמיד מסכים לו (כפי שאני יכול לומר על כל זרם בציבור הדתי לאומי. כן גם של בן גביר וחבריו). בנוסף, אני חושב שזו זכותם להביע את דעתם וגם את שאט הנפש שלהם, במיוחד לאור העובדה שגם בימין "העמוק" הקפידו לציין תחת כל עץ רענן שמדובר בבלוק טכני בלבד ולא בחיבור אידאולוגי.

לכן, החלטתי לא לנבור בהעדפות הפוליטיות של הרבנים המוזכרים למעלה, אלא לחפש סימנים לאותן האשמות קשות כנגד אנשי עוצמה יהודית. חלון הראווה של כל מפלגה הוא המצע שלה והעקרונות שעל פיהם היא מצהירה שתפעל. תלמידי הרב כהנא חילקו את מטרותיהם ל-13 סעיפים והרי הם לפניכם עם הערות שלי בסוגריים:

- מדינת ישראל היא מדינה יהודית, באופייה, בסמליה הלאומיים וערכיה המשפטיים. עברית היא שפתה הרשמית היחידה (לא משהו שנשיא המדינה, רובי רבלין, לא אמר בעבר).

- חינוך יהודי: ילדי ישראל יחונכו לאהבת הארץ, ערבות הדדית בתוך העם היהודי, הכרת ההיסטוריה והמורשת של העם היהודי ואוצר היהדות (ותיקי המפד"ל יחתמו על כל מילה).

-. המשפט העברי: נפעל להטמעת המשפט העברי במערכת המשפטית של מדינת ישראל. נמגר את עיוותי הדין שמנחה את פרקליטות המדינה החותרת להרשעות של חלשים וחפים מפשע, ונשיב את הצדק והאמת להיכלי המשפט (הסגנון קצת מאשים ותוקפני, אך מעבר לזה, לשם מכוונת גם איילת שקד).

-. התיישבות: ההתיישבות היהודית בכל חלקי הארץ, תשוב לעמוד כאחד מהערכים עליהם מושתתת מדינת ישראל, כמדינת העם היהודי השב מן הגלות אל כל מרחבי ארצו (שימו גוגל על ציפי חוטובלי ותמצאו התבטאויות כאלה כמעט בכל ראיון).

- עליה: פעולת חירום נמרצת לעליית יהודי התפוצות וקליטתם. כדי לייצב את הרוב היהודי במדינה וכדי להילחם בנגע ההתבוללות (כמעט כל שר קליטה היה מציב את המשפט הזה כיעד משרדי).

- הר הבית: נשיב את הריבונות והבעלות היהודית אל הר הבית. המקום אותו רכש דוד המלך, עליו בנה שלמה את הבית הראשון ועולי שיבת ציון את הבית שני. לבניינו ייחלו יהודים בקצווי עולם באלפיים שנות גלות (נראה כאילו יהודה גליק ואורי אריאל כתבו את הסעיף הזה..).

יש עוד דרך מלבד מה ששניהם מייצגים. שקד וסמוטריץ

היו חותמים על המצע של עוצמה יהודית? שקד וסמוטריץצילום: פלאש 90. יונתן זינדל

- אויבי ישראל: המלחמה באויבי ישראל, תהיה טוטלית, ללא משא ומתן, ללא ויתורים וללא פשרות, אלו שהביאו עד כה רק מלחמות נוספות, דם אש ושכול. החלת ריבונות על כל חלקי ארץ ישראל ששוחררו במלחמת ששת הימים והסדרת מעמדם של אויבי ישראל בארצות ערב המקיפות את ארצנו (טוב, זה כבר מורכב יותר. עם החלק הראשון יזדהו כל אנשי הימין האידאולוגי, כך גם בנושא הריבונות. לגבי "הסדרת מעמדם של אויבי ישראל"? עמום משהו אבל הפירוט מופיע בסעיף הבא).

- הגירה של אוייבי ישראל: מתוך חתירה לשלום אמת, עוצמה יהודית תפעל להוצאת אויבי ישראל מארצנו. תוקם רשות לאומית לעידוד הגירה. עם ישראל שב לציון ואויבי ישראל שבים לארצות המוצא. כדי לשמור על אופייה היהודי של המדינה, נפעל למיגור תופעות של הסתננות, הן של גנבי גבול, הן של אזרוח על רקע של 'איחוד משפחות' (עידוד הגירה? לא מציאותי ואולי גם לא פוליטיקלי קורקט, אבל גזעני? אם כן, אז גם בצלאל סמוטריץ וחבר הכנסת לשעבר מיכאל קליינר הם גזעניים).

- צה"ל: השבת הביטחון וההרתעה לחיילי צה"ל. עוברים ממגננה להתקפה, ממדיניות 'הכלת האויב' לחיסולו והשמדתו. מחזירים לצה"ל את ערך הניצחון (בימין החדש כתבו על זה פרק שלם).

- חברה: מצוות 'וחי אחיך עימך', תעמוד לנגד עיננו בכל המהלכים הכלכליים, בתעסוקה ובדיור. ביצור ועידוד מעמדה של המשפחה היהודית, עידוד ילודה ומאבק בתופעת ההפלות (כשמשה כחלון ואגודת אפרת חברו יחדיו).

- משטר ומוסר: ערכי המדינה היהודית יהיו על פי המוסר היהודי, והמשטר יהיה: דמוקרטיה יהודית, השומרת על האינטרסים של מדינת הלאום היהודי, כערך הדוחה כל ערך אוניברסאלי. מתוך הכלל: איננו רוצים לאבד את המדינה היהודית לא במלחמה, לא בשלום וגם לא באמצעות הדמוקרטיה המערבית (בקיצור, מדינת הלכה. אבל הם לא מחדשים כלום. תשאלו את שולי מועלם).

- אדמות הלאום: שמירה נחושה על אדמות הלאום, בחקיקה מסודרת ומלחמה ללא פשרות בשוד האדמות, בנגב, בגליל ובמרכז הארץ. חידוש מפעל גאולת קרקעות המולדת, ברוח הקרן הקיימת לישראל (לא משהו שארגון השומר הצעיר לא דגל בו בעבר ותנועת רגבים לא מקדמת בהווה).

- כלכלה וחברה: אנחנו נפתח את הכלכלה לפי השיטה של 'קפיטליזם יהודי'. מיליארדי שקלים יכנסו מצמצום תקציב הביטחון בעקבות הוצאת האויבים מתוכנו, וחלקם יופנה לפיתוח התשתיות, חיזוק התעשייה ומתן סיוע לעסקים קטנים, חיזוק הבניה ויצירת מקומות עבודה בפריפריה. כמו-כן יצומצמו הרגולציות והבירוקרטייה ויופנו משאבים לחיזוק אוכלוסיות חלשות, שילובם בתעסוקה וסיוע לקשישים ולנכים (זה כבר נתון לפרשנות הכלכלנים ולא לחוקרי חוקי נירנברג).

עוצמה לישראל רצים לכנסת

גם הוא גזעני? אריה אלדד עם חברי מפלגתו לשעברצילום: Miriam Alster/FLASH90

3. אריה אלדד נחשב לאחד מאנשי הימין המוערכים גם בקרב אנשי המרכז והשמאל. עוד כשכיהן כחבר כנסת, חברי המליאה משמאל נהגו בו בכבוד, וכשפרש מהחיים הפוליטיים קיבל מקום נרחב בתקשורת הישראלית להפליא בה את הגיגיו ודעותיו.

בשנת 2009 נבחר אותו אלדד לכנסת ה-18 וכיהן בה עם אחד, מיכאל בן ארי שמו, באותה סיעה. לקראת סוף אותה קדנציה, פרש יחד עם בן ארי מהאיחוד הלאומי-מולדת והקים עמו את מפלגת עוצמה לישראל, שהיוותה את גרעין היסוד למפלגת עוצמה יהודית.

השבוע, הוא התייחס בטור במעריב לסערה בציונות הדתית סביב החבירה למי שבעבר שיתף איתם פעולה. בסיום אותו מאמר תקף בחריפות את התוקפים "מבית ואמר כי "זעם השמאל גאה בעיקר כי קטנו סיכוייו להחליף את השלטון. אבל קצף האגף הליברלי של הציונות הדתית, על מה יצא? הם רואים את עצמם כנקיי הדעת שבירושלים שהקפידו עם מי הם נכנסים לסעודה. כל כך הקפידו עד שהלבינו פני יהודים בכינוי 'נאצים'. בימי קמצא ובר קמצא ישבו שם חכמים, לא מחו על העלבון, וגרמו לחורבן. אינני חכם ואינני שותק". מעניין אם גם בו ימצאו פגם ערכי ומוסרי על שהסכים לשתף פעולה עם תלמידים של הרב כהנא.

"כניסת תורת הגזע לכנסת היא חורבן הבית", כתב הרב לאו באותו פוסט על כניסתם המסתמנת לבית המחוקקים הישראלי של עוצמה יהודית באמצעות הבלוק הטכני שלה עם הבית היהודי והאיחוד הלאומי.

האמת? ניתן להדביק למיכאל בן ארי ואיתמר בן גביר הרבה מאוד כינויים. "הזויים", רודפי גימיקים", "פרובוקטורים", "ימניים קיצוניים". אבל עיון בעקרונות מפלגתם מעלה מסקנה אחת: אם הם, אליבא דהרב לאו, נחשבים גזעניים, אז גם את מרבית בני ובנות הציונות הדתית, ובכלל אנשי הימין, צריך להאשים כמייצגי תורת הגזע הגרסה היהודית.

יש לכם מה להגיד? שלחו מאמר דעה למערכת
01.03.2019

1. בזכות החיבור עם עוצמה אני בוחר שקד ובנט (דתי לאומי)

דווח על תגובה לא ראויה
01.03.2019

2. מילים כדורבנות (אורית)

דווח על תגובה לא ראויה
01.03.2019

3. מילים כדורבנות (אורית)

דווח על תגובה לא ראויה
01.03.2019

4. מילים כדורבנות (אורית)

דווח על תגובה לא ראויה
01.03.2019

5. וואלה הופתעתי (גושניק)

לא קראתי את המצע שלהם עד כה. חוץ מהקפיטלזם אני מתקשה למצוא כאן מילה שאינני מסכים איתה במאה אחוז. אני רק בספק אם הרב כהנא עצמו היה מצביע למפלגה עם מצע כה מעודן.

דווח על תגובה לא ראויה
01.03.2019

6. אז למה בלוק טכני? אם הכל כל כך נפלא (דניאל)

אם הכל כל כך נפלא למה בלוק טכני למה כל הנהגת הציונות הדתית, הרבנית והפוליטית מסתייגים כל כך?

דווח על תגובה לא ראויה
01.03.2019

7. יש הבדל גדול בין הרב לאו לגוש (דוד)

יש הבדלים גדולים ביותר ההשקפה בין אנשי הקיבוץ הדתי נאמני תורה לעבודה וכו' לאנשי הגוש

דווח על תגובה לא ראויה
01.03.2019

8. אבל זה בדיוק העניין (אני)

לגופו של אדם ולא לגופו של עניין.
תראה מי מעביר ביקורת, אותם רבנים והשמאל הקיצוני הסהרורי.
אם אותם "רבנים" (לפחות חלקם מבזים את הכיפה שעל ראשם) מציבים את עצמם לצד האנשים הכי אפלים בעם היהודי זה אומר משהו עליהם עצמם.
כשאדם שמתיימר לקרוא לעצמו רב מעדיף שתחרב מדינת ישראל בשם ה"ממלכתיות" (כמה אבסורדי וצבוע) ורק שלא לשבת עם אנשים שאומרים את האמת בפרצוף ולא מתייפייפים ומתחסדים, כשאדם כזה מגלגל עיניים בצביעות ורמאות ולעומת אלו יקפוץ על כל הזדמנות לחבק את עוכרי ישראל מבית התנהגותו מעידה רק על עצמו ולא על האחרים!

דווח על תגובה לא ראויה
01.03.2019

9. 5 - אכן, גם אני אחרי המתקפות החלטתי לבדוק את המצע (מה לעשות, גם הנושאים בתואר "רב" יכולים להיות מוטעי)

דווח על תגובה לא ראויה
01.03.2019

10. באמת? (ערן)

חלון הראווה של כל מפלגה הוא המצע שלה? אז בוא תנתח ככה גם את המצע של הליכוד. לבן גביר תלויה בסלון תמונה של גולדשטיין. זה חלון הראווה שלו. פחות מעניין מה בדיוק רשום במצע של המפלגה שלו.

דווח על תגובה לא ראויה
01.03.2019

11. לשמוליק כהן - עבר אלים (או בעייתי בכלל) תמצא בהרבה פעילים פוליטיים, חיוביים ושליליים כאחד (ואפילו בהנחה שאתה צודק (לא בדקתי את עברם) תגיד תודה שהם פנו )

דווח על תגובה לא ראויה
01.03.2019

12. 10 - לא יודע מה תלוי בסלום שלו אבל מפלגות אחרות הביעו במפורש ובמעשה תמיכה בדברים חמורים, במישרין או עקיפין (האם אתה בודק בסלון של כולם? בודקים לפי מצע וביצוע)

דווח על תגובה לא ראויה
01.03.2019

13. כהנא צדק (כהנא)

כמו שההיפרדות מהפלסטינים שהשמאל מדבר על זה אינה גזענית, כך ההיפרדות מהפלסטינים של הרב כהנא בבריכות שחייה וכו' אינה גזענית, הסיבה שזו לא גזענית היא כי המניע לההפרדות האלה זה לא הגזע (המניע אצל השמאל זה להפוך את המדינה למדינה של כל אזרחיה, והמניע של הרב כהנא היה כדי לוודא שהמדינה תישאר יהודית כי בזמנו היתה סכנה דמוגרפית, ובעצם זו גם סיבה בטחונית ולא רק לאומית כי רק מדינה יהודית היא ערובה שלא תחזור להיות שואה נוספת), וכל ניסיון להשוות את ההפרדות של הרב כהנא לחוקי נירנברג הוא כמו להשוות את איסור השחיטה הכשרה של בלגיה ושווייץ ועוד מדינות לאיסור השחיטה הכשרה של הנאצים. וכשם ששם זה ברור שהמניע עושה את כל ההבדל, כך זה צריך להיות ברור אצל ההפרדות של הרב כהנא. (ושלא לדבר על זה שהיהודים בגרמניה לא חתרו להשמיד את העם הגרמני כמו שהערבים חותרים להשמיד את העם היהודי) ובכל זאת איחוד מפלגות הימין כולל עוצמה יהודית מתנגד לכל סוג של הפרדה רשמית מהפלסטינים.

דווח על תגובה לא ראויה
02.03.2019

14. כולם יודעים שהרב לאו צודק... (יעקב)

אבל המאפיונרים מאיימים בהגשת תביעות משפטיות אז כל השפנים מתחבאים בחוריהם ומפחדים לכתוב את האמת...

דווח על תגובה לא ראויה
02.03.2019

15. בני, אתה מדבר שטויות (קובי)

ממתי לשנוא אויב נקרא אלים מסוכן או גזעני?

דווח על תגובה לא ראויה
03.03.2019

16. קצת על ד"ר בני לאו (לא הרב מהסיבות שיובאו למטה) (חמי)

הוא תומך ברפורמים ובקונסרבטיבים וקורא לאחיו הקונסרבטיבי רב, יושב בכנסים לצד רבות ועוד

דווח על תגובה לא ראויה
03.03.2019

17. כל הכבוד לבני לאו. (יהודה)

וישקטו המצקצקים בשלונם

דווח על תגובה לא ראויה
04.03.2019

18. איזו היתממות. הרב לאו דיבר על חוקי כהנא ב 1985 שהם דומים להפליא לחוקי נירנברג (יורם)

המצע הנוכחי של עוצמה יהודית הוא אחיזת עינים שנועד להסוות ולרכך את האמת רק כדי שהמפלגה תוכל לעבור את משוכת החוק. האם כותב הכתבה עד כדי כך תמים או שהוא חושב שלצעוק מוות לערבים, להכות ולשרוף חפים מפשע, להפיץ שנאה כנגד יהודים שחושבים אחרת, לקרוא להפרדה על רקע גזעי ולתמוך ברוצחים זה בסדר כל עוד יהודים עושים את זה.

דווח על תגובה לא ראויה
19.06.2019

19. מי זה בני לאו בכלל - תזכירו לי?????????????????????? (אוראור)

דווח על תגובה לא ראויה
27.07.2019

20. זה לא רב - זה ע ר ב רב! והמבין יבין! (אוראור)

דווח על תגובה לא ראויה
18.11.2019

21. בני לאו עובר על לאו - והמבין יבין. לא - זה ממש לא היה בצחוק! (אוראור)

דווח על תגובה לא ראויה
28.06.2020

22. למגיב שקורא לעצמו יעקב: אתה עשיו - ולא יעקב - והמבין יבין! (אוראור)

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

אביתר בנאי צילום: מרים אלסטר

אביתר בנאי בריאיון מרגש במיוחד: "עשיתי חוזה עם אלוקים"

קרא עוד