הרב לאו בתגובה ראשונה: "חוקי עצמה יהודית דומים לחוקי נירנברג של התנועה הנאצית"

לאחר שקשר בין תורת הגזע הנאצית לבין אמונותיהם של ראשי עצמה יהודית, מסביר הרב בני לאו כי הוא מודאג מכניסתם לפוליטיקה דרך דלתה של המפד"ל: "אני זועק על אובדן דרך ועל עלבונה של תורת ישראל שמתפרשת כתורת גזע"

חדשות כיפה
יט באדר א'
,
24 בפברואר, 2019 8:23
הרב בני לאו

הרב בני לאוצילום: דפנה טלמון

אחרי שדבריו על כניסתם של מפלגת עצמה יהודית עוררו סערה, החליט הרב בני לאו להבהיר את דבריו, אך ממשיך לדבוק בדבריו ומקשר בין תורת המפלגה בימנית לבין חוקי נירנברג שהיו אקורד הפתיחה להשתלחות הנאצים ביהודים: 

"הדברים שאני כותב כאן מיועדים, בראש וראשונה, לציבור המאמין בערכי תורה ומדינה, המרגיש שותף לחזון שיבת ציון ומהלך הגאולה של התנועה הציונית. זה הבית שבתוכו גדלתי וזה הבית שבתוכו אני פועל מאז לידתי ועד היום. אין לי בית אינטימי אחר ואיני מחפש כזה. זה בית שלא מוכן לוותר על התורה במלוא האחריות ושלא מוכן לוותר על שותפות מלאה במימוש החזון הציוני. אל יושבי הבית הזה אני כותב כעת". 

הרב לאו הסביר את השתלשלות העניינים שהובילה לסערה: "בשבת בבוקר עמדתי לדרשה לפני הקהילה שלי (בית כנסת הרמב"ן בירושלים). בדברי ביקשתי לעמוד על התפקיד של רב בישראל שבדרך כלל צריך להיות "מתלמידיו של אהרן – אוהב שלום ורודף שלום אוהב את הבריות ומקרבן לתורה". אבל יש רגעים בחיי אדם בכלל ומנהיג רוחני בפרט שבהם הוא מוכרח לצאת מעמדת אהרן ולעמוד כמשה בפרץ. העמידה הזו שנושאת בתוכה את זעקת "מי לה' אלי" בוערת בתוכי בימים האחרונים מאז שמפלגת הציונות הדתית החליטה לסייע למפלגת עוצמה לישראל (המגדירים עצמם תלמידי הרב מאיר כהנא) להיכנס לכנסת ב"בלוק טכני"". 

"עמדו איתי בדרשה שניים, מימיני ומשמאלי: אבי מורי נפתלי לאו – לביא ורבי ומורי הרב יהודה עמיטל. שניהם ז"ל. שניהם העניקו לי את הכוח לקיים את מצוות "לא תגורו מפני איש". שניהם גידלו אותי על תורה שבמרכזה עומדת התודעה היסודית ש"בצלם אלוהים עשה את האדם". שניהם חינכו אותי לסולם ערכים שבהם הפוליטיקה אינה מעל הכול. יש ערכים שעבורם אתה מוכן להפסיד הרבה ובלבד שלא תבגוד בהם".

על אף שבית המשפט העליון הכשיר את מפלגת "עוצמה יהודית" והתיר לה להיכנס לכנסת, הרב מתנגד לכניסתם: "איני מתווכח על הסעיף הזה בחוק. השאלה היא מאיזו דלת היא תיכנס או לא תיכנס היא שאלה נכבדה. מפלגת "עוצמה יהודית" היא גלגול חדש של מפלגת "כך". יש ניסיונות לרכך את דמותה של "כך" ולהכשיר בכך את כניסתה של "עוצמה יהודית" דרך הדלת של מפד"ל ההיסטורית (מצביעי "ב") אבל אני ביקשתי בדרשה להרים את מסך העמימות הזו ולהצביע במלוא החריפות על מטרותיה של המפלגה המקורית, מפלגת האם, שתלמידיה הם המועמדים להיכנס לבית המחוקקים הישראלי". 

הרב לאו הוסיף: "'כך' הייתה תנועת ימין קיצוני גזענית, בעלת סממנים פשיסטיים. היא קראה לגירוש האזרחים הערבים משטח ישראל, ובחקיקה גזענית נגדם, וכן דגלה בהפיכת ישראל למדינת הלכה ולסיפוח כל חלקי ארץ ישראל. חבר כנסת מטעם הליכוד ערך בעבר השוואה בין החקיקות שביקש כהנא לחוקק לבין חוקי נירנברג (שהיו אקורד הפתיחה לנאציזם בגרמניה). שתי מערכות החוקים עוסקות במעמד היהודים/לא יהודים, הגבלות מגורים, איסור על נישואי תערובת, יחסים מחוץ לנישואים, הפרדת תלמידים, מניעת מפגשים בין בני נוער, הפרדה בחופי רחצה".

"הנושא הזה של "תורת הגזע" היהודית מעסיק אותי במשך שנים ואיננו קל לי. יש מקורות רבים שכאילו מאפשרים לגזענות להרים ראש בשם "תורת ישראל" ואפילו בשם תורת הרב קוק. אבל כל מי שרואה עצמו שותף לחלום הגדול של "התקווה", של שיבת ציון, של קיבוץ גלויות ושל מדינה ריבונית של העם היהודי – יודע שאנחנו מצווים על פרשנות התורה שתעלה בקנה אחד ומלא עם ערך השוויון של בני האדם ובעיקר אחריות של נתינת זכויות שוות לכל יושבי הארץ מצדו של הריבון. 
גאולה כהן (שאינה חשודה על היותה "שמאלנית") התייחסה לחוקי כהנא: "..באחד מימי נובמבר 1984 ביקרה בבית ספר בנהריה ואחד התלמידים שאל אותה מה דעתה על כהנא. עוד בטרם פתחה את פיה לתשובה פרצו מחיאות כפיים סוערות. אחר כך קראה ח"כ כהן את ההשוואה (שהבאתי כאן) שערך ח"כ איתן בין הצעות החוק של כהנא לחקיקה הנאצית. נשתררה תדהמה מוחלטת בכיתה". 

בבית הכנסת רמב"ן הזדעזעו למשמע דבריו של רב הקהילה, אך כך בדיוק הוא רצה שירגישו: "את התדהמה הזו של תלמידי התיכון בנהריה ביקשתי לעורר בבית הכנסת. לא לעשות לעצמנו שום הנחה ש"זה לא כל כך נורא". זה נורא, זו תורה שספוגה בגזענות ואנחנו, בני המשפחה של אותם נרצחים בשם חוקי נירנברג, חייבים לשמור את מדינתנו האחת והחד פעמית מכל משמר הרחק מחוץ לאקלים הגזעני הזה". 

הרב סייג את דבריו: "לא אמרתי בדרשה שהמפלגה היא נאצית. כן אמרתי שהיא גזענית וחוקיה דומים לחוקי נירנברג של התנועה הנאצית. ביקשתי ועודני מבקש להרעיד את ידי חברי לציונות הדתית שבהצבעה עבור מפלגת הבית היהודי יהיו הם המכניסים את תורת הגזע לשערי בית המחוקקים". 

בסיום דבריו אומר הרב לאו: :"אינני איש פוליטי. איני עושה שיקולים מתמטיים של מפלגות ושל אחוזי חסימה. כאיש שעוסק בתורה ובחינוך אני עומד וקורא ובוכה וזועק על אובדן דרך ועל עלבונה של תורת ישראל שמתפרשת שוב ושוב כתורת גזע. הרב רפי פרץ לא צריך את ה"הסכמה" שלי לגדלותו ולאנושיותו אבל הוא, כראש הבית היהודי, ישא באחריות לכתם הרע הזה לכל" 

24.02.2019

1. רגע, כשאני נמנע מ"סתם יינם" של גויים אני כמו נירנברג ? (חייכחיחיכ)

א) היהדות אינה גזע
ב) מטרת החוקים התקנות והמצוות הללו הן למנוע התבוללות.
ג) הרב בני לאו עושה חילול ה'

דווח על תגובה לא ראויה
24.02.2019

2. הרב צודק, אבל גם חוקי התורה והרמב"ם גזעניים (קורא)

זאת לא המצאה של הרב כהנא.

דווח על תגובה לא ראויה
24.02.2019

3. הכבד ושב בעולמך, עולם התורה (יחיאל עמרמי)

חבל מאד שכבוד הרב מלכלך את עצמו בביצת הפוליטיקה. הערכתי מאד את שיחותיך ועדיין, ראיתי בך איש תורה, נכון, ברכי נועם אבל ללא התערבות ממשית בפוליטיקה. חשוב לנו שכוחו של הימין יגבר על כוח השמאל. ע"כ בא נניח זאת לפוליטיקאים. התערבותך עלולה לגרום לנאמניך לסטות בתמיכה בשמאל.

דווח על תגובה לא ראויה
24.02.2019

4. לא להאמין (יוסי)

למרות שיש מקורות בתורה שאפשר לפרש אותם שהם מבדילים על פי גזע, אנחנו המאמינים בתקווה?! צריכים לפרש שזה יתאים לערכי עבוד האדם... מהמם! עעשיו מובן למה לעבור עבירות של משכב זכור זה סבבה אצלו והולך לחתונה שלהם, ואילו לגרש את הירבים או ח"ו לא להתחתן איתם זה נורא והיום ונאציזם

דווח על תגובה לא ראויה
24.02.2019

5. לא להאמין (יוסי)

למרות שיש מקורות בתורה שאפשר לפרש אותם שהם מבדילים על פי גזע, אנחנו המאמינים בתקווה?! צריכים לפרש שזה יתאים לערכי עבוד האדם... מהמם! עעשיו מובן למה לעבור עבירות של משכב זכור זה סבבה אצלו והולך לחתונה שלהם, ואילו לגרש את הירבים או ח"ו לא להתחתן איתם זה נורא והיום ונאציזם

דווח על תגובה לא ראויה
24.02.2019

6. מה ציפיתם מהרב של הפמניסטיות ה"דתיות" שונאות הרבנים? (דתיה)

.

דווח על תגובה לא ראויה
24.02.2019

7. כבוד הרב משווה (ש')

בין השם יתברך לבין היטלר. בין התנ"ך למיין קאמף. בין ש"ס ופוסקים לחוקי נירנברג. גילית לכולם מי אתה באמת. אתה צבוע ואתה יודע את זה. מה שכנראה אתה לא כל כך יודע זה שכל השקר והצביעות שלך יתגלו כשתעמוד לבד מול ה', או מול משיחו, אליהם לא תוכל להתחנף, לא תוכל לשקר, מה תעשה אז?!?!?

דווח על תגובה לא ראויה
24.02.2019

8. מסכן. אין לו תלמידים שימשיכו את דרכו(ב"ה!) רק קהילה נאו רפורמית. (חכמה)

.

דווח על תגובה לא ראויה
24.02.2019

9. מסכן. אין לו תלמידים שימשיכו את דרכו(ב"ה!) רק קהילה נאו רפורמית. (חכמה)

.

דווח על תגובה לא ראויה
24.02.2019

10. מסכן. אין לו תלמידים שימשיכו את דרכו(ב"ה!) רק קהילה נאו רפורמית. (חכמה)

.

דווח על תגובה לא ראויה
24.02.2019

11. אין מלים! רב שלא מצא אפילו (רות איזיקוביץ)

פירוש אחד שסותר את הפסוק "והורשתם את כל יושבי הארץ וישבתם בה"? שמעז להשוות רוצחים ערבים שמתחנכים על רצח יהודים באשר הם, לאנשים טובים שרק רוצים לקיים חוקי תורה מול אויביהם הרצחניים? בושה!!!

דווח על תגובה לא ראויה
24.02.2019

12. ערב רב. תתבייש יודן (יוחאי אנקרי)

אז התורה שלך אוסרת לקרוא את המגילה כי כתוב שיהודים הרגו...
אז התורה שלך גם אוסרת בעצם את העניין של בישול עכום או גוי של שבת...

מה כן התורה שלך מתירה?...

בעצם, ערב רב, אין לך תורה.

והרמב"ן מתבייש שאתה נושא את שמו לשווא.

שפינוזה או מנדלסון יותר מתאימים לך.

דווח על תגובה לא ראויה
24.02.2019

13. הוא נגד חוקי התורה (יעקוב)

"לא תתחתן בם" גזעני או לא גזעני?
וכל הניסוחים וההתפתלויות לא יעזרו
הוא נגד חוקי התורה

דווח על תגובה לא ראויה
24.02.2019

14. בני לאו איבד את זה לגמרי (שעמי)

אדם עקום שחושב עקום. איזו בושה כמה שטויות האיש מדבר.

דווח על תגובה לא ראויה
24.02.2019

15. ישר כח הרב לאו, אל תחת ואל תפחד התורה ההיא תורת אמת וכל נתיבותיה שלום (מירה)

הסיסמה בבני עקיבא בה הייתי בשנות השישים בפתח תקוה היתה " ואהבת לרעך כמוך" זה כלל גדול בתורה. הרעים שנמצאים בעוצמה הם אנשים שתורתם היא שנאה לזר והרחקת הגאולה. הם לא מבינים כנראה שהקב"ה היושב במרומים ומסתכל וצופה במעשיהם נחרד ממה שקורה לצאן מרעיתו.

דווח על תגובה לא ראויה
24.02.2019

16. ד"ר בני לאו (ישי)

ממה שהספקתי להכיר אותך יש לך הפרעות שכליות קשות

אני מציע לך ללכת לפסיכולוג טוב (זה אמנם יעלה הרבה כסף) אבל הוא יעזור לך לפרוק את התסכולים שלך

לא נורא, מסכן, זה עובר בסוף

דווח על תגובה לא ראויה
24.02.2019

17. תגובה 16 מאוד אינטליגנטית (יוסי)

אבדת לגמרי את השליטה על פיך מפחד האמת של הרב בני

דווח על תגובה לא ראויה
24.02.2019

18. רב (יהודי טוב)

"ויאמר עשיו אל יעקב יש לי רב"

דווח על תגובה לא ראויה
24.02.2019

19. והרפורמים צדיקים (פיני)

בני לאו היושב עם כל רפורמי (גם אחיו רב רפורמי?) מבין ומכיל אך כאן פתאום הוא עומד על עקרונות היהדות?
מהיכן התעוזה בשם ההבנה לשבת עם כל שונא דת וכאן על אף שאין להם שום הוכחה לגזענות של בן גביר יודע לזעוק, ממש בקנאות!
בן גביר רוצה לזרוק ערבים? אלא יש בהם אהבת עם ישראל ארץ ישראל ותורת ישראל באהבה אמיתית אך נגד מחיקת עם ישראל וזה כה קשה להבין ולהכיל....
בני, החלפת בתפקיד את הרב אלוזרוב רב ציוני חרדי אוהב כל יהודי אך הפכת את בית הכנסת למרכז קהילתי לא רוחני, וכמי שהתפלל במקום כ15 שנה... מתבייש לומר שזה המקום שנהיה כיום!

דווח על תגובה לא ראויה
24.02.2019

20. 15 - ולקרוא ליהודים אחרים "רעים" זה "ואהבת לרעך כמוך"???? (או שהמצווה הזו מוגבלת רק למי שחושב "כמוך")

דווח על תגובה לא ראויה
24.02.2019

21. עברתי על עקרונות המצע כפי שמפורסמים באתר "עוצמה יהודית" (ואין שם זכר למה שמתקרב לחוקי נירנברג)

אלא אם כן "מניעת התבוללות" היא חוק געני או הרצון להוציא את האויב (מישהו חולק על כך שיש הרואים בנו אוייב?) מקרה המדינה. גזענות? חוקי נירנברג? דמגוגיה עלובה ואיומה.

דווח על תגובה לא ראויה
24.02.2019

22. וְהָיָה אֲשֶׁר תּוֹתִירוּ מֵהֶם,לְשִׂכִּים בְּעֵינֵיכֶם וְלִצְנִינִם בְּצִדֵּיכֶם,וְצָרֲרוּ אֶתְכֶם עַל הָאָרֶץ אֲשֶׁר אַתֶּם יֹשְׁבִים בָּהּ. (טול קורה מבין עיניך)

דווח על תגובה לא ראויה
24.02.2019

23. דברי הלב,לאו (רינה)

איש,יקר ישר,דרך אוהב אדם ותורה שגדל על ערכים יש לו ממשיכים ויש לו מתלהבים ממנו ויש לו עמוד שידרה מוסרי וערכי. גם אם אתה איש,דתי אתה מתבקש,להפעיל שיקול דעת ולהבדיל בין הטוב,לרע. מי שהולך בעיננים עצומות אחרי ואהבת לרעך כמוך הוא,לא רלונטי. איך אוהב את ה"צדיקים" הפשיסטים והנאו נצים. לא לזה אלוהים התכוון בכלל לא זה סאוב וריקבון של ואהבת לרעך כמוך.

דווח על תגובה לא ראויה
24.02.2019

24. יש רק הבדל אחד קטן... (יעל)

חוקי נירנברג הניחו נחיתות של כל מי שלא עונה על הקריטריונים שלהם.
ה"גזענות" היהודית היא חפצת חיים, ולא קוראת להרג של אף אחד.
מחילה מכבוד הרב, אבל זו חציית גבול מזעזעת

דווח על תגובה לא ראויה
24.02.2019

25. תגובה ליעל מספר 25 (קורא בתורה)

תגידי, לדעתך התורה לא קוראת להרוג אף אחד? אולי לא קראנו את אותו התנ"ך.

דווח על תגובה לא ראויה
24.02.2019

26. מה הוא יענה ביום הדין?! הוא כל הזמן מזכיר לי את העניין שכתוב (נועה)

שיותר ממה שהזיקו אומות העולם לישראל- הערב רב הזיק לישראל!

דווח על תגובה לא ראויה
25.02.2019

27. מה ניסגר עם הציונות הדתית פשוט בפשיטת רגל מטורפת! כואב לי הלב! (רב? השם ירחם!)

ציבור כל כך איכותי שיכל להיות ולהצמיח גדולי ישראל , לצערי מרוב חקירות והתפלספות רבים מאנשיו ( ואני לא מכליל ) הפכו לזרם שלעתים נדמה שהם פלג של הרפורמים , וכך גם הרבה מאנשיו המכונים רבנים .
חס וחלילה אני לא מכליל את כל הציבור יש הרבה חרדלניקים ודתיים תורנים מלח הארץ יראי שמיים ואנשי מעשה. אבל אי אפשר להתעלם מהתופעה המדאיגה שמתחוללת בציבור, שהרבה מהם איבדו כל דרך תורה וקשר אמיתי ליהדות השורשית!.

דווח על תגובה לא ראויה
25.02.2019

28. מה ניסגר עם הציונות הדתית פשוט בפשיטת רגל מטורפת! כואב לי הלב! (רב? השם ירחם!)

ציבור כל כך איכותי שיכל להיות ולהצמיח גדולי ישראל , לצערי מרוב חקירות והתפלספות רבים מאנשיו ( ואני לא מכליל ) הפכו לזרם שלעתים נדמה שהם פלג של הרפורמים , וכך גם הרבה מאנשיו המכונים רבנים .
חס וחלילה אני לא מכליל את כל הציבור יש הרבה חרדלניקים ודתיים תורנים מלח הארץ יראי שמיים ואנשי מעשה. אבל אי אפשר להתעלם מהתופעה המדאיגה שמתחוללת בציבור, שהרבה מהם איבדו כל דרך תורה וקשר אמיתי ליהדות השורשית!.

דווח על תגובה לא ראויה
25.02.2019

29. מה ניסגר עם הציונות הדתית פשוט בפשיטת רגל מטורפת! כואב לי הלב! (רב? השם ירחם!)

ציבור כל כך איכותי שיכל להיות ולהצמיח גדולי ישראל , לצערי מרוב חקירות והתפלספות רבים מאנשיו ( ואני לא מכליל ) הפכו לזרם שלעתים נדמה שהם פלג של הרפורמים , וכך גם הרבה מאנשיו המכונים רבנים .
חס וחלילה אני לא מכליל את כל הציבור יש הרבה חרדלניקים ודתיים תורנים מלח הארץ יראי שמיים ואנשי מעשה. אבל אי אפשר להתעלם מהתופעה המדאיגה שמתחוללת בציבור, שהרבה מהם איבדו כל דרך תורה וקשר אמיתי ליהדות השורשית!.

דווח על תגובה לא ראויה
27.02.2019

30. הגזענות של הליכוד אסון למדינת ישראל (חדשות ברחבי העולם)

הגזענות שיש על ידי הליכוד נאבד המדינה

דווח על תגובה לא ראויה
19.06.2019

31. גם כן רב - הוא רב - כמו שאני צנצנת! (אוראור)

דווח על תגובה לא ראויה
09.10.2019

32. מה הקטע שלו - סתם שאלה??????????????? (אוראור)

דווח על תגובה לא ראויה
28.12.2019

33. הרב לאו צודק (R)

חוקי נירנברג כבר כאן.

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

טראמפ צילום: JStone / Shutterstock.com S M L XL  Size Guide

טראמפ הציע לדחות את הבחירות בארה"ב מחשש לזיופים

קרא עוד