סגור

במקום לחשוב על "ואהבת לרעך כמוך", רבנים בוחרים לצאת נגד הקהילה הגאה

לזהורית שורק, לסבית דתיה, נמאס מכל החוברות והפעולות נגד הקהילה הגאה מצד רבנים וארגונים, ומבקשת מהם שילמדו לנהל שיח ומחלוקות כפי שעשו זאת בגמרא

זהורית שורק
ח בטבת התשעט
,
16 בדצמבר, 2018 16:39
הכותבת עם בת זוגה וילדיהן

הכותבת עם בת זוגה וילדיהןצילום: באדיבות המצולמת

לפני כמה שנים פנתה אליי חברתי חן אריאלי, יו"ר האגודה למען הלהט"ב, ושאלה האם בתור לסבית דתיה אני יודעת אם יש איזו חוברת הלכה חדשה לרבנים שמורה להם כי במקרה של רצון לקבל במה ו-15 דקות תהילה, אז הם צריכים לצאת כנגד הקהילה הגאה? ואכן כך זה נראה.

בכל פעם שאיזה רב או ארגון מחפשים כותרת, אני מדמיינת אותם יושבים באיזה חדר מלא ספרי קודש, וחושבים כיצד הם יוכלו לקבל קצת יחס מהתקשורת, או לפחות להראות לתורמים שלהם איזו "עבודת קודש" הם עושים. אז במקום לחשוב על הפסוק "ואהבת לרעך כמוך" הם בוחרים לצאת כנגדנו – הקהילה הגאה. כאילו על זה עומדת כל התורה כולה.

חלקכם, שקוראים את הטור הזה, יאמרו: "מה עם חופש הביטוי"? או "מותר להם להביע דעה שונה מבלי ש'הטרור הלהט"בי' ישתיק אותם". אולי אפילו תעלו בזיכרונכם סיטואציות שבהם הקהילה הגאה ביקשה להשתיק קולות. אני מבקשת לעשות הפרדה. הסתה, קריאה לאלימות, דחייה, יש להוקיע אל מול השמש. אנחנו יודעים איך הדברים האלה מסתיימים.

ומצד שני אני מבקשת להזכיר דווקא משהו אחר. זווית אחרת לעניין. הספר הקנוני הכי מזוהה עם היהדות הוא הגמרא. הגמרא אינה ספר הלכה אלא דווקא ספר על מחלוקות, דיונים והמון המון שיח. בגמרא מוזכרים זוגות של רבנים החלוקים ביניהם, ענקי הדור המתווכחים ומביאים טיעונים מחד ומצד שני. אנחנו מכירים את מחלוקות בית שמאי ובית הלל – מחלוקות עצומות. אבל כל המחלוקות והויכוחים האלה התקיימו מתוך שיח, הכלה והבנה. אז למה אי אפשר גם היום?

גם "הם" כבר יודעים כי משפחות גאות הם עובדה קיימת, ובפרט משפחות גאות ודתיות. ואם בתקשורת הם מלינים כי כבר אי אפשר לדבר רק על "אבא ואמא" בגני ילדים במצפה נטופה בגליל התחתון או בעטרת בשומרון – אז מבחינתנו זה פעמי משיח של ממש.

במסגרת הניסיונות מתארגנות יוזמות פרטיות להפגנות נגד, לניסיונות אלה יש הרבה כוונות טובות אך לנו בקהילה הדתית הגאה אין עניין לתת במה לפרובוקציה אלא מטרתנו לקיים שיח ודיון. בקהילה הדתית הגאה אנחנו לא שותפים ליוזמות והן לא על דעתנו, כמו גם לא על דעתם של קואליציית ארגוני הקהילה הגאה בה אנו שותפים. אנחנו מבקשים ממי שמעוניין לתמוך בנו – אנא, אל תטרחו לתת לקומץ הקיצוני את תשומת הלב השלילית אותה הוא מנסה לקבל.

ברוח ימי החנוכה שאך עברו עלינו, בואו נגדיל את האור ונעסוק בבניין החברה בה אנו חיים ולא בפירוקה, נבחר בחיים ואהבה, בבניין המשפחות שלנו ולא בפירוקן. כאישה לסבית ודתיה החברה בקהילה הדתית הגאה אני מבקשת לקדם שיח כזה. אני קוראת לאותם רבנים וארגונים – בואו לדבר איתנו.

הכותבת היא לסבית דתיה, ממייסדי הקהילה הדתית הגאה, מועמדת לכנסת ה-20 מטעת יש עתיד, מרצה על אקטיביזם ופועלת למען שיח מכיל בחברה הדתית

יש לכם מה להגיד? שלחו מאמר דעה למערכת
16.12.2018

1. אין קשר לבית הלל ובית שמאי (אוהב ישראל)

*כל* המחלוקות בהלכה (שכולן בדיעבד, בזמן הסנהדרין לא היתה מחלוקת לא-מוכרעת) לא חלקו על פסוקים מפורשים כמו שעושים סוטי הלהט"ב. לכן להזכיר "הכלה" בהקשר זה זו דמגוגיה. הנסיון לתלות בשיקולי רבנים תשומת-לב הוא דוגמה קלאסית ל"הפוסל - במומו פוסל". אמרת בזה משהו רק על עצמך, לא על אף רב

דווח על תגובה לא ראויה
16.12.2018

2. איזה מוח מעוות (sss)

לעוות את פלפול וחקר ההלכה בגמרא ופסוקים מהתורה לצורכי התועבה שלהם

גם הלהטבים מבינים שהם לא נורמלים אחרת לא היו מצעדי התועבה.
מי שהוא נורמלי לא צריך לצעוק בריש גלי שהוא נורמלי ולא מנסה בכוח לקבל לגיטימיות, כי הוא פשוט נורמלי.

תפסיקו לסתום פיות לכל מי שלא מסכים עם העיוות שלכם ותלמדו לקבל את הביקורת שמגיעה לכם. אתם לא נורמלים ולא תהיו נורמלים ואתם יודעים את זה. תלמדו לחיות עם ההשלכות של העיוות.

דווח על תגובה לא ראויה
16.12.2018

3. ככה את מבקשת לקדם שיח ענייני ומכבד? (משה71)מי שמבקש לקדם שיח ענייני, מוטב לו שינקוט בעצמו בשיח כזה. ולא, לבקר את הצד השני על בסיס דמיונית קונספירטיביים על רדיפת בצע וכבוד לא יכולים להחשב כשיח ענייני.

דווח על תגובה לא ראויה
16.12.2018

4. מתפללת לרפואת הנפש שלך! נשמה טהורה מבולבלת והזויה! רחמנות! (דתיה)

.

דווח על תגובה לא ראויה
16.12.2018

5. יהיה ממש טוב אם תחשבי טיפה לפני שאת כותבת (מרקוס)

יכול להיות שהרבנים באמת מתנגדים ללהט"ב?
באמת חושבים שזה חורבן לתרבות האנושית והיהודית,
ולא 'פעמי משיח'?
יכול להיות שהם באמת זועקים מעומק ליבם ולא רק רוצים לתפוס כותרת?

אם רצית לקדם שיח מכבד, נכשלת. נסי שוב.

דווח על תגובה לא ראויה
16.12.2018

6. מחלוקת ודו שיח מקיימים מתוך תורה, ולא מחוץ לה. לגיטימציה ללהט"ב היא נגד התורה. ( יעל)

הגמרא שאת מציינת בערגה מביאה אפילו דעה שאישה המקיימת יחסים עם אישה פסולה לכהן (דעה שלא התקבלה להלכה)
מדברים איתכם, אומרים לכם שמה שאתם עושים הוא נגד התורה, אתם לא מוכנים לקבל את זה וזועקים על אטימות ואיפה בית הלל ובית שמאי וכו'.
אז אל תקחו רק מה שנוח לכם.
אמפתיה- כן
הכלה- לא.

דווח על תגובה לא ראויה
16.12.2018

7. פוגעות בזכותה של הילדה שלהן לאבא, באיזו זכות? (ידידיה שילה)

מדוע המועצה לשלום הילד שותקת על העוול שעושים לילדים, ומגדלים אותם במשפחה של שני אבות ושתי אמהות? כל פסיכולוג מתחיל יגיד לכם שילד צריך גם אבא וגם אמא. הלהט"ב זו פרימיטיביות נוראית שמחזירה אותנו לימי כנען ודור המבול. .

דווח על תגובה לא ראויה
27.08.2019

8. אני (אשר)

אני מסתכל על התמונה ולא יכול שלא לרחם על שתי הילדים המסכנים שם שלא זכו לגדול עם אבא, וכל מה שהם זכו זה רק לשטיפת מח של אנשים לא נורמליים.

אם היא מועמדת לכנסת מטעם מפלגה שמחריבה את הדת שלא תקרא לעצמה דתית

שקץ תשקצנו ותעב תתעבנו כי חרם הוא

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

הרב רפי פרץ בראיון לחדשות כיפה צילום: כיפה

הרב רפי פרץ: "בואו לריקוד דגלים בהמוניכם - כך נחזק את הריבונות"

קרא עוד