סגור

בתו של רון ארד: "לא לתת לאבא שלי להיעלם"

כבר 32 שנים חלפו מאז נפל הנווט רון ארד בשבי בלבנון. בתו יובל הייתה אז תינוקת ובמשך כל השנים לא ויתרה על התקווה שתשוב לראותו. בספר "הגיבורים שלנו", שיוצא בהוצאת צה"ל במסגרת שנת ה-70 למדינה, היא פרסמה טור מיוחד

חדשות כיפה
כה באב התשעח
,
06 באוגוסט, 2018 11:34
יובל ארד

יובל ארדצילום: פלאש 90

לפני 32 שנים נפל הנווט רון ארד בשבי בלבנון ומעולם לא שב. בתו יובל הייתה אז בת שנה ושלושה חודשים ובמשך כל השנים לא ויתרה על התקווה שתשוב לראותו. בספר "הגיבורים שלנו", שיוצא בהוצאת צה"ל במסגרת שנת ה-70 למדינה, היא פרסמה טור מיוחד. 

רון ארד הוא אבא שלי. הוא אינו אמן מעצב רהיטים, ולא מדען כמו שתיכנן להיות בתחום ההנדסה הגנטית ואב לארבעה ילדים כמו שהבטיח לאמא שלי. הוא לא הספיק. ב־16 באוקטובר 1986 תקלה טכנית במטוס הפנטום שעליו הוא טס גרמה לפיצוץ המטוס, ואבי נטש את מטוסו מעל שמי לבנון ונפל בשבי. הוא היה בן 28 ואני בת שנה ושלושה חודשים.


גדלתי עם אבא שהוא תמונות באלבום, אבל בידיעה ברורה שיום אחד הוא ייצא מהאלבום ויהפוך מתמונה לאבא אמיתי. שנים הייתי מקבלת ממנו מתנות שאותן הייתי אוספת עם אמא מסניף הדואר בבסיס רמת דוד. שם, בשיכון משפחות, חיכינו שיחזור. בחלוף השנים הבנתי, שהמתנות היו טריק של אמא. אם תרצו, מטאפורה לאהבה לא ממומשת בין אב לבתו. בחלוף השנים הבנתי את מה שאמא שלי שנים התפללה שלא יקרה. הבנתי שאבא שלי יישאר זיכרון.

אף אחד לא אמר בוודאות שאבא שלי איננו, ואני למדתי לחיות עם העובדה שהוא נעלם. מעין אניגמה שלא ניתנת לפיצוח. למדתי שנעשו מאמצים גדולים להביא לשחרורו, לצד התובנה שהוחמצו הזדמנויות - בעיקר בשנים הראשונות לשביו. כשגדלתי, קראתי את המכתבים שכתב מהשבי לאמא ולבני המשפחה. גיליתי אדם חכם ורגיש שאהב, דאג והתגעגע. בשלב מסוים נראה היה שהוא מבין שיש אפשרות שלא יחזור ויתאחד איתנו, בני משפחתו. אבל רוב הזמן ניסה לשמור על אופטימיות. באחד המכתבים הוא כתב כך: "אני לפעמים חולם עליכם אבל מנסה לא לחשוב יותר מדי במשך היום, לא להיות מדוכא... היד שלי משתפרת לאט־לאט, אבל זה יהיה בסדר ביום שאני אחזור לפעילות מלאה (אם אלוהים והמנהיגים ירצו שכך יהיה). אני מתפלל כל יום שעות רבות ומקווה שאתם עושים כמוני... אני מקווה שאת בסדר וכל האחרים גם כן". הוא פונה לאמא שלי: "אל תוותרי, עוד יהיו ימים טובים. אני משתדל לא לוותר ועוצר את נשימתי, מחזיק אצבעות בכל ליבי", ומסיים ב"אוהב אתכם, רון".


אני אמא לשתיים, ויכולה רק לדמיין את הסבל שחווה כשנמנע ממנו כל קשר איתנו. אני מתקשה לדמיין איך מתמודדים עם געגועים לתינוקת בת שנה, שהיית רגיל להאכיל, לעשות לה אמבטיה ולספר לה כל ערב סיפור לפני השינה. אבא שלח מכתבים, שחלקם הגיעו לאחר 20 שנה, ואמא שלחה אליו מכתבים שלעולם לא נדע אם קיבל. כילדה חשבתי שיש לי אבא גיבור. חייל שיצא למשימה. גדלתי לתוך המורכבות של הסיטואציה. של משימה, שהחלה בתקיפת יעדי מחבלים בלבנון והמשיכה בהשבתו הבלתי אפשרית של אבא שלי הביתה. גדלתי עם מושג המכונה "מחיר", ולא כזה שמשלמים בקנייה בסופרמרקט. לאבא שלי היה תג מחיר.

חבריו ינסו לעזור למנגיסטו. רון ארד

רון ארד בשביצילום: פלאש 90


התווית שהונחה עליו כאילו היה פריט אספנות יקר, הייתה תווית מופרזת לשיטתם של מקבלי ההחלטות אז. במילים אחרות הוא היה יקר מדי עבור המדינה. הבנתי גם, שמאוחר יותר היו מוכנים לשלם כמעט כל מחיר בעבורו, אבל זה היה בשלב מאוחר, בשלב שבו לא היה למי לשלם, זה היה מאוחר מדי. אבא שלי נעלם. ההיסטוריה האישית שלי מקשה עליי להתמודד עם סוגיית המחירים המוצמדים לבני אדם, עם מה שמכנים עסקאות שבויים. המושגים של קנייה ומכירת אנשים הם מושגים שהתאימו לתקופות אפלות שבהן סחרו בעבדים. בעולם הנאור קשה לומר שכל בני האדם שווים, אבל ערך החיים לא מקובל שיהיה סחיר. עם זאת, חיילים במלחמות או אזרחים במצבי עימות נקלעים לסיטואציות שבהן הם הופכים לפריטים, שבהם סוחרים שני הצדדים. וכאן נכנס תפקיד המדינה. כל מדינה והכללים שלה.


 צעירים בני 18 מחויבים להתגייס, למעט אלה הזוכים לפטור והם רבים ומתרבים. לשיטתי קיים חוזה בין חייל המתגייס לצה"ל, במיוחד ליחידה קרבית, לבין המדינה. במקרה של נפילה בשבי כתוב בחוזה שאסור להוציא אותו למכירה פומבית. המדינה מתחייבת לעשות כל מה שביכולתה כדי להחזירו. אבא שלי האמין בכך. כך גידלו את הדור שלו. הדברים במהלך 70 שנות קיום כאן התגלגלו אחרת. משפחות של חיילים שבויים הבינו שאם לא יפעלו עצמאית, אם לא ינהלו קמפיין ויגייסו את הציבור לצידם, הבנים שלהן לא יחזרו הביתה.

אני מניחה שאבא שלי לא היה מודע לצד הזה של משימתו כשהתיישב בקוקפיט. אמא שלי נחשפה למשימה שלה יום אחרי שנפלו עליה השמיים. המשפחה כולה התגייסה למאמץ, ובמשך שנים הציבור בארץ גויס למען אבא שלי. הקמפיין הצליח. הציבור הצביע בעד אבא, אבל אבא לא חזר.


זה היה מאוחר מדי. סבתא שלי בתיה, אמו של רון, האמינה שאין מחיר לחיים, אבל היא הייתה מציאותית ואמיצה. היא ביקשה לפני מותה שאם יתברר שאבא שלי לא חי, שינוח על משכבו היכן שיהיה. שלא ישלמו מחיר כדי להחזיר את גופתו. היא גרסה שמי שפגע באבא לא צריך לקבל פרס. היא נפטרה, ואנחנו כמשפחתו מרגישים מחויבים לצוואה שלה.

שבויים נחשבים גיבורים אם החליטו לשים קץ לחייהם כדי לא להסגיר סודות. שבויים חיים, שחוזרים הביתה, משלמים מחיר גבוה. המדינה "משלמת" עבורם כאילו בלית ברירה. המחויבות המוסרית של המדינה לשבוי נשחקה במהלך השנים. בעיניי טמונה כאן סכנה. מדינה ששולחת את חייליה למשימות שבהן הם מסכנים את חייהם ולא מתחייבת להחזיר אותם אם נפלו בשבי, כאילו שולחת אותם למשימות התאבדות.


אני לא יודעת להגיד אם אבא שלי היה גיבור על פי הקריטריונים. הוא ללא ספק שילם מחיר בחייו על שום ה"הפרטה" של השבויים, על כך ששחרור שבויים הפך לחלק דיון ציבורי ולא נותר כמשימה לאומית בידיהם של מי שאמונים לטפל במשימות כאלה. הקמפיין שנעשה לשחרור הנח"לאים שנפלו בשבי, ולאחריו העסקה שנודעה כ"עסקת ג'יבריל", בה שוחררו אלפי מחבלים תמורתם, גזרו את דינו. אבא שלי היה צריך לחזור הביתה. הוא נפל בשבי חי. מהרגע הזה יש הרבה מאוד גרסאות מה קרה לו. מה שנותר לנו מאבא הן תמונות בודדות ומכתבים. המילים שכתב מלוות אותי בשבילי החיים. "ליקרות לי מכל, תמי ויובל. אני משתדל לשכוח אתכם כי כל זיכרון שהוא חונק את גרוני אבל דעו לכם שאני אוהב אתכם וכנראה זו הסיבה היחידה המונעת ממני לחשוב על הרע מכל. אז אני רוצה אתכן בריאות ושלמות כך שאני אחזור בריא ושלם למשפחה שלמה... יובלי רק אל תשכחי אותי. הראו לה תמונות וספרו לה עליי מה אני אוהב וכמה אני אוהב אותה..."


לצערי לא הכרתי את האבא שאהב אותי בכל ליבו. מה שנותר לי ממנו זו המחויבות אליו. לא לוותר על החיפושים אחריו. לא לתת לו להיעלם מהעולם מבלי שנדע היכן הוא. חי או מת, אני מבקשת לדעת".

29.09.2018

1. דמעות של געגוע (רמי סגל )

כאב שאיבד את בנו הדמעות חנקו את גרוני הרגשתי הזדהות מוחלטת מאחל לכם משפחה אצילית כל כך שתדעו רק טוב .

דווח על תגובה לא ראויה
30.09.2018

2. ליבי איתך יובל, ואני מחכה בכל רגע שיבוא המשיח והכל יהיה טוב (לימור )

דווח על תגובה לא ראויה
01.10.2018

3. שירתתי עם אבא שלך (זורזט נמירובסקי )

יובלי היקרה
קבלי חיבוק ענק
שירתתי עם אביך
אספר לך סיפור קטן שהיה לי איתו
אני שירתתי במברקה
היה תרגיל והכנסתי אותו שיעזור לי לשכתב אותו
המפקד הישיר שלי גילה זאת וריתק אותי
לשבוע
אביך ניסה למנוע את הגזרה וללא הצלחה והוא ניחם אותי
אביך היה איש נעים חייכן טוב לב

דווח על תגובה לא ראויה
01.10.2018

4. יקירה - אביך חקוק בליבנו (עירית)

יובל היקרה
אביך לעולם לא יימחק מהזכרון הקולקטיבי
בתנו נולדה בחודש אוקטובר 2000 וקראנו לה רון לציין שלא שכחנו ולעולם לא נשכח

דווח על תגובה לא ראויה
02.10.2018

5. אני לא שוכח (שרון צרימי)

את הספר על רון שיצא מיד לאחר השבי קראתי בדמעות. רון בליבי יום יום ומצפה שיתגלה מקומו.חייב וצריך להאמין שזה יקרה.
16,10 הוא תאריך עצוב בשבילי

דווח על תגובה לא ראויה
02.10.2018

6. שכנים של רותי , סבתא שלך (זיוה)

יובל יקרה, היינו שכנים של רותי ברחוב הידיד בכפר סבא, אני זוכרת שבשבת לפני שיצא לטיסה צבע אבא שלך את הגדר של רותי, זאת היתה הפעם האחרונה שראינו אותו. בסוף הימים תתראו בעזרת השם. עד אז, אני בטוחה שהוא צופה בכם באהבה מאיפה שהוא נמצא... ????

דווח על תגובה לא ראויה
04.10.2018

7. ליובל ארד (רוצי ארבר כהן)


יובל
ריגשת אותי בכתיבתך הכל כך נוגעת וכל כך קולעת.
גם אני כאם ששניים מבניי סיימו שירות צבאי כלוחמים והיום משרתים בשירות מילואים פעיל, בן שלישי לוחם בסדיר ובן רביעי שצפוי להתגייס בעוד כשנתיים הייתי רוצה להאמין שהמדינה תעשה כל שביכולתה להחזיר את כל אחד מבנינו אם חס וחלילה יפול חי בשבי האויב. אלא שהמציאות בה המדינה עשתה חילופי מחבלים בעבור גופות או בעבור אזרח שסרח ולא ניצלה את ההזדמנות החד פעמית להחזיר את אביך בידיעה ברורה שאז היה עדיין בחיים מכאיבה עד עמקי הנשמה ולא פלא הוא שפחות ופחות מוכנים להתגייס בכלל ולשירות קרבי , בפרט!
....ועל אף הצלקת שתוותר לנצח בנפשכם, לך, לאמך ולבני משפחת ארד- גדלת להיות מתינוקת מתוקה לאדם מדהים ולאם נפלאה.
מקווה שבמהרה יגיע היום שבו גורלו של רון, אביך יתברר
באהבה גדולה
רותי ארבר כהן

דווח על תגובה לא ראויה
06.10.2018

8. הלוואי והיה יום שנתי ובו כולנו נזכיר את קיומו של רון ארד (יריב)

דווח על תגובה לא ראויה
16.10.2018

9. ליובל (יפתח)

שהייתי סטודנט בטכניון לפני 20 שנה . בכל מהדורה של עיתון הסטודנטים הודפס מספר הימים שרון ארד סטודנט בטכניון , אבא שלך מוחזק בשבי. זה היה חשוב אז וחשוב גם אכשיו , אתן יקרות לנו.

דווח על תגובה לא ראויה
18.10.2018

10. פרטי (ליאת)

יובל אני רוצה לשלוח לך משהו באופן פרטי. בבקשה פני אלי למייל ואשלח לך.
זוכרת את יום הנפילה בשבי. אביך בליבי. לא שוכחת

דווח על תגובה לא ראויה
22.10.2018

11. מחווה לציון 32 שנים לנפילתו (ליאת)

https://m.facebook.com/100007184261975/posts/2172641636318624/

דווח על תגובה לא ראויה
03.05.2019

12. ליובל ולאמך (דא)

אנו טובים במוות ובשכול
ובדרך חוטאים לחיים

דווח על תגובה לא ראויה
01.10.2019

13. כבוד ותהייה (קורינה הסופרת)

מאוחר מדי נודע לי כי אמו של רון ארד, שמה בעברית בתיה אך מה היה שמה ברומנית? כי אמו היא בת עיר הולדתי טקוץ׳ ואפשר למדה אתי באותה כיתה. מחפשת מי מהשפחה שיוכל לעזור במידע יקר ערך זה. לדברי יובל, בתו של רון ארד, חשיבות ערכית רבה. הקשיבו כל פועלי עוון. hudnapress@gmail.com

דווח על תגובה לא ראויה
01.10.2019

14. לא יישכח... (ליבנו איתכם מהיום המר ההוא שנפל בשבי לעולם לא נשכח ....)

דווח על תגובה לא ראויה
01.10.2019

15. לא שוכחת (ברקוביץ סיגל)

יקירה, אביך רון, חקוק בליבי. דמות סבתך בתיה זכרונה לברכה ושייבדלו לחיים גם אמך, ושאר המשפחה. אתם יקרים ולעולם לא נסכים שאביך יישכח.

דווח על תגובה לא ראויה
01.10.2019

16. רון ארד הוא סמל בל ישכח (רבקה הרלינג)

יובל ארד! אבא שלך הוא סמל בל ישכח, הוא תמיד יימצא בליבו של כל ישראלי המאמין בערך: "מדינת ישראל תעשה הכל כדי להשיב את בניה למולדתם", כולי תיקווה שגם מנהיגי המדינה שלנו חושבים כמוני ויעשו באמת את הכל....

דווח על תגובה לא ראויה
01.10.2019

17. אני סבתא למספר נכדים ש7מהם היו בצהל ן2 עדיין .חרדה מאוד (ב.פ.כ.ק.)

אם ככה המדינה מפקירה את חיילים כדי להחזיר את החיילים הביתה .מכל מקום.
אני מתפללת שאדון ביבי יעשה הכל .כבר יותר מעשור כראש ממשלה לא עשה מאומה להחזרת רון ארד .העיקר שהוא דואג לבניו שיחיו ויטיילו בעולם על חשבון האזרחים בושה בושה בושה.

דווח על תגובה לא ראויה
02.10.2019

18. עצוב (אורטל )

גם אני הייתי ילדה באותה תקופה וחיינו לצד החיפושים והתמונות שלך ושל אמא שלך...באמת עצוב וגם אתם וגם הוא גיבורות לאומיות לחלוטין.פצע עצום...את כנראה נשמה מיוחדת שיכולה להתמודד עם אובדן שכזה.

דווח על תגובה לא ראויה
02.10.2019

19. כמה כאב כמה צער (מוטי)

דווח על תגובה לא ראויה
02.10.2019

20. לעולם לא נשכח אותו... (הילית)

חבל שהממשלות והפוליטיקאים שכחו. תמי יובל וכל המשפחה מאחלת לכם שרון יחזור הביתה

דווח על תגובה לא ראויה
02.10.2019

21. ותיקי_69 לא שוכחים לעולם!! (גורי)

דווח על תגובה לא ראויה
02.10.2019

22. מבטיחה לא לשכוח! (קרן)

כמה שאת מרגשת!
בהחלט לא נישכח את אביך.
סיפרתי גם לילדי עליו, שדור יעביר לדור שאחריו...

דווח על תגובה לא ראויה
03.10.2019

23. זכותך לדעת וחובתנו לסייע לך (יוד ודי)

לא שכחנו את רון ארד ולו לשנייה. רון יישאר פצע פתוח בליבנו עד שנדע מה קרה לו

דווח על תגובה לא ראויה
04.10.2019

24. השם ישמור ויאחד בניכם אמן (קחקלריס)

ילדה מדהימה לאבא גיבור של כולנו . צמרמורת עוטפת את גופי גדלתי על רון ארד הלוואי ויחזור כמה צער כמה עצב בכל לבבות ישראל אוהבים אותך ❤❤❤

דווח על תגובה לא ראויה
04.10.2019

25. רון ארד (פנינה)

מי יתן ויבוא היום הזה שתוכלו ונוכל להסיר את הספק. ולוואי ומשאלות ליבך תתגשמנה. אמן ואמן

דווח על תגובה לא ראויה
05.10.2019

26. ויש לך זכות מלאה לדעת !!! (מוטי)

דווח על תגובה לא ראויה
07.10.2019

27. יובל יקרה, אביך לא יישכח לעולם (שמעון סביר)

קראתי את דברייך ודעי לך שהשארת בי דמעות של עצב. מאחל לך שבקרוב קרוב אביך ישוחרר מהשבי ויתאחד איתך ועם אמך ומשפחתו.
שולח לך חיבוק ענק ומאחל לך שתהיי חזקה ותזכי ליום הזה שאביך יגיע

דווח על תגובה לא ראויה
12.10.2019

28. יובל יקרה : אבא שלך רון ארד , חקוק בלב האומה . (שקד)

אני זוכר את היום שמטוסו נפל ורון נלקח בשבי ..
מאז ועד היום קראתי כל כתבה שנגעה ברון . כולנו פיללנו והתפללנו לראות את רון חוזר לחיק משפחתו .
זכית להיוולד לאדם מוכשר ומיוחד שתרם למדינה ושילם מחיר כבד מנשוא .
זכית לאימא שהפכה כל אבן ע"מ להפוך אותו לבן חורין .
אמחל לך את כל הטוב שאני מאחל לעצמי .

דווח על תגובה לא ראויה
16.10.2019

29. מחפשת.ליצור קשר עם יובל ארד (מיטל.מיצנר)

שלום.יובל, בתקווה שאת קוראת. את התגובות אני מיטל ואני רכזת הקהילה בגבעת אלה. אני ממש אשמח.לשוחח עימך ולהזמינך לישוב שלנו שהוא גם היה.הישוב שלך לבוא ולשוחח ולספר.על.אביך ועל עצמך. קהילת הישוב תשמח להכיר אותך ולשמר.את.הקשר. צרי עימי קשר kehila.giv.ela@outlook.co.il

דווח על תגובה לא ראויה
17.10.2019

30. העם לא ישכח את אביך!!! (משה)

זו הממשלה ששכחה. במקום להעלות ב3 אחוז את משכורתם על חוסר תפקוד היו צרכים לשים את הכסף המוזיאון על שמו שנדע ונמשיך להיות גאים בו ובמדינה שלנו.

דווח על תגובה לא ראויה
17.10.2019

31. כואב, כואב מידי. (חן)

דווח על תגובה לא ראויה
17.10.2019

32. מקווה שתזכי לראות אותו בחיים (רחל)

דווח על תגובה לא ראויה
22.10.2019

33. עותק המכתב הראשון שלו אצלי בארנק משנת 92 (יוסף )

אם הייתה לי אפשרות למשאלה אחת... הייתי מבקש להחזיר את רון הבייתה.

דווח על תגובה לא ראויה
23.10.2019

34. תיכון רון ארד רחובות (תיכון רון ארד רחובות)

זוכרים, ערכנו טקס לנפילתו וכל שנה.
אצלי אישית סיפורו איתי בלב כבר 35 שנה...

דווח על תגובה לא ראויה
28.10.2019

35. כל שנה בלון כחול על המרפסת (גלי)

לא שוכחים. חקוק עמוק בליבנו.
כל שנה תולים בלון כחול במרפסת כדי להזכיר גם לאחרים.

דווח על תגובה לא ראויה
04.11.2019

36. התשובה במיידון (דוד)

לדעתי רון ארד נהרג במיידון עצמה במהלך הפעולה שם. מי שהחזיק במקום היו אנשי משמרות המהפכה האיראניים.

דווח על תגובה לא ראויה
27.11.2019

37. מילים שחודרות ללב (מישיהי)

זוכרת את אותו היום שהוא נפל בשבי, ליבי מפלל שממשלת ישראל תעשה את מה שהיא צריכה לדעת באמת מה עלה בגורלו של רון ארד, ויפה שעה אחת קודם. חלפו שלושים ושתיים שנה, ואין יודע אבסורד של ממשלה.

דווח על תגובה לא ראויה
27.11.2019

38. ברור שלא נישכח רוצים אותו בחזרה בכל מצב (אביבה גודקר)

רון לחופש נולד

דווח על תגובה לא ראויה
01.12.2019

39. רון ארד (גילת)

"האמיני יום יבוא" אני עדיין מאמין שרון יחזור.כל ערב שבת אחרי הקידוש . אני מזכיר אותו ומאחל שרון יחזור . הילדים שלי גדלו על זה ..ועכשיו הנכדים . התקוה תמיד תשאר

דווח על תגובה לא ראויה
02.12.2019

40. רון ארד-גיבור! (יובל רוס)

רון אביך הוא גיבור של כולנו.הוא פיספוס של הגורמים המופקדים במדינה,פיספוס ענק! אין איש שלא הזיל דימעה על מר גורלו וגורלכן.אני יכול להעיד שבכל פעם ששמו עולה-הדמעות עולות לעיני.
אני מצדיע בפניכן ולכבודו!

דווח על תגובה לא ראויה
04.12.2019

41. די להתעללות הצבא בחיילים במצוקה (אבי)

אלוקים רואה הכל מבין הכל ויודע הכל.

דווח על תגובה לא ראויה
07.12.2019

42. לא נשכח (שרה)

יובל אני מעריכה אותך ,את אימך וכל משפחתך.
שיהיה לכם כל טוב שבעולם,נחת ואושר!
בשורות טובות.
????❤

דווח על תגובה לא ראויה
16.12.2019

43. לעולם לא נשכח... (רוני)

לעולם לא נשכח, יובל...לעולם.
שמו של הבן שלי, ארד, נקרא על שם אביך היקר...
ביחד אנחנו - רוני ארד.
לעולם לא נשכח❤️

דווח על תגובה לא ראויה
16.12.2019

44. רון (אריה)

ממש לא שכחנו את רון ארד...
שיהיו לך רק שמחות....

דווח על תגובה לא ראויה
17.12.2019

45. רון ארד הנווט תמיד ישאר חקוק בתודעתנו. (ישראלית.)

אי אפשר שלא.
הוא ואתם שילמתם מחיר יקר.
יקר מכדי שנרשה לעצמנו למסמס אותו מהזכרון.
תודה לך על השיתוף.
מה לומר לר-
אישה יקרה-
הלוואי שהוא כבר לא סובל.
באהבה והערכה רבה. אלייך. אליו. אליכם.

דווח על תגובה לא ראויה
18.12.2019

46. לעולם יהיה חקוק בלב העם! בתקווה לסוף טוב???????? (אזרחית כואבת )

דווח על תגובה לא ראויה
20.12.2019

47. לעולם לא נשכח!! (מקי)

רון ארד תמיד ישאר זכרון עצוב בלב האומה!!!
מציע שיום נפילתו בשבי יהפוך ליום זכרון לאומי

דווח על תגובה לא ראויה
17.01.2020

48. דמעות חונקות..???? (רוחלה)

דמעות חונקות...????

דווח על תגובה לא ראויה
17.01.2020

49. הלב כואב (ורד לב)

למה המדינה לא עושה שום דבר למה לא שולחים אנשי מודיעין אפילו לאירן בכדי לברר היכן רון נמצא זה ממש בזיון להשאיר שבויים בשטח כל כך הרבה שנים ליבי איתך יובל

דווח על תגובה לא ראויה
17.01.2020

50. אין לי מילים (רוני אטיאס)

אבא שלך גאווה של כל עם ישראל
הכתיבה שלך חנקה אותי הדמעות לא מפסיקות מחבק אותך מרחוק מאמי שאבא גאה בך...????????????

דווח על תגובה לא ראויה
17.01.2020

51. העלמותו של רון ארד (זמירה רינגר)

סיפור קשה הסיפור של אביך רון ארד. דמעות רבות נשפכו על מר גורלו ותמיד הייתה תקווה שאולי יוודע מה עלה בגורלו. אביך נלכד ע״י אנשי אופל ורוע. אני מתפללת שכל מי שמעורב בסיפור הנורא הזה עשה עבודתו נאמנה והפך כל אבן כדי לגלות מיידע כלשהו.
מתפללת שעדיין קיימת תקווה שיוודע מה עלה בגורלו.
אין דבר נורא יותר מחוסר ידיעה על יקירכם שנעלם כאילו בלעה אותו האדמה.
אמן שיקרה הנס ומישהו יחשוף את הקורות אותו במשך כל אותן שנים ולא יימשך המסתורין שאופף את יקירכם????

דווח על תגובה לא ראויה
18.01.2020

52. רון ארד (שושי)

זה המקרה הכי עצוב בחיי ובחיי המדינה לדעתי על חייל שנעדר, כואב מאוד הלב והבטן מתכווצים.

דווח על תגובה לא ראויה
18.01.2020

53. לעולם לא נשכח את אביך רון ארד (טלי)

רון ארד הוא סמל לעם הישראלי וגיבור.

דווח על תגובה לא ראויה
19.01.2020

54. העם לא שוכח (אבי)

אבל לצערינו השלטון שכח. מדינת ישראל מפקירה לוחם בשטח. לוחם צריך לדעת שהמדינה תתאבד כדי להחזיר אותו.

דווח על תגובה לא ראויה
19.01.2020

55. רון ארד (מושבניק )

זכותך וחובתך לדעת כל איפורמציה בקשר לאביך רון ארד. אין שום סיבה שצריכה למנוע מידע כזה ממך.

דווח על תגובה לא ראויה
20.01.2020

56. רון ארד (מישל)

לעולם לא נשכח את הנווט רון ארד עדיין חושבים על היום בו יחזור לארצו ולמשפחתו

דווח על תגובה לא ראויה
20.01.2020

57. קראנו לבננו רון כדי לא לשכוח. מסכימה עם כל מילה (לילך)

מקווה שיגיע היום ונדע מה עלה בגורלו של רון ארד, חבל שהמדינה לא עשתה יותר
חבל על חיי משפחה מדהימה שנגדעו
סיפור עצוב ובלתי נשכח

דווח על תגובה לא ראויה
21.01.2020

58. לא נשכח לעולם (בארי רות )

גם נספר לילדינו על רון ועל אמך וסבתא הגיבורות

דווח על תגובה לא ראויה
27.01.2020

59. כל יום אני מתפללת שעוד בימיי אחווה את חזרתו (לי)

ליבי איתכן

דווח על תגובה לא ראויה
27.01.2020

60. מי יתן ויקרה נס - סוג של סוף טוב (יעקב)

עבור יובל תמי ונכדים/ות . אמן

דווח על תגובה לא ראויה
28.01.2020

61. מרגש עד דמעות. אבל שלא התאמצו יותר להחזירו ארצה (אסתי)

כואב הלב. חבל שלא התאמצו יותר על מנת להשיבו לארץ

דווח על תגובה לא ראויה
09.02.2020

62. למה אין חדשות לאן נעלמו יכולות המודיעין שלנו (מוטי)

לא מאמין שהמדינה לא יודעת
מה קרה לרון ארד.
למה השקט
למה הסוד
למי זה עוזר
לא מאמין שהמדינה לא יודעת

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

בדיקות קורונה בנתב"ג צילום: יוסי אלוני, פלאש 90

מסתמן: מגיעים לישראל יצטרכו להציג בדיקה שלילית

קרא עוד