חדשות כיפה

ההסכם נחשף: ברקת מחלק את ירושלים - בין חרדים לדתיים

לאחר הכחשות נמרצות נחשף ההסכם שבין ראש העיר לנציגי החרדים במועצת העיר. במסגרת ההבנות נקבע במספר שכונות מעורבות בעיר, איזה מוסדות חינוך ייבנו עבור החרדים, החילוניים והדתיים הלאומיים

מעדיף את הציבור החרדי? ברקת

מעדיף את הציבור החרדי? ברקתצילום: פלאש 90. יונתן זינדל

בשבועות האחרונים מתנהל בירושלים מאבק על סגירת מוסדות חינוך בזרמים מסויימים, בדרך כלל של הצינונות הדתית, לטובת הקמת בתי חינוך לחרדים. מסמך הבנות מיוחד שחושפים היום ירון אברהם ויאיר שרקי היום (א') בחדשות 2, מגלה כיצד חילק ראש העיר ניר ברקת את השכונות לפי ניתוח דמוגרפי שקיים ושהתבסס על השקפת עולמם הדתית של התושבים.

חברי מועצה וגורמים נוספים בעיר טענו לא פעם כי בין ברקת לנציגי החרדים נרקם הסכם המסדיר את חלוקת מוסדות החינוך בעיר, הסכם שלטענתם פוגע רבות בתושבים בני הציונות הדתית לטובת תושביה החרדים. יש לציין כי שני הצדדים הכחישו כי אכן קיימות כאלו הבנות.

כעת נודע כי ההבנות בין ראש העיר לחברי המועצה החרדים, לא רק שקיים אלא שהוא ממפרט את הצרכים השונים בשכונות המעורבות בעיר, ולפי ניתוח המגמות הדמוגרפיות העתידיות הוא קובע את צביון המוסד החינוכי שייבנה בכל שכונה.

השכונות שנכללו בהסכם הן נווה יעקב, פסגת זאב, רמות, הגבעה הצרפתית, רמת אשכול, קריית משה, גבעת מרדכי, בית וגן, קריית יובל וגילה. לפי הדיווח ברקת לא מתכוון להביא את המסמך לאישור מועצת העיר, מה שמעורר תסיסה גדולה בקרב חבריה.

אז איזה מוסדות חינוך ייבנו באיזו שכונה? בנווה יעקב למשל, שם דיווחנו בשבועות האחרונים על המאבק שמתחולל בשכונה, החינוך החרדי יקבל חיזוק משמעותי. לעומת זאת, בפסגת זאב החינוך החילוני הוא זה שאמור לקבל שידרוג כשבשכונה מתוכנן לקום בין היתר מרכז חדשנות טכנולוגי. התלמידים החרדיים בשכונה יעברו ללמוד בנווה יעקב.

גם בשכונת הגבעה הצרפתית החינוך החילוני יזכה לחיזוק כשמבנה בית ספר אחד יעבור לידיים של החינוך הממלכתי. תלמידי השכונה החרדיים ילמדו בשכונת רמת אשכול הסמוכה, שם הם יזכו ללמוד במתחם גדול בן 14 דונם. המגזר החילוני בשכונה לא יקופח ועבורותוקם קריית חינוך בשטח של 8.5 דונם.

בגבעת מרדכי  מתוכננים לקום מתנ"ס, מעונות וגנים לרווחת הציבור הלא דתי, כשגם עבור הציבור הדתי לאומי יפעלו להרחבת בית הספר ב-12 כיתות נוספות, וכן יתווספו שתי כיתות גן. התלמידים החרדים יעברו ללמוד בשכונת בתי וגן, שם ייבנו עבור הציבור החרדי כ-150 כיתות בית ספר ו-35 כיתות גן, וכן תוקם שלוחת מתנ"ס שתשרת גם את הקהילה החרדית שבקרית יובל.

בקריית יובל עצמה יינתן מתחם לציבור החילוני, מערך הדיור יורחב בדמות 450 דירות חדשות ומכללות צה"ל יועברו לשכונה. עבור הציבור הדתי לאומי יועברו שני בתי ספר שגם עתידים להתרחב ושני בתי הספר הקיימים בשכונה יורחבו גם כן בכ-30 כיתות. בנוסף לכך ייפתח בשכונה גן ממלכתי דתי נוסף. עבור הציבור החרדי יועתקו 13 כיתות גן, הממוקמות כיום בדירות שכורות למבני קבע וייבנו עוד 7-9 גנים חדשים. נכון לעכשיו בשכונה לא יוקם בית ספר לציבור החרדי.

בשכונת רמות יקבל הציבור הכללי שטחים, מבנים ותקציבים לחיזוק הפעילות החברתית, שכונת הקאנטרי בעיר תעובה במתחמים חדשים, ויחוזקו מוסדות החינוך הקיימים. עבור הציבור הדתי לאומי, תועבר אולפנת בני עקיבא למתחם "אורט". החינוך החרדי יזכה להרחבת שני בתי ספר ב-32 כיתות חדשות, יתווספו שלוש כיתות גן וייבנו גנים לחינוך מיוחד.

בית הספר הממלכתי דתי שבשכונת קריית משה, יועתק לשכונת קריית יובל. בשכונת גילה יחוזק החינוך למגזר הכללי - למעט בגילה א', והחינוך החרדי יקבל שדרוג בדמות החלפת כיתות הגן השכורות למבני קבע והקמת כיתה אחת נוספת.

עוד אין תגובות, היו הראשונים להגיב!
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

סמוטריץ' צילום: פלאש 90. יונתן זינדל

סמוטריץ': "היועמ"ש חושש להתעמת עם ארגוני הנשים"

קרא עוד