סגור

עתרה נגד צה"ל: גייסו אותי לשיריון

נערה מהיישוב קרני שומרון עותרת לבג"ץ נגד צה"ל בדרישה לגייס אותה לחיל השיריון, לאחר שצה"ל החליט לסגור את מסלול הלוחמות בחיל: "כולנו רוצים לתת למדינה"

יהונתן קליין, חדשות כיפה
י באלול התשעט
,
10 בספטמבר, 2019 9:45
חיילות בשיריון. אילוסטרציה

חיילות בשיריון. אילוסטרציהצילום: דובר צה"ל

האם בג"ץ יכפה על צה"ל לגייס נשים לחיל השריון? אור אברמסון, נערה מקרני שומרון המועמדת לגיוס לצה"ל (מלש"בית), הגישה עתירה לבג"ץ, יחד עם מלש"בית נוספת, מעיין הלברשטאט מירושלים, בדרישה כי יורה לצה"ל מדוע לא מגייסים אותן לחיל השריון.

בעתירה, שפורסמה הבוקר (ג') בגל"צ, נדרשים שר הביטחון, הרמטכ"ל וצה"ל, להסביר מדוע "נשים המיועדות לשירות ביטחון מנועות מלהתמיין ו/או מלהתגייס לתפקידי לוחמה בחיל השריון". העתירה מגיעה בעקבות הפרסומים לפיהם צה"ל החליט לוותר על מסלול הנשים הלוחמות בשריון, לאחר פיילוט שערך.

אברמסון הסבירה הבוקר בראיון בגל"צ כי "אני מאמינה בצה"ל. לא מבינה מדוע הוא לא מאמין בי. צריכים להיות בתפקיד הזה אנשים שרוצים ויכולים. לא משנה מה המין שלהם". היא קראה לרמטכ"ל ליצור שוויון בין המינים: "אדוני הרמטכ"ל, אני קוראת לך לעשות שוויון בין בנים לבנות. אני יודעת שיש לך בנות ושאתה יודע את זה".

עוד אמרה אברמסון: "כולנו רוצים לתת למדינה, לא רואה הבדל". ואמרה כי היא "יכולה לדמיין טנק שמאויש על ידי נשים בלבד".

מדובר צה"ל נמסר: "ככל שתוגש עתירה היא תיבחן ותטופל בהתאם".

10.09.2019

1. במהשך יתחיל טנרד שכל אחד שלא מגוייס לאן שירצה יגיש עתירה לבג"ץ (צה"ל לא חייב לגייס אף אחד לאף מסלול אלא לתת אפשרות לפי )

מאותה סיבה יש מגבלות פרופיל ועוד מגבלחות. חייל חרדי לא "יכול" להתגייס למסלולים רבים והצבא לא חייב להתאים את עצמו למסלול של כל אחד. הכנסת נשים למסלול מסויים מחייב את הצבא להכפיל לוגיסטיקה בכל מה שקשור ללינה וכד'. יתכן ובנות מסויימות תתאמנה למסלולים מסויימים אבל זה צריך גם להשתלם ברמה המערכתית. כמו כן, אם צה"ל סגר את המסלול כנראה יש סיבה.

גילוי נאות: אני שירתתי ביחידה לוחמת מעורבת (בנים ובנות). אני לא חושב שהבנות בהכרח היו לוחמות פחות טובות. מצד שני, לא אהבתי את זה שכאשר השוויתי בין ההכשרות שאני עברתי להכשרות מקבילות שעברו ביחידות לוחמות הודרשות הכשרה דומה (מבחינת רמת רובאי) גיליתי שהורידו לנו את הרף. כמו כן, היה משהו מוזר בטירונות שלי ובבירור גיליתי שמדובר ב"וויתור" שעושים בגלל שהמסלול כולל לוחמות. וזה עוד לפני הנתנונים על פציעות יותר שכיחות (כגון שברי מאמץ), שיקולים לטווח ארוך (ימי מילואים) ובעיות צניעות שהיו בכל מקום (לוחם ולוחמת שעומדים בעמדת שמירה הולוחמת צריכה להשתין. לא סיפור תיאורטי - קרה לי).

דווח על תגובה לא ראויה
10.09.2019

2. בפיילוט אולי גילו שהתפקוד לא היה זהה (רווית)

הפעלת טנק דורשת כח רב להרים פגזים וכו. במבחן התוצאה כנראה גילו שזמן תגובת הטנק המאוייש בנשים היה איטי יותר.

דווח על תגובה לא ראויה
10.09.2019

3. למה הם לא עותרות להילחם בצנחנים או סיירת מטכ"ל??? (אם לא מתאים מבחינת היכולות שיורידו את הדרישות כמו בשיריון, מה הבעיה) רפורמים מפגרים... (יהודי )

דווח על תגובה לא ראויה
10.09.2019

4. ההחלטה של צהל נכונה !! (רק לאחר מיונים שבנים עוברים. ללא הנחות)

כאמא שהבן שלה נמצא ביחידה מעורבת . הבנות רק מפריעות. נבהלות מכל יתוש ומסכנות את שאר החיילים. אפילו הבנות בדרג הפיקודי לא מתפקדות. אין מקום לבנות בקרבי

דווח על תגובה לא ראויה
10.09.2019

5. אם העתירה תתקבל נחליף את השם ל"חיל שוויון", כי חיל שריון זה כבר לא יהיה. (ידידיה שילה)

כשבכל רשימה משריינים מקום לאישה, אז מה הפלא שהנשים דורשות לשריין אותן בחיל שריון?

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

אולפני גלי צה"ל צילום: Tomer Neuberg/Flash 90

"קורס הכנה" למועמדים לגלי צה"ל מעורר סערה

קרא עוד