בג"ץ: פצועת הפיגוע נשארה בחיים ולכן בית המחבל לא יהרס

בתיה לבל נדקרה 14 פעמים בכל חלקי גופה על ידי מחבל בכפר סבא ביום הזיכרון האחרון. במכתב התשובה שיצא מלשכת מפקד פיקוד מרכז נכתב כי הריסת בית המחבל אינה עומדת בקנה אחד עם מדיניות בג"ץ. עו"ד בלייכר: "דורשים מצה"ל לפעול כנגד בית המחבל"

אלעד הומינר אלעד הומינר, חדשות כיפה 12/11/20 08:18 כה בחשון התשפא

בג"ץ: פצועת הפיגוע נשארה בחיים ולכן בית המחבל לא יהרס
הפיגוע בכפר סבא, צילום: Gili Yaari /Flash90

שום דבר לא הכין את בתיה לבל בת ה-61, שנפצעה בפיגוע בכפר סבא ביום הזיכרון האחרון לחיילי צה"ל, לתשובת מפקד פיקוד מרכז, לפיה ביתו של המחבל שניסה לרצוח אותה בפיגוע לא ייהרס. לבל, נדקרה 14 פעמים בכל חלקי גופה על ידי מחבל בן 20 מטול כרם.

במכתב התשובה שיצא מלשכת מפקד פיקוד מרכז, לאחר פנייתו של עו"ד חיים בלייכר המייצג את האישה, נכתב כי הריסת בית המחבל אינה עומד עם מדיניות בג"ץ: "ביקשת כי יוצא מן החרמה והריסה נגד בית המחבל שביצע את הפיגוע בו נפצעה האזרחית בתיה חבל. לאחר בחינת האירוע וקבלת עמדת גורמי הביטחון, נמצא כי הריסת בית המחבל שביצע את הפיגוע נו נפצעה בתיה חבל אינה עולה בקנה אחד עם המדיניות הנוהגת ביחס להריסות בתי מחבלים, שגובשה, בין היתר, בשום לב לפסיקת בית המשפט העליון."

לבל שנפצעה בינוני בפיגוע, אמרה בתסכול: "עצוב, מקומם ומדאיג, מדינת ישראל וכל המערכות חיבות לשנות מגמה - זה עניין של חיים וזה בנפשנו ובדמנו. משמעות ההחלטה היא מזעזעת - המחבל יקבל פרס על כך שאני נשארתי בחיים".

ניצולת הפיגוע אמרה כי צריך להתייחס למחבל על פי כוונותיו: "לא יעלה על הדעת שמחבלים שלא הצליחו במזימתם, והקורבנות בדרך נס נשארו בחיים וניצלו, ובמקרה שלי בזכות תושיה של עובר אורח שנחלץ לסייע לי, שהמחבלים הללו יזכו להקלה ופרס. יש להתייחס לכל מחבל על פי כוונותיו, אופי וטיב מעשיו והתנהגותו, ולא על פי האם הקורבן זכה להינצל ונשאר בחיים או לא".

לבל, תושבת כפר סבא בת 61, המתינה ביום הזיכרון האחרון בתחנת האוטובוס ליד קניון G בכפר סבא. המחבל, מחמד רישה, בן 20 מטול כרם, הגיע לתחנה, שלף סכין גדולה והתנפל על לבל המופתעת. המחבל דקר אותה 14 פעמים בכל חלקי גופה אך באורח נס היא הצליחה לברוח אל הכביש. אזרח חמוש באקדח שנסע בנתיב הנגדי עצר את רכבו, נטרל את המחבל והציל את חייה של לבל. היא והמחבל פונו במצב בינוני לבית החולים.

צילום: ללא

 

מתן פלג יו"ר תנועת "אם תרצו", הפועלת לקידום חבילת הרתעה נגד הטרור ומסייעת לבתיה לבל, מסר כי השפעת בג"ץ על המלחמה בטרור, משמעותית מאוד: "שוב אנו מגלים עד כמה השפעתם של שופטי בג"ץ על מדיניות המלחמה בטרור מכרעת למרות שאין לאנשים האלה שום ידע, ניסיון או אפילו קשב לדעתם המקצועית של בכירי מערכת הביטחון.  שופטי בג"ץ הפכו את כלי ההרתעה על יוצרם והפכו אותם לתמריצי מפגעים. נראה שבג"ץ עושה הכל כדי לאפשר למחבל הפוטנציאלי ללכת ולפגע".

"לא ייתכן שמול חיות טרף כאלה עם סביבה שתומכת ומעודדת את מעשיהם המזוויעים ימנע צה"ל מלהפעיל את כלי ההרתעה שבידיו", אמר עו"ד בלייכר מארגון חוננו המייצג את לבל. "הישרדותה של בתיה לא יכולה להיזקף לזכותו של המחבל ומעשיו ועומק אכזריותם אינה פחותה מכל מחבל רוצח אחר. הימנעות מצעדי הרתעה תזין ותדרבן את תאוות הרצח ושפיכת הדם של חיית הטרף הטרוריסטית הבאה. אנו דורשים מצה"ל לפעול כנגד בית המחבל. ככל שתוגש עתירה ושופטי בג"ץ ימנעו את בלימת חיות הטרף הטרוריסטיות ידיהם יוכתמו בדם הקורבנות ולא ידי צה"ל". 

;