סגור

"תיקון עוול היסטורי": שואת יהודי צפון אפריקה תיכלל בחומר הבגרות

החל משנת הלימודים הקרובה, נושא השואה, כולל שואת יהודי צפון אפריקה, ייכלל בחומר הלימודים לבגרות, לאחר שהוצא ממנה בתקופת השר שי פירון. שר החינוך פרץ: "חובה מצפונית שלנו לגרום לכל תלמידה ותלמיד לחוש כי הם חלק משמעותי מתוך הסיפור"

חדשות כיפה
יד באב התשעט
,
15 באוגוסט, 2019 10:27
השואה

השואהצילום: shutterstock

החל משנת הלימודים הקרובה, ייכלל נושא שואת יהודי צפון אפריקה בחומר הלימוד לבחינת הבגרות בהיסטוריה, כפרק חובה. כך הודיע משרד החינוך. פרק החובה בלימודי השואה הוצא מבחינת הבגרות בהיסטוריה לפני ארבע שנים, כחלק מהרפורמות של שר החינוך דאז, הרב שי פירון.

לאחר הביקורת שנמתחה על הפיכת חומר הלימוד בנושא השואה לחומר רשות, הודיע בשנה שעברה שר החינוך הקודם, נפתלי בנט, כי הנושא יחזור להוות חלק מבחינות הבגרות. כעת הודיעה המפקחת על לימודי ההיסטוריה במשרד, ד"ר אורנה כץ־אתר, כי כחלק מנושא השואה יילמד נושא שואת יהודי צפון אפריקה. 

שר החינוך, הרב רפי פרץ, אמר כי מדובר ב'צו מוסרי': "לאורך שנים נפקד סיפורם של יהודי מדינות האיסלאם בתקופת הכיבוש הנאצי מהשיח שלנו", אמר פרץ, "ולא סופר סיפורם הכואב של אלפים שנשלחו למחנות ריכוז, ושל רבים שהוכרחו ללכת בצעדות המוות. השנה אנחנו ממשיכים את תיקון העוול ההיסטורי הזה. זו גם חובה מצפונית שלנו לגרום לכל תלמידה ותלמיד לחוש כי הם חלק משמעותי מתוך הסיפור שאנחנו מלמדים במערכת החינוך, השייכת ומשקפת את כל חלקי החברה הישראלית".

מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב, אמר על ההחלטה: "למען הצדק ההיסטורי, ולמען הידוק תחושת השייכות של כל תלמיד ותלמידה, הוספנו לפרקי החובה את מעורבותה של יהדות המזרח בשואה. יהודים מטוניסיה נשלחו לאושוויץ, בלוב פעל מחנה ריכוז, ובמרוקו הוחלו חוקי אפליה נגד היהודים. הכנסת שואת יהדות המזרח לפרקי ההיסטוריה היא מהלך מתבקש, מוסרי ולאומי, לצורך הבנת התמונה המלאה של מלחמת העולם השנייה".

15.08.2019

1. מה עם אפליית יהודי צפון אפריקה על ידי אחיהם בארץ ישראל. (עינת)

דווח על תגובה לא ראויה
15.08.2019

2. ל-1 תלמד היסטוריה. הגרמנים פלשו לצפון אפריקה רצחו, אנסו, שדדו ומה לא. מה נחשבת בשבילך שואה? רק יהודים אשכנזים? (דורון)

או שצריך כמות מסוימת של נרצחים כי הם לא נמנים אם הקורבנות מאירופה חס וחלילה.

דווח על תגובה לא ראויה
15.08.2019

3. מגיב 1, אתה טיפש וגיזען. אתה עושה סלקציה כמו הנאצים (תהילה)

דווח על תגובה לא ראויה
15.08.2019

4. ל-1,2 קודם כל אתם צריכים להתבייש שאתם מוחקים תגובות וסותמים פיות כמו אתר 'הארץ' (שמוליק)

לא התקיימה שואה באפריקה; לא הוקמו מחנות להשמדת יהודים באפריקה, לא היו כוחות גרמניים שהיו מופקדים במיוחד להשמדת יהודים. התקיימו קרבות של המלחמה ובאותה צורה ניתן לייחס גם יהודים במזרח התיכון שסבלו מהשלכות המלחמה. לא הייתה שואה במזרח התיכון כשם שלא הייתה שואה באפריקה.
אתם צריכים בעיקר להתבייש במחיקת תגובות שאינכם מסכימים עמם והניסיון להכפיף את המושג "שואה" תחת נרטיב ההתמסכנות של היהודים יוצאי עדות המזרח.

דווח על תגובה לא ראויה
15.08.2019

5. שמוליק, מי שצריך להתבייש זה אתה. אתה יהודי מכחיש שואה (דורון)

בתוניסיה למשל הוקמו מחנות ריכוז וכן נרצחו יהודים בכל צפון אפריקה בפיקוד הגרמנים. כל מה שעשו הנאצים ליהודים בכל העולם נחשב שואה אחת גדולה. לדעתך הם סתם נרצחו בלי קשר לנאצים?

מלבד זאת מי שמחק את התגובה שלך זה כנראה האתר ובצדק. לי אין יכולת למחוק תגובה וגם לא דיווחתי עליה.

דווח על תגובה לא ראויה
15.08.2019

6. מה? הייתה שואה ליהודי צפון אפריקה? (מוטק'ה)

סבתא שלי לא סיפרה לי שבמחנה איתה היו גם יהודים מזרחיים. יוונים היו קצת, אבל היא דברה בעיקר על הונגרים פולנים וליטאים ורומנים.
היא כן סיפרה על ההתנהלות שלהם כשבאו ארצה וכ'.
אבל כל הכבוד שעם מספיק פרסומות הצלחתם להכניס את זה לתוכנית הלימודים וכ' וכ'.

דווח על תגובה לא ראויה
15.08.2019

7. לטהורי הגזע האשכנזים קשה לקבל את המציאות שגם אחיהם בצפון אפריקה סבלו מהכיבוש הנאצי. (דורון)

סבל השואה העניק להם עליונות מדומיינת על שאר היהודים, וכעת קצתם מעט בחרדה שהם ואחיהם מצפון אפריקה היו שותפים לאסון משותף. הכרתם שהשואה הגיעה אף לצפון אפריקה מערערת את מעמדם העליון המדומיין, עקב זלזולם הגזעני ביהודים שאינם ממוצא אשכנזי. אותה עליונות גזע וסלקציה חולנית נראית כעת בימינו בקרב קבוצת יהודים אומללים שלא למדו שום לקח החקוק על בשר יקיריהם. נקווה לרפואתם השלימה במהרה בימינו אמן.

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

נפתלי בנט, ראש הממשלה הדתי הראשון. צילום: עמוס בן גרשום/לע"מ

שאלנו את הרב | איך לעבור את תפקיד ראש הממשלה ולהישאר דתי

קרא עוד