סגור

אזהרה: הפרדה מגדרית בחינוך מובילה לדיבורים על "בחורילות"

רבים מהורי החינוך הדתי לאומי מאמינים שהפרדה בין בנים לבנות היא מהלך חינוכי מתבקש. אורית לסר מנסה להסביר להם שהדבר רק פוגע בילדים, ושלא יתפלאו מדוע בניהם יצטרכו ללמוד על הבנות ולא באמת להכיר אותן

אורית לסר
ל בשבט התשעח
,
15 בפברואר, 2018 14:32
למצולמים אין קשר לכתבה

למצולמים אין קשר לכתבהצילום: ללא קרדיט

נהגו ישראל לחשוב, שהפרדה מגדרית בחינוך– כבר בגילאים צעירים, עושה שירות טוב – בעיקר לבנות. עד כדי כך האמונה הזו פשטה, שהורים היו מוכנים להקריב את בניהם על מזבח ההפרדה, ולו כדי שהבנות שלהן ילמדו בנפרד. ואל תתנו למציאות לבלבל אותם. כיתת בנים מלאה והומה, עם כל הסטיגמות הנלוות- עדיין לא יפחידו את ההורים מלבחור באופציה הנפרדת, ולו רק בשביל הפנטזיה  הוורודה על כיתת בנות ששותה בצמא את דברי המחנכת.

והעובדות, המחקרים או סתם המציאות- גם אם יוכיחו חד משמעית שכדאי לבחור בבית ספר נפרד או מעורב, כמעט ולא מזיזה את הנתונים ואת הדרישות חוצות המגזר להפרדה בבית הספר. ושוב, למרות שיש כנראה צד אחד שיותר מרוויח מהצד השני, עדיין ההורים מתפשרים על אחד המינים למען טובתו לכאורה של האחר.

בשבוע האחרון, כשרובנו נרעשנו או נדרשנו לעיסוק בסוגיית המגדר ויכולותיהן של הנשים בעולם ובחברה הדתית, כמעט ולא נדרשה הסוגיה של השביל החינוכי שהוליך את הדברים לאן שהגיעו. עצות לנשואים טריים או למועמדים לנישואין, מפי רב בישיבה, מעולם לא נראו מנותקות כל כך מהעולם הזה. ואם נפנה לרגע את המצלמה אל היושבים בחדר, הייתי רוצה לברר- באיזה חינוך הם למדו ובאיזו אווירה הם התחנכו?!

נתוני החמ"ד עומדים על כ- 50% הפרדה מגדרית כבר בכיתה א', כך שכנראה לפחות מחצית מהתלמידים בשיעור הנ"ל, לא למדו עם בנות אלא על בנות. ומשום כך, צודקים הרבנים שיש ללמד ולהכין אותם למפגש עם בנות המין השני... ואם זה עדיין לא קרה להם בחיים, לפחות צריך להכין אותם לכך, על פי מה שכתוב בספר או לפי השקפת העולם של מי שמקריא ממנו.

אין אבסורד גדול מזה, שבעולם שבו שני המינים פועלים בשוויון שהולך ומתבטא כמעט בכל תחום (וכן, אפילו במסגרת דתיות או בעולם התורה והקדושה) – רב יצטרך להסביר לתלמידים שלו על מהות האישה, עצם מעצמם ובשר מבשרם- רק על פי הטקסט!

אבסורד גדול מזה, הוא, שהאחריות על כך היא שלנו- ההורים. אנחנו מעודדים ואפילו מפנטזים על חינוך נפרד, שיאפשר לבנות שלנו להתבטא באופן מלא בכיתה, שיהיה רך ומותאם אליהן ושלא ייעלמו בגלל הנוכחות הגברית... ובמו ידינו, אנו לא מאפשרים לבנים להכיר את הבנות, להעריך אותן ולהתנהג עמן בטבעיות, בכבוד ובהדדיות. באותה מידה, אנחנו גם לא מאפשרים לבנות שלנו ללמוד להתנהל בעולם שבו עדיין לא בהכרח השבילים סלולים ומונגשים בכל תחום.

גם קיבוע האשליה של חינוך נפרד כמרחב "בטוח" ו"מאפשר" כמו האמירות על מהותנות האופי והיכולות של המינים, לא תועיל לאף אחד מהצדדים ובוודאי שלא לחיים המשותפים שלהם בעתיד. לא בעולם שבחוץ ולא בבית פנימה- בין אישה לאישה. 

הכותבת היא ראש תחום חינוך בתנועת נאמני תורה ועבודה

15.02.2018

1. ההפרדה היא החטא הקדמון שממנו הכל נובע. (שץ)

הבית - אינו נפרד.
הרחוב - אינו נפרד.
הסופרמרקט - אינן נפרד.
מקום העבודה - אינו נפרד.
למעשה כל מקום שאדם מגיע אליו בחייו הבוגרים אינו נפרד מלבד בית הכנסת.
אז אלו כלים לחיים נורמטיביים נותנת ההפרדה במוסדות החינוך?

דווח על תגובה לא ראויה
15.02.2018

2. 1.נוסיף על דבריך (א)

בחיים הבגירים אלכוהול אינו אסור, נהיגה הוא דבר נצרך, ונשיאת נשק הוא דבר שלעיתים הכרחי.

אולי נתיר אותם גם לילדים ?

אתה מפספס את הנקודה או את היסוד הרעיוני לפיו בן נוער אינו בנוי ואינו מסוגל להתמודד כראוי עם צניעות במסגרת החינוכית כאשר כופים עליו להיות עם בני המין השני ביחד באותה כיתה ולעשות פעילויות משותפות.יעידו לצורך העניין תופעות במערב.. יתרה מכך,בית ספר הוא מסגרת חינוכית כל השאר שציינת פשוט לא.

מה לחיים הבגירים ולחיי הילדות במשותף מהבחינה הזו ?

מה שתיארת זו השוואה חלקית ודמגוגית


ב.לגבי הכתבה, לא הייתי מצפה לשום דבר אחר, כל תופעה שולית שהתברגה לתקשורת בשל מחסור בדיווחים "חמים" מקבלת הבנה של מגמה שלמה שנמצאת כביכול בחברה הדתית ע"י ארגונים כאלה.. דבר שלא הוגן גם אילו היה מדובר בציבור הלא דתי מן הסתם

דווח על תגובה לא ראויה
15.02.2018

3. אז תן לבני הנוער כלים להתמודד במקום להמנע וליצור אנשים מבוגרים שלא יודעים להתמודד (שץ)

השוואה מעניינת אגב בין נוכחות בני המין השני לבין אלכוהול וכלי נשק...

דווח על תגובה לא ראויה
15.02.2018

4. זה לא עניין של "טקסט" כלהבדיל מהמציאות עצמה (אבישי)

אלא יש כאן בעיה גדולה עם קונספציה מסוימת על המהותה של האשה שהיא מאד פרובלמטית לאור המציאות העכשווית.

דווח על תגובה לא ראויה
15.02.2018

5. כל מילה. (ל)

דווח על תגובה לא ראויה
16.02.2018

6. קצת עובדות (איש)

הרב קלנר דיבר בפני תלמידים,שלפחות חלקם נשואים, וכנראה שלרובם יש אחיות וכד' (חוץ מזה שסביר להניח שרובם המוחלט היה בבני עקיבא)..
כשלומדים תורה מדברים על המהות והתוכן של העולם שלנו, על היבטיו השונים..
גברים גם לומדים על מהות האיש..
בקיצור, לוקחים 7 דק' של יהודי ועושים מהן פסטיבל. כנסו לאתר של מכון מאיר/ עלי, שמעו כמה שיעורים שלו..בעצם הכי טוב שתלכו לביהמ"ד הקרוב לביתכם ושם תמצאו מציאות שונה מזו המוצגת בתקשורת..
ואז תתחילו לדבר לענין..

דווח על תגובה לא ראויה
16.02.2018

7. קשקוש (דוד)

זה מה שנקרא לירות חץ ואז לסמן את המטרה.
הכותבת בלי קשר לכלום בעד חינוך מעורב (לא משנה מה הסיבה...) ולכן היא עכשיו קושרת בין ארוע שקרה לעניין ההפרדה, וגם אם יוכיחו לה שדווקא כאלו שלמדו וגדלו בחינוך נפרד מנהלים חיי זוגיות בכבוד ובהרמוניה זה לא ישנה את דעתה.
לגופם של דברים להציג את תלמידי המכינה בעלי ככאלו שלא מכירים בנות זה שטויות במיץ עגבניות אני כמעט בטוח שליותר מחצי מהתלמידים הייתה חברה וכמעט כולם היו בבני עקיבא והיו בודאי בקשר כזה או אחר עם בנות גילם.
אה איזה הפתעה הכותבת היא מהארגון העאלק פלורליסטי שלא מוכן לקבל שיש הרבה אנשים שלא חושבים כמוהו ורוצים צניעות כמו שהם מבינים אותה- נאמני תו"ע.

דווח על תגובה לא ראויה
17.02.2018

8. 7 צודק בהחלט (תמי)

דווח על תגובה לא ראויה
18.02.2018

9. אז למה לא לתת כלים להתמודד עם נשק ואלכוהול? (3 - זה בדיוק מה שמערכת חינוך עושה)

אתה רוצה עוד רשימה של דברים שאסור לקטינים בארץ?
אלכוהול
נשק
רישיון נהיגה
הימורים ו.... חתונה.
למעשה, כל החלטה משמעותית בחיים.
ההשוואה שלך בין בית ספר ל"חיים" היא דמגוגית. בית ספר זה מוסד חינוכי על כל המשתמע, ולפעמים בדיוק כמו שהכלים שבית ספר נותן להתמודד עם סמים (שאסור גם כבוגרים) ואלכוהול (סם חוקי...) זה מ-נ-י-ע-ה גם כך בתחומים אחרים.

לא כל דבר ש"אוסרים" הוא "בריחה". לפעמים התרחקות זו ההתמודדות הנכונה.
לא מציעים לתתלמיד שוחד ואז מלמדים אותו שאסור.
ולא "מסתירים" תלמידים מבנות או תלמידות מבנים, אלא מעודדים את הקשר הנכון בהקשר הנכון.

והעקיצה שלך על ההשוואה בין נשים ונשק מזכירה לי אמרה מסויימת: גברים אוהבים צעצועים וסכנות. גברים אוהבים נשים כי הם הצעצוע הכי מסוכן (ניטשה)

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

מליאת הכנסת בימים יפים יותר צילום: פלאש 90, נעם רבקין פנטון

החוק הנרווגי עבר בקריאה טרומית: אלו 12 הח"כים החדשים

קרא עוד