סגור

אבא ואמא בדיכאון לאחר לידה

דיכאון לאחר לידה נתפס עד לפני שנים אחדות כתופעה ייחודית רק לנשים, אולם בשנים האחרונות עם גידול השיתוף של האב בגידול הילדים תופעה זאת החלה לצבור תאוצה  גם אצל גברים.

רונית כהן זמורה
טז בחשון התשפא
,
03 בנובמבר, 2020 10:15
דיכאון גם אצל גברים

דיכאון גם אצל גבריםצילום: shutterstock

המעבר להורות הוא אחד מהשינויים המשמעותיים ביותר שעובר היחיד. הוא מחייב את ההורה הצעיר כהרף עין לשנות באופן טוטלי את כל מרכיבי חייו האישיים, הזוגיים, המקצועיים והחברתיים. הוא משנה את האיזון שנבנה במשך שנים רבות ומחייב בנייה מהירה של איזון חדש בכל המרכיבים הללו. שינוי זה דורש הסתגלות מהירה למצב החדש וכוחות נפש רבים. אולם חלק מההורים מתקשים להכיל את רעידת האדמה הזאת והם נתקפים בדיכאון, שיש לראות בו כשלב מעבר להסתגלות להורות.

דיכאון לאחר לידה נתפס עד לפני שנים אחדות כתופעה ייחודית רק לנשים, אולם בשנים האחרונות עם גידול השיתוף של האב בגידול הילדים תופעה זאת החלה לצבור תאוצה  גם אצל גברים.

דיכאון לאחר לידה אצל נשים

80% מהנשים חוות דכדוך לאחר לידה, המכונה בספרות המקצועית "בביבי בלוז". אצל מרבית הנשים תופעה זאת נמשכת עד שבועיים לאחר הלידה, כאשר השינויים ההורמונליים מתאזנים בגוף התופעה נעלמת. אולם  אצל רבע מהיולדות מתפתח דיכאון לאחר לידה, הנמשך מחודש ימים ועד שנתיים. הוא יכול להופיע בסמוך ללידה ועד כשמונה חודשים לאחריה.

הדיכאון לאחר לידה בא לידי ביטוי ברגזנות, בעייפות, בהסתגרות או בפנייה לעיסוקים מחוץ לבית. תופעה זאת אינה קלה לאבחון, כי בדרך כלל מרבית היולדות חשות תשישות ועייפות. ברם העייפות והתשישות  אצל הסובלת מדיכאון לאחר לידה היא נפשית ולא פיזית כך שקשה מאוד לאתרה ולעיתים רק בדיעבד מאותרת.

תופעה זאת מתרחשת לאחר לידה, מאחר שהתינוק דורש מהאם התמסרות טוטלית עד כדי מחיקת אישיותה וצרכיה. האם הטרייה חשה נטל כבד וספקות לגבי יכולתה להיות "אם טובה דייה". היא מרגישה רגשות אשמה על תחושות אלו ולא מבינה איך התינוק לא גורם לה תחושת הנאה ושמחה. לכן היא מתביישת בתחושות הללו ומנסה להסתירן ולהתכחש להן מעצמה ומהסביבה. כתוצאה מכך היא עשויה לחוש קושי הולך וגובר לטפל בתינוק, פחד להישאר עמו לבד, מתקשה להירדם. נטייה להתפרצויות בכי, זעם. נראה כי היא מתפקדת בחוסר כוח ולא מגלה התעניינות בנעשה סביבה. או כדברי בעל של אחת הנשים הללו : "היא הייתה עד לאחרונה אישה אנרגטית ומלאת שמחת חיים ואהבנו לצחוק רבות ולבלות, ואילו עתה, לאחר שהגשמנו את רצוננו להיות הורים, היא השתנתה בלי היכר: אינה מתעניינת בתינוק ובסביבתה, מזניחה את עצמה ורק רוצה שיניחו לה"

ישנן סיבות שונות לדיכאון לאחר לידה:(בדרך כלל מופיעה סיבה אחת מתוך השלוש)

  1. סיבות ביולוגיות- שינויים הורמונליים בגוף האישה.
  2. סיבות אישיות-  גורמים באישיות האישה, חוסר בשלות להורות, מצב הזוגיות.
  3. גורמים בילוד- לידת ילד פגוע או לידה טראומתית.

 

 

דיכאון לאחר לידה אצל גברים

 מחקרים מראים כי 7%-10% מהגברים סובלים מתופעה של דיכאון אבהי, המתרחש בחודשים הראשונים לאחר הולדת הילד הראשון. עם זאת, החוקרים מאמינים כי תופעה זאת נפוצה הרבה יותר, אך היא לא נחשפת בשל הסטיגמה החברתית וגברים נוטים להתבייש בה ולכן מסתירים אותה.  כמו כן הסביבה ממוקדת יותר באם ובתינוק ולא מודעת לתופעה.

תופעת הדיכאון נעשתה שכיחה גם אצל גברים בעקבות השינויים במבנה המשפחה, בה ההורות הינה יותר שוויונית,  האב הפך לשותף פעיל בגידול הילדים. אם בעבר הספרות המקצועית התייחסה רק להולדתה של אם , הרי עתה מדברים על הולדתם של הורים, מכאן גם שינוי המושג "מאם טובה דייה" "להורים טובים דיים ". כי שני ההורים משפיעים על ההתפתחות הפיזית והרגשית של הילדים.

גם אצל גברים, דיכאון לאחר לידה, נוצר כתוצאה מלידת תינוק חדש המלווה בשינוי משמעותי בכל אורח החיים ומביא עמו מטלות חדשות, חוסר שינה ולחצים שלא היו קודם לכן.

 

חלק מהתסמינים של דיכאון לאחר לידה זהים אצל גברים ונשים, כמו עייפות, תשישות, קשיי שינה חוסר אנרגיה, מצבי רוח ועצבות. אך יחד עם זאת ישנם תסמינים נוספים הייחודיים רק לגברים, כמו, התפרצויות זעם ללא סיבה מובנת, נטייה לפנות לשתייה ולסמים. חיפוש ריגושים, כמו רומן חדש, הימורים ונטילת סיכונים. התבודדות והסתגרות, או יציאה מהבית והעלמות לשעות רבות וכן ירידה בתפקוד.

 

ישנן מספר נסיבות המעודדות באופן משמעותי היווצרות של "דיכאון אבהי":

  1. דיכאון לאחר לידה אצל האישה- מחקרים מצביעים כי  50% מהגברים הסובלים מדיכאון לאחר לידה גם בנות זוגן סובלות מכך. הנטל של המצב החדש מקשה על ההסתגלות של שניהם. על אחת כמה וכמה  כאשר מערכת היחסים עם בת הזוג אינה תקינה. כל המצבים הללו יוצרים לחץ שהאב הצעיר מתקשה לעמוד בהם.
  2. קשיים וחוסר הסכמה לגבי ההתנהלות המשפחתית החדשה-  בני הזוג מתקשים להסתגל יחדיו לעמוס בקצב השינויים  שנוצרים כתוצאה מהבאת ילד לעולם.

יש חשיבות רבה לאיתור הדיכאון האבהי, מאחר שמחקרים מצביעים כי לדיכאון זה השפעה רבה על ההתפתחות הרגשית של התינוק לטווח ארוך. ילדים לאבות שסבלו מדיכאון לאחר לידה נמצאו  לוקים בשכיחות גבוהה בבעיות פסיכיאטריות מאשר ילדים באוכלוסייה הכללית. לכן יש לשם לב לתופעה ולא להתמקד רק באם הטרייה. חוסר התייחסות לבעיה עשויה להאריך את משך הזמן שלה ולגרום להחמרתה. לכן על הסביבה הקרובה יש לתת את הדעת למצבו הרגשי  של הזוג ולהעניק להם את התמיכה המתאימה.

ההשפעה על הזוגיות

כל אחד מבני הזוג הוא הורה טרי, חש תחושת ריחוק ונטישה גדולה מהשני. הוא /היא  מרגישים שהשני אינו שותף בנטל ורוב העומס נופל על אחד מההורים והוא צריך לטפל הן בתינוק והן באם/אב. כתוצאה מכך חוסר האונים הולך וגובר.

בן הזוג צריך לדעת כי זו תקופה זמנית, הדורשת אורך רוח וסבלנות רבה, אך תקופה זאת תעבור. אם תקופה זאת תלווה במריבות ובקונפליקטים המצב יחמיר ותהליך ההסתגלות יהיה איטי יותר. אולם אם בן הזוג יתאזר בסבלנות וישקיע במערכת יחסים, הוא יזכה לשיפור מהיר וחזרה לשגרה באופן מהיר יותר.

מה נתן לעשות כדי להתגבר על תקופה זאת:

  1. מתן תמיכה ואוזן קשבת - על בן הזוג להבין כי התנהגות זו היא פועל יוצא של מצוקה אישית, יש לסייע , לתמוך ולשמש אוזן קשבת ולעודד. לא להיות ביקורתי ושיפוטי.
  2. חיפוש תמיכה אישי– תקופה זאת בן הזוג מרגיש מוצף ולבד. עליו לא להתבייש לבקש עזרה של הסביבה הקרובה כמו משפחה וחברים, או סיוע של גורם מקצועי לאחד מבני הזוג או לשניהם ביחד.

כיצד מתמודדים

דיכאון שאינו מטופל כרוך בסבל רב להורה החדש ולסביבה. חוסר התייחסות עלול להחמיר את התופעה ולהפוך אותה לממושכת יותר וקשה יותר לטיפול. על הזוג ועל הסביבה לשים לב למצב של כל אחד מבני הזוג. שניהם  זקוקים לתמיכה ולעזרה מתאימה .

האחריות המשותפת להורות תקינה מחייבת שימת דגש למצבם של שני בני הזוג. אי לכך, הטיפול במקרים אלו הוא טיפול משולב הן של האישה והן של בן הזוג, על מנת ללמדם להסתגל למצב החדש ולהתארגן כראוי סביב השינוי המשפחתי. הטיפול יתמקד בהתמודדות עם השינוי שנוצר ובמעבר מזוג למשפחה.

הולדת הורים, היא לא קלה ופשוטה, אלא מצריכה תקופת הסתגלות לשני בני הזוג. לעיתים רק אחד מהם זקוק לסיוע כדי לעבור את התקופה הזאת. זוג אשר יהיה קשוב למצוקות של השני, לאורך השנים תמיכה זאת תיחרט במפה הזוגית, ותביא לכך שבן הזוג יזכור ויוקיר אותה שנים רבות על זאת שלא השאיר אותו  לבד במכאובו. בדרך זו הוסיף נדבך לקשר הבלתי נתן לערור ביניהם והעלה את תחושת הקרבה והאמון בין שניהם.

 

 

הכותבת: רונית כהן זמורה - מטפלת זוגית ומשפחתית מוסמכת ופסיכותרפיסטית.

לטורים קודמים

08.11.2020

1. איך מתמודדים עם בעיות בזוגיות? (Hrvoje Zekanović )

אני מרגישה שוב מבורכת כל כך בנישואי אחרי שדוקטור אלאבה החזיר את בעלי שנפרד איתי במשך 3 חודשים. אם דוברבקה גרדישקי בשם ישראל. למרות שיש לי פה בכל הגוף, זה לא יספיק להודות לדוקטור אלאבה על עזרתו בחיי. בעלי נפרד איתי במשך 3 החודשים וסבל מכאבים ויסורים בלעדיו. אז חיפשתי עזרה בכל מקום, אך שום דבר לא הסתדר עד שהתכוונתי לדוקטור אלאבה שאליו יצרתי קשר מקוון. הסברתי לו את מצבי והוא הבטיח שבעלי יחזור אלי תוך 24 עד 48 שעות עד שהלב שלי עדיין פועם בשבילו. האמנתי בו והוא הכין כישוף עבורי ובעלי התקשר אלי בדיוק כשהוא אמר דוקטור אלאבה. הוא התחנן ואמר שהוא זקוק לי בחזרה ועכשיו אנו חיים שוב באושר מזה 9 חודשים. כל מי שקורא את המאמר שלי שזקוק לעזרה צריך לפנות אליו ... דוא"ל: dralaba3000@gmail.com

דווח על תגובה לא ראויה
03.12.2020

2. love (Melania Macron)

ברכה לכל הצופים באינטרנט, אני כאן כדי לחלוק עדות קטנה. שמי מלניה מקרון, אני בן 40 מישראל. התחתנתי בגיל 31 יש לי רק ילד אחד וחייתי באושר. אחרי שנה אחת מנישואי ההתנהגות של בעלי נעשתה כל כך מוזרה ואני לא ממש מבין מה קורה, הוא ארז מהבית לאישה אחרת, אני כל כך אוהב אותו שאני אף פעם לא חולם לאבד אותו, אני מנסה את הכי טוב שאפשר לוודא שבעלי יחזור אלי אבל הכל ללא הועיל, אני בוכה ובוכה מחפש עזרה, שוחחתי על כך עם משפחתו אבל לא קיבלתי תשובה. אז החברה הכי טובה שלי אנה ג'והנסון הבטיחה לעזור לי . היא סיפרה לי על אדם שנקרא דרוזאגיידה, היא אמרה לי שהוא אדם גדול מאוד וגבר אמיתי שאפשר לסמוך עליו ואין שום דבר שקשור לבעיות אהבה שהוא לא יכול לפתור והיא אמרה לי איך הוא עזר למספר אינספור אנשים ב להחזיר את מערכת היחסים שלהם. הייתי ממש משוכנע, יצרתי קשר במהירות עם כתובת הדוא"ל שלו, doctorosagiede@gmail.com או עם הוואטסאפ שלו בטלפון +2349026414771. אני מסביר לו את כל הבעיות שלי, הוא אמר לי שאני לא צריך לדאוג שכל הבעיות שלי ייפתרו מיד. הוא אמר לי מה לעשות כדי להחזיר את בעלי ואני עשיתי, הוא אמר אחרי 3 ימים בעלי יחזור אלי ויתחיל להתחנן, וזה באמת קרה כמו שהוא אמר, הייתי מאוד מופתע, זה כל כך מדהים. לאלוקים התפארת היחסים שלנו עכשיו מאוד הדוקים ושנינו חיים שוב באושר. אם נתקלת בבעיה דומה, פנה אליו כעת וקבל את הבעיה שלך לפתור אחת ולתמיד. אני גם עדות חיה

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

 צילום: Gershon Elinson/Flash90

הארגון העולמי של בתי הכנסת ממליץ למתפללים: חיזרו לעטות מסכות

קרא עוד