סגור

הרב טאו נגד בנט: "יהפוך את כולנו לרפורמים"

נשיא ישיבת הר המור תקף את השר נפתלי בנט ואמר כי "משרד החינוך רוצה להעביר את כולנו על הדת, זו הסתה ממש". ועל בנט כי" הוא אמר בדיוק לאן הוא חותר"

יהונתן קליין
יב בחשון התשעט
,
21 באוקטובר, 2018 16:11
הרב צבי טאו

הרב צבי טאוצילום: באדיבות המצלם

מלחמות היהודים. שר החינוך נפתלי בנט העניק בחודש שעבר ראיון לעיתון 'מעריב', בו הוא מפרט את תפיסתו בעניין התהליכים שעוברת היהדות והציונות הדתית. כבר לאחר פרסום הראיון קומם עליו בנט את ח"כ בצלאל סמוטריץ', שטען כי "בנט מבקש לקעקע את הזהות הדתית של הציונות הדתית"

היום (א'), מתפרסמים ב'החדשות' דבריו של נשיא ישיבת הר המור ומי שנחשב למנהיג הפלג החרדי-לאומי, הרב צבי טאו. בשיעור שהעביר הרב טאו בשבוע שעבר, הוא פורש את משנתו לגבי נפתלי בנט, דרכי פעולתו, וכן לגבי דרכי הפעולה של משרד החינוך.

הרב טאו מאשים את שר החינוך כי הוא מעודד פחות הקפדה בשמירת מצוות: "אתם יודעים שהמנהיג של הבית היהודי כתב בעיתון לפני החגים שאנחנו צריכים להיות לא כאלה 'חניוקים' ואורתודוכסים ולא להקפיד על כל דבר ודבר." אומר הרב טאו בשיעור, "האידיאל שלו, שגם הדתיים יוותרו קצת וגם החילוניים יוותרו קצת - כולם יעשו קידוש בשבת, מסורת, ואחר כך ידליקו חשמל וייסעו במכוניות. רק שתדעו עם מה יש לנו עסק". 

עוד הוסיף הרב טאו, שזו לא הפעם הראשונה בה הוא תוקף את בנט: "השר כתב במפורש, הוריד את הכפפות, את המסכות ואמר בדיוק מה הוא חפץ לאן הוא שואף ולאן הוא חותר. רק שתדעו עם מה יש לנו עסק. זה משרד החינוך, הוא שר החינוך. אני מקווה שאתם יודעים".

הרב טאו מתח ביקורת נוקבת ביותר כלפי מערכת החינוך כולה, והבהיר כי על פי משנתו אין לשלוח ילדים למערכת החינוך: "זו הסיבה שאני אומר שאסור לשלוח היום ילד למשרד החינוך. צריך להקים חינוך פרטי, חינוך אחר, כי זה פשוט לזרוק אותו לפני הכלבים, זה אי אפשר". הוא הזהיר: "זה פשוט להעביר על דת, הניסיון להפוך את כולנו לרפורמים. זו הסתה".

הרב הסביר לתלמידיו עד כמה חמורות בעיניו התבטאויותיו של שר החינוך: "הוא כותב את דעותיו בגלוי ללא משוא פנים והכי מדאיג זה שהוא חכם, הוא פוליטיקאי, יש לו את הסקרים שלו. אנחנו יושבים בישיבה ואנחנו לא יודעים מה קורה, אבל הוא בוחן בדיוק איך יגדל את הכמות של הבוחרים, איך המספר הזה יגדל, ומה הוא צריך להכריז כדי שהוא יצליח. ואם הוא בוחר בדרך הזו, פירוש הדבר שהמצב הוא מאוד חמור".

בנוסף, התייחס הרב טאו התייחס למצבה של הציונות הדתית. "שתבינו מה המצב של היהדות הדתית הלאומית, איך היא הולכת ומדרדרת, אומרים שזה יותר משליש שעוזבים את הדרך", אמר. "זה חורבן נוראי וזה נזק גדול למדינתנו, סכנה גדולה למדינתנו, ואנחנו צריכים להתחזק וצריך להוסיף חיל, להוסיף תורה, להוסיף תלמודי תורה ולהוסיף חינוך של תורה בישראל, כי בזה תלוי כל עתידנו". 

21.10.2018

1. יש מישהו שבכלל מקשיב לטאו? הוא מיושן ולא רלוונטי (הנודע ביהודה)

דווח על תגובה לא ראויה
21.10.2018

2. נשמע שהרב טאו נותן גט כריתות למדינה (ינון)

עמדה חרדית ביותר. מצער, אך לא מפתיע.

דווח על תגובה לא ראויה
21.10.2018

3. הציונות הדתית מתרסקת (יהודה )

מצער מאוד לראות איך היחס של האנשים מהציונות הדתית נראה כלפי הרב. זה רק מוכיח שהרב טאו צודק והציונות הדתית באמת הולכת אחרי הדרך שבנט מתווה לה. אנשים מזלזלים באחד מגדולי הדור וממשיכי דרכו של הרב קוק והרב צבי יהודה. הציונות הדתית מאבדת כל אידיאל אמיתי שהיה לה ומוכנה לוותר על העמדות והערכים שלה רק בשביל למצוא חן בעיניי הציבור הרחב, וכך במקום למלא את היעוד שלנו בתור עם, אנחנו רק מתרפסים בפני כל גחמה.
הציונות הדתית מזלזלת יותר ויותר ברבנים, במצוות ובתורה בכלל.
עצוב שכשפתאום כשזה נוגע לישיבות הקו כל הציונות הדתית מאבדת את כל הפלורליזם שהיא אימצה לעצמה ויוצאת נגד כל דעה שקשורה לתורה, כי קשה לראות את האמת שמישהו מראה לך אותה.
וכואב לראות שאנשים על פי כתבה או משפט אחד חושבים שהם יודעים מה משנתו של הרב טאו.

דווח על תגובה לא ראויה
21.10.2018

4. ל-1, יש לא מעטים שמקשיבים ולא מסיכמים עם האבחנות שלך... (רוני)

דווח על תגובה לא ראויה
22.10.2018

5. רק לפני כמה שבועות היה הוכחה על כמה עוצמה יש לעמדת הרב (בן יהודה)

אם לא שמתם לב, על אף שהרב טאו ועמדותיו לא נחשפות בתקשורת (כל הכתבות זה שמועות מכלי שני) ההקפות שניות ומבצע ההתרמה הוכיחו שהציבור שצורך תקשורת ומגיב בכיפה אין לו מושג כמה עוצמה יש לתנועה הזאת. נכון שלא כל הר המור וישיבות הקו הם תמימי דעים עם עמדת הרב טאו, אבל המרחק קטן מאוד. הכלבים נובחים, והשירה עוברת. לא יעזור כלום, האמת יצא לאור (לאו דוקא באתר כיפה...)

דווח על תגובה לא ראויה
22.10.2018

6. תגובה ל-3 (משה)

הציונות הדתית לא מתרסקת--מרסקים אותה בכוונת מכוון הרב טאו ודומיו הם הם שמעקרים ומרסקים את כוחה.
כוחה האמיתי של הציונות הדתית היה בזה שהתיעצו עם רבנים ולא שאלא רבנים--אף אחד לא הסמיך רבנים וראשי ישיבות לנהל את עם ישראל אין שום יסוד הלכתי לעמדה החרדים שחייבים להשמע לדעות של ראשי ישיבות. מי שמכיר סעיף כזה בשו'ע או ברמב'ם--שיודיע לנו.ויתן כתובת מדוייקת.

דווח על תגובה לא ראויה
11.12.2018

7. מה עושה רפורמי? (יאיר)

נכון לא שומר שבת כהלכה אבל מה כן עושה?
זוכר שבת - מגיע כל ערב שבת לכבוד השבת למזמורי "לכה דודי" וערבית של שבת,
אומר "שמע ישראל"
לומד על פרשת השבוע
לומד על ימי הצום ומשמעותם (גם אם איננו צם)
האם זה לא טוב? עדיף להיות רחוק מכל זה?

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

חופים ביוון צילום: חן לאופולד, פלאש 90

ישראלים יוכלו לטוס ליוון - בלי צורך בבידוד

קרא עוד