משאל כיפה

למי תצביעו בפריימריס של "הבית היהודי"

  • נפתלי בנט
  • יצחק זאגא
  • יונתן ברנסקי

דובר צהל

רבני בית הלל: "אין לשרת בגדודי הבט"ש המעורבים"

כחצי שנה לאחר פרסום "פקודת השירות המשותף" בצה"ל, פרסמו רבני בית הלל נייר עמדה האוסרת על חיילים לקחת חלק בפלוגות מעורבות

מערכת כיפה
י"ז אדר תשע"ז, 15/03/2017 21:11

ארגון רבני ורבניות בית הלל, הרב יעקב מדן ראש ישיבת הר עציון, הרב ריסקין ראש רשת אור תורה סטון, הרב דוד סתיו, הרב אוהד טהרלב ראש מדרשת או"ת לינדנבאום ונוספים יוצאים בקריאה נגד פקודת השירות המשותף וקוראים לצה"ל לגלות רגישות כלפי הציבור הדתי ולאפשר לו לשמור על ערכיו ואמונותיו בתוך כלל הצבא.

כחצי שנה לאחר עדכון פקודת השילוב הראוי, והחלפתה לפקודת השירות המשותף, מפרסמים רבנים מהזרם הליברלי בציונות הדתית נייר עמדה בנושא השירות הראוי בצה"ל. בנייר העמדה מתייחסים הרבנים לשינויים שחלו בפקודת השילוב, ואוסרים שירות במסגרות בהן המגורים ואורח החיים משותפים לבנים ולבנות, וכן במסגרות הכוללת פעילות פיזית משותפת וקרובה בין המינים.

את נייר העמדה מפנים הרבנים לבני הנוער של הציונות הדתית, ומציינים כי "הפנייה נעשית מתוך תפיסה מוצקה שצבא הגנה לישראל הוא מקום של אחדות ולא של פילוג. בצה"ל מתכנסים יחד כל שבטי החברה הישראלית ומתאחדים למען הגנת בטחון מדינת ישראל. אנו מתנגדים לכל ניסיון של פילוג וקרע סביב צה"ל, ולכל פגיעה בכבודם של חיילים וחיילות בצבא הגנה לישראל."

בנוסף פונים הרבנים גם למפקדי צה"ל, וקוראים להם לגלות רגישות כלפי הציבור הדתי ולאפשר לו לשמור על ערכיו ואמונותיו בתוך כלל צה"ל, כדי שלא יצטרך להסתגר "בגטאות" ייחודיות בתוך הצבא.

הרבנים מדגישים כי אין בכוונתם להתייחס לעצם שילוב נשים במקצועות הלחימה השונים, ומביעים הערכה והוקרה כנה ואמיתית לכל חייל חיילת באשר הם, בשל תרומתם למען הגנה על ביטחון המדינה. המכתב מתייחס רק לנושא העירוב וההפרדה בין החיילים והחיילות במסגרות הצבאיות השונות, ולכן הם מחלקים בין מסגרות צבאיות שונות – יחידות עורפיות בהן השירות המשותף לבנים ולבנות אינו כולל פעילות פיזית משותפת, ואינו כולל מגורים ואורח חיים משותפים, בשונה מהיחידות הקרביות.

"מסגרת עבודה משותפת של חיילות וחיילים, שלא כוללת פעילות פיזית משותפת וקרובה, הינה חלק בלתי נפרד מהחיים המודרניים הן בצבא והן בחיים האזרחיים, והיא ראויה ומותרת בהחלט" נכתב במסמך. "לעומת זאת, ישנן בצבא מספר יחידות קרביות כדוגמת גדודי הבט"ש המעורבים (קרקל, אריות הירדן וכיו"ב) שטרם מצאנו פתרונות כיצד ניתן ליישם שם את ההפרדה הנדרשת, ולכן כיום אסור לשרת בהן."

"הצבא הוא מקום שמאחד את העם, הוא שייך לכולנו, ודווקא משום כך אנו מבקשים ממפקדי הצבא לגלות רגישות כלפי הציבור הדתי ולאפשר לו לשמור את ערכיו כפי שנעשה עד כה בתחומי הכשרות והשבת." אומר הרב מאיר נהוראי, יו"ר ארגון רבני ורבניות בית הלל, ומוסיף "מסגרות מעורבות של בנים ובנות בצבא ימנעו את נוכחותם של חיילים וקצינים דתיים ואנו עלולים ליצור יחידות מגזריות שלטעמנו איננו נכון."

לדברי הרב דוד סתיו, יו"ר ארגון רבני צהר, "צה"ל הוא צבא העם. וככזה הוא אמור לתת מענה מירבי לכל חייל וחיילת המשרתים בו. אסור שהשרות הצבאי יפגע בעולם הערכים והאמונות של חייליו. מכח תפיסה זו יש לעמוד על כללי הפרדה וצניעות המתאימים לתפיסת עולמם של המשרתים הדתיים"ץ

לחצו על הלייק ותקבלו את כל הסיפורים לפייסבוק שלכם
תגובות
כתוב תגובהתמונה
1. זו לא המציאות
מילואימניק 3/15/2017 9:28:00 PM
זוהי לא המציאות. להגיד שסביבה מעורבת צבאית היא כמו סביבה מעורבת אזרחית זה לא תיאור של המציאות.
בצבא יש אווירה משוחררת, פתוחה, חסרת הרבה מעצורים טבעיים. ראה מה קורה לאנשים מכובדים כשהם מגיעים למילואים - יותר עישון, קללות, סגנון דיבור שאינו נמצא באזרחות. וודאי שבתחום הערבוב של גברים ונשים האווירה חסרת הרבה מעצורים והחטא קרוב לבוא
תמונה
2. הרב יגאל צדק למרות הסגנון המיותר (ל"ת)
חיים 3/15/2017 9:51:00 PM

כיפה בפייסבוק כיפה בטוויטר תוסף חדשות כיפה לכרום כיפה מאחורי הקלעים אפליקציית חדשות כיפה לאיפון אפליקציית חדשות כיפה לאנדרואיד