משאל כיפה


אמיר שימור

הרב שמואל אליהו: "צריך לבער את הספרים האלו מן הבית כמו חמץ"

הרב שמואל אליהו מצטרף לרבנים שקראו לא להשתמש בספרי ספרית פיג´מה ואומר: "קצת אומץ. אני קורא לכל הגננות לקחת את הספרים האלה ולזרוק אותם ישר לפח"

מערכת כיפה
ב טבת תשע"ז, 31/12/2016 21:39

רב העיר צפת, וחבר מועצת הרבנות הראשית הרב שמואל אליהו מצרף לרב טאו ורב אבינר וקורא לציבור להוציא את הספרים של ספריית פיג'מה מהבית: "אני חושב שהדברים האלה הם סכנה, צריך להוציא אותם מהבית לא להשאיר אותם בבית לרגע אחד".

במענה לשאלת מאזין בתוכנית "חיים כהלכה" ברדיו גלי ישראל בהנחיית יוסי בן עטר אמר הרב אליהו: "הקלקול הזה, של לנסות להתערב בחינוך של עם ישראל באמצעות של כספים של אומות העולם שמנסים להשפיע עלינו ולהרוס את החינוך של הילדים שלנו מבפנים, באמצעות ספרים תמימים כאילו אבל מלאי רעיונות כפירה, צריך לבער אותם מן הבית. פשוט לבער אותם. כמו שמבערים חמץ".

הרב אליהו התייחס בתשובתו גם לספרים שאינם בעייתים בפני עצמם אך הם מכינים את קבלתם של ספרים שיש בהם מסרים לא טובים: "כל ספר שיש בו מסרים כאלה כפרניים, אפילו אם הסיפור הוא מדהים ביופיו ומצויר בצורה מקסימה, אבל המסר רעיל פשוט לבער אותו מן הבית כמו רעל. לא להשאיר בבית, לילדים במיוחד, ספרים שמכילים בתוכם רעל מוסרי. פשוט להוציא ואתם. בסוף הרעל המוסרי פוגע. כמו כל רעל, ומרעל מבשיל זה רעל מסוכן

הרב אליהו הודה כי אינו מכיר את הספרים עצמם אך הדגיש כי אין לנו צורך בייבוא של ערכים שאינם מבוססים על הערכים של עם ישראל: "אני לא מכיר את הספרים האלה, שמעתי מכמה וכמה אנשים שהספרים האלה מכילים בתוכם פגיעה בערכים שהם יבוא מאירופה ובעלי מוסר רקוב. אנחנו לא צריכים ליייבא מוסר רקוב. הפוך לגמרי".

לשאלת המאזין "אם מחייבים את הגננות לקחת את הספרים הללו" ענה הרב: 

"אם מתתיהו ובניו היה להם אומץ להילחם ביוונים לגננות אין אומץ להילחם בספרי ילדים? קחו אותם וזרקו אותם לפח. קצת אומץ. אני קורא לכל הגננות לקחת את הספרים האלה ולזרוק אותם ישר לפח.

הניסיון להתערבות בחינוך של עם ישראל הוא לא חדש. כשאתה רואה סדרה ספרים, שכל ספר יש ספרים תמימים  כדי לרכוש את האמון, אחר כך באים ספרים עם מסרים מרושעים ומסרי תועבה. אתה צריך לדעת שגם הספר הראשון הוא לא בסדר גם אם הוא עצמו נקי כי הוא מכין אותך לקראת המסרים ומישהו פה משקיע כסף כדי לערער את עם ישראל".

הרב אליהו סיכם ואמר: "יש שנאה כמו של היטלר שרצה להשמיד את עם ישראל, ויש שנאה כמו של אובאמה וקרי שלא סובלים שיש יהודים שמתיישבים בארץ ישראל, ויש שנאה שנועדה לפגוע בערכים של עם ישראל. ודרך הערכים ה'כאילו' הומאניים, דרכם רוצים לקלקל את עם ישראל. הרצון של האנשים לפגוע בערכים של עם ישראל קיים תפקיד צריך לפגוע בכל תוקף. ב"ה זה התגלה בחנוכה ואנחנו זוכים להמשיך במשהו את מעשיהם של מתתיהו ובניו". 

נזכיר, כי בסוף שבוע שעבר כתב הרב הראשי, דוד לאו ליו"ר החמ"ד הרב אבי גיסר כי בעקבות קריאתם של הרב אבינר והרב טאו הוא מבקש ממנו לשקול שוב את נושא הכנסת הספרים למערכת החמ"ד.

תגובת 'קרן גרינספון ישראל' לדברים: "ספריית פיג'מה היא תוכנית משותפת לקרן גרינספון ישראל ולמשרד החינוך,ומטרתה לעודד קריאה ושיח בערכים ובמורשת יהודית ישראלית בגן ובבית. התוכנית מתרחקת ממחלוקת, ומשתדלת להתמקד במחבר, במשותף ובמאחד, מתוך כבוד והערכה לכל גווניו של העם היהודי.

הגורם היחיד ששותף לקרן גרינספון בהפעלת התוכנית מהקמתה ועד היום הוא משרד החינוך, הנהלת החמ"ד מלווה את התוכנית מאז הקמתהומוודאת שהחומרים מתאימים לילדי החמ"ד ולילדים רבים המקבלים את הספרים, אלו ספרי הילדים היחידים בבית. קרן גרינספון ישראל וספריית פיג'מה הם גופים עצמאיים שאינם קשורים לתנועה הרפורמית, הקונסרבטיבית, לקרן תל"י, לקרן החדשה לישראל או לכל קרן או זרם אחר".

 

לחצו על הלייק ותקבלו את כל הסיפורים לפייסבוק שלכם
תגובות
כתוב תגובהתמונה
1. רבנים עסוקים יותר מדי במלחמות
משה 12/31/2016 9:44:00 PM
אין לרבנים זמן להאיר את התורה הם עסוקים בכל רגע במלחמה נגד מישהו או משהו אחר
תמונה
2. לקחתם שאלה בראיון רדיו ועשיתם ממנה כתבה? (ל"ת)
יוסי 12/31/2016 10:15:00 PM
תמונה
3. בעבר הוא הוציא מביתו את
אישיהודי 12/31/2016 10:24:00 PM
ספרי יביע אומר ויחוה דעת בגלל מחלוקת פוליטית
תמונה
4. הרב רק שמע ואינו קרא אז כיצד הוא פוסק לנו להלכה? (ל"ת)
במחילה מכבודו 12/31/2016 10:31:00 PM
תמונה
5. הוא לא מכיר את הספרים, אז איך הוא פוסק כך?
שמעון קציר 12/31/2016 11:53:00 PM
נשמע לי לא ראוי שמי שלא מכיר בכלל את ספרי ספריית פיג´מה יציע כל מיני הצעות. זה לא לכבודו של הרב לקבוע דברים מבלי אפילו להכיר את העובדות.
תמונה
6. ללא נושא
משה גולדברג 1/1/2017 7:07:00 AM
אכן רב נאור! ואזכיר לכבוד הרב שכבר אמר המשורר היינה שבמקום ששורפים ספרים ישרפו גם בני אדם! וזב לצערנו התממש!! אז תחזור לישיבה ואל תבטל זמן תורה
תמונה
7. אין לי בעיה אם זוהי דעתו.
דעתו הפרטית והלגיטימית אינה דעת כולם. 1/1/2017 8:09:00 AM
אך האם יש מצב שדברים אלו לא ייעשו וייאמרו על חשבוני כמשלם מסים, בהיותו מכהן במשרה ציבורית על חשבוננו? האם אין הוא אמור לתת דין וחשבון בפני משלמי משכורתו על מעשיו ופעולותיו? האם מתקבל על הדעת שהוא מתראיין בנושאים של אידיאולוגיה פרטית, בזמן ששום עובד מדינה אחר לא יכול ולא רשאי לעלות לשידור ולומר את כל העולה על רוחו? מעניין מתי יבוא סוף וסדר לבלגאן הרבני הזה.
תמונה
8. למה להתרגש מרבנים שלא עברו את אחוז החסימה? (ל"ת)
מיעוט קולני 1/1/2017 8:55:00 AM
תמונה
9. תגובה לתגובה 7 ה"נאורה"
קורא 1/1/2017 10:40:00 AM
אני במחנה המתנגד להתבטאויות המטופשות של הרב אליהו וטאו ושות´.

אולם, אני מתנגד גם לתגובתך.

מותר לו לחשוב אחרת ממך. מותר לו להתנגד לספרים האלה מבלי שתחשוד בו שהוא ישרוף בני אדם. לפי אותו הגיון, אם אתה מתנגד לדעותיו, גם אתה תשרוף בני אדם. מטופש, לא?

דווקא אתה כאן מצנזר דעות של אחרים (בדיוק כמוהו).
תמונה
10. אין לו מושג מה יש בספרים האלה
חיים 1/1/2017 10:54:00 AM
אבל הוא קובע נחרצות שחייבים לזרוק אותם.

אחר כך מתפלאים שלציבור אין טיפת אמון ברבנים.
תמונה
11. הנושא לא הובן נכון על ידי המגיבים
אסף 1/1/2017 3:48:00 PM
1. הרב אליהו הוא מנהיג ציבור, ולכן הוא דואג לכלל עם ישראל ולא רק לילדים שלו.
2. יש פה הטעיה. לא מתווכחים פה על אפתיחות לעולם הרחב ועל אהבת תרבות וספר, שהם דברים טובים, אלא על השאלה- האם זה טוב לספר לילד בן 4 שבית כנסת זה דבר מוזנח והיהודים הם קמצנים ובנוסף לתת לו עוד תכנים שליליים, לועגים ומבזים.
3. ראשי ספריית פיגמה הם רפורמיים וקונסרבטיביים) והדבר הוכח למרות ההכחשות). אף דתי לאומי לא רוצה להפקיד את ספרות ילדיו בידי אנשים אלה.
תמונה
12. מי ששלח את תגובה מספר 9 נכשל כישלון מחפיר בהבנת הנקרא.
ההבהרות הנדרשות. 1/2/2017 10:32:00 AM
כמה אפשר לנסות לתקוע לתוך מוחות אטומים מסר? יש רק אחת משתי אפשרויות לגבי מי ששלח את תגובה מספר 9: או שהוא הגיב לתגובה מספר 7 פשוט בלי לקרוא בכלל, או שמדובר באנאלפאבית שאין לו מינימום של הבנת הנקרא. שוב: דעתו של הרב אליהו יכולה להיות מוצדקת לחלוטין, והיא לגמרי לא הבעיה. לא הבעיה. בפעם השלישית והאחרונה כדי שכל דביל יוכל לקלוט: דעתו של הרב איננה הבעיה. הבעיה היא שהוא עושה את הדברים במסגרת של תפקיד ציבורי (שגם כך זה די בעייתי שבכלל מממנים משרות של רבנים, גם מפני שהמדינה איננה מדינת הלכה ולא ברור מדוע הציבור צריך להחזיק רבנים, אבל עוד יותר מכך דווקא בהקשר של היהדות עצמה שאיננה מכירה מצב של משרות רבנים מטעם השלטונות ושאפילו אם כולם צדיקים אזי יש טעם לפגם במימון השלטוני לרבנים). נושאי משרה ציבורית - שופטים בתפקיד, שוטרים, אפילו אלופי הצבא, אין להם רשות לעלות מעצמם לכלי תקשורת ולהתראיין. רק נבחרי ציבור - שרים, חברי כנסת, ראשי רשויות מקומיות - רשאים להשמיע דעה מכוח המנדט הציבורי. הרבנים המכהנים בתפקידים לא התמנו מכוח בחירת כל הציבור ואין שום סיבה שתהיה להם הזכות להתראיין להבעת דיעותיהם האישיות, בפרט כשהן באות להתנגח עם רשויות שלטוניות אחרות, במקרה זה משרד החינוך. כמה חוסר הבנה יכול להיות למגיבים?! אגב, כך גם לגבי תגובה מספר 11 (שבטוח שהאחרים לא הבינו משהו...) שבאמת עדיין חושב שזה הגיוני לטעון "הרב אליהו הוא מנהיג ציבור" ושזו הלגיטימציה שלו להביע דעה בנושא. "מנהיג ציבור" זה מי שנבחר בידי הציבור - או במסגרת הכלים הדמוקרטיים, או שקהילה מינתה אותו לתפקיד אצלם באופן פרטי. רב עיר זה ממש לא מנהיג ציבור, אלא משרה כמו של כל פקיד אחר שקיבל תפקיד. אין לו שום זכות להביע דעה כזו כשהוא מקבל כסף מהקופה הציבורית. או שיתפטר מהתפקיד - ואז יהיה רשאי לומר כל דבר שמותר ונכון מבחינתו לומר - או שיחכה לפרוש מתפקידו ולא ידבר עכשיו. זו לא בעיה של הציבור שהרבנים בתפקיד חושבים שזה לא בסדר שאסור להם להתראיין. שיחשבו. בינתיים אסור לו. למה הוא לא יכול לשלם את המחיר כמו כל אחד אחר, בפרט שהוא אמור להיות רב ולשמש דוגמא שאם צריך אז משלמים את המחיר?! והייתי מצפה שתהיה כבר התערבות שלטונית להבהיר לו שאין הוא מעל החוק או יותר בעל זכויות מכל שאר בני האדם.
תמונה
13. רגע, אז אפשר פשוט למכור את הספרים לגוי?
ביעור חמץ 1/2/2017 1:00:00 PM
ולהמשיך להשתמש בהם?
תמונה
14. ללא נושא
1/2/2017 6:40:00 PM
בלה בלה בלה... הקרן הזו כפרנית ללא ערעור גם עם משרד החינוך כביכול או לא שותף לתכני הספריה. במשרד הזה הוכח שהשר לא תמיד יודע מה נעשה בו. רצוי שההורים יבדקו בעצמם את תכני הספריה הנ"ל ולא יסמכו על דווחים כאלה או אחרים בתקשורת.
תמונה
15. הקרן לרדידות
בוגר ישיבת הסדר 1/2/2017 9:34:00 PM
לא תצליחו לטמא את כל השמנים
לנצח ישאר כד קטן חתום בחותמו של כהן גדול- חותם האמת, שלא ייטמא מהרפש והטומאה אותה אתם מפיצים בעם ישראל.

מבקשים אתם את בקשתו של מלך סדום מאברהם "תן לי הנפש והרכוש קח לך"- אף אנו, בני בניו של איתן האזרחי, אברהם העברי נשיב לכם- "אם מחוט ועד שרוך נעל- ואם אקח מכל אשר לך- ולא תאמר- אני העשרתי את אברם"
לא בגשמיות תעשירו אותנו, ולא ברוחניות.

ובעז"ה הקב"ה שחותמו אמת, יאיר עיני העם הזה, עם קדשו- וירחיקם מקרן השור האומרת "אין לכם חלק באלוקי ישראל".

חותם בתפילה,
בוגר ישיבת ירוחם
תמונה
16. אני אומר לרב הראשי של צפת שהצווחות אף פעם לא עזרו והן גם כאן לא יעזרו (ל"ת)
מוטי אלמוז 1/3/2017 7:01:00 AM
תמונה
17. הרב כבר הודה שנסחף לגמרי
צפתית 1/3/2017 9:45:00 AM
הרב דיבר עם אנשים וכבר אמר שנסחף ושזה לא נכון
תמונה
18. מכירת חמץ? ורבנים וספרים
משה 1/3/2017 4:25:00 PM
אולי נוכל למכור הספרים לגוי - -כמו חמץ- -והרב יטפל במכירה כמו בחמץ?
את בעיות הדת בצפת הוא פתר? על זה הוא מקבל משכורת
תמונה
19. ביעור ספרים כמו חמץ
אלי 1/6/2017 3:44:00 PM
אמירה כזו מזכירה לי את סריפת הספרים ע"י הנאצים.
תתבייש לך האב.

כיפה בפייסבוק כיפה בטוויטר תוסף חדשות כיפה לכרום כיפה מאחורי הקלעים אפליקציית חדשות כיפה לאיפון אפליקציית חדשות כיפה לאנדרואיד