"לאורן" נלך: אתר שמציב מודלים נשיים לחיקוי

"חשוב שבבתי הספר לבנות יהיו גם מודלים נשיים לחיקוי", אומרת יוזמת האתר החדש, רונית קב, שמסבירה על הרעיון שעומד מאחוריו ואת צורת הפעילות

חדשות כיפה נתנאל לייפר, כיפה 24/02/16 16:49 טו באדר א'

"אני אמא, מורה למחשבים וגם סטודנטית למגדר כל ההצטלבויות האלה יחד הניעו אותי להקים את אתר לאורן", מספרת ל'כיפה', רונית קב.

אתר "לאורן" הוא אתר חדש שמציג מאגר דמויות מופת של נשים מכל תחומי החיים. "אוצר הנשים המופיעות באתר יכולות להוות מקור ידע למגוון צרכים: הנצחת שמות ע"י קריאת מוסדות על שם הדמויות, הנחלת מורשת בטקסים, רשימת דמויות לעבודות חקר, רעיונות לדמויות מופת בחגיגת בת המצוה, עיצוב הסביבה החזותית בבתי הספר, ועוד. דמויות אלו מהוות מודל משמעותי שעמן תוכלנה בנות החינוך הדתי להזדהות ולכוון בהשראתן את עתידן", נכתב בדף ההסבר של האתר.

"כל השנים שנכנסנו לבית ספר היינו רואים את הקישוט הגדול "והיו עיניך רואות את מוריך" עם תמונות רבנים, עם כל הכבוד ויש לי כבוד, אני רואה חשיבות רבה לדמויות מופת, אך חשוב שבבתי הספר לבנות יהיו גם מודלים נשיים לחיקוי", אומרת קב ומוסיפה, "אני חושבת שאנחנו צריכים להציב דמויות גם בתחום היהדות וגם בתחומים אחרים. התחלתי להקים קבוצה בפייבסוק שקוראת לאנשים לצלם את מה שקורה בבתי הספר ומייד ראיתי שצריך לתת גם אלטרנטיבה ופתחתי את האתר לאורן. הרכבת התחילה לנסוע ואני מקווה שכולם יתרמו דמויות משמעותיות".

(צילום: באדיבות המצולם)

קב מציינת, כי הדמויות שנבחרו באתר הן מזרמים דתיים שונים החל מרבניות חרדיות ועד לדמויות פמיניסטיות ליברליות יותר, "בחרנו בכוונה נשים מזרמים שונים כי לא מדובר פה בפרויקט מגזרי אלא ברעיון רחב הרבה יותר שנשים מכל המגזרים יכולות להתחבר אליו".

קב מדגישה, "זה לא במקום דמויות גבריות, אך חשוב שיהיה מקום עם מודלים להשראה למי משחפש דמויות נשיות כדי ליצור איזון וכדי להעביר את המסר לבנות כמו שאומרת יערה ישורון שניתן להיות יותר מרק קומנרית".

"הרעיון עוד בחיתוליו אך כבר קיבלתי תהודה חיובית מכיוונים שונים וצריך לכוון את זה לכיוון תכליתי. לומר שאנחנו רוצים שתהיה תרבות שיש בה גם נשים משפיעות קובעות מדיניות ויש להן מה להתוות את דרכן של בנות", אומרת קב בהתלהבות.