ייקח עוד זמן: שינוי דרמטי ותוספת חדשה לרכבת הקלה הירושלמית

ביום שלישי הקרוב יחל חיבור קווי רכבת קלה נוספים לרשת הירושלמית של "כפיר – הרכבת הקלה בירושלים" | התוואי הקיים של הרכבת יוארך בשני אזורים ויפתח בתחילת 2023, התוואי החדש והמשמעותי יותר יפתח בתחילת 2025

חדשות כיפה 24/04/22 13:56 כג בניסן התשפב

ייקח עוד זמן: שינוי דרמטי ותוספת חדשה לרכבת הקלה הירושלמית
הרכבת הקלה בירושלים, ארכיון, צילום: קובי גדעון/ לע"מ

נוסעים ברכבת הקלה? ביום שלישי הקרוב יחלו עבודות בצומת הרב צבי יהודה/שד' הרצל (צומת "בן דור") בירושלים. מטרת העבודות היא לאפשר את מפגש התוואי של הקו האדום (הפועל כיום) והתוואי הירוק (החדש) של רשת ה-JNET. במסגרת העבודות, שיתבצעו במספר שלבים בין התאריכים, 26.04-24.08, יתקיימו שינויים בהסדרי התנועה באיזור, ובחלק השני שלהן, שיחל בחודש יוני, תתקיים גם הפסקת פעילות חלקית של "כפיר – הרכבת הקלה".

לאחר העבודות יחובר התוואי האדום של הרכבת, עם התוואי הירוק החדש: התוואי האדום של הרכבת, יוארך בחלקו הצפוני מתחנת חיל האוויר בפסגת זאב, עד נווה יעקב, ובחלקו הדרומי מתחנת הר הרצל, עד בית החולים הדסה עין כרם. הצפי לפתיחת הארכה זו לנסיעה הינו ברבעון הראשון של 2023.

התוואי הירוק החדש הינו קו הרכבת הקלה השני בירושלים והוא עתיד לחבר את שכונת גילה בדרומה של העיר, עד לגבעה הצרפתית השוכנת בצפון העיר, ויכלול שלוחות לגבעת שאול ולמלחה. מטרת התוואי החדש היא יצירת רצף תחבורתי מתקדם ונוח שיחבר בין מוקדי עניין מרכזיים בעיר וייצר גישה נוחה ומהירה אל מוסדות ציבור, מרכזי תעסוקה, אטרקציות תיירותיות שלושת בתי החולים המרכזיים, קניון מלחה, גן החיות העירוני ואצטדיוני הספורט. הצפי לפתיחת חלקים מתוואי חדש זה הינו סוף שנת 2024 - רבעון ראשון של 2025.

מומלץ להימנע ככל האפשר מנסיעה באזור זה ברכב פרטי בתקופת העבודות. מומלץ להשתמש בדרכים חלופיות ולהסתייע באמצעי ניווט טכנולוגיים בכל נסיעה. יודגש כי, מעבר הולכי רגל יתאפשר והגישה לבתי המגורים, לעסקים ולמוסדות, יתאפשרו בכל שלבי העבודות. כמו כן, בסיום העבודות, תנועת הרכבות והרכבים באזור זה תחזור לשגרה.

בשבועות האחרונים כבר החלו עבודות מקדימות להכשרת מעקף זמני בצומת בן דור (הרב צבי יהודה/שד' הרצל), אליו תוסט התנועה בשלבים הבאים על מנת להקל במעט, וכן עבודות להוספת נתיב נסיעה ברחוב קריית משה לכיוון מערב. עבודות אלו אינן משפיעות על הסדרי התנועה בשד' הרצל. העבודות לחיבור הקווים בצומת הרחובות הרב צבי יהודה/שד' הרצל יחלו בקרוב ויתבצעו בשני שלבים, שעתידים לשבש משמעותית את התנועה באזור זה. 

פירוט העבודות:

שלב 1 – עבודות תשתית במרחב הצומת: 25.04.22-22.06.22 במסגרת שלב זה, הצפוי לכ-8 שבועות, יתקיימו שינויים רבים בתנועה והעבודה על פי הפירוט הבא:

 • הנסיעה בשדרות הרצל תוסט למעקף זמני שיעקוף את איזור העבודות.
 • לא תתאפשר כניסת ויציאת רכבים לרחוב הרב צבי יהודה, דרך שד' הרצל. יש לנסוע בדרכים חלופיות.
 • יבוטלו זמנית החניות בשד' המאירי, בקטע שבין רחוב קריית משה לבין רחוב הרב צבי יהודה, בשני צדי השדרה
 • יוסדרו מקומות חנייה חלופיים ברחוב הרב צבי יהודה בקטע שבין רחוב דגל ראובן לשד' המאירי.
 • הנסיעה מביטוח לאומי לשד' הרצל (גשר המיתרים) דרך רחוב אברהם שפירא תותר לתחבורה ציבורית בלבד.
 • העבודות יבוצעו בימים א'-ה' במשך כל שעות היממה, ובימי ו' עד השעה 14:00.
 • קווי האוטובוס יוסטו מרחוב צבי יהודה לרחוב קריית משה ושד' המאירי – מידע נוסף יימסר בהמשך.
 • הפנייה ימינה משד׳ הרצל לרחוב קריית משה - תתאפשר לתחבורה הציבורית בלבד.

שלב 2 – עבודות ליצירת מפגש המסילות: 22.06.22-24.08.22
במהלך תקופה זו, תבוצע הפסקת פעילות חלקית בשירותי "כפיר – הרכבת הקלה", במקטע שבין התחנה המרכזית לתחנת הר הרצל, ויינתן מענה לנוסעים באמצעות קווי התחבורה הציבורית באוטובסים. בנוסף:

 • יתווסף נתיב תחבורה ציבורית לאורך שד' הרצל, לשני כיווני הנסיעה.
 • המעקף בשד' הרצל וחסימת הגישה לרח' הרב צבי יהודה יימשכו כמו בשלב 1 (מפורט לעיל).
 • יופעל שירות אוטובוסים חלופי בין הר הרצל לתחנה המרכזית. מידע נוסף יימסר בהמשך.
 • הנסיעה בשד' ויצמן לכיוון מערב (גשר המיתרים), תימשך כמו בשלב 1 (מפורט לעיל).
 • העבודות יבוצעו בימים א'-ה' במשך כל שעות היממה, ובימי ו' עד השעה 14:00.

יודגש כי, מעבר הולכי רגל יתאפשר והגישה לבתי המגורים, לעסקים ולמוסדות, יתאפשרו בכל שלבי העבודות. כמו כן, בסיום העבודות, תנועת הרכבות והרכבים באיזור זה תחזור לשגרה המוכרת לנו כיום.
מומלץ להשתמש בדרכים חלופות ולהסתייע באמצעי ניווט טכנולוגיים בכל נסיעה.


(משה ליאון בראיון לכיפה)

 

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר