נתניהו נגד שר החוץ: "פגע פגיעה חמורה בליבת הביטחון הלאומי שלנו"

בפתח ישיבת סיעת הליכוד, ולאחר המתקפה של שרי הממשלה, החליט יו"ר האופוזיציה לתקוף את מדיניות החוץ של הממשלה החדשה, "מעולם לא התחייבתי על כל פעולותינו", וכינה את לפיד כראש הממשלה בפועל: "ממשלת לפיד-בנט אינה ראויה להנהיג את ישראל"

אלעד הומינר, חדשות כיפה 21/06/21 15:24 יא בתמוז התשפא

נתניהו נגד שר החוץ: "פגע פגיעה חמורה בליבת הביטחון הלאומי שלנו"
נתניהו, צילום: Yonatan Sindel/Flash90

יו"ר האופוזיציה וראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו, בחר לחכות עד שראשי מפלגות הקואליציה יסיימו לשאת את דבריהם ופתח את ישיבת סיעת הליכוד באיחור אופייני. נתניהו התייחס בעיקר למדיניות החוץ אותה החל שר החוץ יאיר לפיד לקדם כבר בימים הראשונים שלו במשרד. 

"ביום חמישי האחרון התחייב ראש הממשלה בפועל יאיר לפיד, למזכיר המדינה האמריקני בלינקן, על מדיניות ״אין הפתעות״ בעניין איראן", פתח נתניהו בכעס. "הצהרה רשמית בנושא זה פורסמה ביום שישי על ידי משרד החוץ בירושלים ומחלקת המדינה בוושינגטון. זוהי התחייבות ישראלית מדהימה שפוגעת פגיעה חמורה בליבת הביטחון הלאומי שלנו. אם בגין היה מתחייב למדיניות ״אין הפתעות״, לא היינו משמידים את הכור הגרעיני בעיראק".

נתניהו אמר כי "במשך 15 שנותיי כראש ממשלת ישראל נתבקשתי על ידי ידידינו האמריקניים לתת התחייבות כזאת פעמים רבות. תמיד סירבתי. לפעמים עדכנתי אותם מראש על פעולות שבכוונתנו לעשות, ופעמים רבות לא עדכנתי אותם. אבל מעולם - מעולם - לא התחייבתי להודיע מראש על כל פעולותינו, שכן הודעה כזו מראש יכולה להזמין לחץ לא לבצע, או הדלפות לתקשורת שיסכלו את המבצעים הרגישים ביותר שלנו ועל ידי כך להפקיע מידינו את חופש הפעולה מול איראן בעניינים קיומיים".

"לכן סירבתי בעקביות להיענות לבקשה של ״אל תפתיעו״ אותנו בכל הקשור לגרעין האיראני", הסביר ראש הממשלה לשעבר. "כך עשיתי רק לאחרונה כשבקשה זאת הופנתה אליי בשיחת טלפון מידידינו הנשיא ביידן ומשר ההגנה שלו אוסטין בביקורו כאן. התשובה שלי הייתה ״ניקח בחשבון את בקשתכם״ ותו לא".

נתניהו אמר כי בנושאים הקשורים לעצם קיום עם ישראל שמר חופש פעולה מוחלט בידי מדינת ישראל - ללא שום צורך בחובת דיווח מקדים. "זו הייתה גם ההנחייה הרשמית - הדירקטיבה - שהעברתי באמצעות המזכירות הצבאית והמל״ל לכל גורמי הביטחון והממשל בישראל, כדי שיהיה לנו מענה אחיד לבקשה זאת מהממשל החדש בוושינגטון". 

בדבריו עקץ נתניהו את ראש הממשלה נפתלי בנט, וכינה את לפיד ראש הממשלה בפועל. "והנה לא חלפו יותר משלושה ימים מאז כינון ממשלת השמאל המסוכנת, ובלי להניד עפעף, ראש הממשלה בפועל, יאיר לפיד, ויתר על עיקרון מקודש זה של ביטחוננו ועצמאותנו. בשעה שבנט מדבר גבוהה-גבוהה על ״התליין מטהראן״, הוא וראש ממשלתו לפיד הפקיעו מידי מדינת ישראל את חופש הפעולה לפעול ללא דיווח מקדים נגד משטר האייתולות בטהראן ונשק ההשמדה שהוא מפתח נגדנו". 

"אני לא יכול לחשוב על מסר יותר חלש ויותר רופס לאויבינו באיראן. אני לא יכול לחשוב על מתנת כניסה טובה יותר לתפקיד שהיה יכול לבקש ״התליין מטהראן״. מעכשיו הוא וחבריו למשטר יודעים שאפשר לישון בשקט  - אין הפתעות! מעכשיו ממשלת ישראל החדשה חייבת לתאם בפועל כל פעולה נגד הגרעין האיראני עם הממשל בוושינגטון, ממשל שדוהר קדימה לחזור להסכם הגרעין המסוכן, ושברור לכל שהוא לא יפעל צבאית נגד איראן". 

ישיבת סיעת הליכוד, היום

ישיבת סיעת הליכוד, היוםצילום: עדיאל שביט, כיפה

נתניהו הזכיר כי לפני שבוע אמר מעל בימת הכנסת: "ראש ממשלה בישראל חייב להיות מסוגל להגיד ״לא״ לנשיא ארה״ב בנושאים שמסכנים את קיומנו", והוסיף והזכיר כי אמר: "ממשלה שאינה מסוגלת להתייצב באמת מול ארה״ב והקהילה הבינלאומית בנושאים שחורצים את גורלנו - אינה ראויה להנהיג את ישראל אפילו יום אחד".

"חשבתי שזה יקרה אולי אחרי חודשים, אבל לא האמנתי שזה יקרה אחרי שעות. עכשיו הוכיחו לפיד ובנט שהם באמת ראויים לתואר של ממשלת שינוי - שינוי לרעה בשמירה על ביטחוננו ועתידנו. ממשלת בנט-לפיד, שהיא בפועל ממשלת לפיד-בנט, אינה ראויה להנהיג את ישראל אפילו יום אחד. ולכן החלפת ממשלת לפיד-בנט היא משימה לאומית ראשונה במעלה. זה לא עניין פוליטי, זה עניין של ביטחון המדינה, של פיקוח נפש. ואנחנו, חבריי כאן וכל האופוזיציה, נעשה הכל כדי להחליף את הממשלה הזאת - וכמה שיותר מהר". 

בסוף דבריו התייחס לביקורת איתה פתח את נאומו מוקדם יותר היום, לפיד: "מילה על ה״הרס״. לפיד, שיותר ויותר מתברר שהוא ראש הממשלה, אמר שהוא מצא במשרדי הממשלה הרס שהשארנו. אבל ארבעה משרדי ממשלה הוחזקו על ידי כחול לבן. והבוקר הוא אמר שהוא טס לאמירויות כדי לקדם את הסכמי השלום שאנחנו הבאנו. אנחנו הבאנו את העשור הביטחוני, המדיני והכלכלי הטוב ביותר בתולדות המדינה. הם מבינים שזה גדול עליהם, והם מכינים את התירוצים, אבל הם לא יזדקקו לתירוצים. אנחנו נחליף אותם". 

סמוטריץ': "קואליציה שבויה שהפכה את מדינת ישראל לשבויה בידיה של תומכי טרור"

יו"ר הציונות הדתית, ח"כ בצלאל סמוטריץ' דיבר גם הוא בפתח ישיבת סיעתו ואמר כי ממשלת בנט-לפיד היא ממשלה רעה למדינת ישראל. בדבריו התייחס לאלימות בדיר אל-אסד שהיתה בשבת ועל הכוונה לפנות את הישוב אביתר.

"בימים האחרונים אנחנו מקבלים תזכורת של תמונות וסרטונים על המשך הפרעות בערים המעורבות, על הדלת המסתובבת בבית המשפט, את קבלות הפנים בחברה הערבית בפורעים. ראינו את התמונות הכואבות והמביכות בדיר אל אסד".

סמוטריץ' תקף את חברי הכנסת הערבים: "ראינו את חברי הכנסת הערבים משתי המפלגות ותמיכתם בפורעים ובעיקר רואים שתיקה רועמת ומסוכנת של מי שהיו עד לפני כמה שבועות הראשונים לצאת נגד המציאות ההרסנית הזו. שתיקה של מי ששבוי בידי מפלגות אנטי ציוניות. זו קואליציה שבויה שהפכה את מדינת ישראל לשבויה בידיה של תומכי טרור".

על הישוב אביתר, אמר: "שמעתי את דבריו של יאיר לפיד שהצבא החליט על פינוי אביתר, אז אני מבקש לעדכן את שר החוץ שיש אלפי בתים בלתי חוקיים של ערבים ואת זה לפיד לא ראה. ההחלטה לפנות את אביתר בגלל פרעות ואלימות בסביבת אביתר זו כניעה לטרור ולאלימות. המציאות שצה"ל נכנע לפרעות ולאיומים זו מציאות בלתי אפשרית. אלו אדמות מדינה וניתן וצריך להסדיר וזו ציפתנו ממי שאמרו שהם 10 מעלות ימינה מהממשלה הקודמת".

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר