אושר בטרומית: שלילת אפוטרופסות עבור נאשמים בעבירות אלימות במשפחה

הצעת החוק שעברה ללא מתנגדים, תשלול מנאשמים ומורשעים בעבירות בתוך המשפחה, את זכות האפוטרופוסות שלהם. ח"כ פורר שחתום על ההצעה סיפר כי הושפע מניסיון רציחתה של שירה איסקוב ואמר: " את האבסורד הזה חייבים לתקן"

ישי אלמקייס, חדשות כיפה 25/11/20 15:53 ט בכסלו התשפא

אושר בטרומית: שלילת אפוטרופסות עבור נאשמים בעבירות אלימות במשפחה
ח"כ עודד פורר. "חייב לתקן את האבסורד", צילום: פלאש 90, הדס פרוש

כחלק משורת חוקים שהועלו היום לציון היום הבינלאומי לאלימות נגד נשים, מליאת הכנסת אישרה היום (ד'), בקריאה טרומית את הצעת חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות, של חבר הכנסת עודד פורר וקבוצת חברי הכנסת. מטרת החוק היא מתן אפשרות לבית המשפט לשלול לזמן בלתי מוגבל את האפוטרופוסות של הורה שהורשע בעבירת אלימות או בעבירת מין בתוך המשפחה, או אם יש חשש ממשי שתתקיים פגיעה פיזית, נפשית או מינית בילד.

ככל שיוכח כי חל שינוי מהותי בנסיבות יוכל ההורה לחזור ולשמש אפוטרופוס של הילד. במקרה שההורה הואשם אך טרם התקבלה החלטה בעניינו, יגביל בית המשפט את האפוטרופסות אך לא ישלול אותה לחלוטין. בנוסף, מוצע כי הורה שרצח את בן זוגו שהוא הורה של קטין לא ישמש אפוטרופוס של הקטין. 

בדברי ההסבר להצעה נכתב: "מאז שפרצה מגפת הקורונה לחיינו, קיימת מגמת החרפה במקרי אלימות במשפחה, בה יש לטפל בנחישות כדי לגדועה. התמודדות המדינה באלימות בתוך התא המשפחתי מציפה סוגיה מורכבת הקשורה להתערבות ולהשפעה של ההורה האלים בחייו של ילדו הקטין, קרי הזכויות והחובות של האפוטרופוס.

במצב החוקי הקיים, ההורה האלים ממשיך להחזיק באותן זכויות וחובות שלו כאפוטרופוס על ילדיו, גם בזמן שמתנהל כנגדו הליך משפטי. כך, המשפחה, לעיתים קורבנות האלימות, "כבולים" תחת סמכויות האפוטרופוס של ההורה האלים במשך התקופה הארוכה".

ח"כ עודד פורר: "לפני כחודש וחצי נסעתי לבית החולים סורוקה לבקר את שירה איסקוב שכמעט ונשחטה בידי בעלה. ישבתי בבית החולים לשיחה עם אימא של שירה ואני מגלה שאמא של שירה חוששת לא רק לגורלה והיכולת של שירה להתאושש ממצבה בבית החולים, אלא לגורלו של הילד".

"לאט-לאט מתחילה לחלחל לתודעה בקרב משפחתה של שירה", סיפר חבר הכנסת פורר, "שמעתה ואילך בכל פעם שהילד יצטרך לקבל טיפול רפואי תצטרך שירה לפנות לחיה הדו רגלית הזו שניסתה לרצוח אותה ולבקש את אישורו לטיפול רפואי. את האבסורד הזה חייבים לתקן. מיד שחזרתי מהביקור התחלתי בעבודה הזו על הצעת החוק כדי לייצר פה חוק שהוא מאוזן וראוי".

 

 

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר