בכיר בחדשות 13: "אנחנו לא נשב ונחכה שמישהי תהרוס את חברת החדשות שלנו"

מתן חודורוב, יו"ר ועד עובדי חדשות 13, זועם על המינוי של יוליה שמאלוב ברקוביץ' ומתכוון ללכת עם זה הכי רחוק שאפשר. בראיון ל"חדשות כיפה" הוא מבהיר: "אין סרט שהמאבק הזה לא יצליח"

תהילה שינובר תהילה שינובר, חדשות כיפה 20/06/24 16:00 יד בסיון התשפד

בכיר בחדשות 13: "אנחנו לא נשב ונחכה שמישהי תהרוס את חברת החדשות שלנו"
אולפן חדשות 13, צילום: חדשות 13

דירקטוריון חדשות 13 אישר בשבוע שעבר את מינויה של עו"ד יוליה שמאלוב ברקוביץ', לשעבר יו"ר הרשות השנייה לטלוויזיה ורדיו וחברת כנסת, למנכ"לית חברת החדשות. זמן קצר לאחר מכן, עורכים וכתבים בערוץ הביעו התנגדות נחרצת למינוי ואף איימו בהתפטרות קולקטיבית, ולאחרונה פנו ליועצת המשפטית לממשלה בדרישה למנוע את המינוי. שוחחנו עם מתן חודורוב, פרשן כלכלי בערוץ ויו"ר ועד עובדי חדשות 13.

למה אתם כל כך מתנגדים למינוי הזה?

"מנכ"ל חברת החדשות זה התפקיד הכי רגיש בתוך הגוף העיתונאי החשוב הזה. הוא חייב להיות אדם שעיתונאים יכולים לשאת אליו עיניים, להתייעץ איתו בדילמות מקצועיות, לשתף איתו פעולה בתחקירים עיתונאיים. לכן נדרש כאן ניסיון מקצועי, מועמד שהוא עיתונאי פעיל, שאין לו זיקה פוליטית בוטה וברורה כמו זו של יוליה שמאלוב ברקוביץ'".

חודורוב מבהיר: "אלה לא רק הכהונה שלה כחברת כנסת אלא גם ההתמודדות בפריימריז של הליכוד, הקרבה לנתן אשל איש הליכוד ומקורבו של נתניהו, המינויים ליושבת ראש הרשות השנייה מטעם שר התקשורת של הליכוד. יש פה שורה של זיקות פוליטיות שלא יכולות לאפיין מנכ"ל בלתי תלוי, שחייב לפי החוק לשמש גם כעורך הראשי של חברת חדשות. ובמצב כזה, לנו כעיתונאים שחרדים לעצמאות של מקום העבודה אין ברירה אלא לעמוד על משמר החופש העיתונאי בחברה ולהתנגד למינוי הזה בכל הכוח".

מתן חודורוב

מתן חודורוב צילום: רן יחזקאל

"אנחנו לא נשב ונחכה שתבוא מישהי להרוס את חברת החדשות שלנו"

מה החשש הגדול?

"שלא ניתן יהיה להמשיך בשידורים עצמאיים, ביקורתיים כשצריך, תחקירים לכל הכיוונים. היא התנגדה למיזוג בין רשת לערוץ עשר ולמעשה התנכלה לחברת החדשות באופן סדרתי, והיא גם נושאת על גבה קופת שרצים של התבטאויות נגד זכויות נשים, התבטאויות אנטי-פמיניסטיות, שמקשות על העובדות והעובדים שלנו. מכל הסיבות האלה, ופשוט מחמת חוסר התאמה קיצונית לתפקיד, אנחנו לא נשב ונחכה שתבוא מישהי להרוס את חברת החדשות שלנו, אלא נפעל באופן יזום כדי שדירקטוריון החברה יבחר מעומדת או מעומד שעומדים בתנאי הקשירות".

אילו גורמים פוליטיים התערבו לדעתך במינוי הזה?

"אני לא יודע, אבל רשת הקשרים ברורה. כל שלושת הדירקטריונים של חדשות 13 מונו על ידי מועצת הרשות השנייה, ברשותה של יוליה עצמה. היא מינתה אותם ועכשיו הם ממנים אותה - זה ניגוד עניינים ברור ומובנה. ובנוסף לכך, אחד מחברי ועדת האיתור אברהם נתן, המקורב גם לליכוד, איים לכאורה על שר התקשורת לשעבר שאם הוא לא יעריך את כהונתה ברשות השנייה זה יהיה סוף הקריירה הפוליטית שלו בהתערבות ראש הממשלה".

מתן חודורוב: "אין סרט שהמאבק הזה לא יצליח"

כמה רחוק תלכו עם המחאה הזאת?

"הלכנו כבר רחוק, בשעה הזו מוגשת עתירה לבג"ץ לביטול המינוי. בנוסף, הכרזנו על סכסוך עבודה שיבשיל בתחילת יולי ויאפשר לנו גם לנקוט צעדים ברמה האירגונית. וכמובן, אנחנו מתבטאים מעל כל במה ציבורית, כולל הבמה שלכם, כדי להסביר לציבור מדוע חשוב שחברת חדשות תונהג על ידי אדם שהוא עיתונאי פעיל ונקי. אגב, לא משנה מה דעתו הפרטית, ובלבד שלא הזיקה הפוליטית תהיה הגורם".

אם זה לא יצליח, יש מצב שתחליט לעזוב את הערוץ?

"אין סרט שהמאבק הזה לא יצליח. העיתונאים מאוחדים, נחושים ומבינים את החשיבות האסטרטגית של המינוי הזה, ושום מנהל לא יוכל לנהל עובדים שלא מכירים בסמכותו. לא מדובר במרד של עיתונאי אחד או שניים, אלא בחברה שהיא כולה חזית אחת. לכן, אין שום אפשרות מלבד ביטול המינוי, וככל שדירקטוריון החברה יקדים להכיר בטעותו כך יצטמצם הנזק".