סגור

מעשר

שלום כבוד הרב, יש לי ocd (מחשבות טורדניות) ואני מטופלת אצל פסיכולוגית וברוך ה׳ כמעט הכל בסדר חוץ מהעובדה שהטיפול הוא יקר וההורים שלי לא יכולים להרשות אותו אז בסוף החודש הוא מסתיים... שאלתי היא, האם אני יכולה להשתמש בכספי המעשר עבור הטיפולים הללו? (אני עובדת וכל שאר הכסף שלי הולך או לחיסכון ללימודים או לדברים חשובים אחרים) אני כבר כמה חודשים בטיפול ועד עכשיו תרמתי את המעשר אבל אני חושבת שעוד חודשיים בטיפול לא יזיקו ואחר כך אני שוב אתרום את כספי המעשר כרגיל... האם זה אפשרי?

תוכן התשובה:

בס"ד

שלום רב,

מציע לך שלשה פתרונות:

את יכולה לעת עתה, לרשום את הסכום שעליך להפריש. לראות אותו כמעין חוב שאותו תחזירי בחודשים הבאים - בתשלומים.

אפשרות נוספת, מתוקף ההוצאות הגבוהות שמוטלות עליך בעת הזאת, תראי עצמך לעת עתה כעני - ועני פטור ממעשר כספים.

פתרון מסוג אחר, למצוא דרך להתנדב בחינם במקומות שצריכים סיוע כמו בתי אבות, בתי ספר וכד'. לעשות שם תפקיד שחוסך להם תשלום לאיש מקצוע. לסכם אתם שאת פועלת בחינם כתרומה למקום.

להלן ציטוטים נבחרים מתוך מאמר של הרב אליעזר מלמד:

https://www.yeshiva.org.il/midrash/7238

1. כשאדם נמצא במשך זמן מסוים במצב דחוק... ישהה את נתינת מעשר הכספים עד שמצבו ישתפר, וירשום בפנקסו מידי חודש בחודשו כמה הוא חייב למעשר, ולבסוף יפרע את כל חובו. למשל, מי שחייב כסף לחבירו, ואינו יכול להחזיר לו את חובו וגם להפריש מעשר כספים, מוטב שישלם תחילה את חובו לחברו, ואת תשלום מעשרותיו לצדקה ידחה בכמה חודשים.

2. עני פטור לגמרי ממעשר כספים, ורק כשירחיב ה' את גבולו, יתחיל להפריש מעשר מרווחיו.

3. שאלה : האם אפשר במקום לתת מעשר לבצע עבודות חשמל עבור ישיבה שאני מעוניין לתרום לה? וכיצד להחשיב את עלות העבודה שלי, לפי התעריף הקבוע או לפי תעריף מוזל?

תשובה : אם זו עבודה שאותו מוסד היה צריך לשלם עבורה כסף, הרי שעבודתך שווה כסף, ואפשר להחשיב את עבודתך כתשלום במקום המעשר. ויש לחשב את עלות העבודה לפי התעריף המוזל, שכך מקובל בין אנשים שיש ביניהם קשר טוב, שמבצעים זה לזה עבודות בתעריף מוזל. ועוד שיש לחוש שמא היצר יטה את החשבון כלפי מעלה, כדי להיפטר מתשלום מעשר, וכדי להיות בטוחים שהחשבון הוגן, יש ללכת לצד השני, על פי תעריף מוזל. עוד צריך לציין, שכיוון שזו עבודה שהיה יכול לקבל עליה כסף, ממילא יש להחשיב כמעשר רק תשעים אחוז מערך העבודה, שכן מעשר היה צריך ממילא לשלם על אותה עבודה.

מתפלל לבשורת טובות ישועות ונחמות!

התשובה התקבלה מהרב גלעד שטראוס, ר"מ באולפנת כפר פינס
כא באייר התשעט
,
26 במאי, 2019
עוד אין תגובות, היו הראשונים להגיב!
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

מצביעים ברגלים צילום: באדיבות המצולם

אחוז ההצבעה הסופי - 69.4%

קרא עוד