להתפלל אחרת

יום מבורך!

לאחרונה חקרתי אודות סידור רס"ג ופשוט נדהמתי כמה שהוא נוח ומחבר.

אני לא מצליח יותר להתפלל בנוסח הקבוע שלי, ומאוד הורשמתי מהסידור הנ"ל, כי אני יכול לשלב יותר מעצמי בתפילת העמידה.

שאלות:

1. האם אני יכול להתפלל מהסידור הזה? הוא מצויין מבחינתי!

אני יודע שההמלצה הראשונה היא לנסות להתחבר לנוסח הקבוע, להבין מה התפילה אומרת וכ'ו... אבל איני שם.

2. הסידור הנ"ל כולל ברכות שמע מנוסחות לשבת. בדיוק כפי שנוסח רומא (איטליה) מתפללים כעת, בתוספת נוסח מיוחד לברכת אהבת עולם. מכיוון שליבה של התפילה עבורי היא ברכות שמע+עמידה, אני מעוניין לאמץ את קריאת הברכות הללו בנוסחי השבת, דבר שיגרום לתפילה להיות מכוונת יותר. האם הדבר אפשרי (בדומה למנהג איטליה\א"י).

3. בסידור רס"ג יש גם ברכות קריאות שמע לנוסח מיוחד למוצאי שבת שכולל אזכרות להבדלה. אני מעוניין לאמץ גם את הנוסח הזה. האם הדבר אפשרי? בסידורו הוא רושם "מי שאומר נוסח זה אין טעות בידו ואין למחות בידו".

4. אני מעוניין לוותר בתפילת יחיד על "עלינו לשבח" כדי להשאיר אותה מיוחדת לראש השנה וסיים ב"ולבא לציון גואל" כמבואר בסידור רס"ג.

5. במידה ואדם קורא "אשרי יושבי ביתך" פעם אחת בתפילת שחרית, ואינו מעוניין לקרוא פעמיים בימים שאין בהם מוסף. האם מומלץ שיקרא מפסוקי דזמרה, או שמא מומלץ מהמזמור שלאחר העמידה?

תודה רבה

תוכן התשובה:

ב"ה

שלום.

אני שמח על כך שאתה מגדיר את עצמיך כמחובר. זה דבר עצום וגדול אשריך!!!

הלב של כל אדם באשר הוא אדם הומה בתפילה ,בציפיה, בתקווה ובייחול .

האדם הוא אדם מתפלל וזה אחד מההבדלים שיש בין בעלי חיים לבני אדם.

יש הבדך בין תפילה אישית לתפילה עם מסלול מסודר.

היכולת להתפלל,להתחנן ולבקש משנה את האדם עצמו ואת מזלו.

התפילה יכולה לשנות מציאות .יש בה כוח לשנות סדרי בראשית ! אבל התנאי היחידי הוא שעושים את זה נכון ובמסלול מסודר.

האר"י הקדוש שחי בצפת לפני כ 500 שנים גילה לנו סודות נפלאים בנוגע לסדר התפילה המצוי בידנו עתה .ואיך אנו בכל עולם מעולמות האצילות בריאה יצירה עשיה (אבי"ע) יכולים לגרום לחיבור רוחני עמוק .

כל מילה שכתובה בסידור יש לה משמעות על פי הסוד אבל אנו לא מבינים את הסודות האלו ולכן אנו נשארים נאמנים לנוסח הרגיל והקבוע שהתגבש ע"י מסדרי התפילה.בהתאם למה שנפסק בשו"ע על פי כללי ההלכה המסורה לנו מדור לדור כפי שהתגבשה החל מעזרא הסופר ובית דינו .(עיין רמב"ם הלכות תפילה פרק א)

לפי מה שציינת בשאלה אני מבין שכדאי שתתקדם בהדרגה ולאט . תתחיל להתפלל בנוסח שאתה מתחבר אליו .תתפלל לאט ותחשוב על המילים ובמשך הזמן תוסיף לך עוד קטעים מתפילה כך שבסוף תהיה מסוגל לעמוד עם כלל ישראל בבית כנסת ולהתפלל ככל הציבור ואף להיות שליח של הציבור לעמוד לפני התיבה ולהעתיר בתפילה כל כלל הציבור גברים נשים וטף.

אשריך!!

אגב,תפילת עלינו לשבח היא מאוד עתיקה ומרגשת חיבר אותה תלמידו של משה רבנו - יהושע בינון בשמן הפלת חומות יריחו...והיא כמו 2 עדים המעידים על התפילה (כל קטע פותח בע ומסיים בד = 2 עדים) והיא החותמת שחותמת את התפילה שהרי כל מסמך שהוא אם אין עליו חותמת הרי שהוא עדיין בגדר טיוטא ואז התפילה לא פועלת את פעולתה שהרי אין עליה חותמת. ולכן על פי הכלל שהכל הולך על פי החיתום כמו בתפילת נעילה תפילת עלינו לשבח היא זו שיש בכוחה לתת כוח למתפלל ולהפיל את המחיצות לקלף את הקליפות ולהעיד כ2 עדים .

כדאי לך מאוד להציץ בספרו של הרב דוב זינגר שליט"א "תיכון תפילתי" שם יש מתכונים לתפילות ולעבודה אישית.מומלץ !!

בהצלחה ידידי,

עוזיאל אליהו,

.

התשובה התקבלה מהרב עוזיאל אליהו, רב המועצה האזורית משגב
כח בסיון התשעט
,
01 ביולי, 2019
לקריאה נוספת
עוד אין תגובות, היו הראשונים להגיב!
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

נתניהו צילום: אלכס קולמויסקי

מאחורי פרסומי ההסתה נגד נתניהו - תושבת חוץ

קרא עוד