שאל את הרב

חברת המשקאות

הרב יובל שרלו 04/08/22 16:45 ז באב התשפב

שאלה

שלום,

מישהו שאל אותך לאחרונה על פרסום של חברת משקאות.

חלק מהתשובה שענית נשמע נכון אבל חלק נשמע מוזר.

בגדול יש קמפיין פרסום, ואתה מקבל נקודות לפי קודים שיש על משקאות. אתה קונה משקאות ומקבל נקודות.

יש גם נקודות אם עונים על שאלות שונות (זו דרך נוספת לקבל נקודות).

אתה אמרת, וזו גם דעתי, שלגבי השאלות לא נראה שיש ממש איסור להיעזר באחרים או במחשב לקבל תשובות. כי משואל השאלה לא כזה ברור שזה אסור, בחברה פשוט אמרו תענו על שאלות ותקבלו נקודות. הם לא אמרו שאי אפשר להיעזר בחבר, בקרוב משפחה, או באינטרנט.

אבל החלק שנשמע מוזר הוא ששואל השאלה הצביע על אפשרות אחרת - אפשר לקחת בקבוקים משומשים שאנשים *אחרים* קנו, להשתמש בקודים שלהם ובנקודות שלהם. זה נשמע לי יותר לכיוון גזל - כי אלה לא בקבוקים שאותו אדם קנה. אלא מישהו אחר. אותו אדם לא שתה מהבקבוק, לא קנה אותו, לא קיבל רשות ממי שקנה את הבקבוק - ופשוט ניצל זאת כדי לצבור נקודות וכך גם פרסים.

1. לדעתי אי אפשר גם להשתמש בתירוץ ש"החברה מודעת לזה" (זה מה ששואל השאלה טוען. שהם מודעים לזה). כי גם אם אדם יודע שגונבים ממנו זה לא הופך זאת לבסדר.

2. אני לא רואה מה הרווחים של החברה קשורים. אם בעל חנות מצליחה, מרוויח כסף - ודי הרבה. הוא מודע לזה שיש אנשים שגונבים מהחנות. האם זה הופך את הגניבה לבסדר?

ובגרסה מדויקת יותר שמתאימה יותר לענייננו- אם אנשים מצלמים במכונת צילום שוברי הנחה של החנות, זה הופך את השימוש בהם לבסדר?

נראה שלא.

להתייחסותך.

תודה.

תשובה

שלום וברכה

בדברים שאתה כותב יש היגיון רב.

אולם אני סובר אחרת. אני סובר כי ביני ובין החברה לא נוצר הסכם מחייב כלשהו. היא יוצרת תעלול פרסומי, והיא מרוויחה את שלה מעצם העובדה שמתעסקים בתעלול הפרסומי שלה.

על כן, איני חושב שהעמדה ההלכתית כאן נובעת מהעובדה שאדם מסוים קנה את הזכות להשתתף בהגרלה, ועל כן אין הוא יכול להשתמש בקניינו של אדם אחר, אלא בשל העובדה שמדובר במשחק פרסומי שהכל מקדם את הפרסום. אתה צודק מאוד שאסור לבנות פסק הלכה על ההנחה ש״החברה יודעת את זה ולכן זה מותר״. אולם לא על זה מבוססים דבריי, כי אם על הקביעה שכלל אין מדובר במערכות קנייניות.

לכן, גם הדברים שכתבת על גניבה נכונים מאוד, אולם לא רלוונטיים לנושא בו אנו דנים. אסור לצלם, ואסור לגנוב, והעובדה שמישהו מרוויח הרבה אינה מתירה לעשות לו עוול. הנושא הוא אחר לגמרי - האם מדובר כאן אכן בקניין כלשהו, או במשחק פרסומי, שלחברה יש עניין שיתעסקו בה, ועצם העיסוק בה והדיבור עליה הוא הדבר שעומד כאן לדיון.

כל טוב

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר