בעקבות לחץ אמריקאי: חברה סינית לא זכתה במתקן להתפלת מים בשורק

לפני כשבועיים פנה מזכיר המדינה האמריקאי לראש הממשלה והעלה בפניו את החשש האמריקאי מהמעורבות הסינית בהקמת מתקן התפלת המים הגדול מסוגו בעולם בפלמחים. ועדת המכרזים במשרד האוצר קבעה כי חברה ישראלית היא זו שזכתה במכרז

אלעד הומינר, חדשות כיפה 26/05/20 11:10 ג בסיון התשפ

בעקבות לחץ אמריקאי: חברה סינית לא זכתה במתקן להתפלת מים בשורק
מתקן ההתפלה בשורק, צילום: Isaac Harari/Flash90

החברה הישראלית שזכתה במכרז במתקן ההתפלה בשורק היא חברת IDE. מדובר בבניית מתקן ההתפלה בפלמחים, שורק 2, המתקן הגדול ביותר בישראל. בעקבות לחץ משמעותי מצד ארצות הברית והתנגדות מצד גורמים בכירים במערכת הביטחון, ועדת המכרזים במשרד האוצר קבעה כי החברה הישראלית היא זו שזכתה במכרז  ולא חברת האצ'יסון הסינית. 

כבר לפני כשבועיים, בעת ביקורו של מזכיר המדינה האמריקאי מייק פומפאו בישראל, פנה המזכיר לראש הממשלה בנימין נתניהו והביע את הסתייגותו מהמעורבות של סין בישראל. "אנחנו לא רוצים שלמפלגה הקומוניסטית הסינית תהיה גישה לתשתיות ישראליות, למערכות תקשורת ישראליות - כל דבר שמציב אזרחים ישראלים בסכנה, ולפיכך מסכן את היכולת של ארצות הברית לעבוד עם ישראל במשותף על פרויקטים חשובים", אמר פומפאו בריאיון ל'כאן'.

ובחזרה למכרז עצמו: הצעתה של החברה הישראלית שזכתה במכרז עמדה על מחיר של כ-1.45 שקלים לקוב מים, מחיר הנמוך בכ-65 אגורות לעומת המחיר הנמוך ביותר לקוב מים המשולם כיום. על פי ההודעה המשותפת למשרדי האוצר, האנרגיה ורשות המים, ההוזלה צפויה לחסוך למשק המים כ-3.3 מיליארד שקלים לאורך תקופת פעילות המתקן. מתקן שורק 2, בעל תפוקה של 200 מיליון קוב מים לשנה, צפוי להיות הגדול מסוגו בעולם ולהגדיל את כושר ההתפלה של מדינת ישראל בכ-35%.

שר האוצר, ישראל כ"ץ: "אני מברך את ועדת המכרזים והחשב הכללי על העבודה המקצועית והמהירה  שנעשתה. מתקן ההתפלה שיוקם יהיה הגדול מסוגו בעולם, יגדיל באופן משמעותי את היצע המים של המדינה ויחסוך סכומי עתק למשק המים. אמשיך לפעול לפיתוחן של תשתיות לאומיות בעלות חשיבות אסטרטגית למדינת ישראל".

שר האנרגיה, ד"ר יובל שטייניץ: "אני גאה להעביר את משק המים לשר זאב אלקין כשהוא במצב מעולה. לפני כשנתיים, העברתי בממשלה תכנית מהפכנית להתמודדות עם תקופות בצורת עתידית, במסגרתה גם החלטתי על הכפלת יעד ההתפלה לשנת 2030. מתקן ההתפלה שיוצא היום לדרך, שיהיה הגדול מסוגו בעולם, הוא תוצאה של יישום תכנית זו, ויחד עם מתקן ההתפלה בגליל המערבי שכבר יצא גם הוא לדרך, גידול משמעותי בהיקף הפיתוח וצעדים נוספים, מצב משק המים הישראלי ומוכנותו לעתיד הינו מצוין".

שר משאבי המים והשכלה גבוהה, זאב אלקין: "סיום המכרז ויציאה לדרך בהקמת מתקן התפלה חדש בשורק הוא אירוע היסטורי במשק היום הישראלי. הקמתו תתן למדינת ישראל ביטחון באיתנות משאבי המים שלנו גם ברצף של שנות בצורת, והמכרז החדש מאפשר גם לצמצם את העלויות בצורה ניכרת. מדינת ישראל שוב מוכיחה שהיא מעצמה טכנולוגית מובילה בעולם בתחום משאבי מים והמתקן החדש בסורק יהיה הגדול מסוגו בעולם".

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר