הפתרון של מכון צומת למפעל מחלל השבת

הרב מנחם פרל, ראש מכון צומת, מבקש משר הכלכלה להתנות את המענק הצפוי להגיע למפעל בירוחם, שעמד בפני פיטורין המוניים, בכך שתינתן אפשרות לעובדים שומרי שבת לעבוד במפעל. כמו כן הציע הרב פרל פיתרון יצירתי במיוחד לבעיית השבת במפעל

יהונתן קליין, חדשות כיפה 16/05/19 13:19 יא באייר התשעט

הפתרון של מכון צומת למפעל מחלל השבת
הרב מנחם פרל, ראש מכון צומת, צילום: מכון צומת

ראש מכון 'צומת', המספק פתרונות טכנולוגיים לבעיות הלכתיות, קורא לשר הכלכלה להתנות את המענק למפעל פיניציה בירוחם במתן אפשרות לעובדים שומרי שבת לעבוד במפעל. כזכור, מפעל פניציה עמד בפני פיטורין המוניים של עובדים, לאחר שנאלץ לבצע קיצוצים בעקבות חרם שהטילה עליו חסידות 'גור', בטענה כי הוא מחלל שבת.

במכתב ששלח לשר כהן כתב הרב מנחם פרל כי מבדיקה שערך עולה, כי בעבר עובדים במפעל שביקשו לשמור שבת, נתקלו במהלך עבודתם בסירוב לעבודה במשמרות בימות החול בלבד. וכי "הנהלה שמנצלת את הצורך של הפועלים בעבודה  ומאלצת אותם לחלל שבת או להתפטר, לא יכולה לבוא בדרישות לאיש."

הרב פרל הבהיר כי כראש מכון צומת, העוסק בחיבורים שבין עולם ההלכה לעולם הטכנולוגיה, ופועל רבות כדי לאפשר את קיום השבת בעולם המודרני, הוא מוחה על החרם שהוטל על המפעל, חרם הפוגע בסופו של דבר בעובדי פיניציה ומעדיף רכישת תוצרת חו"ל. "בעיני החרמת מפעל המעסיק יהודים באיזורי הפריפריה היא מעשה מכוער." 

לפיד בסיור במפעל פניציה

לפיד בסיור במפעל פניציהצילום: יח"צ

לסוגיית פיניציה הציע הרב פרל פיתרון ולפיו בעל המפעל היהודי ימכור קצת יותר משביעית מהמפעל לנכרי ויחתום איתו הסכם משפטי שרווחי השבתות והחגים יהיו שייכים לגוי, ובימים אלו יועסקו רק מי שאינם יהודים. כדי ליישם זאת, יש להכשיר עובדים ברמה גבוהה, להשקיע משאבים כדי להגביר את האוטומציה, ולהותיר בשבת מספר מינימלי של עובדים לפיקוח בלבד.

עם זאת, לצד העזרה למפעל  "שר הכלכלה במדינת העם היהודי לא יכול לעמוד מנגד כאשר מפעל כלשהוא מדיר את שומרי השבת מלעבוד בו. ועל כן אבקשך להתנות את המענק לפניציה בהתחייבות כי המפעל יהיה פתוח גם לעובדים שומרי שבת."

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר