17,638,763,277,054 זה לא סתם מספר

סקר מיוחד שנערך על ידי הבורסה לניירות ערך, בקרב עשרות אלפי ישראל, העלה כי הערכת שוויה הכספי של מדינת ישראל עומד על יותר מ-17 טריליון שקלים. השר כחלון: "כרגע מצבנו טוב, אבל משברים כלכליים היו ויהיו"

משה ויסטוך 14/08/18 13:21 ג באלול התשעח

השר משה כחלון, צילום: פלאש 90. יונתן זינדל
השר משה כחלון, צילום: פלאש 90. יונתן זינדל

שר האוצר משה כחלון חשף היום (שלישי) את הערכת שוויה של החברה הציבורית הגדולה בישראל, מדינת ישראל, כפי שעלה מסקר מיוחד שנערך על ידי הבורסה לניירות ערך.

השר פתח את המסחר בבורסה בתל אביב, לרגל ציון 70 שנה למדינה ו-65 שנה לבורסה, והכריז כי שוויה של מדינת ישראל שעמד לפי עשרות האלפים שהשתתפו בסקר, על 17,638,763,277,054 ש"ח.

הבורסה יצאה לפני כחודש במסע הסברה רחב היקף, בו קראה לציבור הרחב לקחת חלק בהערכת השווי של מדינת ישראל. הערכת השווי בוצעה בהתאם למתודולוגיה של הבנק העולמי להערכת שוויין של מדינות.

בהערכת השווי המקורית שביצעה הבורסה על בסיס מתודולוגיה זו, הוערך שוויה של מדינת ישראל בכ-16 טריליון ש"ח. במהלך החודש האחרון, התבקש הציבור הרחב לקחת חלק בהערכת שוויה של המדינה, בהתאם להערכה של כל אחד ואחת מאיתנו לנושאים הרלוונטיים לחישוב ההון האנושי שהינו מרכיב מרכזי בהערכת שווי של מדינות מפותחות. לטובת המהלך גויסה הקומיקאית המצליחה עדי אשכנזי, המוכרת בזכות יכולתה לספר סיפור באופן הומוריסטי ופשוט. 

דגל ישראל

מאמינים בטכנולוגיה ובביטחון, פחות בחינוךצילום: shutterstock

מדירוג הציבור הרחב עולה כי הפרמטר אשר בעתידו מאמין הציבור בישראל יותר מכל הוא העתיד הטכנולוגי של ישראל – 77.9% מהציבור בישראל מאמין מאוד בפרמטר זה. במקום השני, ניצב עתידו הביטחוני של הציבור הרחב, בו מאמין מאוד 62.8% מהציבור. במקום השלישי, רמת החיים בישראל, כאשר 47.2% מהציבור מאמין שרמת החיים בישראל תעלה. 39.2% מהציבור מאמינים מאוד במערכת הבריאות ולבסוף, 35.3% מהציבור בלבד מאמינים מאוד בעתיד החינוך. 

השר כחלון התייחס לנושא ואמר כי "הדבר המרכזי שמעסיק שר אוצר הינו הצמיחה במשק. מדינה שלא צומחת זו מדינה שוקעת. הצמיחה היא המענה החברתי, הכלכלי והביטחוני. אנחנו נמצאים כיום ביחס חוב תוצר מהנמוכים שידענו".

לדבריו, "כרגע מצבנו טוב, אבל משברים כלכליים היו ויהיו. כשר אוצר אחראי, אני יודע שיגיעו משברים, אם כי מקווה שלא. האחריות שלי כשר האוצר היא להכין את המדינה גם למשבר, שכן עוד 3-4 שנים לא אהיה שם".

מנכ"ל הבורסה לניירות ערך, איתי בן זאב, אמר כי "לקראת שנתה ה-65 של הבורסה לניירות ערך, עלתה לנו מחשבה: אם היינו מנפיקים את מדינת ישראל בבורסה, באיזה שווי היא הייתה מונפקת? אני שמח שהציבור השתתף והשפיע על הערכת שווי המדינה והעריך אותה במספרים הגבוהים מהמספר שקיבלנו בתחילה, מה שמצביע על כך שהציבור מאמין במדינת ישראל".

עוד הוסיף בן זאב, כי "משרד האוצר ורשות ני"ע הובילו מהלך מורכב של החוק לשינוי הבעלות בבורסה. חשוב לנו שהציבור במדינת ישראל ייהנה מהנכסים הטובים של המדינה ומהשווי שהולך וגדל. בהנפקה שהבורסה מתכננת לקראת סוף השנה, נאפשר לציבור, בעזרת רשות ני"ע, להשתתף בהנפקה של הבורסה באופן שלא נעשה עד היום, בצורה דיגיטלית, גם בסכומים נמוכים".

עוד במסגרת הפעילות, תשיק הבורסה בימים הקרובים אתר ייעודי "למשקיע המתחיל", בו יקבל המשקיע הפוטנציאלי את כל המידע הנחוץ לו בכדי לקחת חלק פעיל בשוק ההון. כך, ברוח דמותה הטלוויזיונית, אשכנזי תוביל את המסע של הציבור הישראלי לעולם הבורסה באופן נגיש ותענה על שאלות מפתח בהן: מהי בורסה? מהי מניה? כיצד משקיעים בבורסה? ומושגים נוספים, באמצעות סדרת סרטוני רשת בכיכובה. 

אל תשחקו אותה: כך תוכלו ללמוד בקלות את ההלכה. כל הפרטים >>

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר