המחסור בחלב לקראת המחסור הצפוי בחצי השנה הקרובה - ההחלטה של סמוטריץ'

על רקע המחסור במדפים, שר האוצר, בצלאל סמוטריץ', החליט על הארכת ביטול המכס על החלב בחצי שנה נוספת. "הצעד הזה פשוט רגולטורית ויאפשר לגשר על הפער במוצרי החלב במדפים באופן מיידי"

חדשות כיפה חדשות כיפה 11/09/23 11:15 כה באלול התשפג

לקראת המחסור הצפוי בחצי השנה הקרובה - ההחלטה של סמוטריץ'
חלב, צילום: Yonatan Sindel/Flash90

לאחר שבתקופה האחרונה נרשמו לא מעט חוסרים של חלב בסופרים, הכריז לפני כחודשיים שר האוצר סמוטריץ' על ביטול המכסים בשיעור של 40% על ייבוא חלב בהוראת שעה למשך שלושה חודשים. כאשר הראשון שייבא חלב לארץ מפולין הוא רמי לוי , מהלך שהוזיל את המחירים והגביר את התחרות.

כעת, משצפויה להסתיים תקופת הוראת השעה, שר האוצר צפוי לפרסם היום (ב') להערות הציבור צו, המבטל בהוראת שעה את המכס בייבוא חלב ניגר, זאת לאור המחסור הקיים בחלב ברשתות ובמרכולים. הפעם לחצי שנה.

סמוטריץ

סמוטריץ' צילום: Yonatan Sindel/Flash90

קיים מחסור של בין מיליון למיליון וחצי ליטרים בחודש

ביטול המכס בהוראת שעה נוצר כדי להתמודד עם המחסור בחלב על המדפים הנמשך זה זמן רב. לאור התמשכות המחסור גם בחודשים יולי-אוגוסט והצפי שהמחסור יימשך לפחות בחצי השנה הקרובה, מציע שר האוצר להאריך את ביטול המכס בשישה חודשים נוספים עד ה-7 באפריל 2024.

החלטתי על הארכת ביטול מכס החלב בהוראת שעה לחצי שנה נוספת

במשרד האוצר אומרים כי מאז תחילת השנה קיים מחסור של בין מיליון למיליון וחצי ליטרים בחודש, ולאחר שהורדת המכס הקודמת הוכיחה שניתן לייבא חלב ניגר, ההערכה היא שתקופה ארוכה יותר של חצי שנה תאפשר ליותר שחקנים להיכנס לשוק הייבוא ולהגיע להיקף הליטרים הנדרש לגישור מלא על המחסור. במהלך החצי שנה הקרובה ימשכו המגעים והתייעצויות לגבי רפורמה כוללת בשוק החלב במטרה לגבש פתרון מבני שיבטיח אספקת חלב רציפה וזולה לאורך זמן לאזרחי ישראל.

החלב של רמי לוי

החלב של רמי לוי, צילום: הסנדק

ראש הממשלה נתניהו תמך בפתיחת שוק החלב

כזכור, ראש הממשלה נתניהו התבטא לאחרונה בזכות פתיחת שוק החלב לתחרות וביטול משטר המכסות והפיקוח על המחירים. שר האוצר בצלאל סמוטריץ' התייחס להחלטתו ואמר: "כפי שציינתי בעבר, מתוקף אחריותי כשר האוצר אני לא יכול לאפשר מחסור בחלב על המדפים. מדובר במוצר הנמכר ביותר בסופר. לאחר שהוכחתי כי ניתן לייבא חלב ניגר ולאחר שהבנתי מקמעונאים גדולים נוספים כי יש בכוונתם לייבא חלב בתקופת הזמן הקרובה, החלטתי על הארכת ביטול מכס החלב בהוראת שעה לחצי שנה נוספת".

סמוטריץ': "הצעד הזה פשוט רגולטורית ויאפשר לגשר על הפער במוצרי החלב במדפים באופן מידי"

סמוטריץ' הוסיף, "המהלך הזה יסייע להתמודד עם המחסור במדפים ויגרום להורדה נוספת של המחירים. הצעד הזה פשוט רגולטורית ויאפשר לגשר על הפער במוצרי החלב במדפים באופן מידי. בששת החודשים הבאים נבחן יחד עם משרד החקלאות את כלל החלופות לפתרון יסודי, הן לבעיית הכמות והן לבעיית המחיר של חלב ומוצריו. החקלאות היא ערך ציוני חשוב ראשון במעלה ואני מתכוון להמשיך לשמור עליו ולחזק אותו באפיקים שונים. יחד נשמור על החקלאות, נוריד את המחירים ונאפשר צריכת חלב באופן סדיר ושוטף".