נתונים מאכזבים: 42% מההורים לא בחרו מסלול בתכנית "חיסכון לכל ילד"

מאז הושקה ב-2017 התוכנית "חיסכון לכל ילד" הועברו 15.2 מיליארד שקל לתוכניות החיסכון. ב-2021 נפתחו תוכניות חיסכון עבור 112,432 ילדים שנולדו באותה שנה, מתוכם רק עבור 65,740 נבחרה תוכנית חיסכון על ידי הוריהם

ישי אלמקייס, חדשות כיפה 26/06/22 17:27 כז בסיון התשפב

נתונים מאכזבים: 42% מההורים לא בחרו מסלול בתכנית "חיסכון לכל ילד"
חיסכון לכל ילד, רבים לא חוסכים, צילום: שאטרסטוק

לפני חמש וחצי שנים, בינואר 2017 הושקה התוכנית חיסכון לכל ילד שמטרתה להבטיח לכל ילדי ישראל חיסכון ארוך טווח שישמש אותם בהגיעם לגיל 18 או 21 למטרות שונות ויסייע להם בתחילת דרכם כבוגרים. במסגרת התוכנית מופקדים מידי חודש 52 שקלים בנוסף לקצבת הילדים, מכספי המדינה שמועברים על ידי ההורים לתכנית חיסכון בבנק או בקופות גמל.

לרשות ההורים עומדת אפשרות של הפקדה נוספת בגובה 52 שקלים מכספי קצבת הילדים לה הם זכאים ובכך להכפיל את סכום ההפקדה החודשית לחיסכון ולהשפיע באופן משמעותי על הסכום אותו יקבל הילד בחייו הבוגרים. 

כיום ההפקדות מתחלקות בין תשעה בנקים ו-12 קופות גמל, ההורים שבחרו בקופות הגמל יכולים לבחור לנייד את כספי החיסכון בין קופות הגמל השונות וכן בין מסלולי השקעה, אך הם אינם יכולים להעבירם לבנק. לעומתם, מי שבחרו לפתוח חיסכון בבנק יוכלו לעבור בין מסלולי חיסכון שונים באותו בנק וזאת במידה ובחרו בתחנת יציאה. החוק לעניין זה קובע כי הם לא יוכלו לנייד את החיסכון בין הבנקים השונים וגם לא לעבור לקופת גמל. 

42% מההורים בישראל לא בחרו תכנית חיסכון

מינואר 2021 ועד דצמבר 2021 הועברו כספים לתוכנית החיסכון בסכום כולל של 2.9 מיליארד שקל. סכום זה כולל תשלומים שוטפים ותשלומים שנוספו על ידי ההורים. הרווח לילדים הכולל מההפקדות בתוכנית חיסכון בבנקים ובקופת גמל, שנפתחו בשנה זו, הסתכם ב-3.78 מיליון שקלים. בסך הכל, מאז פתיחת התוכנית הועברו 15.2 מיליארד שקל לתוכניות החיסכון.  

בשנת 2021, נפתחו תוכניות חיסכון עבור 177,603 ילדים, כש-112,432 מתוכם נולדו באותה שנה. עבור 65,740 מתוכם, המהווים 58%, נבחרה תוכנית חיסכון על ידי הוריהם. ל-46,692 ילדים המהווים 42%, נבחרה תוכנית חיסכון על ידי הביטוח הלאומי בעקבות אי בחירת ההורים. עם זאת, טרם הסתיימו ששת חודשי הבחירה למסלול תוכנית החיסכון לילדים שנולדו במחצית השנייה של 2021 ולכן ישנם ילדים שעדיין לא נבחרה עבורם תוכנית.

מתוך 46,692 ילדים שעבורם לא נבחרה תוכנית חיסכון על ידי הוריהם, 9,876 ילדים הם הראשונים במשפחה, כלומר ברירת המחדל עבורם הייתה קופת גמל בסיכון מועט, ו-36,816 ילדים הם שניים ואילך שעבורם ברירת המחדל הייתה קופת גמל או בנק בהתאם למה שקיים עבור הילד שקדם להם במשפחה. בנוסף, לכל הילדים לא נעשתה הפקדה נוספת של 52 שקלים. 

"אי מעורבות ההורים משפיעה על גובה החיסכון שהילדים יקבלו"

מאיר שפיגלר, מנכ"ל הביטוח הלאומי: "אי מעורבות ההורים, משפיעה באופן חד משמעי על גובה החיסכון שהילדים יקבלו בהגיעם לגיל 18 או 21. בחירת מסלול נכון עבור היקרים לנו מכל, היא הליך פשוט ביותר, בלי בירוקרטיה בכלל. השקעה של דקות ספורות באתר הביטוח הלאומי יכולה להניב סכומים גבוהים עבורם בגיל הבגרות ויכולה להבטיח צמצום פערים בין אוכלוסיות. מעורבות ההורים היא חשובה והכרחית לעתיד ילדיהם". 

הביטוח הלאומי ושר הרווחה והביטחון החברתי, ח"כ מאיר כהן, מנסים בימים אלה לקדם מספר פעולות לטובת שינוי החקיקה כדי לייעל אף יותר את התוכנית ויכולת ההתניידות בין הבנקים לקופת הגמל. כמו-כן, נבחנות האפשרויות לשינויים נוספים כגון: שינויי סכום ההפקדה ועוד. 

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר