תכנית 'חיסכון לכל ילד': "מדיניות כלכלית אחראית ונבונה"

על פי שר האוצר, התכנית הממשלתית שנולדה לפני שלוש שנים כבר צברה 7.036 מיליארד שקלים. פער של 277% בתשואה בין קופת גמל לחיסכון בבנק: "הילדים של היום הם העתיד של מדינת ישראל"

חדשות כיפה 29/12/19 13:36 א בטבת התשפ

תכנית 'חיסכון לכל ילד': "מדיניות כלכלית אחראית ונבונה"
שר האוצר משה כחלון, צילום: הדס פרוש/פלאש 90

שר האוצר משה כחלון, הציג הבוקר בישיבת הממשלה את ההישגים של התכנית "חיסכון לכל ילד", שנולדה לפני שלוש שנים. התכנית הממשלתית הזו מעניקה 50 שקלים בחודש לכל ילד מתחת לגיל 18 מתקציב המדינה. להורים יש אפשרות להוסיף 50 שקלים נוספים לכל ילד, וכך הסכום החודשי שמופקד בכל חודש הוא 100 שקלים. 

בתכנית ישנם שני מסלולי הפקדה עיקריים. האחד קופת גמל והשני חיסכון בבנק. מהנתונים עולה שההפקדות לקופות הגמל השיגו תשואה הרבה יותר גבוהה מההפקדות לבנקים. התשואה המקסימלית בקופת גמל הייתה 7.21% ואילו המקסימלית בבנק הייתה 1.39%. ילד שנולד בשנת 2017  וההורים שלו בחרו בקופת גמל והוסיפו 50 שקלים בחודש יקבל 72,800 ₪ בגיל 21. לעומת זאת, אותו ילד שההורים שלו בחרו במסלול של חיסכון בבנק ומוסיפים 50 שקלים בחודש יקבל רק 26,200 ₪. 

כלומר, לטענת שר האוצר, הפער בין קופת גמל לבנק הוא 277%.

אוכלוסיות חזקות כלכלית נוטות לבצע את ההפקדה הנוספת של 50 שקלים בחודש לכל ילד. 65% מההורים בחמישון החמישי ביצעו הפקדה נוספת אל מול 31% שביצעו את ההפקדה בחמישון הראשון. 

כמה כסף נותנים לחתונה?

חוסכים כסף לילדים?צילום: shutterstock

האוכלוסיות המוחלשות בוחרות גם את המסלולים הפחות משתלמים של חיסכון בבנק ולא הפקדה בקופת גמל. אחד ההסברים לכך הוא שהם לא מכירים את המכשירים הפיננסים האלה ולכן אחת המסקנות היא שיש להגביר את החינוך הפיננסי דווקא בקרב האוכלוסיות המוחלשות. ככל שהמודעות לתכנית יורדת, רואים שיש גם ירידה בבחירת מסלול ההפקדה ובהפקדה חודשית נוספת (50 שקלים מההורים בכל חודש).

בשנים 2017 ו-2018 נצברו בתכנית 7.036 מיליארד שקלים ומשתתפים בה כ-3.4 מיליון ילדים (חוסכים). התכנית מאפשרת לכל ילד בהגיעו לגיל 18 לפדות את החיסכון ולהשתמש בו כרצונו ללא שום תנאי.  

לתכנית הוצבו 3 מטרות עיקריות: צמצום עוני בין דורי והענקת נקודת פתיחה טובה יותר לכל ילד, הסרת חסמי כניסה כלכליים להשכלה הגבוהה ורצון בשיפור החינוך הפיננסי של הציבור. על פי לשכת שר האוצר, התכנית מציבה את ישראל בחזית העולמית בתחום החיסכון הממשלתי לילדים, וארגון ה-OECD משבח את ישראל על התכנית הזו. 

שר האוצר משה כחלון אמר: "הילדים של היום הם העתיד של מדינת ישראל. נקודת זינוק טובה בעבורם היא נקודת זינוק טובה יותר למדינת ישראל בתחרות הגלובלית על משאבים. הורים שיודעים שלילד ולילדה שלהם יהיו עשרות אלפי שקלים כשיגיעו לגיל 18 הם הורים שיש להם קצת יותר ביטחון כלכלי ושקט נפשי. האזרחים זכאים ליהנות מהפירות של המדיניות הכלכלית הנבונה האחראית והשקולה אותה אנחנו מנהלים בחמש השנים האחרונות".

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר