שרת האנרגיה באולטימטום לחברות הגז: חתמו על הסכם לחלוקת הרווחים תוך חודש

הדד ליין של החברות המחזיקות במאגר "אפרודיטה-ישי" המשותף לישראל ולקפריסין יפקע ב-4 במרץ, כאשר עד תאריך זה עליהן להגיע להסכם על חלוקת הרווחים. במידה ולא יגיעו לסיכום, המשא ומתן יתנהל בין המדינות באופן ישיר

ישי אלמקייס, חדשות כיפה 06/02/22 13:31 ה באדר א'

שרת האנרגיה באולטימטום לחברות הגז: חתמו על הסכם לחלוקת הרווחים תוך חודש
אלהרר, דד ליין לחברות הגז, צילום: Olivier Fitoussi/Flash90

שרת האנרגיה קארין אלהרר הודיעה בשבוע שעבר כי לחברות המחזיקות בחלקו הקפריסאי של מאגר הגז "אפרודיטה-ישי", בהן דלק ושברון, ולחברות המחזיקות בצדו הישראלי של המאגר, בהן החברות "הזדמנות ישראלית" ונאממאקס, יש פחות מחודש להגיע לסיכום סופי בנוגע לרווחים במאגר. במידה ולא יגיעו להסכם עד ה-4 במרץ הקרוב, הזמן שהוקצה יפקע והמשא ומתן ינוהל שוב בין המדינות. במידה שכך יקרה, משמעות הדברים היא כי כל האפשרויות חוזרות, לרבות איחוד של המאגר המשותף, עליה כבר הוסכם באמנה שנחתמה בין המדינות בשנת 2010.

במכתב ששלחה השרה אלהרר בשבוע שעבר לשותפות בחזקת מאגר הגז "ישי", נכתב כי "מדינת ישראל לא ויתרה על זכויותיה במאגר אפרודיטה, לרבות הדרישה שהמאגר לא יפותח חד צדדית".

מאגר הגז אפרודיטה-ישי ממוקם על גבול המים הכלכליים שבין ישראל וקפריסין, כשרובו נמצא בתחום המים הכלכליים של קפריסין. כמות הגז בחלקו הישראלי של המאגר, המכונה חזקת 20I/"ישי" מוערכת ע"י משרד האנרגיה ב-10 עד 12 BCM בעוד כמות הגז בחלקו הקפריסאי של המאגר,  המכונה "בלוק 12",  נאמדת בכ-120 BCM. מאחר שהגז שבחזקת ישי מהווה חלק אינטגרלי גיאולוגי ממאגר אחד החוצה את הגבול בין קפריסין וישראל, הרי שפיתוחו והפקתו תלויה בהסכמות בין שתי המדינות. 

למרות שעברו כ-12 שנים מגילויו של המאגר המשותף, ממשלות ישראל, עד כה, לא עמדו על זכויותיה של ישראל במאגר ולא הגיעו להסדר עם קפריסין על חלוקתו. זאת למרות שקפריסין, והחברות המחזיקות בצד הקפריסאי של המאגר –שברון, דלק ושל החלו לקבוע עובדות בשטח בכל הקשור לפיתוח המאגר, באופן חד צדדי.

במרץ 2021 משרד האנרגיה, בראשות השר יובל שטייניץ, בשיתוף עם משרד האנרגיה של קפריסין, הסכים על מתווה שבו הוחלט שהחברות המסחריות הן אלה שינהלו ביניהן את המו"מ ולשם כך הוקצה להן פרק זמן של 360 ימים. עוד הוחלט במתווה, כי המו"מ לא ייסוב על איחוד של המאגר אלא על ויתור מלא של הצד הישראלי על זכויותיו ונכסיו במאגר בתמורה לפיצוי כספי – ואף זאת ללא קווים מנחים ברורים ואף באופן הגורע מזכויות הצד הישראלי גם בשאלת היקף הפיצוי. שינוי הגישה באותו מועד מצד בעלי התפקידים הקודמים במשרד האנרגיה, התקבל בהפתעה רבה בשותפות "ישי" שעה שמספר חודשים לפני חתימת המתווה הנוכחי דחה משרד האנרגיה על הסף מתווה כמעט זהה שהוצע ע"י משרד האנרגיה הקפריסאי. למרות הזמן הרב שעבר מאז החלו החברות משני צדי הגבול לשאת ולתת ביניהן תחת המתווה, לא דווחו החברות על התקדמות משמעותית והגעה להבנות. 

השותפות בחזקת "ישי" הביעו שביעות רצון מהכרזתה של השרה אלהרר: "עד כה ישראל גררה רגליים ומסיבות לא ברורות נכנעה לגחמותיה של קפריסין על אף האמנה החתומה בין המדינות. ככל שישראל מוכנה לקבל את דרישתן של קפריסין ושותפותיה ולוותר על כל זכויותיה ונכסיה במאגר על אף האמנה הקוראת לשיתוף פעולה בין המדינות בפיתוח והפקת המאגר, ראוי כי לכל הפחות תקבל ישראל פיצוי הולם ומכבד בעבור שלל ויתוריה כלפי שכנתה. פיתוחו של מאגר אפרודיטה הוא עובדה מוגמרת וטוב עושה השרה שעומדת על זכויותיו של הציבור הישראלי במאגר, המוערכות בשווי מאות מיליוני דולרים, בטרם יחלו קפריסין ושותפותיה לפתחו באופן חד צדדי ולהביא לאובדן הזכויות וערכן". 

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר