שרת האנרגיה בהצהרה מפתיעה: "הגז הטבעי יחכה"

בכנס אילת-אילות הפתיעה השרה קארין אלהרר את הנוכחים כשהודיעה: "בשנה הקרובה נתמקד בעתיד, בחשמל הירוק ובאנרגיות המתחדשות ונשים בצד את העיסוק בהרחבת פיתוח הגז הטבעי"

ישי אלמקייס, חדשות כיפה 15/12/21 15:26 יא בטבת התשפב

שרת האנרגיה בהצהרה מפתיעה: "הגז הטבעי יחכה"
שרת האנרגיה אלהרר, הפתיעה, צילום: Olivier Fitoussi/Flash90

שרת האנרגיה קארין אלהרר התארחה היום (ד') בכנס אילת-אילות לאנרגיות מתחדשות ונשאה דברים בפתיחתו. הנושא העיקרי אליו התייחסה הוא מטרות משרד האנרגיה במהלך השנה הקרובה והקשר למשבר האקלים שמשפיעה גם על שוק האנרגיה בישראל.

"קידום מאסיבי של אנרגיות מתחדשות לייצור חשמל במשק הישראלי זו המטרה שאני מקדמת בכל יום בחצי השנה האחרונה מאז כניסתי לתפקיד - גם במקומות בהם לא רואים", אמרה שרת האנרגיה, "ביססתי ישיבות דו שבועיות עם כל גורמי המקצוע הרלוונטיים, בהן אנו מגרדים קילו וואט לקילו וואט של חיבורי מתקנים לייצור אנרגיות מתחדשות. בדיונים הללו הצלחנו לרתום את כולם למשימה ולהביא את המשק להכפלת החיבורים של אנרגיות מתחדשות לרשת, מאז כניסתי לתפקיד בחודש יוני".

השרה אלהרר המשיכה והבהירה כי "אבל דיונים לא יספיקו כדי לעשות את השינוי האדיר הזה. כדי להבטיח ששנת 2022 תהיה שנת האנרגיות המתחדשות, הגז הטבעי יחכה. בשנה הקרובה נתמקד בעתיד, בחשמל הירוק, בהתייעלות האנרגטית ובאנרגיות המתחדשות ובזמן שנעשה את זה נשים בצד את העיסוק בהרחבת פיתוח הגז הטבעי, שהוא, כידוע, דלק מעבר. בשנה הקרובה משרד האנרגיה לא יאמץ את מסקנות דו"ח בחינת מדיניות הגז הטבעי ולא יצא להליך הרביעי למתן רישיונות לחיפושי גז טבעי". 

"את השנה הקרובה ננצל לשורה של מהלכים שיקדמו את המעבר לאנרגיות מתחדשות", הצהירה שרת האנרגיה וציינה כי "נקים אגף אנרגיות מתחדשות במשרד שיקבל את מירב הקשב והמשאבים, נקדם את התכנית הלאומית להתייעלות באנרגיה שאושרה בממשלה לאחרונה בעלות של כמיליארד שקלים, נשקיע במחקר ופיתוח, נקצה מענקים לקידום אנרגיה נקייה ופיתוחים טכנולוגיים משמעותיים ונסיר חסמים העומדים בפני יזמים".

בעקבות דבריה של השרה אלהרר הגיבו באיגוד הגז הטבעי ואמרו כי "משבר האנרגיה שפוקד את אירופה מוכיח שלצד הפיתוח ההכרחי של ענף האנרגיה המתחדשת אין מנוס מלהמשיך בחיפוש תגליות נוספות של גז טבעי. מי שמעוניין להבטיח ביטחון אנרגטי למדינת ישראל יודע שבעשורים הקרובים הגז הטבעי יוסיף להיות מקור אנרגיה ראשון במעלה". 

"בניגוד להחלטת השרה לסגור את הים לחיפושים מדינות מערביות רבות בהן ארה״ב ונורווגיה דווקא מאיצות בימים אלה את המאמץ לחפש עוד תגליות גז טבעי. הגז הטבעי מסייע בהפחתת זיהום האוויר מכיוון שהוא מחליף דלקים מזהמים ומזיקים כמו פחם, סולר ומזוט", אמרו באיגוד הגז והבהירו כי, "בזכות הגז הטבעי הופחת בלמעלה מ-70% זיהום האוויר הנגרם מייצור חשמל, וכן צומצם השימוש בפחם ובסולר במצרים וירדן. איגוד הגז הטבעי קורא למשרד האנרגיה להמשיך לעשות את כל המאמצים על מנת לקדם את תחום האנרגיה המתחדשת במקביל לשמירה על הביטחון האנרגטי שהגז הטבעי מספק לאזרחי ישראל".

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר