הסיוע המתמיד: הממשלה תעניק 44 מיליון דולר לחברות התעופה הישראליות

משרד האוצר ומשרד התחבורה גיבשו מתווה סיוע נוסף בצורה של אגרות חוב שאחרי שלוש שנים ייפרעו או יומרו למניות. שר האוצר ליברמן בירך על ההסכם והבהיר: "שמרנו על כספי משלם המיסים"

ישי אלמקייס, חדשות כיפה 21/11/21 13:10 יז בכסלו התשפב

הסיוע המתמיד: הממשלה תעניק 44 מיליון דולר לחברות התעופה הישראליות
עוד סיוע לחברות הישראליות, צילום: תומר נויברג/פלאש 90

הממשלה אישרה היום (א') את הצעת משרדי האוצר והתחבורה לתכנית לסיוע תזרימי מיידי לחברות התעופה הישראליות, זאת אחרי חודשי הקיץ בהם פעילותם נפגעה בשל התפרצות זן הדלתא. השרים טוענים כי מדובר בהסכם מאוזן ששומר גם על המיסים שהציבור משלם. 

במסגרת המתווה תציע המדינה לחברות התעופה לקבל סיוע שיועמד בדרך של אגרות חוב המרות למניות לתקופה של שלוש שנים ללא ריבית. הסיוע יועבר לחברות התעופה במקביל להזרמת הון בעלים לחברת התעופה בסכום שווה וביחס של 1:1. ההיקף הכולל של סיוע המדינה לכל חברות התעופה הישראליות לא יעלה, במצטבר, על 44 מיליון דולר.

לאחר שלוש שנים תוכל כל חברת תעופה לבחור האם לפרוע למדינה את אגרת החוב או להמיר את החוב למניות שיוקצו למדינה במחיר שישקף הנחה על שער המנייה שייקבע על ידי המדינה בהתאם למועד ההמרה.

ההמרה תיעשה איך ורק במצב שבו חברת התעופה תהיה ציבורית ומניותיה יהיו סחירות. בכל מקרה חלק המדינה בהון המניות של כל אחת מהחברות לא יעלה על 24%. כל עוד המדינה תחזיק במניות, הן יהיו מורדמות כך שהמדינה לא תשתתף בהצבעות כבעלת מניות אך תהיה זכאית לזכויות ההוניות הצמודות למניות.

שר האוצר, אביגדור ליברמן אמר כי, "מתווה הסיוע הנוסף יאפשר לחברות התעופה הישראליות לצלוח את הקשיים שחווה הענף ב-20  החודשים האחרונים ויחזק את מבנה ההון שלהן. במקביל שמרנו על כספי משלם המיסים כך שהחברות ישיבו את הכסף למדינה כשהמצב ישתפר והן ישגשגו".

שרת התחבורה והבטיחות בדרכים מרב מיכאלי הוסיפה: "התעופה הישראלית היא נכס אסטרטגי-לאומי משמעותי למדינת ישראל והיא עברה טלטלות קשות בשנתיים האחרונות. לאור חשיבות ענף התעופה הישראלי, פעלנו יחד עם משרד האוצר להבטחת מתווה סיוע הוגן ומאוזן שמשלב בין האחריות שלנו כממשלה לבין האחריות של בעלי השליטה בחברות השונות. המתווה שהבאנו יועיל לציבור הישראלי בראש ובראשונה וכן ידאג ליציבות החברות והעובדות והעובדים בהן".

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר