פרוייקט הסקי הדתי

קורס עזרה ראשונה – על כל צרה שלא תבוא

רוצים להיות שם כשמישהו נפגע ולהעניק עזרה ראשונה? אל תהססו לגשת לקורס עזרה ראשונה

תוכן שיווקי 16/12/21 15:54 יב בטבת התשפב

קורס עזרה ראשונה, צילום: pexels
קורס עזרה ראשונה, צילום: pexels

יש אנשים שלא רוצים להתקרב לכל התחום הזה של עזרה ראשונה. הם לא רוצים לקחת קורס כזה ולא רוצים לקבל מידע על טיפול בנפגעים מכל צורה שלא תהיה. מדובר באנשים חרדתיים שרק מראה של טיפת דם גורמת להם לעילפון. הם לא מסוגלים לשמור על קור רוח כשהם רואים אדם שמאבד הכרה מולם או כשגרוע מכך הם נקלעים לתאונת דרכים.

אז בדיוק עבורם נוצרו הקורסים לעזרה ראשונה שמותאמים דווקא להם. מדובר בקורסים שמנגישים את המידע בצורה מעודנת, בלי דרמות מיותרות ובלי לשזור פאניקה בתוך הדברים. כי גם אנשים חרדתיים חייבים לדעת מה לעשות ואיך לנהוג במצבים כאלה אשר בהם יש נפגעים ואולי הם היחידים במקום שמסוגלים להושיט עזרה.

עזרה ראשונה זה לפעמים עניין של חיים ומוות

יש מצבים שונים אשר בהם העזרה הראשונה שתגישו תקבע ותחרוץ את גורלו של הנפגע. אנחנו יודעים שאדם שאינו נושם וטלא מקבל חמצן למוח, הרי שכל שנייה עלולה להיות קריטית. אדם שסובל מדום לב, ככל שיתארך הזמן עד שיוגש לו הטיפול הנכון, הרי שהוא עלול להידרדר עד שערי מוות או לסבול מנזקים בלתי הפיכים שישפיעו על איכות החיים שלו בהמשך.

אדם שמודע לכך ומבין עד כמה העזרה הראשונה שהוא יכול להגיש עשוי לקבוע דברים כל כך משמעותיים, בהחלט ישתכנע מתוך הבנה שתתיישב על ליבו, עד כמה חשוב שהוא יתעלה על עצמו וילמד מה לעשות ואיך לעשות בכל מקרה שלא יקרה.

שברים, נקעים או סדקים – מה עושים?

השלד שלנו הוא לרוב חזק ויציב. אך נפילה לא מוצלחת או אפילו רק החלקה קלה עלולות להסתיים בפגיעות בשלד. אז זה לא חייב להיות שבר רציני שידרוש ניתוח ואחר כך קיבוע. זה גם יכול להיות בסך הכול סדק בעצם או נקע בקרסול. בכל מקרה מדובר בחבלות כואבות מאוד המשביתות את הנפגע עד שהוא לא מצליח לנוע בחופשיות תוך שימוש בגפיו.

גם כאן, חשוב לדעת לאבחן נכון את הבעיה וכמובן גם לטפל בבעיה בצורה הנכונה. כי שבר או אפילו נקע שלא מטופלים כמו שצריך, עלולים לגרום לנזקים חמורים בהמשך ואף להפריע בהחלמה.

הטיפול במקרה של חשד לשבר או נקע באזור הגב, הוא דבר ראשון לא להזיז את הנפגע. להשאיר אותו כמות שהוא. אם הנפגע מסוגל להתרומם ממקומו, יש לוודא שהגפיים שלו שלמים והוא לא סובל מכאב. אם הגפה תלויה בצורה לא טבעית או שהנפגע מתלונן על כאבים חזקים, חשוב לקבע את הגפה בתנוחה כפי שהיא כדי למנוע תזוזות מיותרות ולפנות לצורך קבלת עזרה רפואית.

ניתוח, קיבוע או השגחה

הטיפול בשברים ונקעים היא די דומה. לרוב יהיה צורך בקיבוע בגבס שימנע תזוזה של הגפה הפגועה. למרות שבנקע הטיפול יהיה קצר יותר אך הקיבוע עדיין יידרש.

יש מקרים חמורים אשר בהם מדובר בשבר רציני עם תזוזה של העצם, כאשר במקרים כאלו יהיה צורך לבצע ניתוח לצורך תיקון של העצם שזזה ממקומה. לאחר מכן אפשר יהיה לקבע את האזור.

יש אזורים בגוף שם אי אפשר לקבע כמו למשל שברים בגולגולת או בעצמות הפנים. מקרים אלו ידרשו השגחה למשך תקופה עד שהעצם תתאחה.

קורסים עם תעודה

אנשים שלומדים קורסים לעזרה ראשונה במקומות מוסמכים כמו במד"א, יקבלו בסיום הקורס תעודה שמעידה שהם עברו את  הקורס בהצלחה. תעודה כזו עשויה לסייע ולפתוח עבורם שערים בעיסוקים ועבודות מסוגים שונים שם יש צורך בידע בסיסי בעזרה ראשונה.

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר