10 טיפים חשובים לשמירה על אנרגיה חיובית

בימים בהם נמצאים יחד כל בני הבית במשך שעות ארוכות, צצות מעל פני השטח גם המורכבויות הזוגיות והמשפחתיות. אסף יערי - מטפל זוגי ויועץ לזוגיות מאושרת, מגיע לעשות קצת סדר

אסף יערי - מטפל זוגי
א בניסן התשפ
,
26 במרץ, 2020 14:29

צילום: shutterstock

בטור הקודם עסקתי בקשר בין תחושת קורבנות למצב הזוגיות, ועל החשיבות שיש בלהתחבר ל"בוגר האחראי" שבתוכנו. היום אסביר כיצד עלינו לבחור בחיים, בטוב בעזרת כמה טיפים חשובים.

1. בתוך המשבר ישנה גם הזדמנות

בתוך חוסר האונים שנכפה עלינו, ישנה גם הזדמנות. אין אור בלי צל, אין רע בלי טוב, כמו שלצערי אין טוב בלי רע. כמו מלח במרק. זו שאלה של מידתיות - בכלל בלי מלח זה תפל, באמצע זה מופלא וברמה מוגזמת זה כבר לא אכיל. אז זוגיות, משפחה ואהבה זה כמו מרק, והקורונה, הבידוד שהיא הביאה + הילדים בסיר לחץ אחד גדול עם אוייב חיצוני זעיר ובלתי נראה - זה המלח.

לשמחתי זה תלוי בנו, ורק בנו, כמה מלח יהיה במרק הזה, והאם בעוד כמה שנים, נתבונן אחורה ונהיה גאים בעצמנו ובחיזוק המשפחה שיצרנו, או שנאנח בעצב ונגיד: "כן, ככה התחיל המשבר הגדול שלנו".

 

2. אנשים נמדדים בזמן משבר

חז"ל קראו לזה "כיסו, כוסו וכעסו". כלומר איך אני במצבים של חוסר שליטה חלקי - משבר בכסף, אחרי שתיה מופרזת ובהתקפת עצבים. היום קוראים לזה "קורונה", וזה מבחן גדול לד.נ.א הנפשי שלנו. את הד.נ.א הגופני שלנו לא בחרנו, לא את הגובה שלנו, לא את צבע העיניים וגם לא את מבנה הפנים. 
אבל את מבנה הפנים, כלומר את המאפיינים הנפשיים והרוחניים  – בידינו הדבר!

כל אחד ראוי שישאל את עצמו "מאיזה חומר רוחני אני עשוי"? האם קש שעף ברוח או משענת למשפחה שלי ולחברים שלי בזמן משבר?  האם אני מתנדב לעזור לאחרים, חלשים ממני ובדרך "עובר את זה" כמו גדול? או מתפוצץ על המשפחה ורעייתי, שגם ככה כולם במתח ולחץ, בעיקר מהשעמום, אבל גם מהחדשות, ההפחדות של "האנשים בלבן" ושל הדמיון שלנו שמצייר מכונות הנשמה?
מי אני?

אני בטוח שבתוך כל אחד מאיתנו, עוד מילדות, מתחבא איזה גיבור-על, שמשון הגיבור או סופרמן שחיכה לתורו להתגלות...זה הזמן לשלוף אותו רבותי, לקחת אחריות בבגרות והתגברות ולהתחיל להרים את המצב רוח של האנשים סביבי....ושלי עצמי. 

ומי שצריך עזרה בללבוש את הגלימה או חרב הגיבורים שמהר יתחבר אל "מקור הכוח שלו"...אלוהיו, הוריו, אשתו, ילדיו או חבריו. כל גיבור יודע את מקור הכוח שלו ואת נקודות התורפה שלו. זה הזמן להישען לשנייה, לנשום, להיטען ולהמריא.

 

3. לדעת לעצור

גם ככה המצב מתוח והעצבים רופפים. עולה נושא מתוח? עולים הטונים? עוצרים שניה ובודקים בכנות: "בעוד 3 חודשים זה עדיין יהיה רלוונטי?!" אם זה לא יהיה עקרוני עוד 3 חודשים - לא רבים על זה בכלל! זה סימן שזו שטות. נושמים. מוותרים.

 

4. איפוק זו עוצמה

אתה לא פחות מלך כשאתה מוותר. כשאתה רך מהרגיל. מכיל יותר מתמיד. מחלה חדש זקוקה לתרופה חדשה. תעצומות חדשות. לפעמים אנחנו חושבים ש"מלך" זו רק "עוצמה" וזה נכון, אבל גם איפוק וסבלנות זו עוצמה, אם לא יותר...מענה רך זה אחד המפתחות לאושר זוגי. מלך - זה מי שמחליט. לא מה (!) החליט. 

 

5. שחקו

זה הזמן לאוורר את משחקי הקופסא, הטאקי, גולות, 5 אבנים, סבתא סורגת, קלאס, גומי (אמא - למדי את הבנות!) וכל סוגי המשחקים שהיינו ילדים...עם הילדים. 

 

6. המעיטו בצריכת חדשות

לדעתי אין צורך לראות חדשות יותר מפעם ביום - ורק חצי שעה. כותרות אימה כל היום,  זה כמו להדליק מדורת רעל באמצע הבית. תאמינו לי שאם יהיה משהו באמת חשוב - כבר תדעו מזה לבד (או מחמותכם).

 

7. מלאו עצמכם בטוב

יש בחיים שני סוגי מטלות – "דחופות" מול "חשובות". חיי היומיום דוחפים אותנו אל "הדחוף" על חשבון "החשוב". והנה יש לנו פסק-זמן כפוי, כמו "שבת של חול" ואם כבר מדברים על חיבור לעוצמה פנימית, שזה חשוב מאין כמותו בשעה זו, תמיד טוב לשאוב דברי חוכמה וחיזוק חדשים-ישנים.

זוכרים את הספר ההוא שקניתם ועברתם עליו ברפרוף, אם בכלל? זה הזמן להתעמק בו ולצלול פנימה – כדי להמריא. חלקו עם בני הבית את התובנות החדשות שרכשתם...ותנו להם דוגמה אישית (החינוך המשובח מכולם) ל"שעת קריאה", כל אחד ודפיו. 

 

8. שתפו ברגשות

אל תפחדו לחלוק עם הילדים רגשות. הם גם ככה רואים ומרגישים שכל העולם נעצר, שאתם מודאגים וצמודים לחדשות ולא קיים סדר יום "רגיל". תנו להם לספר, לצייר, לדבר על הפחדים שלהם, גם אם אין לכם תשובה מוחצת. תשובת "נכון, זה מצב מורכב אבל מה שלא יהיה, נתגבר ונעשה הכל שזה יעבור בשלום, יחד!" היא תשובה נהדרת ואמיתית.

 

9. זה לא הזמן להגבלות נוספות

חלי ממן תהרוג אותי, אבל בלי דיאטות עכשיו. זה זמן נפלא לסירי פירה וחמאה מנחמים, מרקים מעולים בשלל צבעים, פיצות, פסטות, גולאש, ג'חנון וצלי בתנור., גם קצת ממתקים וחטיפים. הבה נהפוך את הבידוד לחגיגה! דיאטה אחר כך.

 

10. שמרו על מצב רוח טוב

הכי חשוב - מי שלא יודע, הרפואה הקונבנציונאלית כבר מזמן הכירה בעובדה, שהיא לא יודעת לרפא. רק להאריך חיים. מי שמרפא את הגוף זה אנחנו. על ידי התנהגות מונעת ונבונה, ובאמצעות המערכת החיסונית שלנו.

כמו שאמר הרמב"ם, והרפואה הסינית. ומי שצחק עליהם בתחילת הקורונה, כבר לא צוחק, לאחר שתוך חודשיים בלבד הם מיגרו את המגפה כמעט לחלוטין עם אחוז אפסי של מתים יחסית לגודל האוכלוסייה, ויש להם 1.2 מיליארד איש לטפל בהם ,לא תשעה מיליון.

אז סוד גלוי הוא, שאף רופא אחד בעולם (תבדקו אותי) לא יודע מה ההבדל האמיתי בין מערכת חיסונית איתנה וחסונה, לבין מערכת שברירית וחולה...חוץ מגורם אחד ענק ומשמעותי - מצב הרוח!

איך פתאום "צחוק" הפך ל"תרופה מונעת" ואושר מבוסס אופטימיות (אמונה) - לבסיס לבריאות איתנה? אולי צדק הבעל שם טוב ונינו רבי נחמן, שדיברו על "והיית אך שמח" וכל השאר שולי? נקודה מעניינת למחשבה.

אז אנא, הקפידו על זה בכל רגע שאתם ערים. קרי על מצב רוח אופטימי ושמח. אפשר להוסיף לאווירה מוזיקה כיפית (כל יום בן בית אחר בוחר את השירים). זה תלוי רק בנו איך נעבור את התקופה המורכבת הזו. אם כמנצחים או שבורים ומלאי טענות. כ"קורבנות של המציאות" או "מנצחים את המציאות", כלומר מלאי אמונה עצמית בנו, ובבורא המיטיב איתנו תמיד.

שתפו את הטור באהבה, הגיבו ישר אלי, שאלו שאלות, בקשו עצה ספציפית – אני לרשותכם.

 

הכותב: אסף יערי, מטפל זוגי ויועץ לזוגיות מאושרת מוסמך (NYU)

 

לחלק א'

 

ליצירת קשר, קבלת "הגדה של פסח" להדפסה, חינם למייל (צד ימין חב"ד, צד שמאל הסברים מפורטים לכל המשפחה), שאלות או קריאת מאמרים נוספים - 0548118400 או yaariasaf@gmail.com. חפשו בפייס -  yaari asaf.

26.03.2020

1. השראה (אלון בראל)

תודה. טור נחוץ בימים כאלה

דווח על תגובה לא ראויה
27.03.2020

2. דגשים חשובים והארות נפלאות, תודה! (יסמין)

לימוד חשוב שמפקס על מה שחשוב באמת,
בכלל ביומיום ובפרט בתקופה זו.

דווח על תגובה לא ראויה
27.03.2020

3. פרקטי ומהנה לקרוא (שובל)

תכנים מעניינים וטיפים פרקטיים,
עוזר להתחבר לאחריות שלנו וליכולות שלנו לעצב את חיינו עם כל מציאות חיצונית שמגיעה.
תודה !

דווח על תגובה לא ראויה
27.03.2020

4. מצויין (עדן)

דווח על תגובה לא ראויה
27.03.2020

5. מדוייק (חופית )

משחקי הקופסה היה רעיון טוב גם לפני מחבר.
אמת בלי חדשות - מלחיץ יותר בריא בלי פחות
מוסיקה טובה תמיד בבית נותנת טון נעים
ריקודים לנפש דרור
שוב כמו תמיד מדוייק ונכון תודה פוסט כוח

דווח על תגובה לא ראויה
27.03.2020

6. פשוט מרתק .... (חביב לוי)

דווח על תגובה לא ראויה
27.03.2020

7. אהבתי (אורלי כ)

דווח על תגובה לא ראויה
27.03.2020

8. מכירה את אסף , נהדר (שרית)

דווח על תגובה לא ראויה
27.03.2020

9. כתבה מרתקת... (משה )

דווח על תגובה לא ראויה
27.03.2020

10. מילים מנחמות בזמן הנכון (שמואל )

דווח על תגובה לא ראויה
27.03.2020

11. איזה מנטור מדהים... כתבה מומלצת ביותר! (מרים )

דווח על תגובה לא ראויה
27.03.2020

12. מאמצת ללב (סיגל )

דווח על תגובה לא ראויה
28.03.2020

13. אסף איש מדהים עם המון עומק וידע (גליה מאור )

אסף כמה שאתה מיוחד כמה נתינה ואהבה יש בך פוסטים מדהימים שמפילים המון אסימונים תודה איש יקר

דווח על תגובה לא ראויה
28.03.2020

14. תובנות נפלאות (אורית סגל)

כתבה מרתקת וסופר חשובה ומעצימה.תוכן מעולה והצעות פרקטיות. תודה מכל ה ⁦♥️⁩

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

בחר באופציה היחידה שנותרה לו. גנץ צילום: פלאש 90, גילי יערי

הברירה היחידה של גנץ, המלכוד של בנט

קרא עוד